Zeeman boekt successen met Jumbo-Visma: “Maar er zijn potentiële bananenschillen”
Voor Jumbo-Visma was 2020 in veel opzichten een buitengewoon succesvol jaar. De ploeg eindigde als eerste in de teamranking, Primož Roglič kroonde zich tot eindwinnaar van de UCI Worldranking en Wout van Aert werd op de UCI Ranking de beste eendagscoureur.
Zeeman heeft het in een uitgebreid interview met NRC dan ook over een ‘geweldig’ jaar, maar ziet ook de mogelijke keerzijde van de medaille. “Het afgelopen jaar was geweldig, maar daardoor wordt mijn werk deze winter moeilijker. Het jammere aan deze sport is dat ploegen niet profiteren van succes”, aldus de sportief manager van Jumbo-Visma.
“De marktwaarde van Wout en Primož is enorm gestegen. Managers zeggen dan dat het huidige contract ontoereikend is. Dat zijn potentiële bananenschillen. Daar moeten we wat mee.” Zo hengelt INEOS Grenadiers nadrukkelijk naar de handtekening van goudhaantje Wout van Aert. Beide partijen zijn nog steeds met elkaar in gesprek.
Budgettaire uitdagingen
Zeeman ziet ook de nodige budgettaire uitdagingen voor zijn ploeg in 2021. “We hebben veel gewonnen, maar weinig verdiend. En erg veel uitgegeven. Coronatests kosten 120 euro per stuk. Begrotingstechnisch liggen er allemaal uitdagingen. Mensen denken dat het geld binnenstroomt met zoveel overwinningen. Nee, want je moet bonussen betalen. Contracten opwaarderen.”
“Het eerlijke verhaal is dat al dat succes mij ook veel zorgen richting de toekomst geeft. Want ik ben niet iemand die makkelijk accepteert dat we renners moeten laten gaan.” Zeeman schetste eerder al in een tweeluik met WielerFlits het pad voor de toekomst en vertelde over de groeimogelijkheden van sommige talenten. De Nederlander keek ook terug op het afgelopen seizoen.
Lees:
Merijn Zeeman na boerenjaar Jumbo-Visma: “We gaan nu een andere fase in”
Merijn Zeeman over Jumbo-Visma: “We werken nu al aan de ploeg voor 2025”
Dan kiest hij toch voor het geld? Het is z'n goed recht verder, maar als hij naar Ineos gaat kan dat maar één reden hebben. Wat mensen daar dan van vinden moeten ze zelf weten.
Feit is wel toen Wout weg wilde bij Nick Nuyens DCQ maar ook "Sky" dit niet aan durfden. TJV stak de nek uit om Wout binnen te halen en deed al het mogelijke om Wout te begeleiden, helpen tbv zijn revalidatie.
Enig respijt heeft de ploeg bij WvA mag men aannemen. Bij bijv. Sky had hij in eerste jaar niet dezelfde kansen gehad in de Tour.
Echter wat een redelijke beloning is dat is erg subjectief. 2,5 miljoen is al een flinke gage, immers wie garandeert dat 2021 even succesvol gaat zijn?
Tevens is er een bonus systeem mogelijk en nog andere manieren van belonen. Blijft WvA zo presteren dan wordt 3,5 - 4 miljoen wellicht het plafond. Daarnaast kan Ineos veel meer salaris bieden dan TJV waardoor een vertrek wat dat betreft logisch is. Sportief zit hij beter bij TJV maar een renner moet niets laten liggen, ook niet grote salarisverschillen omdat een carriere nog ca. een 10 jaar maximaal kan lopen, en met flink pech nog veel korter.
De andere keuze leidt mogelijk tot een minder sterke GT ploeg waardoor het grote doel in gevaar komt waarbij men zou spelen op de Tour en de monumenten wat vaak tbv meerdere jaren nog moeilijker is.
Roglic koerst nog niet zo lang en heeft voldoende potentie om de komende jaren nog altijd voor de overwinning te rijden bij meerdere rondes.
Enige wat we kunnen doen is wachten
Kuss kan op termijn teamleider worden, en is daarom een prioriteit tot er een vergelijkbaar Nederlands talent opduikt.
Kruijswijk en Dumoulin gaan in principe niet weg, maar ook die 2 moeten water bij de wijn doen omdat ze niet de absolute kopmannen meer zijn. Alhoewel Kruijswijk vooral pech had (en het de vraag is of hij langzaam over zijn top is of niet) en Dumoulin zich echt moet bewijzen in 2021.
Aan de andere kant is het ook goed voor de belangrijke renners om hun zegeningen te tellen. Wanneer je weg bent ga je pas merken wat je mist.
