Veldrijden krijgt ondanks lobbywerk geen olympische status op Spelen van 2030
foto: Fotopersburo Cor Vos
donderdag 7 mei 2026 om 17:30

Veldrijden krijgt ondanks lobbywerk geen olympische status op Spelen van 2030

Ondanks het vele lobbywerk en eerdere positieve signalen, moeten de veldrijders hun Olympische droom (voorlopig) opbergen. Op de volgende olympische winterspelen van 2030 in de Franse Alpen blijkt er geen ruime voor het veldrijden.

De UCI en de atletiekbond World Athletics zijn al een aantal jaar aan het lobbyen om beide sporten aan het olympische winterprogramma toe te voegen, omdat beide sporten vooral in de herfst en in de winter plaatsvinden. Het internationaal olympisch comité liet meerdere keren doorschemeren enthousiast te zijn over het toevoegen van veldrijden en veldlopen aan de Winterspelen.

De organisatie zou bereid zijn om de regels van de Olympische Winterspelen aan te passen om dat mogelijk te maken. Nu zeggen de reglementen nog dat alleen sporten welkom zijn die op sneeuw of ijs worden afgewerkt. Vorig jaar zei IAAF-president Sebastian Coe nog tegen The Guardian dat ‘de kans groot is’ dat veldrijden en veldlopen in 2030 onderdeel zijn van de Winterspelen.

IOC: “Geen ruimte voor zomersporten”
Er is nu slecht nieuws voor de veldritgemeenschap. “Er is geen ruimte voor zomersporten op de Winterspelen”, citeert Sporza IOC-baas Kirsty Coventry. “Het gaat enkel om sporten op sneeuw en ijs.”

De beslissing over het olympische programma voor 2030 volgt pas in juni, maar de veldritliefhebbers hoeven zich geen illusies meer te maken.

Tegenwerking van wintersportbonden
Niet iedereen was al even enthousiast: de internationale wintersportbonden willen niet dat veldrijden en veldlopen in 2030 aan de Olympische Spelen worden toegevoegd. Dat schreven de wintersportbonden, waaronder de internationale schaatsunie ISU, in een gezamenlijke verklaring.

Volgens de wintersportbonden zullen ‘het merk, erfgoed en de identiteit van de Winterspelen verwateren als er zomersporten aan het olympische programma worden toegevoegd.’

Bestel de Tourgids
Tour de France-poster
16 Reacties
07-05-2026 21:35
Of t nou wel of niet Olympisch word maakt mij niet zoveel uit. Alleen de argumenten zijn wel heel slecht imo.

Vooral als de OS nu vooral een soort onderdelen spelen is geworden. 100x langlauffen, 100x biatlon, 100x schaatsen in allerlei combis. Dan kan dat imo best een stuk minder en aangevuld worden met andere "winter" sporten. Er heerst nu een totale inflatie op de term Olympisch kampioen.

De enige sport waarbij je geen onderdelen had was IJshockey.
    08-05-2026 16:38
    Dit is wel een gevalletje van kortzichtigheid van mijn boeien bepaalde sporten niet dus schrappen maar, want eigenlijk zijn er niet zoveel onderdelen binnen de hoofdsporten die je opsomt. En net door het schaatsen doet Nederland het als klein land erg goed in de medaillespiegels dus waarom zou je daar in willen snoeien. Dan zijn er eigenlijk binnen de fietsfamilie op de OS véél meer onderdelen dan binnen de sporten waarvan je het aantal onderdelen in het belachelijke trekt.
07-05-2026 18:00
Coe is bij mijn weten geen IOC-president maar baas van de IAAF.

Voor de rest, terechte beslissing. Alles werd er met de haren bijgesleept om veldrijden Olympisch te krijgen maar dat is gewoon geen wintersport maar een sport die in de winter wordt beoefend. Geen sneeuw en ijs noodzakelijk dus kansloze excercitie.
    07-05-2026 18:08
    Er was van de winter 1 cross in de (pap) sneeuw… direct 2 botbreuken en een vaandeldrager die nóg uit schrik minder zal komen opdagen…
    07-05-2026 18:14
    Schansspringen doen ze ook in de zomer op schansen zonder sneeuw... dus ook niet noodzakelijk met sneeuw en ijs.
    07-05-2026 18:18
    @Chefspijker
    Heb je gelijk in en we kunnen ook een boom opzetten over schaatsen in de hal maar deze sporten ontstonden met ijs dan wel sneeuw als benodigdheden. Dat geldt niet voor het veldrijden.
07-05-2026 18:28
Waarom gaat een vrouw hierover?
    07-05-2026 18:42
    Misschien beter eerst even de sportieve successen en verdere levensloop van Coventry bekijken voordat je je in al je mysogynie belachelijk maakt: https://nl.wikipedia.org/wiki/Kirsty_Coventry
07-05-2026 18:38
Ok, dus in 2032 op de zomerspelen?
07-05-2026 18:41
Edit redactie: Dank!

Jammer, veldrijden is een leuke kijksport en past niet in de zomer. Ik binnenijsbanen ook niet winters, jurysporten als: kunstrijden en kunstjes maken met je snowboard of ski's, helemaal niet bij Olympische sporten horen. En om over het spelletje curling ga ik niet eens beginnen.
    08-05-2026 16:29
    Bwa dan doe je de geschiedenis van het veldrijden wel oneer aan. Ooit heel lang geleden was het gewoon een sport die héél het jaar door werd beoefend. Maar op een bepaald moment is ze gewoon beginnen opschuiven naar de herfst en winter omdat het zo uitkwam als off-seison winterbezigheid van de wegrenners. Dus eigenlijk is de sport niet seizoensgebonden, misschien maakt het de sport zelfs kleiner dan nodig door ze vooral in de winter en herfst de concentreren. Andere offroad sporten zoals MTB of gravel hebben dat nadeel niet en misschien zijn ze daarom 'globaler'.
07-05-2026 19:16
Hopelijk wel op de zomerspelen dan. Met een hamburger-tent er naast.
07-05-2026 20:41
Het heet niet voor niets de Olympische Ijs en Sneeuwspelen. Not.
07-05-2026 21:15
In deze tijd van klimaatverandering en smeltende ijskappen lijkt het me hard nodig dat juist een organisatie als het IOC met haar voorbeeldfunctie hier op inspeelt. Ijs en/of sneeuw als randvoorwaarde stellen is niet meer van deze tijd, waarin hele volksstammen denken dat het normaal is dat skipistes volgespoten worden met kunstsneeuw omdat ze 'recht hebben op hun skivakantie'. Het wordt tijd dat we skivakanties als iets minder normaal gaan beschouwen, iets meer nadenken over de negatieve gevolgen voor het klimaat en iets meer nadenken over alternatieven. Cross en in nog veel grotere mate veldlopen hadden hier een goede start voor kunnen zijn. Ik begrijp dat cross nu te klein en te 'folklore' is, maar dat kan natuurlijk snel veranderen met een Olympische status. Voor veldlopen geldt dat een stuk minder. Als ik het goed begrijp is wat voornamelijk speelt dat landen die nu groot zijn op de Spelen niet zitten te wachten op deze verandering en daarom tegenstemmen. Als dat echt zo is is dat wel weer pijnlijk (en volledig verwacht).
07-05-2026 20:13
Eh zomersport???
08-05-2026 01:58
Zaalhockey dan maar als Olympische wintersport

Reacties zijn gesloten.