Jack van Gelder doet forse dopingbeschuldiging: “Dit kan niet”
Jack van Gelder heeft in de talkshow Vandaag Inside forse dopingbeschuldigingen geuit aan het adres van het Tour de France-peloton en specifiek aan geletruidrager Tadej Pogacar. De uitspraken van de voetbalanalist lokken dan weer verontwaardiging uit bij wielerjournalist Thijs Zonneveld.
Van Gelder kreeg van presentatrice Hélène Hendriks de vraag voorgeschoteld of hij nog gelooft in een dopingvrije Tour de France, waarop hij hard van leer trok. “Natuurlijk niet. Er wordt elke keer weer wat gevonden. Het kan niet zo zijn dat ze telkens weer harder gaan rijden en beter presteren. Dat kan gewoon niet. Er zitten grenzen aan een menselijk lichaam. Dat is op een bepaald moment niet meer gemaakt om de dingen te doen die we in principe zouden willen kunnen. Het moet sneller, hoger en beter en je zit op een gegeven moment aan een beperking.”
Ah, Jack van Gelder is nu ook medisch specialist die precies de grenzen van het menselijk lichaam kent. https://t.co/mnzmqHqPz2
— Thijs Zonneveld (@thijszonneveld) July 18, 2024
Het feit dat Pogacar afgelopen week de snelste klimtijd ooit neerzette op Plateau de Beille, kan er bij Van Gelder niet in. De Sloveen verbeterde het oude klimrecord van Marco Pantani met drie en een halve minuut. “Pogacar heeft die beperking blijkbaar niet: hij rijdt vier minuten sneller omhoog dan iemand ooit in de geschiedenis heeft gedaan. Het kan misschien met lichaamseigen stoffen of weet ik veel wat. Maar er gebeuren dingen […], over een paar jaar hoor je wie er daadwerkelijk heeft gewonnen.”
De kritiek die Van Gelder aan het adres van Pogacar uitte, was dus volledig ongefundeerd. En dat kon er dan weer niet in bij wielerjournalist Thijs Zonneveld. “Ah, Jack van Gelder is nu ook medisch specialist die precies de grenzen van het menselijk lichaam kent. Misschien kan hij de volgende keer uitleggen hoe het kan dat voetballers twee keer zoveel kilometers lopen als in de jaren 70. Of waarom ze zoveel sneller sprinten dan tien jaar terug. Het gaat niet om wat je gelooft, het is geen godsdienst. Je moet bewijzen, onderbouwen en onderzoeken voordat je dit soort dingen roept.”
Verder snap ik Jack wel: zo heb ik laatst ook een loodgieter 'vernederd' omdat hij dacht meer over buizen te weten dan dat ik natuurlijk beter weet!
en 12 keer roepen dat het absoluut buitenspel was bij de goal van iniesta
Uit zijn mond komt al decennialang enkel onzin.
Zijn mening brengen als feiten, zonder daarbij iets te bewijzen, te onderbouwen of te onderzoeken is er alvast 1 van.
En wat Jonas doet is wel normaal. Na 3 maanden geleden op het ic te hebben gelegen. Nu de klimwanden van pantani met 3 min verpulveren
dat nu de lesbische zus? van sugar lee hooper even de boeman moet spelen om de fanbots nog meer vrij spel te geven, (extreem rechts troefkaart etc,)
neemt niet weg dat top 3 totaal niet geloofwaardig is,
zweetloos
karakterloos
zoals een roman, huilend achter zijn beeldscherm, maar dan zonder tranen
Sommigen geloven er gewoon niet meer in. 'Wetenschappelijke vooruitgang', 'beter materiaal', enz. Dat werd ons in de jaren '90 ook in de nek gekletst toen er vraagtekens werden geplaatst bij bepaalde prestaties. Sommigen willen niet opnieuw bedrogen worden.
Na de grote dopingperiode zagen we ook veel meer nivellering, dat heette dan normaal te zijn 'zonder doping'. Er werd enkel nog aangevallen in de laatste kilometers, de renners zaten qua niveau dichter bij elkaar, en we zouden het vanaf nu met minder spektakel moeten stellen. Want zonder doping zijn het geen superwezens meer.
Nu, 10 jaar verder, vinden we het als supporters natuurlijk geweldig dat sommige renners al van 100 km voor de meet ten aanval trekken en garant staan voor spektakel.