Roglic heeft al een paar keer water bij de wijn gedaan om te blijven, als er een Italiaans / Sloveense sponsor komt kan hij zomaar weg zijn. (Maar, bij Roglic lijkt geld niet de belangrijkste motivatie en hij is honkvast)
Hoe dan ook, beide renners blijven denk ik heden liever dan ze gaan maar het budget van TJV is eindig, een ‘offer you can’t refuse’ is goed mogelijk.
Als men er komt door BV Kruijswijk en Bennet te offeren om deze 2 te houden, dan is dat de eerste keuze die men moet maken.
Groenewegen drukt ook zwaar op het budget en past eigenlijk niet zo goed meer in de belangrijkste doelstellingen. Maar, hij heeft een lang contract en na dit traumatische jaar gooi je zo iemand niet meteen buiten. maar als het puur zakelijk en sportief is, zou Groenewegen beter naar een kleiner pro Tour team gaan (vergelijkbaar met Lotto) maar wie wil hem nu nog?
Het is ook nog eens een halve Nederlander die een mooi uithangbord kan zijn in een belangrijke groeimarkt voor de sponsor.
Als sponsor zit je erin voor de publiciteit. Dumoulin brengt publiciteit met zich mee, tijdens de Tour ging het in Nederland meer over Dumoulin dan over Roglic, die (eerlijk is eerlijk) niet echt aanspreekt. Het is dus maar wat je als een goede zet beschouwt.
https://www.cyclingnews.com/news/peter-sagan-tops-pro-cycling-highest-earners-list/
-> Hier zie ik Roglic op 2m, Dumoulin op 1.8m, maar van Groenewegen geen spoor.
@Stijn de ZLM toer had in 2019 blijkbaar zestien etappes. Een ander omlaag halen is een vaak toegepaste tactiek om eigen(zwakke) argumenten kracht bij te zetten.
Heb je de lijstjes van overwinningen goed bekeken? Van vorig jaar? Het jaar daarvoor? En het jaar voordien?
Wat je dan zal opvallen is dat Groenewegen altijd hoog staat op de lijstjes, en dat hij ieder jaar opnieuw stappen heeft gezet (in kwantiteit en kwaliteit). Bovendien is hij al wat langer verbonden aan de ploeg, en samen met Roglic degene die TJV weer "smoel" heeft gegeven. Want 5 jaar terug was deze ploeg nog het lachertje van de Worldtour. En daar mag je deze twee ook gewoon de credits voor geven die ze verdienen.
Maar het zal voor iedereen duidelijk zijn dat je een poster van Wout boven je bed hebt hangen, en een foto van Groenewegen op je dartbord....
Ik heb niks tegen groenewegen, toen die hele heisa in polen was heb ik ook gezegd dat het vaker gebeurt wat hij doet. Als jij dat er van wilt maken omdat ik vindt dat hij overgewaardeerd is is dat jouw probleem Michelangelo.
1. Pogacar heeft dit jaar bewezen dat je ook de tour kan winnen met een paar prima knechten.
2. Dit jaar was voor Roglic hét moment om de tour te winnen, Bernal niet in vorm, Dumoulin niet top, bardet (weer) niet goed, pinot weggevallen...
3. Je creeërt dan wellicht veel ontevredenheid bij renners als Van aert, die naast de klassiekers natuurlijk ook gewoon in de tour willen scoren, ik denk persoonlijk dat als JV komende jaren zo krampachtig blijft vasthouden aan ‘geel in Parijs’ dit de ploeg niet ten goede komt, want ik zie het met Roglic niet gebeuren en veel andere renners gaan dan hun biezen pakken.
Ik dacht hetzelfde vlak na de Tour dit jaar. Maar daar ben ik na de Vuelta dus op teruggekomen.
Ik geef hem in 2021 zeker nog een kans op geel in Parijs. En dat was dit jaar ook gewoon gebeurd, zonder die bizarre tijdrit naar de La Planche des Belles Filles. Verder heeft TJV hier hoop ik ook lessen uitgetrokken, en zal het plan van aanpak naar gelang het verloop van de Tour tijdig aangepast worden.
Realistisch gezien moet Van Aert ongeveer hetzelfde gaan verdienen als een van der Poel en Alaphilippe. Geen idee of die überhaupt bij elkaar in de buurt zitten. Ineos laten we maar even buiten beschouwing want ik vermoed dat een Kwiatkowski bijvoorbeeld al meer verdient dan deze mannen.
Julian verdient zelfs nog meer, 2,3 miljoen. Ik ben het trouwens met je eens dat Wout op het niveau van Roglic moet komen. Zijn prestaties rechtvaardigen dat.
Hoeveel geeft Red Bull eigenlijk aan van Aert?
De volgende ontwikkeling gaat zijn het transfermodel zoals in het voetbal. Waardoor niet de fietsprestaties maar "rennershandel" het belangrijkste financieringsmodel wordt. En waarin uiteindelijk de tweedeling gaat ontstaan van rijk en arm, groot en klein. Zoals je dat in de voetballerij ook hebt. Zit ik niet op te wachten.
En wat is wijsheid voor TJV? Het blijft ergens ook koffiedik kijken. Is Roglic nog niet op zijn top, of misschien volgend jaar "over the top"? Hoe goed is Van Aert volgend jaar, valt dan ook alles zijn kant op (of valt hij zelf?) Wat doet Dumoulin? Hoe sterk komt Groenewegen terug? Wat gebeurt er met Kuss, Bennett? En wat doen de sponsoren?
Ik hoop vooral dat wielrennen wielrennen blijft, en niet verandert in voetbal 2.0, met schimmige contracten, afkoopsommen, dubieuze wielermakelaars, zwart geld etc. Contract is contract, en dat teken je allebei met gezond verstand.
Echter de salarissen kunnen niet omhoog in het wielrennen omdat de budgetten eenvoudigweg ook niet jaar na jaar substantieel stijgen.
Daar komt bij dat bij voetbal de ploeg (club) de entreegelden ontvangt en TV gelden wat niet het geval is bij het wielrennen.
Slechts een Ineos, UAE en wellicht Bahrein kunnen zich meerdere uitschieters veroorloven puur omdat men veel grotere budgetten heeft en of geldschieter voor wie 10/15 miljoen meer niet echt een rol speelt.
En dat van Aert meer ruimte wil in de tour, niet meer dan logisch, in de vlakke etappes en heuvelachtige etappes moet hij gewoon de ruimte krijgen (mits er genoeg man zijn om de kopman te beschermen, denk aan ziekte of valpartijen waardoor er meerdere uitvallen). Daarnaast kan van Aert in de bergetappes rustig mee gaan in de vlucht, strijden voor groen en mocht het nodig zijn zich laten zakken. Denk dat TJV echt wel heeft geleerd van de afgelopen tour.
Geel + ritten kapen lijkt me te doen. Maar dan krijg je het dilemma of je dat wilt doen met Wout of Groenewegen. Wout heeft als meerwaarde dat hij dit op vele terreinen kan doen en ook kan knechten, Groenewegen heeft als meerwaarde dat hij een betere massasprinter is dan Wout (ook al zijn er hier sommigen die daar op een of andere manier aan twijfelen). Keerzijde: hoeveel "trein" geef je Groenewegen mee?
Geel + groen + ritten: dit betekent kwaliteit inleveren in massaspurts, en alle ballen op Wout in de vlakke ritten en overgangsritten. Met als resultaat veel ereplaatsen ipv overwinningen in sprints, en de vraag of "geel" wel altijd de beste ondersteuning krijgt.
Mijn ideale tourploeg zou bestaan uit zowel Roglic, Dumoulin alsook Van Aert en Groenewegen. En ik zou een streep zetten door de groene trui. Pure massasprints voor Groenewegen (met Wout in de "trein"). Lastiger sprintaankomsten voor Wout (met eventueel Groenewegen om Wout in positie te brengen). Geen uitgebreide sprinttrein maar enkel een goede leadout-man. Kuss/Bennett als ondersteuning voor Dumoulin en Roglic in de diepe finale, en twee multifunctionele renners als Gesink en Martin mee voor het betere knechtenwerk.
Vraagt een beetje inschikken aan alle kanten, maar dan heb je een ploeg die iedere dag mee kan doen.
ik denk niet dat het doel moet zijn om Groenewegen in de luwte terug te laten keren, maar vooral om hem zo snel mogelijk terug te laten komen als topsporter. Hij heeft straks 9 maanden in de luwte geleefd, en ik denk dat het onmogelijk gaat zijn om in de luwte terug te komen. Zelfs al begint ie in San Juan.
In het peloton zelf denk ik dat er anders tegen Groenewegen wordt aangekeken dan dat sommige WF-reaguurders hier doen.
Uiteindelijk kun je qua mediacircus misschien wel beter starten in de TdF. Vooraf even wat gedoe, maar vanaf dat de wedstrijd bezig is gaat het voor alle journalisten toch over de waan van de dag ipv om die ene sprinter die toevallig terugkeert in de TdF.
