Tour 2023: Toeschouwer die met telefoon massale val veroorzaakte geïdentificeerd
Nathan Van Hooydonck was een van de slachtoffers van de val - foto: Cor Vos
maandag 17 juli 2023 om 08:32

Tour 2023: Toeschouwer die met telefoon massale val veroorzaakte geïdentificeerd

Vroeg in de vijftiende etappe van de Tour de France was er een massale valpartij. Deze werd veroorzaakt door een toeschouwer, die met zijn smartphone over de hekken hing. Le Parisien schrijft nu dat de persoon in kwestie is geïdentificeerd.

De persoon in kwestie raakte met zijn uitgestrekte arm Sepp Kuss. De klimmer van Jumbo-Visma ging onderuit en nam onder meer Egan Bernal en Nathan Van Hooydonck mee in zijn val. Laatstgenoemde ging na de rit voor onderzoek naar het ziekenhuis, waar geen breuken werden vastgesteld.

De gendarmerie besloot na het voorval een onderzoek te openen en heeft kunnen achterhalen wie de toeschouwer is, meldt Le Parisien. Het gaat om iemand die woonachtig is in de agglomeratie Annecy.

Welke gerechtelijke stappen er eventueel ondernomen zullen worden, is nog niet bekend. Het parket van Annecy heeft aan Le Parisien laten weten dat het afwacht of Kuss een klacht indient. Hierover zal de politie contact opnemen met Jumbo-Visma, klinkt het.

Richard Plugge: “Wat kom je doen? Blijf thuis”
Richard Plugge, de teammanager van Jumbo-Visma, was behoorlijk boos over het incident. Na afloop van de rit stond hij WielerFlits te woord en haalde hij uit naar de veroorzaker. “We moeten kijken wat we daarmee kunnen doen”, zei hij. “Die man – het is een jongen, volgens mij – moet zich maar eens gaan melden en in ieder geval zijn excuses aan gaan bieden. Wat kom je hier doen? Het zijn onze renners, maar ook allemaal andere renners. Er is zoveel schade, bij zoveel teams. Wat kom je doen? Blijf thuis.”

Arthur van Dongen heeft ook gereageerd op het vooral. In Spraakmakers op NPO Radio 1 zei de ploegleider van Jumbo-Visma dat het ‘in de lijn der verwachting’ ligt dat het team aangifte zal doen tegen de toeschouwer.


RIDE Magazine
60 Reacties
17-07-2023 08:47
Sowieso werk van maken, niet om die jongen nou perse aan de schandpaal te nagelen maar wel om duidelijk te maken dat dit gedrag consequenties heeft.
    17-07-2023 10:56
    gedrag van mensen - zeker in kudde - ga je echt niet veranderen. Ook niet met een boete of waarschuwing of kruisiging. Over 2 dagen is iedereen het weer vergeten en staat iedereen weer midden op de weg met een biertje in de hand. Ben dit jaar ook weer bij 2 ritten in de tour geweest en het is gewoon bizar dat dit allemaal zovaak goed gaat.
    Zolang de ASO denkt dat je duizende mensen op de top van een beslissende berg kan bedwingen door een touwtje te spannen en aantal agenten er neer te zetten is er nog een lange lange weg te gaan.
    17-07-2023 11:04
    Er is ook een lange weg te gaan zo lang mensen denken dat ASO allerlei bevoegdheden heeft in de openbare ruimte...
    17-07-2023 11:05
    Bierbrouwer, er zijn toch legio dictaturen die daar heel anders over denken.

    Natuurlijk zal het niet geheel verdwijnen, maar ik vind de Belgische klassiekers een schoolvoorbeeld van hoe het ook kan. Massa's volk, maar wel gekaderd.

    Daarbij zou ik graag zien dat we moeten gaan betalen om te bezoeken... dat geld komt links of rechtsom de sport ten goede.

