Tour 2026: Voorbeschouwing etappe 8 – Kooij aast in de Dordogne op tweede ritzege
foto: Fotopersburo Cor Vos
vrijdag 10 juli 2026 om 19:00 Volg in Google

Tour 2026: Voorbeschouwing etappe 8 – Kooij aast in de Dordogne op tweede ritzege

De sprinters kwamen er in de eerste Tourdagen maar bekaaid vanaf, maar worden nu beloond met twee opeenvolgende sprintkansen. Want ja, na de zevende etappe zijn ook in de achtste etappe naar Bergerac de rappe mannen aan zet. Slaat Merlier voor de tweede dag op rij toe? Kan Jasper Philipsen in de Dordogne zijn frustraties omzetten in een zege? En wat wordt het na een keer alles en een keer niks voor Olav Kooij? Wielerflits blikt vooruit!

Parcours

De sprinters die hun sprint vrijdag in Bordeaux nog verprutsten, krijgen op dag acht in de Tour de France een kans om zich te revancheren. Zaterdag wacht namelijk in de 182 kilometer lange rit van Périgueux, een stad bekend om haar Gallo-Romeinse historie en middeleeuwse kathedraal, naar Bergerac een zo goed als geheel vlak parcours.

De route is zaterdag iets gevarieerder dan vrijdag. In de eerste tachtig kilometer rijden de renners nog in oostelijke richting naar Vezac, om vervolgens via het dal van de Dordogne naar Bergerac te rijden. Onderweg zijn er bergpunten te verdienen op de flanken van de Côte de Domme (3,7 km à 3,3%) en Côte du Buisson-de-Cadouin (2,2 km à 5,6%), maar deze hellingen zullen verder weinig schade berokkenen.

Etappe 8
Etappe 8
Start: 13:15 (FR flag Périgueux)
Finish: 17:20 - 17:43 (FR flag Bergerac)

Bergerac is een historische Franse stad aan de Dordogne, en is beroemd om haar sfeervolle vakwerkhuizen en de legende van Cyrano. Veel toeristen komen er voor de middeleeuwse charme, de omliggende wijnstreek en ontspannen boottochtjes op de rivier. Ah, de Tour in optima forma!

Over de laatste kilometers kunnen we nog het volgende vertellen: in de laatste twee kilometer volgen nog twee rotondes. Deze doemen op met 1,9 en 1,5 kilometer te gaan. De weg loopt in deze fase ook nog lichtjes omhoog, maar dit zal de sprinters geen angst inboezemen. Daarna is het redelijk rechttoe-rechtaan richting de eindstreep.

Heel vaak finishte de Tour nog niet in Bergerac. Miguel Indurain (na een tijdrit) en Ramunas Navardauskas wisten hier ooit te winnen, Marcel Kittel deed het in 2017 voor het laatst. Wie is de volgende winnaar die zich hier Tour-ritwinnaar mag noemen?

Ramunas Navardauskas boekte zijn grootste zege in Bergerac – foto: Fotopersburo Cor Vos


Klassementen


Favorieten

De sprinters hebben ook de achtste etappe naar Bergerac met rood omcirkeld in het routeboek, want het moet toch al vreemd lopen wil de rit niet eindigen in een spurt. De voorbije dagen zijn we al een stuk wijzer geworden over de onderlinge sprintverhoudingen, na clashes in Pau en Bordeaux. In de eerste sprintrit zagen we Olav Kooij op indrukwekkende wijze naar de zege vlammen, en dat in zijn allereerste Tour de France.

De manier waarop de Nederlander ijzig kalm bleef in de bijzonder hectische laatste kilometers, en vervolgens zijn concurrenten op fietslengtes wist te zetten, was ronduit imponerend. Het zal de sprinttroef van Decathlon CMA CGM alleen maar meer vertrouwen geven richting de komende sprints, die hij bovendien ook met iets minder stress, maar vooral boordevol zelfvertrouwen zal aanvatten, ook al lukt het bij de tweede sprintkans in Bordeaux allemaal niet.

Slaat Olav Kooij weer toe? – foto: Fotopersburo Cor Vos

Kooij is niet de uitgesproken kopman binnen zijn ploeg, want de Franse formatie hoopt met zijn nieuwe goudhaantje Paul Seixas ook mee te strijden om het eindpodium. Maar, dit wil niet zeggen dat Kooij aan zijn lot zal worden overgelaten in de sprints. Hij krijgt zijn eigen sprinttrein(tje) tot zijn beschikking met hardrijder Daan Hoole – die wel ziek was -en laatste man Cees Bol, en wellicht dat Tiesj Benoot in de laatste kilometers ook wat hand- en spandiensten kan verlenen. Dat je met deze renners in steun kunt zegevieren in de Tour, hebben we gezien in Pau.

