ZLM Tour baalt van afzegging TDT-Unibet
foto: Cor Vos
Youri IJnsen
Zeger Schaeken
dinsdag 28 mei 2024 om 08:03

ZLM Tour baalt van afzegging TDT-Unibet

Interview Volgende week vindt de ZLM Tour 2024 plaats en dat is zonder TDT-Unibet. Het Nederlandse ProTeam van Bas Tietema, Josse Wester en Devin van der Wiel had zichzelf in eerste instantie aangemeld, maar gaf de inschrijving terug omdat ze naar eigen zeggen geen (vol)waardig team op de been kunnen krijgen. “We waren graag met hen op het succes van vorig jaar doorgegaan”, zegt koersorganisator Rens Kamphuis van Libéma Profcycling. 

TDT-Unibet meldde eerder in een persbericht dat zij ‘een verkeerde inschatting’ hebben gemaakt bij het samenstellen van hun wedstrijdprogramma. Desgevraagd gaat teammanager Julia Soek daar dieper op in bij WielerFlits. “De eerlijke waarheid is dat je het seizoen begint met 21 fitte renners. En dan bouw je een kalender op. En die kalender maak je dus al aan het begin van het jaar. Natuurlijk houd je dan wel rekening met iets van blessures, maar op dit moment hebben we gewoon een aantal renners die of geblesseerd zijn of niet 100% fit. Denk aan mannen zoals Davide Bomboi (sprinter, red.) en Cedrik Bakke Christophersen (ronderenner, red.).”

Volgens Soek kun je dan twee dingen doen. “Of je gaat met een volledige ploeg naar een koers in functie van het publiek, of je kiest voor het welzijn van de renners. Voor mij is het gewoon heel belangrijk dat de jongens een stap terug kunnen zetten zodat ze weer op niveau kunnen komen. Of we hiermee gezichtsverlies lijden? Nee, helemaal niet. Iedereen zit in hetzelfde schuitje. Ik hoor meer ploegen erover dat ze een te druk programma hebben gekozen. En wat is het doel? Genoeg renners aan de start krijgen? Voor ons is dat niet zo. Wij gaan naar een koers om het beste uit het team te halen, op dat moment. Of dat nu met vijf renners is, of met zeven.”

Julia Soek – foto: Joren Benjamins/Tour de Tietema

‘Wij weigeren mee te gaan in het oude systeem’
Ploegleider Rob Harmeling hoort het gesprek en mengt zich er vervolgens ook in. “Weet je wat bij ons het allerbelangrijkste is? Wij inspireren mensen met fietsen. Dat is hartstikke mooi. Daar zijn we ook supertrots op, dat we motiveren en inspireren. Dat willen we ook graag. En dan moet je er ook mee kunnen leven als er iets niet lukt, zoals de ZLM Tour bijvoorbeeld. Als er dan mensen zijn die zeggen dat die wedstrijd daardoor in gevaar komt, dat is onzin. Dat gaat over het systeem. Het kan nooit zijn dat één speler daar verantwoordelijk voor is.”

“Wij hebben bij ons team één heel belangrijke spelregel”, gaat Harmeling verder. “En die ben jij. Het gaat om jou. Als je moe bent of het is allemaal even te veel, dan heb je rust nodig. Dat is het belangrijkste. En niet wat de mensen daarvan denken. Dat is het oude systeem. Doorgaan, doorgaan en omvallen. Dat doen wij niet. Wij weigeren daarin mee te gaan. Wij geven om elkaar. Het is voor ons allemaal nieuw. En soms is het zonde en soms is het zwaar. Maar daar wil ik aan blijven meewerken. Omdat we naar de mens kijken. En niet naar de maatschappij die er druk op legt.”

