De transfer van Juan Ayuso is meer waard dan die van Remco Evenepoel
Hoewel de meeste ploegen hun huiswerk voor 2026 zo langzamerhand wel klaar hebben, zijn er aan de andere kant nog wel teams die nog de laatste plekken moeten vullen in hun selecties. In de WielerFlits Podcast hebben we vast de peilstok in de transfers voor komende winter gezet, om een antwoord te krijgen wat tot nu toe de vijf beste transfers van deze winter zijn.
Voor die top-5 komen onze mannen maar tot vier namen. Dat komt omdat er bij INEOS Grenadiers nog wat bewegingsruimte zit. Daar zijn nog plekken én ze zoeken nog een bepaald profiel. Derek Gee ligt voor de hand, maar daarnaast zouden er mogelijk nog een of twee renners bij komen. In de jongste aflevering van de podcast hoor je om welke namen dit gaat. De andere vier die volgens onze verslaggevers Maxim Horssels en Youri IJnsen het meest in het oog springen, zijn die van Juan Ayuso, uiteraard Remco Evenepoel, Olav Kooij en Kévin Vauquelin.

foto: fotopersburo Cor Vos
Als Horssels vraagt welke transfer de meeste waarde heeft, komt IJnsen met een opvallend antwoord. “Voor mij is dat toch die van Ayuso naar Lidl-Trek”, zegt hij. “Evenepoel maakt het collectief van Red Bull-BORA-hansgrohe sterker. Maar Ayuso brengt Lidl-Trek naar een hoger niveau. Daarom is dat voor mij een grotere transfer dan Evenepoel.” Horssels noemt het een gedurfde uitspraak. “Remco hoort bij de grote vijf, dat geldt niet voor Ayuso. Evenepoel is op dit moment een van de grootste renners. Als hij dan van ploeg wisselt, staat dat voor mij bovenaan.”
Het verschil tussen Ayuso en Evenepoel
IJnsen is het daar maar gedeeltelijk mee eens. “Lidl-Trek behoort in de klassiekers tot de topploegen dankzij Mads Pedersen. Op het gebied van sprints is dat met diezelfde Pedersen en Jonathan Milan ook zo. In het grote ronde werk hebben ze met Mattias Skjelmose en Giulio Ciccone twee speerpunten. Heel goede renners, maar die horen niet bij de toppers op dat gebied. Ayuso zwemt voor mij in het gebied tussen hen en de wereldtop. Gezien zijn leeftijd heeft hij wel de potentie om door te groeien. Hij stond immers al eens op het podium van de Vuelta a España.”

Toekomstig ploeggenoten Ayuso en Skjelmose – foto: fotopersburo Cor Vos
“Voor mij is dat de extra laag die Lidl-Trek er bovenop krijgt, naast het klassieker- en sprintvlak”, gaat onze verslaggever verder. “Als je dat in ogenschouw neemt, dan heb je een goede ploeg met Ciccone en Skjelmose. Zet je daar Ayuso bij, dan is het ineens een topspeler op dat vlak. Als je bij Red Bull-BORA-hansgrohe op dat gebied Evenepoel erbij zet, maakt dat hen uiteraard ook sterker. Maar zij waren al top op dat gebied. Florian Lipowitz werd derde in de jongste Tour de France, terwijl Primož Roglič en Jai Hindley namens die ploeg al eens grote rondes wonnen.”
Volgens IJnsen vergroten ze met de komst van Evenepoel hun kans op een nieuwe eindzege in een grote ronde. Maar Lidl-Trek krijgt die kans volgens hem nu ook met Ayuso erbij, terwijl ze die optie de laatste seizoenen niet gehad hebben. Voor IJnsen is dat het verschil tussen beide transfers en daarom prefereert hij die van de Spanjaard. “Je hebt mij overtuigd”, zegt Horssels. “Voor de spankracht in de wedstrijden is het sowieso goed nieuws dat de toppers meer verspreid zijn. Het is mooi dat Ayuso nu elders koerst dan Tadej Pogačar. Nu Isaac Del Toro nog”, sluit hij af.