De tegenstand zal van goeden huize moeten komen om Kooij van een nieuwe ritzege af te houden, maar als er iemand in staat is om hem te vloeren, dan is het wel Tim MerlierDe snelheidsduivel van Soudal Quick-Step is intrinsiek misschien wel de snelste renner in het peloton, een bewering die hij in Bordeaux weer wat extra kracht bij gaf.

Maar ook voor Merlier geldt dat er geen zekerheden zijn: hij zal op de toppen van zijn kunnen moeten presteren. En dat in de wetenschap dat Merlier niet meer kan terugvallen op zijn vaste laatste man en rots in de branding Bert Van Lerberghe na diens opgave in de rit naar Gavarnie-Gèdre. Dit is hoe dan ook een aderlating voor Merlier, maar Soudal Quick-Step bewees dat het ook met andere mannen goed kan komen.

Komen we uit bij Jasper Philipsen. De ‘Vlam van Ham’ is van alle sprinters aan het vertrek van deze Tour de meest succesvolle – de teller van Philipsen staat inmiddels al op tien ritoverwinningen – en weet dus als geen ander hoe je een Touretappe moet pakken.

Als hij deze Tour nog een ritzege weet te pakken, schrijft hij zelfs Belgische wielergeschiedenis: hij zou daarmee de eerste Belgische renner worden die in vijf opeenvolgende edities van de Tour de France een etappe weet te pakken. Voorlopig moet Philipsen het record delen met Sylvère Maes (1934-1937), Eddy Merckx (1969-1972), Walter Godefroot (1970-1973)en Wout van Aert (2019-2022).

Maar een rit winnen valt natuurlijk niet mee. Na de finish van de zevende etappe naar Pau moest hij even afkoelen, om vervolgens het vizier op de volgende kans te richten. Misschien zorgt de frustratie voor de missing link bij Philipsen? Wellicht dat ook zijn sprinttrein nog het verschil kan maken, want die was wel op de afspraak.

De lead-out bij Alpecin-Premier Tech beschikt over gruwelijk veel PK’s met Tourdebutant Tim Marsman, Edward Planckaert, Jonas Rickaert en — uiteraard — Mathieu van der Poel. Die laatste wist Philipsen in het verleden al naar meerdere Tourzeges te piloteren. Zien we in Bergerac eindelijk een masterclass sprinten van de Alpecin-mannen?

Jasper Philipsen – foto: Fotopersburo Cor Vos

Een andere snelle man die we zeker niet mogen onderschatten, is Biniam Girmay. De Eritreeër maakt voorlopig een goede indruk en heeft zich natuurlijk al bewezen op Tourniveau. De renner van NSN Cycling heeft onder meer Tom Van Asbroeck in steun (in Bordeaux zelfs nog tiende), een man die je doorgaans wel om een boodschap kunt sturen.

Wie zich zonder twijfel ook zal mengen in het sprintgeweld, is Mads Pedersen. De Deen is lekker bezig met het sprokkelen van zoveel mogelijk punten met oog op het sprintklassement. De oud-wereldkampioen heeft in de eerste Tourweek al een stevige optie genomen op de groene trui, maar mag niet verslappen. In vlakke ritten zijn naar verhouding immers meer punten (zeventig voor de winnaar) te verdienen, waardoor de pure sprinters meer in het voordeel zijn in de strijd om het puntenklassement. Gelukkig kan Pedersen ook een houtje sprinten.

De vraag is of Pedersen over dik twee weken ook daadwerkelijk met de groene trui om zijn schouders zal worden gehuldigd in Parijs, die stad is nog ver, maar hij staat nu in ieder geval op pole position om voor het eerst in zijn carrière het puntenklassement van de Tour te winnen. Pedersen deed dit eerder al twee keer in de Vuelta a España (2022 en 2025) en eenmaal in de Giro d’Italia (2025) en hij gaat dus op voor de hattrick.

