Steeds meer Nederlanders voelen zich minder veilig in het verkeer door opkomst fatbikes
Fietstoerisme Het verkeersbeeld in Nederland is veranderd door de komst van elektrische fietsen en fatbikes. Hierdoor voelt zes op de tien Nederlanders zich minder veilig in het verkeer. Dit blijkt uit onderzoek van verzekeraar Allianz Direct.
Dat de meerderheid van de Nederlanders zich minder veilig voelt door de toename van e-bikes in het verkeer is niet zonder reden. Meer dan de helft geeft aan wel eens een onveilige verkeerssituatie met een fatbike te hebben meegemaakt, waarbij 1 op de 10 zelfs wel eens een botsing heeft meegemaakt.
Elektrische fietsen mogen officieel maar 25 kilometer per uur gaan, maar in de praktijk houden mensen zich daar vaak niet aan. Het is niet moeilijk om ze op te voeren. Bijna driekwart ziet het opvoeren van e-bikes dan ook als een probleem, 12% vindt het geen probleem en 7% zegt zelf ook hun e-bike te hebben opgevoerd.
Explosieve stijging
Ook in schadedata wordt de fatbike steeds vaker genoemd. In 2024 nam dit met liefst 560% toe ten opzichte van het jaar ervoor. “Het aantal ongevallen met elektrische fietsen en fatbikes neemt de laatste jaren duidelijk toe, mede door hun hoge snelheid en populariteit, vooral onder jongeren”, zegt Sebastiaan van Dodewaard, Head of Claims bij Allianz Direct.
“Deze voertuigen kunnen eenvoudig hoge snelheden bereiken, terwijl gebruikers zich niet altijd bewust zijn van de risico’s. Vooral jonge bestuurders met beperkte verkeerservaring lopen daardoor een groter risico op ernstige ongevallen.”
Fatbikes zijn net scooters. Alleen zitten daar kinderen van 12 op.
Kinderen moeten leren trappen, moeite doen, bewegen, leren omgaan met tegenwind. Worden ze mentaal weerbaar van.
Maar ja, de ouders van tegenwoordig zien hun kinderen als prinsjes en prinsesjes. Stel je voor dat je 10 km moet fietsen, en helemaal bezweet op school aan komt..