Alle transfers in het wielrennen houden we in dit overzicht bij op CyclingFlash
Luister hierboven naar de podcast en abonneer je via je favoriete podcast-app.
iTunes
Spotify
RSS-feed
Wielerflits Magazine is jouw Tourgids!
De Zomergids 2026 van Wielerflits Magazine is maar liefst 220 pagina's dik en staat barstensvol mooie wielerverhalen. En het is niet voor niets De Meest Complete Tour de France Gids. In onze Zomergids lees je alles over de Tour de France en de Tour Femmes, van etappes tot favorieten en indrukwekkende achtergronden over de teams en de bergen. Je leest over Jonas Vingegaard, de knechten van Tadej Pogačar, Lucien Van Impe, Mathieu van der Poel, Raymond Poulidor, Rick Pluimers en nog veel meer!
Niveau voor de heuvelklassiekers gaat door Evenepoel wel aardig omhoog bij Bora. Ayuso komt naast Skuijins, Simmons, Ciccone (die overigens min of meer definitief ronderenner af is, volgens eigen bewering), Skjelmose, Nys, Vacek, Withen Philipsen, Bagioli. Slechts een aardig radartje in de heuvelklassiekers op basis van bewezen diensten (die natuurlijk relatief matig zijn door het onverenigbare programma met Pogacar).
Ergens wel akkoord dat het goed is dat dergelijke talenten UAE de rug toe keren, maar dat het wolfpack nu weer vervalt in een enge kinderkoppenequipe zonder enig noemenswaardige inbreng in de grote ronden en Bora samen met UAE en Visma de hele top 10 van de Tour kan vullen, is misschien wel belangrijker. Belangrijker in negativiteit, dan die van Ayuso in positiviteit.
Trek neemt een risico door Ayuso binnen te halen, Bora haalt met Remco zekerheid binnen. Welke transfer is dan het meest waard ...
Hij heeft ook pech gekend met vorig jaar een val in de Dauphiné en (mogelijke) ziekte in de Tour en dit jaar een val en wespensteek in de Giro.
In 2022, op de leeftijd die Ayuso vorig jaar had, werd Evenepoel 11de in zowel Tirreno-Adriatico als Ronde van Zwitserland en een jaar later zakte hij erdoor in de Vuelta. Ayuso zal de komende jaren nog wel de stappen zetten die Evenepoel sindsdien ook heeft gezet. Hij is dus niet minder een zekerheid dan Evenepoel.
Ayuso zijn grootste zeges zijn de eindzeges in de Tirreno en de Ronde van het Baskenland, een rit in de Giro en 2 Vuelta-ritten.
16 zeges vs 67 zeges. Evenepoel afgelopen jaren 3de, 2de, 2de en 6de op de ranking terwijl Ayuso nog nooit de top-10 haalde. Ayuso is nog nooit genomineerd voor de Vélo d'Or, Evenpoel al 5 keer en werd in '22 uitgeroepen tot beste renner van het jaar. Dat toont wel aan dat je met 2 totaal verschillende coureurs zit.
Waar ze wel dichter bij elkaar zitten, is het rondewerk. Evenepoel won al een grote ronde en reed podium in de Tour. Maar gevoelsmatig is het verschil tussen hen kleiner daar dan het verschil in hun totale status als renner. Ayuso heeft zich tot dusver dan ook meer puur op het rondewerk gericht dan Evenepoel, die ook top-3 ter wereld is in het eendagswerk.
Overigens heeft Lidl-Trek een beter seizoen gehad dan RB-Bora-Hansgrohe, en stonden zij als team in 2025 erboven. Ik heb meer het gevoel dat Evenepoel zijn nieuwe team uit het slop moet trekken en voor grote zeges moet zorgen dan Ayuso bij Lidl-Trek, een ploeg met de wind in de zeilen momenteel.
Hindley: Giro 2022
Daarachter een drietal met van der Poel, Vingegaard en Evenepoel.
Daarachter een vrij grote groep, waar van Aert onderaan bungelt.
Hij hoort sowieso niet bij de grote 5.
Renners als Del Toro en Pedersen waren dit jaar veel beter.