    Maar eerst deze Fransoos aanpakken en een krachtig voorbeeld stellen.
    17-07-2023 12:48
    @panache

    Je komt elke keer met die dooddoener maar de ASO is gewoon verantwoordelijk voor de veiligheid van de renners en het parcours.
    Ze staan in overleg met de autoriteiten dus ze hebben wel degelijk invloed op die beslissingen.
    Misschien niet de uiteindelijke beslissing maar wel meer dan dat jij nu doet voorkomen.
    17-07-2023 12:59
    De lokale overheden in Frankrijk geven natuurlijk een vergunning af aan de ASO om de TdF op hun grondgebied te organiseren. Daar kunnen dus allerlei voorwaarden aan worden gesteld zoals bv beperkt aantal toeschouwers tegen betaling op een berg.

    De middelen kunnen worden gecreeerd. Of de Franse overheid dat wil is natuurlijk de vraag.
    17-07-2023 14:10
    Idd, de overheid geeft een vergunning aan ASO. Hierin staat hoelang de openbare weg geprivatiseerd wordt ten voordele van ASO. In B en NL bestaat dit systeem niet.
    Tevens bepaalt ASO samen met de Gendarmerie en le Gouvernement Departementale hoeveel politiemensen moeten ingezet. In F betaalt de organisator de politie. Dus de kwantitatieve inzet hangt af van hoeveel ASO wil betalen.
    Bvb voor Parijs-Roubaix (eendagswedstrijd) betaalt ASO ongeveer 80000 euro aan het departement Haut-de-France.
17-07-2023 09:02
Hoe misschien kinderachtig ook, dit is hét moment om eens echt op te treden ten aanzien van dit gedrag. Geef een signaal af, hopelijk zorgt dat voor besef in het publiek.
    17-07-2023 09:18
    Precies dat, met het gedrag dat we de afgelopen dagen hebben gezien is een signaal nodig. Meerenners, selfie makers en anderen zullen hun "social media ego-boost" afwegen tegen een mogelijke boete. Mooiste zou zijn als er ook boetes uitgedeeld gaan worden als er geen valpartijen zijn, hoe moeilijk te handhaven dat ook is. Je moet iets gaan doen om deze gekte de baas te worden.
    17-07-2023 10:49
    Was gisteren nog bij de Avondetappe, lieten ze de andere valpartijen ook zien. En ik weet niet meer welke het was, maar Fransman gevallen, ook door domme aktie. Wordt uiteraard gefilmed. En wat zie je, een of ander troela naar de camera kijken vuistje in de lucht en lachen. Want ja je komt op tv. Dat er een wielrenner vlak voor je hard onderuit is gegaan maakt natuurlijk niet uit.
17-07-2023 09:43
Ladies & gentlemen, we got him.
17-07-2023 09:13
Naast dat hij via de gerechtelijke weg wordt schuldig bevonden kan hij ook aansprakelijk worden gesteld voor eventuele schade. Denk hierbij bijvoorbeeld aan gevolgschade, medische kosten en de schade aan fietsen.
    17-07-2023 09:18
    Gaat nooit lukken.
    17-07-2023 10:12
    [b]@Romāns Vainšteins[/b] Geen idee hoe dat in Frankrijk zit, maar in Nederland zou dit juridisch onder [i]nalatigheid[/i] dan wel [i]grove nalatigheid[/i] kunnen vallen. In het laatste geval kan de schade verhaalt worden. In de praktijk gaat dat natuurlijk niet gebeuren. De onverlaat zal wel geen cent te makken hebben. Dus zelfs al krijg je gelijk, geld zul je nooit ontvangen, ook niet voor de hoge kosten van proces en rechtsbijstand.
    17-07-2023 12:55
    Lees je eigen aansprakelijkheids verzekering even. Of downlad de kleine lettertjes bij een willekeurige verzekeraar.

    Verzekerde bedragen gaan rap naar de tonnen, miljoen. Maar wordt alleen vergoed als jezelf als veroorzaker geen domme dingen hebt gedaan.

    Opi en omi mevrouw kreeg maar 1200 Euro boete. Geen idee of er via haar verzekering nog meer is terug gehaald.