Niet in Nederland, wel in België – foto: Cor Vos

Organisatie wilde verder op dezelfde voet
Geen TDT-Unibet in de ZLM Tour (2.1) dus van 5 tot en met 9 juni. Wél rijdt het Nederlandse ProTeam op zaterdag 8 juni Dwars door het Hageland (1.Pro) en een week later de Baloise Belgium Tour (2.Pro) en de Oberösterreich Rundfahrt (2.2). “Dat gaat lukken”, verzekert Soek. “De Baloise Belgium Tour is ook een zeer belangrijke wedstrijd voor ons, ter voorbereiding op de Renewi Tour (hun eerste WorldTour-rittenkoers, red.). En naar Oostenrijk gaat een ander soort ploeg.” Afgelopen week waren ze ook actief in de Tour of Norway (2.Pro).

De organisatie van de ZLM Tour baalt van het ontbreken van TDT-Unibet in hun koers. Vorig jaar kreeg TDT-Unibet als Continental-ploeg de kans in de wedstrijd van Libéma Profcycling, waar ze hun grote doorbraak kenden met een ritzege voor Yentl Vandevelde. In dat kader was de organisatie graag verder gegaan op dezelfde voet, om samen met het Nederlandse ProTeam op het succes van vorig jaar door te gaan. De organisatie zet zich graag in om het Nederlandse wielrennen op de kaart te zetten. Dit jaar zijn alle ritten live te zien op RTL en Videoland.

Vandevelde won vorig jaar vanuit de vroege vlucht in ‘s-Heerenhoek – foto: Cor Vos

Vervanger
Uiteindelijk meldde TDT-Unibet zich af omwille van sportieve redenen. Desondanks zal het startveld nog steeds uit negentien teams blijven bestaan. Libéma Profcycling was al in onderhandeling met Arkéa-B&B Hotels. De Fransen komen met hun opleidingsploeg, aangevuld met enkele WorldTour-renners. De organisatie geeft aan blij te zijn met de deelnemende ploegen.

RIDE Magazine
36 Reacties
27-05-2024 18:41
Ik dacht even dat er zowaar een enigszins kritisch artikel over TdT zou verschijnen op Wielerflits. Maar helaas, het is eigenlijk gewoon weer een verkapt PR-stukje waarin ze zonder tegenspraak kunnen raaskallen over hoe fantastisch, uniek en menselijk ze zijn.

Ik snap ook niet zo goed waarom je je als Wielerflits en journalist zo laat gebruiken als doorgeefluik. Stel dan op zijn minst een paar kritische vragen..
    27-05-2024 18:45
    Juist. Enige journalistieke kanttekening bij dat ‘unieke’ mag wel eens …
    27-05-2024 19:11
    Nederland heeft twee World Tour-ploegen, maar men heeft meer interesse in deze grap.
    27-05-2024 20:43
    In plaats van reacties doordrenkt van jaloezie te plaatsen, kun je ook gewoon respect opbrengen voor wat die gasten voor elkaar hebben gebokst. Dat ze het überhaupt tot hier geschopt hebben is al een wereldprestatie.
    27-05-2024 20:44
    Nederland heeft maar één pro conti ploeg, en jarenlang 0. dus daarmee meer uniek dan twee world tour ploegen.
    27-05-2024 20:58
    @gio waarom respect opbrengen bij een artikel naar aanleiding van een respectloze afmelding van de ploeg bij een van de weinige NLse organisatoren??
    De ZLM moet gewoon een van de hoofddoelen zijn voor een NL proconti ploeg. Alle excuses zijn niks waard als je zo met een NL koers inclusief fans omgaat.
    27-05-2024 21:01
    WF past zich moeiteloos aan aan de "journalistiek" van vandaag de dag: het zijn stukjestikkers, geen journalisten. Kritische vragen stellen is not done, je zou eens iemand boos maken.
    28-05-2024 13:21
    Precies. Handige site om het wielernieuws te lezen maar ze doen niet eens hun best om sportjournalistiek te bedrijven.

    Telegraafniveau.

