Voorbeschouwing: Exact Cross Heerde 2025 – Heersen Van Empel en Nieuwenhuis in het zand?
Foto: Fotopersburo Cor Vos
donderdag 23 oktober 2025 om 08:12

Voorbeschouwing: Exact Cross Heerde 2025 – Heersen Van Empel en Nieuwenhuis in het zand?

Op het strand van Heerde krijgen we zaterdag de volgende Nederlandse cross te zien. Geen bij avondlicht zoals de Nacht van Woerden, wel een zandcross die tot de Exact Cross-reeks behoort. Wereldkampioene Fem van Empel en Joris Nieuwenhuis behoren tot de grote favorieten in de elitecategorieën. WielerFlits blikt vooruit.

Historie

Laatste 2 winnaars Exact Cross Heerde (mannen)

Laatste 2 winnaars Exact Cross Heerde (vrouwen)


Vorig jaar

Shirt for ODRC EENDAG
Shirt for ODRC EENDAG
+ 2 rondes
+ 4 rondes

Parcours

Zoals de naam van de cross al doet vermoeden is recreatiedomein van Heerderstrand gastheer van deze veldrit. Rondom de zwemvijver vinden we een combinatie terug van enkele verharde stroken, een paar passages door het zand en enkele technischere stukken door het park en gras.

Op papier zou je kunnen spreken van een zandcross, maar navraag bij de organisatie leert ons dat het niet zo gemakkelijk is om die conclusie te trekken. “Vergis je zeker niet: dit is geen zand zoals in Alphen of aan de Schelde in Antwerpen. Het is heel stroef zand, waar je maximaal een meter of tien doorheen kan fietsen”, zegt Bert Jan Hamer van de organisatie.

“We moesten opletten om niet te veel passages in het parcours op te nemen, anders zou het te zwaar worden. De meerwaarde van het strand zit vooral in het prachtige uitzicht.”

Zaterdag 25 oktober 2025, Exact Cross - Heerde: Etappe (0 km)
Start:
15:00 ( Heerde)
Finish:
16:00 ( Heerde)

Website organisatie


Favorieten

Daags voor de zware Superprestigecross in Overijse zit niet iedereen te wachten op een afspraak in het zand. Een groot aantal renners spaart zijn kruit liefst voor de slag op de Tenotsberg, maar gelukkig niet iedereen.

Zo krijgt Joris Nieuwenhuis dé kans om revanche te nemen voor zijn nipte nederlaag in Ruddervoorde. De Nederlandse alleskunner, die onder begeleiding van Richard Groenendaal voor Ridley rijdt, muisde er in de West-Vlaamse gemeente halfweg al van onder. Nieuwenhuis leek af te stevenen op een solo-zege, maar kreeg in het slot nog gezelschap van de andere favorieten. In de sprint weerde hij zich alsnog ijzersterk, hij kwam millimeters te kort voor de eerste zegeruiker van de veldritwinter.

Het spreekt voor zich dat Nieuwenhuis, die vorig seizoen deels miste omdat hij op de sukkel was met gordelroos, snel revanche wil nemen. Maar dan zal hij wel Laurens Sweeck moeten afhouden. De coureur van Crelan-Corendon classificeren we toch al jarenlang als dé zandspecialist van het crosspeloton. Dat is hij nog steeds, maar is het zand van Heerde – met veel looppassages – wel gunstig voor Sweeck?

Laurens Sweeck is terug in orde – foto: Fotopersburo Cor Vos

Er starten in Heerde ook enkele renners die eerder deze week hun kunsten toonden in de Nacht van Woerden, zoals de Spaanse kampioen Felipe Orts. Een overwinning in een TV-cross zat er al een tijdje aan te komen voor Orts, die vorig jaar bijna het EK veldrijden en een Wereldbeker op zijn naam schreef. Met nog een jaartje extra op de teller, heeft hij nu de stap naar winnen gezet.

Het was ook hartverwarmend om te zien dat Pim Ronhaar in Woerden terug kwam bovendrijven, na een lastige zomer en met name vorige winter. Ronhaar rijdt terug op een hoog niveau rond, maar dat kan je zeggen van de helft van het veldritpeloton. Neem nu Niels Vandeputte, het speerpunt van Alpecin-Deceuninck. Ook de technisch sterke en explosieve Belg kan zomaar winnen in Heerde.


Vrouwen
Bij de vrouwen krijgen we een duidelijke topfavoriete aan de start. Wereldkampioene Fem van Empel heeft heel bewust enkele ‘kleinere’ Nederlandse crossen in haar programma opgenomen, omdat ze Nederlandse jeugdrensters wil inspireren. Eerder deze week deed ze dat al in Woerden, maar ook in Heerde is de wereldkampioene om die reden present.

Waar ze in haar eerste cross in Ruddervoorde naar eigen zeggen nog niet over de vorm beschikte die ze wilde, zagen we in de Nacht van Woerden alweer meer glimpen van de beste Van Empel. We weten intussen dat Van Empel de beste crossster ter wereld is, alleen crost ze nu in eerste instantie met de gedachte in haar achterhoofd dat ze plezier wil maken en zichzelf niet meer te veel druk opleggen. We gunnen de wereldkampioene dat ook in Heerde.

Van Empel heeft haar eerste zege beet – foto: Fotopersburo Cor Vos

De concurrenten staan wel dichter dan vorig jaar bij Van Empel. Zo moeten we een ijzersterke Aniek van Alphen de credits geven die ze verdient. De kopvrouw van Seven Racing, de voormalige Cyclocross Reds, begon zeer voortvarend aan het seizoen en maakte het Van Empel bijzonder lastig in Woerden. In deze technische cross moet ze ook ver kunnen komen.

Dat geldt ook voor de vrouwen van Crelan-Corendon, Inge van der Heijden en Manon Bakker, die deze winter allebei al een cross achter hun naam hebben. Andere outsiders vinden we in de Française Hélène Clauzel en de Nederlandse Leonie Bentveld van Pauwels Sauzen-Altez Industriebouw.


Weer en TV

Er wordt zaterdag behoorlijk wat regen in Heerde verwacht, die volgens Meteovista tot 6 mm kan oplopen. De temperatuur loopt op tot maximaal 11 graden Celsius en de wind blaast vrij stevig tot 4 Beaufort.

Zaterdag 25 oktober 2025
15:00
Logo Eurosport 1
Eurosport 1
(Eurosport)
15:00
Logo HBO Max
HBO Max
RIDE Magazine

Om te reageren moet je ingelogd zijn.