Voorbeschouwing: Wereldbeker Namen 2025 – De terugkeer van Mathieu van der Poel in de cross
De veldritliefhebber heeft er weken op gewacht, maar vanaf zondag is Mathieu van der Poel terug present in het veld. Op de Citadel van Namen zien we ook voor het eerst zijn ploegmakker Tibor Del Grosso in actie, wat voor een leuke strijd kan zorgen. Bij de vrouwen neemt Puck Pieterse het dan weer voor het eerst op tegen Lucinda Brand. WielerFlits blikt vooruit.
Historie
Laatste 10 winnaars Wereldbeker Namen (mannen)
Laatste 10 winnaars Wereldbeker Namen (vrouwen)
Vorig jaar
Parcours
De Citadelcross van Namen is al jarenlang een klassieker op de veldritkalender. Bovendien eentje met een vast parcours, maar dat ging voor het EK veldrijden van 2022 op de schop. Parcoursbouwer Erwin Vervecken deed een aantal aanpassingen om het parcours nog selectiever te maken. Deze aanpassingen blijven ook in het seizoen 2025-2026 in het Wereldbeker-parcours behouden.
De cross in Namen wordt gekenmerkt door haar vele hoogteverschillen en beklimmingen. Sinds dat bewuste EK kwam daar nog één bij. “Bovenaan het kasteel ligt een nieuwe brug en extra lus met een pittige klim. Vlak voor de aankomst keert de helling terug die een jaar of zes geleden ook in het parcours zat. Als de beslissing nog niet eerder gevallen is, kan het zeker daar nog”, gaf Vervecken destijds mee over een van de belangrijkste vernieuwingen aan het parcours.
Een ander sleutelpunt in de zware omloop is de memorabele schuine kant. Die zal de renners weer op het randje doen balanceren, zeker na de verandering die de organisatie enkele jaren geleden aanbracht.
“De magie van die schuine kant was een beetje verdwenen”, legde Vervecken ons uit. “Daarom hebben we het tracé zodanig opgeschoven dat de palen juist op het padje worden geklopt, waardoor de renners twee tot drie meter hoger moeten rijden. Zo is de strook terug meer schuiverig, glad en technisch. Spektakel verzekerd.”
Ten slotte, valt ook de aparte startstrook op. De renners beginnen op de kasseien die we kennen uit de slotkilometer van de GP de Wallonie, een 1.Pro-koers met aankomst bovenop de lastige Citadel, waarna er meteen richting de zware beklimming wordt getrokken. De hartslagen zullen met andere woorden meteen sky high zijn. De aankomst ligt weer op de Esplanade die we eveneens kennen uit die Grote Prijs van Wallonië.
Favorieten
Mannen
Komende zondag gaat het veldrijden een nieuw elan in. Vanaf dan is Mathieu van der Poel er op de Citadel namelijk voor het eerst deze winter terug bij. De zevenvoudige wereldkampioen verloor slechts één van zijn laatste 25 crossen en lijkt elke winter alleen nog maar beter te worden, dus weet een groot deel van het crosspeloton al wat hen vanaf zondag te wachten staat.
Veel weten we niet over de voorbereidingen van de wereldkampioen, behalve dat het tweede deel van zijn seizoen niet makkelijk verliep. Nadat een longontsteking hem uit de Tour de France kegelde, geraakte Van der Poel door de naweeën van die ziekte nooit meer op topniveau. De alleskunner won wel een etappe in de Renewi Tour, maar na een mislukt WK mountainbike zette hij in september een punt achter zijn wegseizoen.
“Zijn herstart qua training was moeizamer dan anders, maar zijn rustperiode was ook langer”, bevestigde zijn ploegmanager Christoph Roodhooft afgelopen week voor onze camera. “Maar nu is hij echt in orde, hij voelt dat de training rendeert en dat hij op een niveau is dat hij klaar is om weer wedstrijden te rijden. Mathieu staat er goed voor. Hij zal nog een heel klein beetje cross-specifiek trainen, daar blijft het bij.”
De terugkeer van Van der Poel boezemt een groot deel van zijn concurrenten wel de nodige angst in. Europees kampioen Toon Aerts, de man die Van der Poel tijdens de editie van 2019 op dit parcours zelfs bijna op de knieën kreeg en hier dus altijd bij de favorieten, verwoordde het als volgt: “Hij is wellicht niet eens de beste crossversie van zichzelf, omdat hij amper in het veld heeft getraind. Maar eigenlijk maakt dat niet veel uit. We weten dat we vanaf nu tot het WK koersen voor plek twee. Daar maak ik mij geen illusies in.”
Maar Van der Poel is niet de enige debutant. Ook zijn Alpecin-Deceuninck-ploegmakker Tibor Del Grosso, vorig jaar nog vijfde op de Citadel, crost voor het eerst mee. Del Grosso heeft datzelfde speelse karakter en ook een onmiskenbaar talent, waardoor we de wereldkampioen bij de beloften meteen voorin zullen verwachten. Volgens Aerts en Lars van der Haar wordt hij mogelijks de man die Van der Poel het meest kan bedreigen. De techniek heeft hij al, normaal is er dit jaar ook extra kracht bijgekomen.

Wat doet het podium van Flamanville? – foto: Fotopersburo Cor Vos
Stiekem hopen veel Belgische fans dat ook Thibau Nys dat zal kunnen, na zijn zegereeks van de afgelopen weken in de Wereldbeker. Nys trok de voorbije twee weken op trainingsstage en zal in ieder geval dus wat frisser zijn dan voordien. Maar of dat voldoende is om Van der Poel te bedreigen? Ook andere grootheden in de cross als Michael Vanthourenhout – ooit al EK-winnaar in Namen, Joris Nieuwenhuis en de sterke Brit Cameron Mason zullen wel hopen op iets meer, maar een podiumplaats zou voor hen ook al knap zijn.
Cyclingflash Voorspellingen
| # | Renner | Kans |
|---|---|---|
| 1 | 79.41% | |
| 2 | 3.56% | |
| 3 | 2.40% | |
| 4 | 1.82% | |
| 5 | 1.74% |
Vrouwen
Bij de vrouwen wordt er ook een gloednieuw pakketje namen opengetrokken. Denk maar aan mountainbikester Jolanda Neff, maar natuurlijk vooral Nederlandse trots Puck Pieterse. Haar maatje en wereldkampioene Fem van Empel maakt nog altijd geen deel uit van de selectie van de Wereldbeker, maar dankzij de klasse van Pieterse ligt de strijd in de vrouwencross wellicht iets meer open dan in de voorbije crossen.
Pieterse kende vorig jaar niet haar beste crosswinter, maar na een zomer vol knappe wegprestaties – denk maar aan die mooie ritzege in de Tour de France Femmes – en het WK mountainbike, was dat ook niet gek. In klimcrossen zoals in Namen deed ze het nog altijd prima. Het is nog een beetje af te wachten hoe groot de crossambities van Pieterse deze winter zijn, en vooral hoe vaak ze in actie zal komen.
Feit is wel dat Lucinda Brand er een serieuze kanshebber voor de overwinning bij krijgt. De ervaren Nederlandse won de voorbije weken waar ze wilde en stelde zo haar record van vijftig opeenvolgende podiumplaatsen iedere keer scherper. Of het nu op het vlakke, bergop of in het zand is: Brand heerste. Dat verdient alleen maar respect, zeker omdat ze op familiaal vlak niet de gemakkelijkste weken kende.

Wat kan Pieterse bij haar comeback? – foto: Fotopersburo Cor Vos
Na een week onderbreking pakte Brand in Terralba terug knap uit, iets wat ze ook in Namen zal kunnen doen. Ze was vorig jaar de enige die het Fem van Empel daar lastig kon maken. De derde Nederlandse grote naam is die van Ceylin del Carmen Alvarado, die toch in een opwaartse spiraal zat na haar derde plaats in Flamanville. Alvarado moest haar seizoensstart lang uitstellen, maar werd vorige week opnieuw ziek en moest opgeven. Blijft dat nazinderen?
In afwezigheid van onder andere de Britse Zoe Bäckstedt, de Hongaarse Blanka Vas en de Luxemburgse Marie Schreiber, zullen quasi alle andere kanshebbers voor de zege ook uit Nederland komen. De Italiaanse Sara Casasola kan wel verrassen, maar ze lijkt een beetje over haar piek heen. Aniek van Alphen zal na haar eerste Wereldbekerzege wel nog graag eens juichen, hetzelfde geldt voor Europees kampioene Inge van der Heijden en Leonie Bentveld. Shirin van Anrooij ontbreekt in de selectie na enkele goede weken.
Cyclingflash Voorspellingen
| # | Renner | Kans |
|---|---|---|
| 1 | 54.90% | |
| 2 | 19.26% | |
| 3 | 6.30% | |
| 4 | 5.25% | |
| 5 | 3.55% |
Weer en TV
Lars van der Haar waarschuwde ons eerder deze week al: het kan weleens de meest droge Citadelcross in jaren worden. Woensdag zijn de laatste regendruppels in Namen gevallen, daarna blijft het de rest van de week droog. Op de dag zelf klimmen de temperaturen volgens Meteovista tot 8 graden Celsius, de wind blaast aan een kracht van 3 Beaufort en de zon schijnt de hele namiddag.










RIDE: het ideale cadeau voor de feestdagen!
De gloednieuwe RIDE Magazine Wintergids 2025 zit met 156 pagina's bomvol mooie wielerverhalen om van te genieten in de koude winter. In het blad lees je interviews met Lorena Wiebes, Tibor Del Grosso, Oscar Onley, Ide Schelling en Wilco Kelderman. Het gaat over de veldritwinter, alles over Alpe d'Huez, het nieuwste materiaal en jouw fietsplannen voor 2026.
Een ideaal cadeau om weg te geven voor de feestdagen, toch? Bestel nu deze RIDE voor jezelf of voor een echte fietsfanaat.
Om te reageren moet je ingelogd zijn.