Het is ook niet zo zwart/wit. Is iets dopinggebruik als het niet ergens op een verboden lijst staat? Waren ketonen doping bij het eerste team dat ze gebruikten, toen de rest nog van niks wist? Nee, want nu mag het voor iedereen. Zijn er nu bepaalde nieuwe praktijken (zoals bv. bloedtransfusies begin 21ste eeuw) die een voordeel geven die anderen niet hebben?
Persoonlijk kan ik gewoon van het wielrennen genieten zonder mij al deze vragen te stellen. Maar natuurlijk kan het dat je er binnen 10 jaar weer anders naar kijkt. Dat lijkt mij inherent aan topsport, zeker in een bijna puur fysieke sport als het wielrennen. Bijna alle grootheden in de wielergeschiedenis hebben wel ergens een smetje op hun carrière, zeker in het rondewerk.
3 maanden geleden lag Jonas op het ic en nu gaat die podium rijden dat kan ook niet zomaar.
Jonas die pogi vorig jaar op 7min rijden de befaamde tijdrit etc . Vind het enorm nationalistische als een Nederlandse ploeg niet wint. Ligt het altijd aan doping etc maar de Visma's zijn schoon .
Jack Jonas reedt ook 3 min sneller dan het record maar daar hoor ik je niet over.
Blijkbaar voel jij zelf erg de behoefte om het steeds over Visma te hebben.
Zal je juist zien dat er toen ook zeer veel dopingbeschuldigingen waren, waarschijnlijk grotendeels door de personen die nu roepen "en Visma vorig jaar dan".
Je blijft altijd voor- en tegenstanders van een ploeg hebben die zeggen wat het beste in hun straatje past.
Let wel, van beide kanten gebeurt dit dus.
Wat een bekrompenheid en knuppel-gedrag. Als hij zich er echt in verdiept, weet hij dat Pantani met minder goed materiaal en beduidend mindere kennis over goede voorbereiding, voeding, menselijk lichaam en balans in dezelfde tijd reed als Pogi over de laatste kilometers. Maar dat Pogi toch stuk sneller was omdat er vanaf de voet volle bak werd gereden met zuchtje rugwind en Pogi (als de nr 1 ter wereld) een ultieme leed-out kreeg van meerdere kilometers van de nr 2 van de wereld (vingeaard) en dat dit een perfecte samenkomst is om een record neer te zetten. Dat vervolgens ook Vingegaard en Evenepoel sneller dan Pantani zijn - door genoemde argumenten - is een logisch gevolg. En dat zelfs Landa (nr 4 die dag) nog bijna aan die tijd van Pantani komt, versterkt het nog meer.
Hopelijk word dat gevoel niet bevestigd en gaat er niet weer een grote beerput open.
Maar ik vind het niet raar dat er mensen met twijfels zitten te kijken nu.
Als je kijkt naar de klimrecords die nu worden verbroken. Die zijn al gezet door dopingzondaars als Pantani, Basso en Armstrong.
Ik weet dat de benadering van voeding en het materiaal nu heel anders zijn. Maar alsnog nu 4 minuten eraf rijden vind ik zorgwekkend. Er bij in de buurt komen lijkt me een beeld wat meer zou kloppen is als ik eerlijk ben.
Als Wielerflits dit soort infantiele lui een podium gaat geven door artikelen over ze te plaatsen is het einde zoek.
Al dat gelul over ´Kom dan met bewijs!!!´ is ook zo vermoeiend. De keiharde cijfers en klimtijden zijn gewoon bekend, veel duidelijker kan het bewijs niet worden. Als dat al niet genoeg is om je er van te overtuigen dat het niet kan ben je het contact met de realiteit behoorlijk verloren.
Wanneer zijn dit soort figuren dan wel overtuigd? Wat willen ze hebben? Een foto waarom Pogacar of Vingegaard letterlijk aan het infuus ligt ofzo?
Hard fietsen is namelijk niet verboden, en het enige dat bewezen is, is dat er hard gefietst is.
Tenzij jij aan kunt tonen dat deze tijden ook met de beste training en in iedere omstandigheid voor het menselijk lichaam niet mogelijk zijn.
Veer relaxter is het loskoppelen: tegelijk genieten van koers en ondertussen wel kritisch zijn over doodsangstsuikers, monoxidevergiftigen, doorrampijnstillers, microdosering, aliënmateriaal etc etc.
Flikker het door elkaar en je wordt hartstikke knettergek.
