“Een tweede uitstel van de Spelen is financieel onhaalbaar”
© Cor Vos
dinsdag 28 april 2020 om 09:36

“Een tweede uitstel van de Spelen is financieel onhaalbaar”

“Als de coronapandemie in 2021 niet onder controle is, zullen de Olympische Spelen geannuleerd worden.” Dat vertelde Yoshiro Mori, het hoofd van het organisatiecomité van Tokio 2020. “Een tweede uitstel is maatschappelijk en financieel immers niet haalbaar.”

Het Tokio 2020-comité besliste vorige maand samen met de Japanse regering en het Internationaal Olympisch Comité (IOC) om de Spelen een jaar op te schuiven. Maar als u volgende zomer naar Japan wilt, wacht u best toch nog maar even vooraleer uw reis te boeken.

De voorzitter van de Japanse gezondheidsorganisatie Yoshitake Yokokura vertelde eerder al én benadrukte gisteren nog eens de boodschap dat een vaccin nodig is om weer tot een normaler leven te komen en de Spelen te organiseren: “Ik zeg vandaag niet of we de Olympische Spelen volgend jaar wel of niet moeten laten doorgaan”, stelde Yokokura op een persconferentie. “Maar ik zeg wel dat het zonder een goed vaccin heel moeilijk wordt.”

En Yoshiro Mori, voorzitter van Tokio 2020, was dan weer duidelijk in een interview met de Japanse sportkrant Nikkan: “Als de pandemie nog woedt, zullen we de Spelen moeten annuleren. Een tweede uitstel is onmogelijk. Dat is maatschappelijk en financieel niet haalbaar.” Het uitstel naar 2021 zou tussen de 3 en 6 miljard dollar (2,75 en 5,5 miljard euro) kosten en eerder zou Japan ook al bijna 25 miljard euro hebben geïnvesteerd. Bij de toekenning in 2013 was men nog uitgegaan van een budget van 6,2 miljard.

Uiteraard wordt momenteel in verschillende landen aan een vaccin gewerkt. Gisteren vertelde Paul Stoffels, topman van farmareus Johnson & Johnson in De Afspraak nog dat er tegen begin 2021  vijf tot tien miljoen vaccins kunnen liggen, als de testen goed lopen tenminste. Maar daar zijn ze in Japan dus nog niet zo zeker van…

RIDE Magazine
10 Reacties
28-04-2020 10:40
Wat slechts zijdelings met wilrennen te maken heeft, ik gun van Avermaet alle gouden tierelantijntjes tot an einde carriere wel.
28-04-2020 10:58
Blijf me verbazen over de investeringen die zo'n land doet voor het organiseren van de OS. Ben wel benieuwd of er duidelijkheid is over wat het nu uiteindelijk oplevert.
    28-04-2020 11:20
    Over het algemeen zijn de kosten altijd vele malen hoger dan wat het opbrengt. Ik kan me persoonlijk eigenlijk maar één Olympische Spelen herinneren waar er wel financieel quitte werd gespeeld, voor zover de cijfers kloppen uiteraard, en dat was in Lillehammer.

    Het te kort in Rio was 10 miljard en in Londen vier jaar ervoor 13 miljard. Landen/steden staan tegenwoordig niet bepaald in de rij meer om dit overdreven sportfeestje te organiseren, gezien de hoge kosten.

    Persoonlijk zou ik het ook liever in een andere vorm zien, verspreid over meerdere landen/locaties zoals bijvoorbeeld het EK voetbal dat voor dit jaar gepland was.
    28-04-2020 12:12
    Eens met Dr op en over. Bij een winter OS zou je makkelijk vanaf de eerste rondes alles uitverkopen als je schaatst in NL, langlauft in Noorwegen, en ijshockeyd in Finland/Canada. Hoef je geen huiseigenaren uit te kopen om plaats te maken voor nieuw te bouwen stadions, die daarna zelden worden gebruikt, geen nieuwe infrastructuur aan te leggen, bouwvergunningen op te stellen e.d. En door de sport te beoefenen in landen waar het daadwerkelijk (enigszins) populair is heb je ook meer draagvlak vanuit het volk. Stelt u voor: een marathon in Kenia, rijen dik publiek. Uiteraard hoeft het niet altijd perse in het land waar de sport de meeste populariteit geniet, maar enigszins enthousiasme is toch wel een vereiste.
    28-04-2020 18:39
    Eens met de voorgestelde vorm. Aan de andere kant kun je dat dan ook een wk noemen ipv os. Charme is natuurlijk wel het olympisch dorp ed.

    Maar kan me ook niet voorstellen dat je dit als stad of land wilt organiseren
    28-04-2020 22:14
    @dr op en dr over,
    Dan heb je het zeker alleen over het resultaat van de organisatie? Er zijn een hoop andere positieve aspecten die je mee moet nemen in zo’n afweging, de een beter te quantificeren dan de ander. Denk aan:
    -Toerisme: zowel direct (alle hotels en restaurants rond Tokyo zouden vol zitten) als indirect (exposure van de Spelen leidt tot toerisme in de jaren erna)
    -Investeringen: de 10-20-30 miljard aan kosten is niet per se weggegooid geld. De infrastructuur verbetert en waarschijnlijk gaat een groot deel van het geld naar lokale bouwbedrijven, beveiligers etc waarmee de economie wordt gestimuleerd.
    -Het feit dat je de Spelen mag organiseren is ook wat waard. Geeft toch een gevoel van trots. En welke sportliefhebber zou het niet geweldig vinden om laagdrempelig enkele onderdelen te bezoeken?
28-04-2020 11:20
Logisch. Als het een jaar later niet kan heeft het geen zin meer. De focus dan op de volgende van 2024.
28-04-2020 12:52
Ook voor het wielrennen zou een 2e coronaseizoen volgend jaar niet te overleven zijn, zelfs voor grote organisatoren. Het zal voor sommigen nu al financiëel moeilijk worden.
Wat nog moet komen dit jaar van kalender zal, als het er al van komt, eerder zijn om sponsors en renners te paaien.
Het is voorlopig behelpen en vooral uitzien naar een vaccin dat er hopelijk eind dit jaar aankomt.
    28-04-2020 16:08
    Wellicht ben ik te pessimistisch maar het seizoen 2020 zal de boeken ingaan als het jaar waarin t/m Parijs-Nice werd gekoerst.
    Noem dat echter realistisch!

    En voor de toekomst van de profwielrennerij valt inderdaad te vrezen.

    Sponsors hebben niets aan 2021 en verder, ze willen nu waar voor hun duur betaalde geld.
    Wees eerlijk; de kans dat er volgend jaar nog 19 World Tour Teams actief zijn is heel klein.

    Maarten Ducrot kan het dan -met recht - hebben over "het nieuwe wielrennen".....
    28-04-2020 17:10
    Wat betreft realisme. Je bent net zo realistisch als iemand die zegt dat we vanaf 1 juli prima kunnen koersen. Het enige ware realistische wat je nu kan zeggen is dat het echt niet te voorspellen is.

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine