Tour 2025: Dit zijn de cruciale etappes in week 3 om voor thuis te blijven
Overzicht De 112ste editie van de Tour de France kent een loodzware slotweek. Als het even tegenzit, is er voor de sprinters zelfs al niets meer te halen in deze Ronde van Frankrijk. Zij moeten ervoor zorgen dat ze in rit zeventien hun laatste kans krijgen, maar dat is wel een echte overgangsetappe. WielerFlits staat stil bij de laatste Tour-ritten die je niet mag missen!
Dinsdag 22 juli – Etappe 16 naar Mont Ventoux

- Start:
- 12:10 ( Montpellier)
- Finish:
- 16:44 ( Mont Ventoux)
Op papier lijkt de zestiende rit relatief eenvoudig: een lange aanloop met finish op de Mont Ventoux. Toch schuilt in de naam van die iconische beklimming ook het gevaar van deze etappe. In de naastgelegen regio Occitanië is vent het woord voor wind. Daarnaast zou de naam Ventoux zijn opgedragen aan de Keltische god van de wind, genaamd Vintour. Vanuit de start aan de Middellandse Zee is het dus opletten geblazen voor waaiers. De Tour-organisatie stuurt de renners namelijk door de buitengebieden ten noorden van de steden Montpellier, Nîmes en Avignon. Op de open wegen heeft de wind daar vrijspel. Eerst afwachten of de windrichting en -kracht gunstig zijn.
Uiteindelijk wacht de Mont Ventoux, een mythische beklimming in de Tour. Toch is het ‘pas’ de elfde keer in de rijke Tourhistorie dat we finishen bovenop De Kale Berg of de Reus van de Provence. De renners bedwingen deze keer de zuidkant van de berg vanaf Bedoin. Dat is zwaarste zijde van de Mont Ventoux (19,5 km aan 7,9%). Vooral het laatste deel als je uit het bos komt is loodzwaar. De renners komen dan uit in een soort maanlandschap (daar dankt de Ventoux de bijnaam Kale Berg aan), waarbij de wind nog maar eens een bepalende factor is.
Donderdag 24 juli – Etappe 18 naar Col de la Loze

- Start:
- 12:10 ( Vif)
- Finish:
- 17:12 ( Courchevel Col de la Loze)
De ASO heeft de achttiende etappe bestempeld als koninginnenrit. Niet verwonderlijk, want met klinkende namen als de Col du Glandon (21,7 km aan 5,2%), Col de la Madeleine (19,1 km aan 7,9%) en aankomst op de Col de la Loze (26,3 km aan 6,5) laat deze martelgang weinig aan de verbeelding over.
In 2019 werd de laatste zes kilometer van de Col de la Loze voorzien van een asfaltlaag en sindsdien zijn diezelfde zes kilometers afgesloten voor al het gemotoriseerd verkeer. Voorheen werd deze klim ook wel gedaan, maar liep de weg niet verder dan Courchevel. Op het loeisteile vliegveld aldaar was in 2023 nog de aankomst, waar Felix Gall solo won en vooral Jonas Vingegaard de Tour van dat jaar besliste.
Tadej Pogačar kraakte en verloor uiteindelijk meer dan zeven en een halve minuut. In 2020 debuteerde de Col de la Loze nog in de Tour. Toen won Miguel Ángel López voor Primož Roglič, die toen óók de maat van Pogačar nam. Dit jaar doen ze de klim voor het eerst van een andere kant. Na het beruchte vliegveld van Courchevel volgt een even steil fietspad naar de top. Is de Col de la Loze opnieuw het zwarte beest van de Sloveense wereldkampioen?
Vrijdag 25 juli – Etappe 19 naar La Plagne

- Start:
- 14:30 ( Albertville)
- Finish:
- 17:18 ( La Plagne)
De Tour heeft maar liefst vijf beklimmingen in deze etappe in petto. En dat op twee dagen voor Parijs. Het ergste van alles: ze zijn in amper 131 kilometer gepropt. Voor alle sprinters die nog hopen op een laatste strohalm in de hoofdstad, is deze rit een nachtmerrie. Na amper zeven kilometer staat de eerste klim van de dag al op het menu en vanaf dat moment weten de snelle mannen en anti-klimmers dat ze vijf gangen krijgen in de strijd tegen de tijdslimiet. Dat komt vooral omdat de middelste drie gerechten in de geschiedenis van de Tour de nodige gevechten hebben opgeleverd.
Vooral de Col du Pre (12,5 km aan 7,8%) is – op de slotklim na – een etterbak in de laatste 65 kilometer. Hierna volgt nog Cormet de Roselend (6 km aan 6,4%), waarna er door een vallei afgedaald wordt naar Mâcot. Dat ligt aan de voet van de slotklim naar La Plagne (19,5 km aan 7%). Hier zal opnieuw een verhit duel plaatsvinden.
Zaterdag 26 juli – Etappe 20 naar Pontarlier