    Maan een echt forse vergoeding richting JV en andere ploegen is wel degelijk mogelijk.
    17-07-2023 13:22
    @debarreman Het is inderdaad degelijk mogelijk, maar zeker niet voor de hand liggend zoals je lijkt te beweren, want zo makkelijk is het niet om iemand aansprakelijk te stellen heeft het verleden geleerd. Zeker niet voor die tonnen of miljoenen waar jij het over hebt…
17-07-2023 12:01
Alle schade verhalen op de veroorzaker. Helemaal klaar met die selfie narcisten.
17-07-2023 09:17
Ik geloof nooit dat iemand bewust daar een wielrenner van de weg mept dus het zal wel weer zo'n totale braindead actie geweest zijn van het type Opi & Omi. Een vergelijkbare straf zal er dus wel uitrollen.
    17-07-2023 09:20
    Het gaat niet om bewust of onbewust. Het wordt tijd dat er weer eens een duidelijk signaal wordt afgegeven.
    Het wachten is op een renner of groep die ten val komt door een mee rennende randgroep debiel op de flanken van een Col.
    17-07-2023 09:52
    Bewust of onbewust.

    Hij stond daar toen alle renners op de grond lagen duidelijk met een biertje in de hand. Biertjes tanken op de openbare weg, dat is een vorm van nalatigheid en het nemen van een bewust risico.

    Ongewild misschien wel. Sommige vormen van onhandigheid zitten nu eenmaal toch consequenties aan.
17-07-2023 10:06
Dit gaat een keer echt fout, hoewel dat in het verleden ook al is gebeurd. Een gewaarschuwde organisatie telt voor 2 zou je zeggen maar in het wielrennen moeten er blijkbaar eerst zwaargewonden vallen voordat er actie wordt ondernomen. OK, je kunt niet alles waterdicht maken maar begin eens met toegang vragen op bergen. Er zullen mensen tussendoor sneaken maar het is misschien enigszins drempelverhogend. En hopen op zelfcorrigerend gedrag van het publiek. Ik ga zelf vaak kijken bij de Tour en andere rondes en trek meerenners altijd van de weg. Dat komt op scheldkannonades te staan maar dat heb ik er wel voor over. Andere mensen staan wel netjes uren te wachten en op het moment dat de wielrenners voorbij komen rent er een naakte aubergine of voor de 1000e keer een Borat voor ze.
    17-07-2023 10:12
    Is vooral ook een TdF dingetje. Te veel mensen die komen kijken om bij "the happening" aanwezig te zijn en dat willen delen met hun omgeving ipv te genieten van de sport en het moment. Niet de sport staat centraal, maar hun eigen IK.

    Bij de TdF gaan ze mij niet zien, dan veel liever de RvZwitserland, Giro of dat soort wedstrijden.
    17-07-2023 10:15
    Opi en omi was toch al echt fout en daar heeft ASO niks van geleerd. Zolang het geen flinke consequenties (lees forse daling nettowinst) voor ASO heeft, gebeurt er niets. Hooguit wat voor de bühne.
17-07-2023 11:16
Zie hier veel vraag naar een stevige straf om een 'signaal' af te geven. Echter, zwaardere straffen dragen vrijwel nooit bij aan het verlagen van misdrijven etc. Misdadigers zijn zich vaak niet bewust van of hebben maling aan de zwaarte van mogelijke straffen. Zeker bij de Tour is het publiek 90% dagjesmens, die gaan zich echt niet verdiepen in 'wat gebeurt er als ik een valpartij veroorzaak?'. Ze verdiepen zich namelijk ook al niet in 'hoe kan ik veilig naar een wielerkoers kijken?'.

Oplossing ligt wat mij betreft toch echt bij sociale controle. Daarin zal ik dan een zoomer zijn, maar dat zal dezer dagen toch echt middels social media marketing moeten gebeuren. Dat is sowieso al een zwak punt van de wielersport.

Wellicht (geen idee of dat rechtsgeldig kan zijn) kun je wellicht ook bepaalde beklimmingen af met nadars en betaalt men maar entree, al is het maar 1 à 2 euro, om die onkosten er terug uit te halen. Daar los je de val van gisteren niet mee op, maar wel de praktijken die we op de Joux Plane zagen, normaliter op de Alpe d'Huez, etc.
17-07-2023 11:43
José DC pleitte voor meer sociale controle. Maw: ram zo'n lul gewoon in elkaar. Idem voor de meelopers. Kwak ze tegen het asfalt met een rugbytackle.
Ik ben primitief genoeg om af en toe enige sympathie te voelen voor die gedachtengang.
    17-07-2023 11:51
    Denk dat er 2 soorten meelopers bestaan:
    - diegene die dolenthousiast is van de wielersport en de renners zo lang mogelijk wil aanmoedigen. Meetal mobielloos, focus op de renners.
    - diegenen met hun broek op de enkels of bijzonder uitgedost, met een mobieltje in de hand, zichzelf en de renners filmend. Focus op zichzelf.

    De eerste groep laat zich m.i. het beste sensibiliseren door een duw van de renners zelf. De tweede groep het beste door een goede rugbytackle of opgevangen worden met een uitgestoken elleboog.
17-07-2023 12:22
Dit is een breder maatschappelijk probleem, dat de wielrennerij niet op gaat lossen. Denk maar aan mensen die het nodig vinden om foto's te maken van ongelukken in het verkeer en dat soort zaken. Mensen willen zich graag profileren en denken dan nauwelijks aan gevolgen voor anderen. Die roep om aandacht wordt vervuld door social media. En voor de likes gaan mensen soms ver, erg ver.

Dranghekken plaatsen of andere maatregelen is daarom denk ik niet erg effectief; het lijkt me meer een onderdeel van algemene ontwikkeling.
17-07-2023 09:27
Ook gisteren was via de tv registratie weer te zien dat het een aantal malen maar net goed ging. Mensen willen de renners zien aankomen en doen een stapje naar voren, nog eentje etc. Ze staan halverwege het asfalt op een brede strook en hebben geen idee dat renners vaak heel snel en over de volle breedte of juist enorm op de kant voorbij razen. Mensen staan op de hoek van een straat, kijken verrast de voor het peloton rijdende camera motor na om dan de eerste renners (gelukkig meestal) net te missen....

En dat zijn alleen nog maar de momenten dat de camera's erbij waren...

Ik verwacht niet dat het gedrag van de gelegenheidsfan langs de weg verandert door iemand weer zwaar te straffen.

Een 100% oplossing is lastig. De boel volledig afzetten is niet te doen, het publiek weren idem. Is dit dan de prijs die de sporter soms moet betalen voor het op aanraak afstand van het publiek beoefenen van zijn stoere sport? Nee natuurlijk niet! Maar wat zijn dan wel goede oplossingen?
    17-07-2023 09:50
    Die hoeken, vooral in de binnenkant van de bocht, valt mij ook op. Die mogen ze wel af gaan zetten met een hek ofzo, want deze mensen staan wel op de stoep, maar zijn zich totaal niet bewust van de snelheid van het peleton. Vaak staan ze er ook alleen maar, zodat ze even op tv zijn geweest (waarschijnlijk het doel van de meeste debielen die niet bezig zijn met de koers).
    17-07-2023 09:53
    Publiek weren zal sowieso nooit gaan, want openbare weg.
17-07-2023 09:41
Stadionverbod !
17-07-2023 10:01
Nutteloze energie, de koers dendert door op naar het volgende incident… al jaren zo en ja wen er maar aan, nog vele jaren zo.
De arena van deze sport is publiek domein en deelnemers moeten de buil en de bluts er leren bij nemen, zie de volwassen reacties van Pojacar en Kuss.
Dat er tussen de duizenden fans ook veel idioten rondlopen klopt maar dat is niet anders in de hele maatschappij, die allemaal vervolgen, begin er maar aan….
17-07-2023 10:15
Zou een sensibiliseringscampagne werken? Ipv de reclames op pakweg Eurosport gewoon iedere keer renners die zich uitspreken over supporters en hun gedrag? Met dit soort beelden erbij, maar ook positieve voorbeelden?

En misschien de reclamekaravaan die naast de gebruikelijke rotzooi ook een handleiding wielrennen kijken uit deelt?
    17-07-2023 10:17
    Nee, want je bereikt de idioten en egoïsten in deze maatschappij niet.
    17-07-2023 10:33
    Volgens mij is het allemaal de schuld van Didi de Duivel. Dat is 1 van de eersten die door gek te doen langs de kant de aandacht op zichzelf wist te krijgen ipv op de koers. En sindsdien zie je de Borats, blote billen, opblaasvoorwerpen, kartonnen borden en dat soort ongein. Koppel dat aan de social media, en je krijgt wat je nu hebt.
    17-07-2023 10:33
    Ik vind 'm wel creatief.

