Review: Northwave Extreme X, high-end fietsschoen die de prijs waard is
Materiaalzone Northwave heeft een nieuwe schoen op de markt gebracht: de Northwave Extreme X, een high-end fietsschoen die is bedoeld om de beste gravelaars en mountainbikers ter wereld op weg te helpen. Zelf behoor ik (helaas) niet tot die categorie, maar des te meer reden om extra zin te hebben om deze schoenen te testen. Zeker omdat ze er ook gewoon bijzonder fraai uitzien.
Volgens Northwave bouwt de Extreme X verder op de technologie die eerder ontwikkeld werd voor de Veloce Extreme schoen op de weg en dat merk ik meteen bij het bekijken van de zolen.
Stijve offroad-schoenen met de nodige stabiliteit
Het technische hart van de Extreme X is namelijk de vernieuwde Hyperlight HT-zool. Die is volledig gemaakt van unidirectioneel carbon en combineert dat met het zogenaamde High Tail-systeem: een asymmetrisch ontwerp waarbij de carbonstructuur doorloopt langs de buitenzijde van de hiel. Dat is geen decoratieve keuze, want volgens Northwave zorgt dat voor extra stabiliteit en een betere uitlijning van de voet tijdens krachtige pedaalslagen, op het punt waar veel schoenen juist energie lekken.
Binnenin werkt de Anatomical Reticular Support, of ARS 3.0. Deze interne constructie omsluit en stabiliseert de voet actief tijdens het trappen, zodat de hiel op zijn plek blijft en de kracht niet verloren gaat door ongewenste beweging, perfect dus tijdens het gravelen. 
Daar bovenop komt het SLW3-sluitingssysteem: twee draaiknoppen waarmee de spanning micrometrisch kan worden afgesteld. Via een kleine ontgrendelingshendel kun je op een simpele manier je schoenen verstellen tijdens het fietsen.
Het resultaat van dit allemaal is terug te zien in harde cijfers. Ten opzichte van zijn voorganger claimt Northwave een stijging van 169 procent in torsiestijfheid en 41 procent in compressiestijfheid. Indrukwekkende getallen op papier, maar hoe hoe voelt dat in de praktijk?
Schoenen zijn luchtig en doen wat ze moeten doen
Voor mij bevestigden de proefritten wat de specificaties beloofden: strakke pedaalslagen en geen onnodig speling in de zool. Zelfs bij stevige inspanningen op kortere, gravelklimmetjes met veel stenen in Italie bleef het gevoel consistent en stabiel.
Juist hier laat de Extreme X zien waarom de verhoogde stijfheid geen marketingtruc is. Bij acceleraties, tempowisselingen op het gravel bleef de schoen stabiel en direct reageren. Er was geen moment waarop het leek alsof mijn energie verloren ging door een te soepele zool. Altijd kwam mijn kracht goed aan, en de schoen voelde ook nog eens comfortabel.
Ook top waren de perforaties in het bovenwerk van de schoen. Waar je bij veel andere wedstrijdschoenen nog wel eens hoort dat ze de voet opsluiten en warmte vasthouden, bleven mijn voeten koel door de gaatjes en kwamen er na de ritten ook geen zweterige voeten uit de schoen. Heel fijn, als je langere ritten in de zomer wil maken.

Fraai in het wit
Los van de prestaties is de Extreme X is ook gewoon een fraaie schoen. Vooral de versie in wit met zwarte accenten bij de hiel en het voorste gedeelte oogt strak en sportief. En je maakt er ook nog eens de blits mee. Het kleurcontrast is subtiel en het geheel straalt een high-end schoen uit.
En dan krijg je er ook nog eens Northwave-sokken, een tasje en extra zolen bij, waardoor de unboxing an sich al een hele beleving was. Voor de adviesprijs van 299 euro mag je zoiets wel verwachten, maar het zorgde toch nog voor een mooie verrassing.
Verantwoording: Dit artikel is geschreven door een redacteur van Wielerflits. Northwave is mediapartner van WielerFlits en ons magazine en ondersteunt op deze manier ons platform.
Om te reageren moet je ingelogd zijn.