Girmay in gesprek met Gaviria – foto: Fotopersburo Cor Vos

Met Merlier of Philipsen is er een meer dan gerede kans dat een Belg er met de zege vandoor gaat in Bergerac, maar wellicht dat een andere Vlaming zaterdagmiddag op het hoogste podiumschavotje mag verschijnen. Dan doelen we op Milan Fretin, die namens Cofidis toch zeker mag dromen van ritwinst in de Tour. De 25-jarige coureur wist nog nooit te winnen op WorldTour-niveau, maar heeft zo van die dagen dat hij de wereldtop kan uitdagen en zelfs vloeren. Na een achtste plaats in Pau viel het misschien ietwat tegen met plaats dertien in Bordeaux, maar het kan bij de volgende kans zomaar weer omgedraaid zijn.

Over wereldtop gesproken: Fernando Gaviria behoorde jarenlang tot de beste sprinters van de wereld, maar de hoogtijdagen van de Colombiaan liggen alweer een tijdje achter ons. De inmiddels 32-jarige Gaviria blijft echter een man om rekening mee te houden en wellicht dat hij kan verrassen namens vrijbuiterscollectief Caja Rural-Seguros RGA. Of moeten we dan toch eerder kijken naar Pascal Ackermann (Jayco AlUla), nog zo’n topsprinter van weleer?

Andere waaghalzen die een rol van betekenis kunnen spelen, zijn mannen als Max Kanter (XDS Astana), Phil Bauhaus (Bahrain Victorious), Dorian Godon (Netcompany INEOS), de altijd gevaarlijke Søren Wærenskjold (Uno-X Mobility) en Anthony Turgis (TotalEnergies). Bij Picnic PostNL kunnen we kiezen Pavel Bittner en Frits Biesterbos. Voorlopig slaat de balans in het voordeel uit van de Tsjech, al zal ook Bittner vermoedelijk tekort komen in de strijd om de zegeruikers.

Tot slot: na zijn vierde plek in Pau, bevestigde Huub Artz met een zevende plaats in Bordeaux. De Nederlander van Lotto-Intermarché gaat zich ongetwijfeld weer in de strijd mengen. Benieuwd hoe de Nederlandse Tourverrassing het er nu vanaf zal brengen… De kans op een stunt is niet groot, maar ze is er wel degelijk altijd.


Weer en TV

De renners zijn nog niet af van de hittegolf, want zaterdag wordt het opnieuw bijzonder warm tot zelfs bloedheet. In startplaats Périgueux is het al een graad of 33 en op weg naar Bergerac stijgt het kwik naar de 38 graden Celsius. De wind waait met een kracht van 2 Beaufort uit het zuidoosten.

Morgen

FR flagTour de France
Etappe 8 • Men Elite
13:00
Eurosport 1
NL flagBE flag
13:00
HBO Max
NL flagBE flag
14:20
NOS online
NL flag
14:20
NPO1
NL flagBE flag
14:25
VRT1
NL flagBE flag

Voorspelgame


Schrijf je in voor onze dagelijkse Tour-nieuwsbrief

Met deze dagelijkse Tour-nieuwsbrief van Wielerflits ben je helemaal op de hoogte voor jouw koersdag. Het is een korte preview, met een vooruitblik op het parcours, de favorieten voor die dag en we delen het belangrijkste nieuws. Op die manier ben je tussen 6 en 7 uur 's ochtends (op de camping, op het strand of thuis op de zetel) helemaal klaar voor jouw Tour-dag!

Voor de zomervakantie
4 Reacties
19:19
Ben niet helemaal mee met wat de tactiek is van Cofidis. Een hele ploeg voor Fretin, waarbij zelfs Izagirre mee in de trein moet, maar dan bij elke sprint als een gek op kop rijden vanaf een kilometer of 4 van de finish om de hele ploeg snel op te gebruiken, zodatFretin op anderhalve kilometer van de finish al alleen zit.

Niet dat Fretin hier sprints gaat winnen, maar als die hun sprinttrein eens normaal timen, kan Fretin misschien meedoen voor de top 5.
19:18
De Tour in de eerste week beslist, de chat gesloten, sprintersritje op zaterdag. Where is the fun ?
    Tja, vooral het verdwijnen van de chat is erg jammer. Had hem altijd aanstaan, maar nu het verdwenen is, kijk ik op andere sites. Ik reageerde heel weinig, maar vond het altijd amusant om de chat te lezen. De meerwaarde van de site is helaas verdwenen.
21:54
Hup Huub! Op naar nog een top 10 en waarom niet het hoogste schavot?

Om te reageren moet je ingelogd zijn.