Tour 2023: Toeschouwer die met telefoon massale val veroorzaakte geïdentificeerd
Vroeg in de vijftiende etappe van de Tour de France was er een massale valpartij. Deze werd veroorzaakt door een toeschouwer, die met zijn smartphone over de hekken hing. Le Parisien schrijft nu dat de persoon in kwestie is geïdentificeerd.
De persoon in kwestie raakte met zijn uitgestrekte arm Sepp Kuss. De klimmer van Jumbo-Visma ging onderuit en nam onder meer Egan Bernal en Nathan Van Hooydonck mee in zijn val. Laatstgenoemde ging na de rit voor onderzoek naar het ziekenhuis, waar geen breuken werden vastgesteld.
De gendarmerie besloot na het voorval een onderzoek te openen en heeft kunnen achterhalen wie de toeschouwer is, meldt Le Parisien. Het gaat om iemand die woonachtig is in de agglomeratie Annecy.
Welke gerechtelijke stappen er eventueel ondernomen zullen worden, is nog niet bekend. Het parket van Annecy heeft aan Le Parisien laten weten dat het afwacht of Kuss een klacht indient. Hierover zal de politie contact opnemen met Jumbo-Visma, klinkt het.
Richard Plugge: “Wat kom je doen? Blijf thuis”
Richard Plugge, de teammanager van Jumbo-Visma, was behoorlijk boos over het incident. Na afloop van de rit stond hij WielerFlits te woord en haalde hij uit naar de veroorzaker. “We moeten kijken wat we daarmee kunnen doen”, zei hij. “Die man – het is een jongen, volgens mij – moet zich maar eens gaan melden en in ieder geval zijn excuses aan gaan bieden. Wat kom je hier doen? Het zijn onze renners, maar ook allemaal andere renners. Er is zoveel schade, bij zoveel teams. Wat kom je doen? Blijf thuis.”
Arthur van Dongen heeft ook gereageerd op het vooral. In Spraakmakers op NPO Radio 1 zei de ploegleider van Jumbo-Visma dat het ‘in de lijn der verwachting’ ligt dat het team aangifte zal doen tegen de toeschouwer.
Zolang de ASO denkt dat je duizende mensen op de top van een beslissende berg kan bedwingen door een touwtje te spannen en aantal agenten er neer te zetten is er nog een lange lange weg te gaan.
Natuurlijk zal het niet geheel verdwijnen, maar ik vind de Belgische klassiekers een schoolvoorbeeld van hoe het ook kan. Massa's volk, maar wel gekaderd.
Daarbij zou ik graag zien dat we moeten gaan betalen om te bezoeken... dat geld komt links of rechtsom de sport ten goede.
Maar eerst deze Fransoos aanpakken en een krachtig voorbeeld stellen.
Je komt elke keer met die dooddoener maar de ASO is gewoon verantwoordelijk voor de veiligheid van de renners en het parcours.
Ze staan in overleg met de autoriteiten dus ze hebben wel degelijk invloed op die beslissingen.
Misschien niet de uiteindelijke beslissing maar wel meer dan dat jij nu doet voorkomen.
De middelen kunnen worden gecreeerd. Of de Franse overheid dat wil is natuurlijk de vraag.
Tevens bepaalt ASO samen met de Gendarmerie en le Gouvernement Departementale hoeveel politiemensen moeten ingezet. In F betaalt de organisator de politie. Dus de kwantitatieve inzet hangt af van hoeveel ASO wil betalen.
Bvb voor Parijs-Roubaix (eendagswedstrijd) betaalt ASO ongeveer 80000 euro aan het departement Haut-de-France.
Verzekerde bedragen gaan rap naar de tonnen, miljoen. Maar wordt alleen vergoed als jezelf als veroorzaker geen domme dingen hebt gedaan.
Opi en omi mevrouw kreeg maar 1200 Euro boete. Geen idee of er via haar verzekering nog meer is terug gehaald.
Maan een echt forse vergoeding richting JV en andere ploegen is wel degelijk mogelijk.
Het wachten is op een renner of groep die ten val komt door een mee rennende randgroep debiel op de flanken van een Col.