Waar ik het wel mee eens ben is dat hij zijn selectie ook moet verdienen. Maar dat geldt voor iedere renner. Zo is Wout ook gedebuteerd in de TdF; hij zou eerst niet mee gaan, maar hij was dusdanig sterk dat Kruijswijk (en de ploegleiding) hem erbij wilde hebben. Hij zal dus moeten aantonen dat hij weer "de oude Groenewegen" is wil hij kans maken op een tourselectie.
Ik ben er nog altijd van overtuigd dat een Groenewegen in vorm tot de 3 beste sprinters ter wereld behoort. Ik vind hem beter dan Bennett, Ackermann, Sagan, Viviani etc. En dat geeft meer kans op succes in massasprints dan met Wout.
En langzaam terugkeren... dat kun je je als topsporter bijna niet veroorloven. Hadden ze Wout langzaam terug moeten laten keren na zijn crash? Ook Wout (en iedere andere topper) wil zijn goede jaren verzilveren, da's heel normaal. Het is niet dat ze tot hun 67 op hun fiets kunnen blijven zitten en geld verdienen. Contracten lopen af, moeten verlengd worden, etc.
Ik denk dat als hij in ik zeg maar een koers hypothetisch, de rond van valencia een een 10tal centimeter van zijn lijn zou afwijken (wat ontzettend vaak gebeurd in de sprint) valt de heisa reuze mee, gebeurd dit in de de tour dan krijgt hij weer de volle lading over zich heen. Dan kun je zo een jongen kapot maken.
De man ligt zover ik weet nog vast voor een aantal jaar, en ik verwacht dat na komend seizoen een opbouwjaar te hebben dat hij het seizoen erna weer fantastisch gaat zijn. Hoort mijn inziens inderdaad ook bij de 3 beste sprinters ter wereld in normale doen.
Ik kan me niet voorstellen, na dit ongeluk wat ook bij hem mentaal heel hard is binnengekomen, dat hij meteen weer voor de knikkers gaat meedoen. Eenieder die dat van hem verwacht is mijn inziens niet helemaal op de hoogte van de impact dat zo een ongeluk kan hebben op iemand.
Ik ga zoals ik Dumoulin dit jaar niet heb afgerekend op prestaties volgend jaar Groenewegen niet afrekenen op prestaties.
Helemaal eens hoor, en ik denk ook dat de sponsors echt zo ver als mogelijk zullen gaan om hem te behouden. Ik wilde alleen de dilemma's schetsen waar een wielerploeg mee te maken heeft.
Verder is het absoluut onjuist dat WvA van zeer groot belang is voor de uitbreiding van Jumbo in België zoals gisteren of zondag al is toegelicht waarom dit een misvatting is. Leuk meegenomen dat wel maar niet van bepalend belang.
Wout zou op min of meer niveua salaris Roglic moeten komen maar kennelijk is er krapte in de kas. Wout als wereldkampioen en even succesvol in 2021 als in 2020 is op de markt een 2,5, 3,5 mm waard. Alleen zijn er weinig ploegen die dit zomaar kunnen vrijmaken behalve een Ineos en UAE wellicht. Bij Bora betaald de fietsenboer een deel van het salaris van Sagan, die overigens bij een nieuw contract ook zal moeten inleveren.
Daarnaast heb je een Kruijswijk die op leeftijd is, eigenlijk nooit iets wint, en in 2020 amper op de fiets gezeten heeft. Ook Steven is geen goedkope jonge, dus bij wederom een sh*t seizoen kan die ook vertrekken.
En hoppa je hebt bakken met geld vrijgemaakt !!!
Winnaars zoals Roglic en Van Aert aan boord houden, renners die niets presteren buiten mikken ongeacht nationaliteit. Simpel.... ;)
Teams zouden veel meer afgerekend moeten worden op een ratio UCI-punten gedeeld door budget.
1,8 mln voor Tom is wel heel veel.
@Martino87
TJV heeft zich altijd in het openbaar uitgesproken dat de afwikkeling van Wout zijn contract met Nuyens een zaak was van de renner en diens management. De juridische strijd is ook nog steeds niet afgerond in België. Of er achter de schermen wel een rol is geweest weten wij natuurlijk niet.
Er zijn immer ook andere BV’ers die reklame willen maken voor wat euro’s. Bijvoorbeeld Tom Waes.
Bovendien gaan veel Belgen al naar AH vanwege assortiment en prijs en wanneer er een Jumbo is gaat de wielerminnende Belg evengoed naar de Jumbo ipv naar de Carrefour ( die duur is) Colruyt of zelfs Delhaize omdat men in het algemeen een gunfactor heeft voor een super die het wielrennen ondersteund en zeer belangrijk omdat ook de Belgen goede waar willen voor een lage prijs. Colruyt, Delhaize, Carrefour en ook AH zijn allen duurder dan Jumbo.