Voorbeschouwing: Giro 2010 etappe 19
WielerFlits blikt in de maand mei drie weken lang elke dag vooruit op de Giro-etappe die op het programma staat. Het parcours en deelnemersveld lijken garant te staan voor een aantrekkelijke Giro. Hoe ziet het traject van morgen eruit en wie zijn de favorieten? Vandaag de negentiende etappe, tussen Brescia en Aprica.
Parcours
De Giro nadert zijn ontknoping, maar dat wil niet zeggen dat de riem er nu al af mag. In de op twee na laatste etappe, die van start gaat in de aankomstplaats van donderdag, Brescia, zijn namelijk drie cols opgenomen. Het eerste deel van de rit heeft dan wel weinig om het lijf, na een kleine 100 kilometer begint de weg langzaam maar zeker op te lopen.
Dat luidt het begin in van een eerste beklimming naar Aprica (tweede categorie). Meteen daarna moeten de renners een klim van eerste categorie richting Trivigno over, die alles samen 11 kilometer lang is en omhoog loopt aan gemiddeld 7,6 procent. Die wordt na de afdaling gevolgd door één van de lastigere bergen in Europa: de Passo del Mortirolo, eveneens van eerste categorie.
Na die beklimming van 12,8 kilometer aan gemiddeld iets meer dan 10 procent en de bijhorende afdaling, begint het peloton, of wat daar nog van over blijft, en de tweede en laatste klim naar Aprica. Die kent vooral in het begin enkele steile stukken, met maxima tot 15 procent, maar vlakt naar het einde toe af. Zo loopt de weg tijdens de laatste zeven kilometer gemiddeld niet meer dan 3,3 procent.
Favorieten
De rit van morgen is de voorlaatste kans voor de klassementsmannen om het laken naar zich toe te trekken, en dus zou er morgen volop oorlog moeten gevoerd worden. Wel moet gezegd dat de niet onoverkomelijk steile slotkilometers zich niet lenen tot grote verschillen en in de kaart spelen van David Arroyo, die nog steeds in het roze rondrijdt. Niets belet de sterke ploegen echter om nog voor de slotklim, en dan bij uitstek op de Mortirolo, de debatten te openen.
Ivan Basso heeft in deze Ronde van Italië al bewezen de sterkste man bergop te zijn. De Italiaan heeft dan ook zijn zinnen gezet op een tweede Giro-eindwinst. Daar hij nog steeds tegen een achterstand van ruim twee minuten aankijkt, zal hij dus stevig aan de bak moeten. Behalve zijn sterke ploeg, met meesterluitenant Vincenzo Nibali, kan hij op dat gebied mogelijk ook een bondgenoot vinden in Cadel Evans, die evenmin kansloos is voor een eventuele roze trui in Verona.
De andere favorieten lijken hun kansen voor de eindwinst verkeken te hebben, maar zullen hun Giro wel nog wat kleur willen geven. Alexandre Vinokourov komt doorgaans uitstekend uit de verf op minder steile beklimmingen, en kan bovendien terugvallen op een niet onaardig eindschot. Dat laatste kan ook van Damiano Cunego gezegd worden, die nog steeds jaagt naar een eerste seizoenszege. Zijn landgenoot Michele Scarponi is evenmin traag aan de streep en verkeert bovendien in een uitstekende conditie.
Carlos Sastre heeft de reputatie steevast mee te spelen in het gebergte, maar steekt wel in mindere conditie en kan niet echt explosief genoemd worden. Dat geldt ook voor Marco Pinotti, die een top-tienplaats binnen handbereik weet en daarin extra motivatie kan vinden. Ook Vladimir Karpets en Bauke Mollema kunnen nog opschuiven in het klassement. Stefano Garzelli heeft met de zege op de Kronplatz zijn doel behaald, en kan zich misschien bevrijd voelen en mikken op een klinkend resultaat.
Favorieten volgens WielerFlits
**** Damiano Cunego
*** Cadel Evans, Ivan Basso
** Alexandre Vinokourov, Michele Scarponi, Vincenzo Nibali,
* Stefano Garzelli, Marco Pinotti, Carlos Sastre, David Arroyo

