Klokkenluiders slaan alarm in Duitse docu: ‘Doping nog altijd groot probleem’
Doping en wielrennen: het is helaas onlosmakelijk met elkaar verbonden. De laatste pakweg tien jaar lijkt de wielersport een stuk schoner te zijn geworden, maar een nieuwe Duitse documentaire (Geheimsache Doping: Im Windschatten) schetst een heel ander, verontrustend beeld.
De ARD-documentaire werpt – goed twee weken voor de start van de Tour de France – een heel ander licht op de wielersport. In de docu komen meerdere klokkenluiders uit de wielersport aan het woord. De verklaringen van deze anonieme getuigen staan in schril contrast met de verhalen dat de wielersport op de goede weg is en een stuk schoner is dan zo’n twintig jaar geleden.
“Veel mensen in de wielersport zijn bang om te praten”, doet een oud-profwielrenner – die liever anoniem wil blijven – zijn verhaal. “Ik ken een paar mensen die bereid waren om te getuigen, maar zij kregen doodsbedreigingen op het moment dat dit bekend werd. […] Als je echt gelooft dat er niets illegaals meer is genomen de voorbije tien jaar… Dat is echt een grap. Ik maakte het zelf van dichtbij mee: het ging gewoon door.”
AICAR als wondermiddel?
Volgens een andere klokkenluider wordt een specifiek dopingmiddel nog altijd op grote schaal gebruikt: AICAR. Dit middel werd zo’n vijftien jaar geleden voor het eerst in verband gebracht met het peloton: het spierversterkende middel werd toen al gezien als het nieuwe EPO. Het zou in microdoseringen (kleine hoeveelheden) niet traceerbaar zijn bij dopingcontroles omdat het een lichaamseigen stof betreft.
Het is voor anti-dopingautoriteiten dan ook moeilijk om Aicar ook effectief op te sporen. Oliver Catlin, een Amerikaans dopingexpert, vond tijdens zijn onderzoek naar stimulerende middelen bovendien nog eens 166 andere middelen met een soortgelijk effect als AICAR. Slechts vier daarvan staan momenteel op de lijst van verboden producten.
Ander geluid
In de documentaire komen ook andere experts aan het woord, die wel degelijk geloven dat de sport schoner is geworden. De enorme sprongen die zijn gemaakt op performance-gebied, zijn volgens hen op andere manieren te verklaren. “We hebben het over talloze innovaties op het gebied van materiaal, aerodynamica, gewicht, fietsbeheersing, grip, comfort… Deze ontwikkelingen zijn veel belangrijker dan de voordelen van illegale middelen in het verleden”, klinkt het.

Sallett was begin deze eeuw al zeer kritisch op Ullrich en Armstrong – foto: Cor Vos
Niet iedereen gaat hier in mee. Sportwetenschapper Pierre Sallett – in het verleden als inspanningsfysioloog werkzaam bij Tour-organisator ASO – kijkt met grote ogen naar het wielrennen van nu. “We kennen de limieten van het menselijk lichaam. We weten wat wel en niet mogelijk is. Er zijn zeker grijze gebieden, maar op een gegeven moment is iets zwart en dan is er doping in het spel. Daar ben ik zeker van.”
Sallett was in het verleden al zeer kritisch op de prestaties van Lance Armstrong en Jan Ullrich (hij noemde ze ‘aliens’) en steekt ook voor iemand als Tadej Pogacar zijn handen niet in het vuur. “Ik kan niet verklaren wat ik soms zie in de koers. Een normale man is tussen de 1.60 en 2.20 meter lang, maar als we kijken naar de prestaties in het wielrennen, lijkt het wel alsof ze drie meter zijn.”
En nee, niet alleen UAE, voor die andere (bijtjes, bora's etc.).
Ik ga kijken, gewoon omdat ik het leuk vind (de competitie), maar zuiver... dacht het niet. Zal wel....