Waardestijging in Formule 1 belangrijke les voor wielersport
Analyse Een uitspraak van Zak Brown, ceo van McLaren Racing in de Formule 1, is door de Huddle-Up nieuwsbrief aangegrepen om een aantal historische kenmerken en trends in deze wereldwijd populaire sport weer te geven. Vooral de uitspraak dat de huidige waarde van alle F1 teams nu wordt geschat op 1,3 miljard dollar (ongeveer 1,2 miljard euro) is iets waar de wielersport bij moet stilstaan.
Volgens de Huddle-Up nieuwsbrief is het verhaal van Brown een van de meest interessante verhaallijnen in de sportbusiness. Nog niet zo lang geleden werden Formule 1-teams voor 1 euro verhandeld omdat ze elk jaar honderden miljoenen dollars aan investeringen kostten en bakken met geld verloren. De grotere merken in deze sport (Ferrari, Mercedes, Red Bull, etc.) hadden hier geen probleem mee omdat de F1 voor hen vooral een wereldwijd marketingplatform was.
Toen Liberty Media de sport in 2017 kocht voor 7,35 miljard euro, implementeerden ze een financieel model dat vergelijkbaar is met dat van Amerikaanse sportcompetities. F1-teams werken nu met een kostenplafond, vergelijkbaar met het salarisplafond in Amerikaanse sporten, waardoor de teams een strikt budget hebben dat de grens aangeeft hoeveel ze elk jaar maximaal kunnen uitgeven.

Kunnen ook de wielerploegen meer waard worden? Foto: Cor Vos
Dit is belangrijk omdat dit kostenplafond het speelveld tussen de verschillende teams op termijn gelijk maakt. Grotere teams mogen straks niet meer uitgeven dan de kleinere teams. Daarnaast stelt het kostenplanfond de teams in staat om nauwkeurige financiële budgetten op te stellen doordat de jaarlijkse uitgaven nu beter te voorspellen zijn. Met als gevolg dat nu al meer dan de helft van alle Formule 1-teams winst maakt. De grootste teams hebben inmiddels al waarderingen van meer dan 2,75 miljard euro.
Drive to Survive
Met een spannendere sport en programma’s zoals Netflix’s Drive to Survive, is het kijkerspubliek en de sponsoring blijven groeien en zit de sport financieel in een opwaartse lijn. Waar Liberty Media vooral veel krediet krijgt voor het opstarten van de sterke Netflix-serie Drive to Survive en mede daardoor de Amerikaanse markt veel beter wist te veroveren, was het invoeren van een kostenplafond tot dusver hun belangrijkste zet. Het maakte de teams financieel stabiel en creëerde een sterker economisch model. Hierdoor kwam er een veel evenwichtigere en competitievere sport.
Veel wieleranalisten en traditionele fans blijven de vergelijkingen met Formule 1 van de hand wijzen. Hoewel er duidelijke verschillen tussen beide sporten zijn, blijft The Outerline suggereren dat er in de Formule 1 belangrijke aanpassingen zijn gedaan waar ook het profwielrennen eens goed over moet nadenken.
Dit artikel is geschreven door het Amerikaanse platform The Outerline (Steve Maxwell / Joe Harris / Spencer Martin) met wie WielerFlits een samenwerkingsverband is gestart. The Outerline schrijft diepgaande artikelen en commentaren over de economie, het bestuur, de structuur en de competitie van het profwielrennen, gerangschikt op onderwerp.
Lijkt meer op een promo-praatje voor Liberty Media. Niet geheel toevallig dat een Amerikaanse platform even wil laten zien hoe fantastisch een Amerikaans bedrijf zogenaamd is..
Analyse? Mwoah. Maar ik denk dat we de komende tijd wel meer van dit soort "analyses" gaan zien om te laten zien dat er een deal is tussen wielerflits en the outer line
Ik moet zeggen dat ik de meest recente vernieuwingen van wielerflits geen verbeteringen vind. Ik ben niet vastgeroest, sta echt wel open voor verandering, maar ik noem niet per definitie alle verandering ook vooruitgang.
Ze hebben liever tientallen clickbait titels op een dag.
Ik heb ook het idee dat de meeste artikelen maar maximaal 3 minuten leestijd mogen zijn en dat is gewoon veel te kort voor een goede analyse.
De beste artikelen hier zijn over het algemeen de voorbeschouwingen, ik snap niet dat je dan niet dat niveau wil doortrekken naar de analyses.
Waar in het voetbal op 1 het geld staat, staat de sport nog op plaats 2
Bij amerikaanse sporten is de volgorde: 1) geld 2) entertainment 3) sport.
De sport moet niet ondergaan aan de randactiviteiten en dit wens ik dan ook helemaal het wielrennen niet toe. Dat de teams meer zelfbedruipend moet worden is wel duidelijk. Dat maakt hen ook wel sterker tegenover UCI/ASO.
Maar of f1 daarvoor voorbeeld moet worden? De spanning is er allesinds niet op verbeterd. De sport op zich ook niet, want het aantal inhaalacties in een race zijn spaars. Alles komt op de auto en bandenstrategie neer, en nog maar in mindere mate op de rijder.
Dan gaan we nog niet beginnen over het aantal races dat veel te hoog ligt en vaak op saaie parcoursen in een zandbak waar men met de dollars gooit. Er ook geen sikkepit aandacht wordt gegeven aan de belasting aan de rijder of de hoeveelheid verplaatsingen (wedstrijden groeperen in een bepaalde regio is blijkbaar te ver gedacht).
Hahaha, als er een sport is die momenteel helemaal kapot gemaakt wordt door een ongelijk speelveld en de bijbehorende voorspelbaarheid is het de F1 wel. Je kan er gif op innemen dat onze Nederbelg straks weer minimaal 20 van de 22 races wint en kijkcijfers dalen de laatste twee jaar flink. Als je dan toch een Angelsaksisch ingeschoten voorbeeld wil nemen pak dan Basketball met de drafts waar de minst presterende ploegen als eerste mogen kiezen.
Eén op één dingen kopiëren is een beetje dom, maar door met een open blik naar andere sporten te kijken, kun je daar wel de kersen plukken. Belang van de wielersport moet hierbij voorop staan, niet dat van de partijen die nu de grootste macht hebben. En daar ligt meteen de grootste uitdaging…
Zo voorkom je dat je per saldo renners minder gaat betalen en hopelijk komen de toppers wat verspreider te liggen.