    Voorlichting is echt keihard nodig. En elkaar aanspreken op gedrag ook.

    Wellicht houden we t dan nog een tijd vol tot aan een volgend major incident...
    17-07-2023 10:42
    Denk ook dat je daar een hele mooie campagne van kunt maken. Met spectaculaire beelden vanuit het peloton, gekoppeld aan vervelende crashes, nare schaafwonden, en renners die zich daarna duidelijk uitspreken over de oetl.llen die dit soort dingen veroorzaken. Stuk leuker dan de Zwift reclames of de zoveelste keer die hoekschop van die Amerikaanse voetbalster op Eurosport.
    17-07-2023 11:17
    Dat fietsen door een haag van mensen die op het laatste moment opzij springen is niet pas sinds het duiveltje. https://www.youtube.com/watch?v=y_HM7b_V7k0&ab_channel=KarelStrijker
    En dat het af en toe mis gaat en de klojo door het stof gaat was 24 jaar geleden ook al: https://www.youtube.com/watch?v=0VuAcDm-qkU&ab_channel=Newoldwestern
    De kracht en zwakte van deze toegankelijke sport zijn gewoonweg met elkaar verbonden.
    17-07-2023 12:20
    Je moet eens gaan tellen hoeveel mensen zich omdraaien naar de eerste TV motor, mobieltje in de hand en zwaaien maar. Totaal niet geinteresseerd in de renners.
    Ook de kartonnenbordjes worden steeds meer . Het is wachten op het eerste bord na de finish," Pogi mag ik je fiets".

    De enige manier om die gekkigheid te stoppen, is niet meer uitzenden.
17-07-2023 13:54
Absoluut niet goed te praten, maar o.a. dit soort voorvallen kunnen ook voorkomen worden met betere hekken. Zo lastig zou het niet moeten zijn om bredere en stevigere hekken te maken voor dit soort evenementen.
17-07-2023 15:00
Als straf moet hij de Joux Plane afrijden zonder werkende remmen!
17-07-2023 08:54
Taak van de ASO om hier werk van te maken. Zal wel lastig zijn om aan te tonen dat ze partij zijn in deze, maar het geeft wel een signaal af
17-07-2023 08:56
Opi Omi Mevrouw moest 1200 euro betalen. Dus met dit vonnis in het achterhoofd, kan deze telefoonmeneer harder aangepakt worden.
    17-07-2023 09:49
    En een symbolische schadevergoeding van 1 euro. Haha
    17-07-2023 12:05
    Gaat niet om het bedrag, maar om het feit dat een rechter heeft gezegd dat dit soort acties een straf verdienen. En een gewaarschuwd mens telt voor 2, dus nu is het belangrijk om een harde lijn te trekken.
17-07-2023 09:44
Nou laat hij maar eens excuses komen maken bij Plugge cs. Ook al lijkt de schade bij Kuss en Van Hooijdonck mee te vallen, dit kan maar net die marginal loss zijn die het verschil gaat maken tussen nummer 1 en 2..
17-07-2023 11:09
Gelukkig was het nu nog maar Kuss and ride.
17-07-2023 11:13
Een boete van 500 zwitserse frank.
17-07-2023 11:31
Er is eens iemand overleden die overstak en geraakt werd door Darrigade. Was vlak voor een finish op een wielerbaan. Dit is van alle tijden.
Het mobieltje en het in beeld zijn heeft wel het egoïsme vergroot van sommige toeschouwers.
17-07-2023 11:45
Hogere hekken met gaas waar je niet met je hand doorheen kan.
17-07-2023 11:48
Ik zeg, verbied hem om morgen bij de tijdrit te komen kijken en geef gem een boete van 250 swisf.
17-07-2023 12:22
Je hebt nou eenmaal best veel volkomen idioten.

Laatst nog een meegemaakt die toen ik erlangs reed, zichtbaar en aangekondigd, zijn Franse Boxer (of hoe zo’n gedrocht ook heten mag) al ‘heueeuey!’ zeggend voor mijn neus op het fiets pad de lucht in stak.

Zulke figuren dwarrelen hier en daar ook rond de tour. Zoals ik al vaak zeg: het is ronduit verbazingwekkend hoe wéínig het mis gaat.

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine