Voorbeschouwing: Ronde van Catalonië 2011
Aankomende maandag begint de Volta Ciclista a Catalunya 2011. Deze Spaanse rittenkoers is toe aan zijn 91e editie. Het is voor deze World Tour koers een belangrijke uitgave, want het is exact 100 jaar geleden dat de eerste editie verreden werd. Na de Italianen (Tirreno – Adriatico) en de Fransen (Parijs – Nice) kunnen nu ook de Spanjaarden aan hun trekken komen met een meerdaagse wedstrijd op het hoogste niveau. WielerFlits kijkt vooruit.
Historie
De erelijst wordt overheerst door Spanjaarden. Welgeteld 57 keer wist een Spanjaard de rittenkoers winnend af te sluiten. Mariano Cañardo is de absolute recordhouder. Hij won de Volta Ciclista a Catalunya tussen 1928 en 1939 wel 7 maal. Ook grote namen als Jacques Anquetil (1967), Eddy Merckx (1968), Luis Ocaña (1971 en 1973), Felice Gimondi (1972), Bernard Thévenet (1974), Freddy Maertens (1977), Francesco Moser (1978), Sean Kelly (1984), Miguel Indurain (1988, 1991 en 1992) en Laurent Jalabert (1995) prijken op de erelijst. Eénmaal was een Nederlander de beste: Arie den Hartog in 1966.
Vorig jaar legde Joaquin Rodriguez hier zijn basis voor een topseizoen. Hij wist het eindklassement te winnen, door elke dag in het voorste groepje te eindigen en mee te sprinten. Hij won het eindklassement voor Xavier Tondo en Rein Taaramae met respectievelijk 10 en 43 seconden. De vorige editie bleek ook de doorbraak van Michel Kreder. De jonge Nederlander reed elke dag tussen de toppers en eindigde zevende in het eindklassement.
Deelnemers
Dit jaar doen er 24 ploegen mee, twee meer dan in 2010. Alle 18 World Tour ploegen zijn present, aangevuld met Geox-TMC, Andalucia – Caja Granada, Cofidis, Caja Rural, CCC Polsat en het Colombiaanse team Colombia es Passion – Cafe de Colombia. Joaquin Rodriguez zal zijn titel niet verdedigen. Hij prefereert een rustigere aanloop naar de klassiekers en de Giro d’Italia. In totaal doen er 13 Nederlanders mee.
Deelnemerslijst
Parcours
Etappe 1: Lloret de Mar – Lloret de Mar (167 km)
In de eerste etappe hebben de renners gelijk te maken met een lastig parcours. Ze moeten verschillende klimmetjes op met als belangrijkste de zes kilometer lange Alt de Sant Grau, met een gemiddeld percentage van 6%, op 38 kilometer van de streep. Hoogstwaarschijnlijk zal er een sprint komen met een uitgedunde groep.
*** Samuel Dumoulin
** Jose Joaquin Rojas Gil, Alessandro Petacchi
* Dario Cataldo, Davide Appollonio, Michel Kreder
Profiel
Etappe 2: Santa Coloma de Farners – Banyoles (169 km)
In de tweede etappe moet er voor het eerst een berg van de 1e categorie beklommen worden. De Alt des Angels, klim van de engelen, is 6 kilometer lang en wordt in de hoogste categorie ingedeeld, maar ligt op 90 kilometer voor de aankomst en zal dus geen invloed hebben op de sprinters. Als de renners aankomen in Banyoles zullen ze eerst vier plaatselijke ronden moeten afleggen over hetzelfde parcours als waar Mark Cavendish vorig jaar won. Een massaspurt dus.
*** Alessandro Petacchi
** Julian Dean, Jose Joaquin Rojas Gil
* Davide Appollonio, Manuel Cardoso, Samuel Dumoulin
Profiel
Etappe 3: La Vall d’en Bas – Andorra (Vallnord) (190 km)
De derde etappe is overduidelijk de koninginnenrit in deze Ronde van Catalonië. Het is voor de klassementsmannen de enige mogelijkheid om uit te pakken, waardoor het een flinke strijd zal worden op de vier cols van de 1e categorie, waar de renners op worden gestuurd. De Alt de Coubet (10 km, 5%), de Callada de Tosses (24 km, 4%) en de Alto de la Camella (4 km, 8%) zit in de benen voordat de klim naar Andorra op het programma staat. Deze klim is 8,5 km lang en heeft een gemiddeld stijgingspercentage van 6,5% met uitschieters naar 9%. De sterkste klimmers in het peloton zullen bovendrijven.
*** Alberto Contador
** Igor Anton, Danilo Di Luca
* Mauricio Soler, Michele Scarponi, Xavier Tondo
Profiel
Etappe 4: La Seu d’Urgell – El Vendrell (195 km)
Deze rit is een echte overgangsetappe. De gehele dag zal in een dalende lijn gereden worden, slechts onderbroken door 1 klimmetje van de 3e categorie. Of het een sprintersetappe wordt valt echter nog te bezien. Drie jaar geleden reed Sylvain Chavanel weg van een kopgroepje en wist de Fransman zo solo te winnen in een etappe met een gelijkend parcours en exact dezelfde aankomst.