    In ieder geval handig dat iemand alle persberichten en artikelen voor ons samenbundelt hier ;-)
27-05-2024 18:43
Het is gewoon beschamend dat je in een Nederlandse koers als Nederlandse ploeg geen fatsoenlijke selectie op de been kunt brengen.
    27-05-2024 20:47
    Inderdaad helemaal waar. Hoe denkt tdt over het bouwen van langjarige relaties? Nu ze nieuw zijn en even wat beperkte resultaten hebben, krijgen ze wel wat kansen. Maar straks is er een jaar waarin het bij hun tegenvalt en er andere nieuwe interessante teams zijn die de plekjes wegkapen. Dan wil je wel een fatsoenlijk programma hebben om op terug te vallen. Of je moet net zoals wanty paar jaar terug maar paar weken vooruit plannen en je wildcards in het seizoen veroveren. Waardoor je met 2 0 achter begint omdat je niet kan pieken en temporiseren.
27-05-2024 21:05
Wat een lulverhaal weer..... Ze denken aan het welzijn van de renners. Met die zogenaamde volle ziekenboeg valt het overigens mee, maar dankzij die 2 blessures onder 21 renners kunnen ze geen 5 man meer opstellen. Daarom schrappen ze van hun zogenaamd veel te volle programma maar liefst 1 koers. En dan nog een koers die ze vorig jaar als continental team een grote kans heeft geboden. En een koers in eigen land. Maar nee hoor: TDT kiest er voor een volledig buitenlands programma te rijden en laat de Nederlandse organisatie stikken.
27-05-2024 19:13
Ben heel benieuwd of ze dat stukje maatschappij kritiek om tegen de trend van de ratrace, werken, werken, werken tot je er ziek bij neervalt in gaan, echt menen. Het zou een mooi voorbeeld zijn! Dus niet mensen uitwringen tot het laatste druppeltje geld wat verdient kan worden er is uitgeknepen en dan het overschot maar weggooien. Toch denk ik dat in de topsport er wel een kleine kentering te zien is (net als in sommige bedrijven) dat de mens je kapitaal is en dat je daar maar beter voor zorgt. So put your money where your mouth is. We zullen het zien in de toekomst.
    27-05-2024 20:17
    Hear hear
    27-05-2024 20:48
    Wel ontzettend hypocriet om topsport te gaan doen, als je niet mee wilt doen aan ratrace enzo
    28-05-2024 18:28
    mensen niet uitwringen en dan Unibet als sponsor hebben?
    nee dat rijmt niet echt
    als er een bedrijf is dat de mens enkel als speelbal ziet (zoals de kogel in roulette)
    is het Unibet/Betcity/Toto etc,

    het is nu praten vanuit Calimero rol voor ze, maar als ze groter waren geweest gingen ze dat soort dingen ook niet roepen

    Julian Snoek doet ook mee aan pleonasme bingo met: 'de eerlijke waarheid'
    als ze dat soort dingen gaan zeggen weet je al dat er stront is aan de knikker

    Harmeling heeft nooit enige realiteitszin gehad, ijlt maar door, de dorps gek, meer iets voor in een of oorlogsmuseum ergens achterin de achterhoek

    was leuk geweest als Nederland een keer met een normaal team zou komen met mooie tenues,
    niet dat waanzinnige geel van jumbo of laffe pakje van unibet,
    gewoon een degelijk klassiek ontwerp zonder al die overbodige logo's

    maar goed ga maar eens bedrijf en geld vinden dat niet op shirt hoeft en ook de mens vooropzet en dus niet mee doet aan 'de ratrace' wordt aardig tegenstrijdig gebeuren dan
    28-05-2024 18:32
    https://www.google.com/search?q=team+joker+norway&sca_esv=9905c3c1f60d6e2e&rlz=1C1CHBD_nlNL1056NL1056&udm=2&biw=2116&bih=1300&ei=1QZWZoOCIO_ii-gPzN6cwAg&ved=0ahUKEwjDwJ7O4rCGAxVv8QIHHUwvB4gQ4dUDCBA&uact=5&oq=team+joker+norway&gs_lp=Egxnd3Mtd2l6LXNlcnAiEXRlYW0gam9rZXIgbm9yd2F5SJYZUJAFWMIXcAF4AJABAJgBP6AB_wKqAQE3uAEDyAEA-AEBmAIDoAJ9wgIKEAAYgAQYQxiKBcICBRAAGIAEwgIGEAAYCBgewgIEEAAYHpgDAIgGAZIHATOgB8sI&sclient=gws-wiz-serp#vhid=UtXcv9YTwZuY4M&vssid=mosaic


    lijkt me sterk dat dat bedrijf het ethisch allemaal zo zuiver houdt
    en esthetisch had het ook beter gekund
    maar qua naam sta je dan altijd al 11-0 voor
27-05-2024 18:12
Oei meestal hebben ze hun communicatie wel op orde, maar Harmeling had zich precies toch beter niet gemengd want wat snoek verteld is logisch maar wat hij toevoegt is dat wat minder.