Hij stond daar toen alle renners op de grond lagen duidelijk met een biertje in de hand. Biertjes tanken op de openbare weg, dat is een vorm van nalatigheid en het nemen van een bewust risico.
Ongewild misschien wel. Sommige vormen van onhandigheid zitten nu eenmaal toch consequenties aan.
Bij de TdF gaan ze mij niet zien, dan veel liever de RvZwitserland, Giro of dat soort wedstrijden.
Oplossing ligt wat mij betreft toch echt bij sociale controle. Daarin zal ik dan een zoomer zijn, maar dat zal dezer dagen toch echt middels social media marketing moeten gebeuren. Dat is sowieso al een zwak punt van de wielersport.
Wellicht (geen idee of dat rechtsgeldig kan zijn) kun je wellicht ook bepaalde beklimmingen af met nadars en betaalt men maar entree, al is het maar 1 à 2 euro, om die onkosten er terug uit te halen. Daar los je de val van gisteren niet mee op, maar wel de praktijken die we op de Joux Plane zagen, normaliter op de Alpe d'Huez, etc.
Ik ben primitief genoeg om af en toe enige sympathie te voelen voor die gedachtengang.
- diegene die dolenthousiast is van de wielersport en de renners zo lang mogelijk wil aanmoedigen. Meetal mobielloos, focus op de renners.
- diegenen met hun broek op de enkels of bijzonder uitgedost, met een mobieltje in de hand, zichzelf en de renners filmend. Focus op zichzelf.
De eerste groep laat zich m.i. het beste sensibiliseren door een duw van de renners zelf. De tweede groep het beste door een goede rugbytackle of opgevangen worden met een uitgestoken elleboog.
Dranghekken plaatsen of andere maatregelen is daarom denk ik niet erg effectief; het lijkt me meer een onderdeel van algemene ontwikkeling.
En dat zijn alleen nog maar de momenten dat de camera's erbij waren...
Ik verwacht niet dat het gedrag van de gelegenheidsfan langs de weg verandert door iemand weer zwaar te straffen.
Een 100% oplossing is lastig. De boel volledig afzetten is niet te doen, het publiek weren idem. Is dit dan de prijs die de sporter soms moet betalen voor het op aanraak afstand van het publiek beoefenen van zijn stoere sport? Nee natuurlijk niet! Maar wat zijn dan wel goede oplossingen?
De arena van deze sport is publiek domein en deelnemers moeten de buil en de bluts er leren bij nemen, zie de volwassen reacties van Pojacar en Kuss.
Dat er tussen de duizenden fans ook veel idioten rondlopen klopt maar dat is niet anders in de hele maatschappij, die allemaal vervolgen, begin er maar aan….
En misschien de reclamekaravaan die naast de gebruikelijke rotzooi ook een handleiding wielrennen kijken uit deelt?
Voorlichting is echt keihard nodig. En elkaar aanspreken op gedrag ook.
Wellicht houden we t dan nog een tijd vol tot aan een volgend major incident...
En dat het af en toe mis gaat en de klojo door het stof gaat was 24 jaar geleden ook al: https://www.youtube.com/watch?v=0VuAcDm-qkU&ab_channel=Newoldwestern
De kracht en zwakte van deze toegankelijke sport zijn gewoonweg met elkaar verbonden.
Ook de kartonnenbordjes worden steeds meer . Het is wachten op het eerste bord na de finish," Pogi mag ik je fiets".
De enige manier om die gekkigheid te stoppen, is niet meer uitzenden.
Het mobieltje en het in beeld zijn heeft wel het egoïsme vergroot van sommige toeschouwers.
Laatst nog een meegemaakt die toen ik erlangs reed, zichtbaar en aangekondigd, zijn Franse Boxer (of hoe zo’n gedrocht ook heten mag) al ‘heueeuey!’ zeggend voor mijn neus op het fiets pad de lucht in stak.
Zulke figuren dwarrelen hier en daar ook rond de tour. Zoals ik al vaak zeg: het is ronduit verbazingwekkend hoe wéínig het mis gaat.