- Start:
- 12:05 ( Nantua)
- Finish:
- 16:12 ( Pontarlier)
Het adembenemende Lac de Nantua zal het decor vormen van de openingsshots in de tv-uitzendingen rond de voorlaatste rit in de Tour de France 2025. In de Jura is een etappe uitgetekend met één col en vier hellingen. Tijdens een moeilijk begin in de eerste 25 kilometer, kunnen de beste vluchters uit de Tour zich nog één keer onderscheiden. Als ze op de Col de la Croix de la Serra (11,8 km aan 4,2%) dan vertrokken zijn, kunnen ze in de laatste zeventig kilometer het verschil maken.
Dat begint met de loeisteile Côte de Thiesy (3,7 km aan 8,8%). Daar onderscheiden de mannen zich van de jongens. In de finale liggen er nog twee hellingen waarop je de concurrentie overboord kan kieperen. Energie sparen is het advies; de laatste honderden meters in Pontarlier lopen ook nog eens vervelend omhoog, zeker na drie weken Tour.
Zondag 27 juli – Etappe 21 naar Parijs

- Start:
- 16:10 ( Mantes-la-Ville)
- Finish:
- 19:26 ( Paris)
Na een afwezigheid van een jaar door de Olympische Zomerspelen van 2024 keert de Ronde van Frankrijk voor haar slotrit traditiegetrouw terug naar de Franse hoofdstad Parijs. De liefde tussen de ASO en de iconische aankomst op de Champs-Élysées blijft intact, nadat er gestart is in Mantes-la-Ville. Na het (mogelijk, daarover zo meer) heffen van een glas champagne door de geletruidrager en twee kuitenbijters, komen we via het wereldberoemde Louvre-museum aan op het traditionele parcours van en naar de Arc de Triomphe. Maar dit jaar is het schijn dat bedriegt.
De ASO heeft in de laatste paar rondes de Montmartre opgenomen in het parcours. Drie keer zelfs. De kasseiklim – de Butte Montmartre – maakte in 2024 onderdeel uit van het parcours van de olympische wegrit. Deze kasseiklim richting de Sacré-Cœur is een kilometer lang en heeft een gemiddeld stijging van 6,5%. We zagen hier demarrages van Mathieu van der Poel, maar de Nederlander vond het na de wedstrijd niet zwaar genoeg om het verschil te maken. Uiteindelijk was het Remco Evenepoel die bij de mannen naar het goud zou soleren. De grote hamvraag in deze testcase is of de Montmartre het normale scenario van een massasprint op de Champs-Élysees weet af te wenden en we strijd krijgen. De top van de laatste beklimming ligt op 6,5 kilometer van de eindstreep.
Etappes Tour de France
Datum | Rit | Van | Naar | Afstand | Winnaar |
---|---|---|---|---|---|
05.07 | 1 |
Lille
|
Lille
|
Jasper Philipsen
|
|
06.07 | 2 |
Lauwin-Planque
|
Boulogne-sur-Mer
|
Mathieu van der Poel
|
|
07.07 | 3 |
Valenciennes
|
Dunkerque
|
Tim Merlier
|
|
08.07 | 4 |
Amiens
|
Rouen
|
Tadej Pogačar
|
|
09.07 | 5 |
Caen
|
Caen
|
Remco Evenepoel
|
|
10.07 | 6 |
Bayeux
|
Vire-Normandie
|
Ben Healy
|
|
11.07 | 7 |
Saint-Malo
|
Mûr-de-Bretagne
|
Tadej Pogačar
|
|
12.07 | 8 |
Saint-Méen-le-Grand
|
Laval
|
Jonathan Milan
|
|
13.07 | 9 |
Chinon
|
Châteauroux
|
Tim Merlier
|
|
14.07 | 10 |
Ennezat
|
Le Mont-Dore Puy de Sancy
|
Simon Yates
|
|
16.07 | 11 |
Toulouse
|
Toulouse
|
Jonas Abrahamsen
|
|
17.07 | 12 |
Auch
|
Hautacam
|
Tadej Pogačar
|
|
18.07 | 13 |
Loudenvielle-Le Louron
|
Peyragudes
|
Tadej Pogačar
|
|
19.07 | 14 |
Pau
|
Luchon-Superbagnères
|
Thymen Arensman
|
|
20.07 | 15 |
Muret
|
Carcassonne
|
Tim Wellens
|
|
22.07 | 16 |
Montpellier
|
Mont Ventoux
|
Valentin Paret-Peintre
|
|
23.07 | 17 |
Bollène
|
Valence
|
Jonathan Milan
|
|
24.07 | 18 |
Vif
|
Courchevel Col de la Loze
|
Ben O'Connor
|
|
25.07 | 19 |
Albertville
|
La Plagne
|
Thymen Arensman
|
|
26.07 | 20 |
Nantua
|
Pontarlier
|
Kaden Groves
|
|
27.07 | 21 |
Mantes-la-Ville
|
Paris
|
Wout van Aert
|
Heb jij RIDE Magazine al besteld?

Reacties zijn gesloten.