Hij en Terpstra hebben in de podcast netjes uitgelegd waarom het eventueel wel moet kunnen dat records van 25 jaar geleden verbroken worden. Eigen windtunnel testen met ouder materiaal, verbetering van fietsen en onderdelen, voedingsstrategie, lead out van knechten ipv alleen etc. Daarnaast weet niemand exact hoe de wind stond etc.
Tegelijkertijd hebben ze ook aangegeven dat je zeker vragen kan/moet blijven stellen en benoemde ze bijv. het voorbeeld van Piccolo bij een zelfbenoemd anti doping team als EF.
Van dat alles is volgens mij bij Pogacar (of bij Vingegaard en Evenepoel....) geen sprake. Is dat een zekerheid dat hij volledig zuiver rijdt? Nee, natuurlijk niet.
- Veel profrenners delen geen trainingsdata
- Veel profrenners rijden hun trainingen niet om kommetjes te rijden
- Iedere dag kunnen de omstandigheden op de plek anders zijn, wind in de rug / wind van opzij, goede temperatuur / te warm / te koud
- Iedere etappe heeft een ander profiel en zwaarte en zelfs al zouden ze tussen nu en verleden statistisch gezien vergelijkbaar zijn dan nog is het dagverloop altijd anders (inclusief dus de weersomstandigheden etc)
- De plaats van de etappe aldus ook een bepaalde klim in een ronde is ook relevant en laat zich niet goed vergelijken. Het doet er wel degelijk toe wat de dag ervoor gebeurde, de dag erna nog op het programma staat en hoe ver we onderweg zijn.
- In wedstrijdverband wordt niet gereden en gestreden om een KOM te rijden. Je ziet zelden dat wat we van de week op Plateau de Beille hebben gezien. Een toppion die vanaf de bodem al meteen fiks gaat, de kopman die vanaf ver er een heel hoog tempo overheen gooit en de concurrent die er nog even van ook ver een schepje bovenop doet. Vaak is het zo dat een nog iets mindere pion een ietwat lager tempo best lang doet op een klim alvorens het echt harde werk begint. En wanneer gewezen klimmers in de vlucht voorop liggen en aan een eindklim beginnen dan rijden die gepaced.
- Houd in het achterhoofd dat de kennis over herstel mogelijk een stuk beter is geworden. Ik sluit niet uit dat dit kan uitmaken of renners meekrijgen voorafgaand aan de dag, of gedurende de dag of ze wel of niet allout kunnen. Dat ze allout ietwat vaker durven opzoeken en minder beetje reserve houden gedurende de ronde. Bovendien vertelt hun vermogensmeter wel beetje hou dicht ze bij hun rood zitten.
Daar hoor ik vrij weinig over, dan zou dat toch ook niet clean kunnen zijn lijkt me
Lijkt me overtrokken om zijn mening voor een artikel te gebruiken.
De renner die door Robert Gesink, het vaderlandse gezicht van het post-EPO tijdperk, werd uitgelachen omdat hij met een weegschaal aan het ontbijt kwam. En dat was nog geen 10 jaar geleden. Het concept van het meten van voedselinname was bij één van de grote klassementstoppers vreemd. Campenaerts geeft ook regelmatig aan dat veel minder getalenteerd is dan de grote jongens en deze minutieuze aanpak daarom nodig heeft.
Er zit nog zo veel marge in het wielrennen. Het is namelijk een bijzonder kleine sport, waar buiten een vijftal ploegen amateurisme de bovenhand voert. Dat hebben we in Nederland en België niet altijd door, omdat de enige echt grote sport bij ons voetbal is, maar het wielrennen staat in professionaliteit mijlen ver achter voetbal, basketbal, atletiek, boksen...
Dat we het op wielerflits überhaupt over de onderbuikmening van de personificatie van een Dumpert-commentsectie hebben en deze door veel forumleden wordt verdedigd sla ik dan weer van achterover.
Vorig jaar hard schreeuwen over doping toen Visma won en nu Pogacar genoemd wordt, hard schreeuwen dat Visma niet genoemd wordt..
En dat iemand hier op deze site wat gefrustreerde beschuldigingen staat te bulderen, is natuurlijk nog steeds iets minder schrijnend dan wanneer een sportjournalist dat op TV gaat doen. Ach ja, van Gelder is nooit een groot licht geweest en gaat het nu ook niet meer worden.