- Als alle ploegen zijn filosofie volgen van de anderen zullen welk komen dan heeft een organisatie soms wel eens prijs met te weinig deelnemers. Eén ploeg die in het kort afzegt maakt inderdaad niets uit, maar dat is enkel omdat anderen wel moeite doen.
- En al de rest over het oude systeem, dat komt wat idioot over dat ze wel om elkaar geven en bij andere ploegen ze zich precies moeten doodfietsen. Als je geen druk wil moet je ook geen topsport bedrijven natuurlijk, de meeste mensen ervaren druk op hun werk, dat hoort er toch wel wat bij dat je er soms moet doorspartelen...

Dus Snoek is 10/10 in mijn ogen qua communicatie en Harmeling dan weer een dikke vette buis, gelukkig is hij dan weer ploegleider en daar moet hij dan weer geen buis scoren :-)
    27-05-2024 20:41
    Harmeling kletst op tv ook altijd uit zijn nek, alsof het nu nog net zo is als 35 jaar geleden toen hij rondreed. Daarom past hij zo goed bij de avondetappe: geen inhoud en wat flauwe nostalgie voor boomers
27-05-2024 23:14
Ik dacht eerst nog dat het goed voor het Nederlandse wielrennen zou zijn zo'n Nederlandse proconti-ploeg. Jammer dat ze een van de weinige Nederlandse etappekoersen dumpen zodra er een Belgische koers om de hoek komt kijken. Dat maakt ze echt een stuk minder sympathiek.
    28-05-2024 08:27
    Echt Nederlands is de ploeg ook weer niet met 6 renners uit NL mis je er ook weer niet aan. Het gebeurt wel vaker BEAT was er in Veldhoven ook niet.
28-05-2024 08:23
Maar waarom slaan ze Dwars door het Hageland dan niet over? Vindt Unibet die wedstrijd belangrijker dan de ZLM Tour? Ze hebben volgende week maar één wedstrijddag de hele week.

De ZLM Tour en de Baloise Belgium Tour beide rijden had prima gekund.