*** Johnny Hoogerland
** Karsten Kroon, Yuri Trofimov
* Dario Cataldo, Nicky Sörensen, Rein Taaramae
Profiel
Etappe 5: El Vendrell – Tarragona (205 km)
Dit is de langste etappe in deze uitgave van de Vuelta Ciclista a Catalunya. In deze rit zullen de sprinters weer voor hun kans gaan rijden, want het parcours lijkt daar uitermate geschikt voor. De renners zullen slechts over 2 bergjes van de 2e categorie hoeven, de laatste op 80 kilometer van de aankomst. Een massaspurt dus.
*** Alessandro Petacchi
** Taylor Phinney, Davide Appollonio
* Kenny DeHaes, Craig Lewis, Samuel Dumoulin
Profiel
Etappe 6: Tarragona – Mollet del Vallès (185 km)
Deze etappe leidt de renners over drie bergjes, waarvan één van de hoogste categorie. De laatste klim ligt op 35 kilometer van de aankomst, waardoor de verschillen nog weggewerkt kunnen worden. Gezien de geschiedenis van de Ronde van Catalonië, zal waarschijnlijk een ruime groep een vrijgeleide krijgen en zullen ze onderling mogen uitvechten wie de dagzege pakt.
*** Evgeni Petrov
** Dario Cataldo, Allessandro Spezialetti
* Michel Kreder, Steven Kruiswijk, Valerio Agnoli
Profiel
Etappe 7: Parets del Vallès – Barcelona (Pla de Palau) (125 km)
De slotetappe is ook gelijk de kortste. De renners zullen over een heel vlak parcours naar de finish rijden, enkel onderbroken door een beklimming van de Montjuïc op 25 kilometer van de streep. Na die klim volgen nog vier kleine plaatselijke rondjes, om vervolgens een massaspurt aan te leveren.
*** Allessandro Petacchi
** Jose Joaquin Rojas Gil, Samuel Dumoulin
* Davide Appollonio, Julian Dean, Michal Golas
Profiel
Favorieten
Omdat er maar één etappe het klassement zal bepalen, zijn de favorieten voor die etappe ook de favorieten voor het eindklassement. Alberto Contador is de beste klimmer ter wereld en zal ongetwijfeld gebrand zijn om opnieuw in eigen land een overwinning binnen te halen. Hij is de grote favoriet voor de eindzege.
Denis Menchov en Carlos Sastre zijn uitgenodigd met hun ploeg Geox-TMC. Samen kunnen ze een goed team vormen in de bergen, maar het is de vraag hoe goed hun vormpeil in aanloop naar de Giro is.
Het vormpeil van Danilo di Luca ligt zeker hoog genoeg, gezien zijn optredens van de afgelopen weken in onder meer de Tirreno-Adriatico. Aan zijn zijde heeft hij onder meer de Rus Vladimir Karpets, die eveneens een goed klassement kan rijden.

foto: Sirotti
De Spaanseploegen brengen ook aardig wat gedreven renners naar deze Spaanse World Tour rittenkoers. Team Movistar stelt onder andere Xavier Tondo, Beñat Intxausti en Mauricio Soler op. Euskaltel brengt Igor Anton en Mikel Nieve, die beiden al bewezen hebben naar Andorra te kunnen klimmen. Van de andere Spaanse ploegen mogen we veel aanvallen verwachten, maar geen echte klassementstopper.
Ook Nicholas Roche staat aan de start. De Ier zou wel eens elke dag in het voorste groepje kunnen eindigen en de eindoverwinning pakken op dezelfde manier als Joaquin Rodriguez vorig jaar. Ook Haimar Zubeldia en Rigoberto Uran kunnen op deze manier een goed klassement gaan rijden. En wat te denken van Cadel Evans, die in de Tirreno liet zien dat hij in topvorm steekt.
De twee Italiaanse teams zien de Ronde van Catalonië als voorbereidingskoers op het grote werk. Ivan Basso zal zijn vorm willen aanscherpen in het groen-wit van Liquigas, terwijl Michele Scarponi hetzelfde zal willen doen in het paars-blauw van Lampre.
Dan zijn er nog een aantal subtoppers dat zeker genoemd moet worden: Rein Taaramae heeft al bewezen zich in dit soort rondes goed te voelen, Daniel Martin kan erg goed bergop, maar blinkt meestal uit in het najaar, Linus Gerdemann kan een week vol gasgeven, maar het hooggebergte lijkt te zwaar. Ook Nairo Quintana staat aan de start. Dit kleine lichtgewicht uit Colombia won vorig jaar de Tour de l’Avenir en hoopt op een doorbraak bij de profs.
Voor Nederlandse inbreng moeten we zoeken bij Rabobank en Vacansoleil. Rabobank zal als kopmannen uitspelen de jongelingen Bauke Mollema en Steven Kruijswijk, maar ook naar de verrichtingen van Laurens ten Dam, Pieter Weening en Tom-Jelte Slagter mag uitgekeken worden. Vacansoleil richt zijn pijlen vermoedelijk maar op één man: Matteo Carrara. De Italiaan heeft een ijzersterke sprint in de benen, maar kan met de toppers mee omhoog. Hij krijgt hulp van Johnny Hoogerland, die zijn rentree maakt na ziekte. Ook de in Belgische dienst rijdende Marc de Maar heeft zijn zinnen gezet op een goed klassement in Catalonië.
Favorieten Wielerflits
**** Alberto Contador
*** Danilo Di Luca, Igor Anton
** Michele Scarponi, Denis Menchov, Cadel Evans
* Mauricio Soler, Matteo Carrara, Bauke Mollema, Xavier Tondo