Voorbeschouwing: Tour 2010: Etappe 4
woensdag 7 juli 2010 om 09:01

Voorbeschouwing: Tour 2010: Etappe 4

In de maand juli staat de volledige wielerwereld in het teken van de 97e Tour de France. Voor veel Nederlanders een onvergetelijke editie, aangezien de ‘Grand Départ’ in Rotterdam wordt gegeven. WielerFlits blikt elke dag vooruit naar de rit van de volgende dag. Hoe ziet het traject van morgen er uit, en wie zijn de favorieten? Vandaag: de vierde etappe, van Cambrai naar Reims.

Parcours
Na de Waalse heuvels en de kasseien van Nord-Pas-de-Calais staat er vandaag een vrij eenvoudige rit in lijn op het progamma, de eerste die volledig op Frans grondgebied plaatsvindt. Tussen Cambrai en de middelgrote stad Reims wachten de renners 153,5 nagenoeg vlakke kilometers. De Côte de Vadencourt, vroeg in de etappe, is de enige mogelijkheid voor aanvallers wat bergpuntjes bij elkaar te sprokkelen. Genieten van het open Franse landschap zal er echter niet bij zijn, want door de korte lengte van de etappe zullen spintersploegen op hun hoede moeten zijn eventuele vrijbuiters niet te laat terug te pakken.

Tenue
Bron: letour.fr

In Reims is de Tour regelmatig aangekomen. Deze editie wordt de 9e finish, nadat Reims ook tweemaal een startplaats was. In 1956 begon de Ronde daar zelfs. De laatste twee zeges in deze stad in de Champagne gingen naar bekende sprinters: Djamolidine Abdoujaparov in 1991 en Robbie McEwen in 2002. Ook vandaag maken de sprinters een goede kans, al moeten ze dan wel rekening houden met het licht hellende parcours in de laatste kilometer.

Tenue
Bron: letour.fr

Favorieten
Een korte, vlakke etappe lijkt gemaakt voor sprintersploegen die gecontroleerd hun afmakers naar de zege willen loodsen. Aan aanvallers de ondankbare taak hier een stokje voor te steken. Na de afgelopen drie dagen zou dit echter de eerste reguliere massasprint moeten worden.

Voor Mark Cavendish betekent dat een mogelijkheid om zijn totaal aantal etappezeges in de de Tour op te krikken naar elf. De Brit kwam in de rit naar Brussel ten val in de slotkilometers en kon zodoende niet meesprinten voor de zege. In Spa en Arenberg was hij kansloos, dus zal hij er vandaag op gebrand zijn te laten zien dat hij de beste sprinter van het peloton is. Hij heeft er immers de snelheid, acceleratie en het team voor.

Ook de Italiaan Petacchi kan op de steun van een hoop ploegmaats rekenen. Ale-Jet staat al jaren bekend als een sprinter die een treintje nodig heeft, maar kon het in de eerste etappe naar Brussel prima alleen af. Hij klopte Mark Renshaw en Thor Hushovd op de streep. De Noor verdedigt dit jaar zijn groene trui van vorig jaar en staat in dat puntenklassement na zijn zege nu al op een bemoedigende voorsprong.

Robbie McEwen weet wat winnen in Reims is. Hij was hier in 2002 de snelste, net voor Erik Zabel. Van de top tien van die dag doet alleen Stuart O’Grady nog mee in deze Tour. Gezien zijn leeftijd zou je verwachten dat McEwen bij Katusha bezig is aan een lange afscheidstournee, maar zijn resultaten dit jaar zijn bijzonder fraai. Enige minpuntje: hij wint niet echt. De teller staat pas op een, ondanks een hele rits ereplaatsen. Dan heeft Tyler Farrar betere papieren voor een sprintzege. De Amerikaan was dit jaar al meerdere malen de beste, waaronder in de Scheldeprijs en twee maal in de Giro. Dat het met zijn vorm goed zit, bewees hij in de proloog, waar hij zevende werd. Hij liep in de Ardennen echter veel schade op, en heeft op de kasseien nauwelijks kunnen herstellen.

Zoals ieder jaar moeten de internationale topsprinters tijdens de massasprints van de Tour de France rekening houden met Franse spurters. Lloyd Mondory en Samuel Dumoulin zullen willen laten zien dat de Franse sprinters best mee kunnen met de echte kleppers.

Favorieten volgens WielerFlits
**** Mark Cavendish
*** Thor Hushovd Alessandro Petacchi
** Robbie McEwen, Oscar Freire, Tyler Farrar
* Samuel Dumoulin, Gerald Ciolek, José Joaquin Rojas, Jürgen Roelandts

Bestel de Tourgids
Tour de France-poster