5-9 juni - ZLM Tour
8 juni - Dwars door het Hageland
12-16 juni - Baloise Belgium Tour
27-05-2024 18:44
Harmeling: ‘het gaat ons om de maatschappij dus het gaat ons niet om de maatschappij!’
    27-05-2024 20:48
    Mooi samengevat. Net zoals Ddm: het gaat om de ontwikkeling van de individuele renner, dus het gaat niet om de individuele renner maar enkel om het team
27-05-2024 18:16
Daar sta je dan als journalist en dan begint zo'n Harmeling leeg te lopen. Schrijf je dat dan op of beslis je dat niet te doen? Wat mij betreft nee, het voegt niets toe. Het roept alleen maar vragen op. Zoals: heeft de organisatie gezegd dat door de afzegging van Unibet de wedstrijd in gevaar komt? Terwijl het toch een eenvoudig verhaal is: Tietema geeft de voorkeur aan andere wedstrijden boven de ZLM Tour. Soit. Ik denk dat ze niet gemist gaan worden en dat de organisatie een prima deelnemersveld heeft. Het Nederlandse wielrennen "op de kaart zetten". Niet met Unibet, want voor je het weet krijg je een aantal onbekende renners van een andere nationaliteit.
27-05-2024 18:18
Ik begrijp de argumenten wel, maar je kunt natuurlijk bij het samenstellen van je programma ook rekening houden met het feit dat in het seizoen nooit iedereen fit is. Gevolg van deze keuze kans best zijn dat de organisatie de volgende keer ervoor kiest om een andere ploeg uit te nodigden.
    27-05-2024 20:43
    Dat zou me niet verbazen, dat als tdt unibet een keer ergens op de wip zit bij een wedstrijd van dezelfde organisatie, ze gepasseerd worden
27-05-2024 19:50
De reden dat ze Baloise boven ZLM kiezen is omdat het een .pro koers is en er iets meer UCI punten te verdienen zijn? Want Baloise had ook slachtoffer kunnen zijn hiervan, maar ze hebben blijkbaar gekozen om de ZLM tour te schrappen.
    27-05-2024 20:36
    Dat de Baloise Belgium Tour en de Renewi Tour dezelfde organisator hebben, zal ook wel meehelpen.
27-05-2024 19:32
Ik lees tussen de regels dat TNT er zelf ook wel een beetje mee in de maag zit maar ik geloof hun oprechtheid als ze zeggen dat ze denken dat het voor hun team en renners beter is dat ze niet meedoen (en dat TNT inderdaat niet essentiel is voor de ZLM-tour).
27-05-2024 21:23
Echt slim baloise wel en ZLM niet…. Ze boeken echt geen prestatie op Baloise niveau en ZLM wel, kortom snap de keuze niet
28-05-2024 08:55
In een van hun filmpjes kwam naar voren dat ze vorig seizoen met een flink overtrainde selectie zaten. Volgens mij is dit een ploeg die wil leren van eerdere fouten en dan kan ik me best voorstellen dat je alleen met een goed voorbereide ploeg aan de start wil staan. Wel zonde dat het uiteraard ten koste moet gaan van de ZLM tour. Waarom die dan niet en wel Baloise Belgium en die Oostenrijkse wedstrijd blijft voor mij onduidelijk.
28-05-2024 18:48
het hele tegenstrijdige gebeuren en geijl van Harmeling
doet me denken aan demon stratie van SGP gister op de dam,
voor het geestelijke gemoed beter niet een stukje van kunnen zien
maar daarin was het ook contradicties sparen wat de klok slaat
eerst werd geroepen: ''je kan Israël en de joden (in andere landen) niet op een hoop gooien''
daarna was het: 'wij staan hier voor de joden in Israël' (dus dan ineens wel identificeren)
nee echt een brain freeze krijg je er van wat een groot theater van de mind fuck,
het is maar net hoe de wind staat voor ze,
en dan Jankerd Jacobs voor op met zijn gehuil: ''wij zijn Israël maar identificeer ons er niet mee''
ja wat wil je nou met je eeuwige klaagzang?

grote jongen die dat nog logischerwijs kan uitleggen, kan niet
de tijdgeest barst bijna uit elkaar van tegenstrijdigheden
beter niet naar luisteren

zoals een wijs man ooit al terecht opmerkte: 'ze spelen slachtoffer en dader tegelijkertijd'
ja inderdaad, dan kan je het vuur der verwarring aardig opstoken, en maak je de mensen vanzelf gek
met ophitserij

voor de goede orde heb niks met Israël (nooit gehad) en alles dat om de gekte heen beweegt en er aan mee doet (mee identificeert)
hoe kan je daar ook überhaupt iets mee hebben?

maar ook niks met Arabische gebeuren, zelfde verhaal
andere vorm maar evenveel verveling en verdriet

idealisme en identificatie is hoe dan ook de val van de mens
wat niet wegneemt dat je wel eerst voor 'eigen' volk
moet zorgen anders raakt de balans zoek
maar dat is weer een ander verhaal

bovendien hebben ze meer gemeen dan meeste mensen denken of willen/kunnen zien
zie o.a. Abraham akkoorden

zo is ook Harmeling de contradictoir, de gespleten tong niet vreemd,
    28-05-2024 19:00
    Knap om totaal niet te reageren op de inhoud van het artikel. Wist niet dat Harmeling eigenlijk een katalysator is van het conflict tussen Israël en de Palestijnen. Die dekselse Rob is Lucifer maar dan in de gedaante van een simpele oud profwielrenner.
    28-05-2024 21:11
    Dit is geen politiek forum. Ga lekker ergens anders heen als je een punt wilt maken.

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine