Del Toro of Ayuso? “We hebben meerdere opties om de Giro d’Italia te winnen”
De roze leiderstrui is na de eerste week van de Giro d’Italia in handen van UAE Emirates XRG. Niet kopmannen Juan Ayuso of Adam Yates, maar de Mexicaan Isaac Del Toro heeft een riante voorsprong in het klassement. Maakt dit van de Mexicaan opeens een kandidaat-eindwinnaar? En wat is nu de precieze rolverdeling binnen het sterrenensemble?
De nummers een en twee in het klassement stonden op de tweede rustdag de pers te woord, net als ploegleider Joxean ‘Matxin’ Fernandez. Hoe kijkt de Spanjaard naar de hiërarchie binnen de ploeg? “Het hoofddoel is nog steeds om deze Giro te winnen. We zullen elke rit opnieuw de omstandigheden moeten bekijken en bepalen wat onze beste tactiek is.”
“Voorlopig zitten we in de ideale positie”, ziet Matxin alleen maar voordelen. “We kunnen verschillende tactieken toepassen, want ook met Brandon McNulty en Adam Yates (voorlopig achtste en negende in de stand, red.) kunnen we de rest onder druk zetten. Maar we kijken vooral naar Del Toro en Ayuso, die op de eerste en tweede plaats in het klassement staan.”

Isaac Del Toro kleurt roze! – foto: Cor Vos
Van meesterknecht tot kandidaat-winnaar?
Nieuwe rozetruidrager Del Toro keek na zijn machtsgreep in Siena al vooruit naar de komende twee weken. “Ik denk niet dat ik nu de kopman ben. Ik heb meer vertrouwen in Yates en Ayuso dat ze ready zijn voor een koers van drie weken. Dat hebben ze in het verleden vaker laten zien dan ik. Het is zeker zo dat ik me nu in een goede situatie bevind, maar ik voel me nu geen leider.”
“In mijn hoofd zijn zij nog steeds de kopmannen, ik heb een hoop respect voor beide mannen. Maar wie weet of ik weer something crazy kan doen. Ik ben er niet zeker van dat ik in de bergetappes in de laatste week kan volgen. Je kunt nooit zelfverzekerd zijn in het wielrennen, dus laten we afwachten of ik de benen heb en dan ga ik mijn best doen. We zullen zien hoe de koers zal verlopen.”
Met hoe het er nu voor staat lijkt het me logisch dat je in principe gewoon op Del Toro en Ayuso inzet.
Er kan een situatie ontstaan waarin het gunstig is om met Yates/Mcnulty aan te vallen om de rest onder druk te zetten. Maar met de stand van zaken is het logisch om del Toro medekopman te maken. Hij is tot nu toe ook gewoon de sterkste deze ronde.
Met de ondersteuning voor twee kopmannen en een renner met een vrije rol zit het voor de rest overigens wel goed. Vine heeft al achtertand opgelopen, dus daarmee heb je al een luxeknecht.
Ik zeg niet dat je Yates nu moet opofferen door op kop te rijden voor Toro, maar het lijkt me wel dat UAE tot er een inzinking heeft plaats gevonden voor hem moet rijden als één van de echte leiders van het team.
Het is meer dat ik het erg opportunistisch zou vinden om nu al, voordat we meerdere bergritten hebben gehad, de afgesproken koers te wijzigen. Kan men de vingers lelijk aan branden. Maarja, we zien het wel over drie weken, straks wint Del Toro opeens de Giro en ben ik nu onzin aan het lullen.
Morgen staat er een etappe waarin ze allemaal mogen gaan. Daar kan je prima afwachten hoe de verhoudingen tussen Del Toro, Ayuso en Yates verder geshaped worden.
Etappe 11 kan je op de San Pellegrino normaliter wel aan met alleen de echte knechten van UAE tenzij Roglic al iets heel geks gaat proberen. De rest van de etappe leent zich niet heel erg voor aanvallen.
Etappe 12 is een sprint, etappe 13 een punch waar je alle drie de mannen van voren wilt hebben zitten. Etappe 14 heeft ook weer alles van een sprint. Etappe 15 lijkt ook een etappe waar je alle drie de mannen gewoon zou moeten kunnen beschermen tenzij er 1 echt al heel slecht is ineens. Maar dan lost het probleem zichzelf dus op.
Dus dan zit je al aan volgende week dinsdag dat de beslissing voor wie je gaat rijden echt moet vallen. Als Del Toro dan nog steeds tussen de 2-2,5 minuut voorsprong heeft op Yates en Yates niet ver voor Roglic staat dan zou ik toch voor del Toro gaan.