Tom Boonen: “Pogacar heeft potentieel om grotere erelijst dan Merckx bij elkaar te fietsen”
Foto: Cor Vos
vrijdag 11 april 2025 om 09:22

Tom Boonen: “Pogacar heeft potentieel om grotere erelijst dan Merckx bij elkaar te fietsen”

In de populaire VRT-podcast Wielerclub Wattage sneed host Ruben Van Gucht afgelopen week een boeiende discussie aan. Hij wierp de vraag op of Tadej Pogacar ooit Eddy Merckx van de troon zou kunnen stoten als beste renner aller tijden? Met name ex-renners Tom Boonen en Jan Bakelants waren overtuigd.

Met zijn tweede Ronde van Vlaanderen heeft Pogacar nu al acht monumenten binnen, met daarbij ook drie eindzeges in de Tour de France en een wereldtitel. En dat terwijl de Sloveen nog altijd maar 26 is.

Op die leeftijd komt in het verleden alleen Eddy Merckx in de buurt. De Kannibaal had op z’n 26e al tien monumenten, twee wereldtitels en evenveel Tourzeges op zijn erelijst staan. Uiteindelijk zou hij uitkomen op 19 monumenten, drie wereldtitels en elf grote rondes.

“Wat Pogacar ook doet, het klopt altijd”, zegt Jan Bakelants. “Pogacar wint eigenlijk overal. Hij zou het zichzelf nog veel gemakkelijker kunnen maken door enkel koersen te rijden waar hij zeker zou winnen zoals de Ronde van Catalonië, de Ronde van het Baskenland, Parijs-Nice en Tirreno-Adriatico. Maar dat vindt Pogacar niet uitdagend genoeg. Hij wil tegen renners rijden op omlopen die hem veel minder liggen.”

Boonen is overtuigd, oude garde niet
Boonen gaat nog een stapje verder: “Pogacar heeft het potentieel heeft om een grotere erelijst bij elkaar te fietsen dan Merckx. Die tijden zijn natuurlijk niet te vergelijken. Het speelt bijvoorbeeld in Pogacars voordeel dat renners zich nu opsplitsen, sommigen focussen op klassiekers, anderen op rittenkoersen. Maar Pogacar gaat alle wedstrijden rijden. Hij kan de Vlaamse klassiekers winnen en zal zondag misschien ook Parijs-Roubaix winnen. Ik heb dat nog nooit gezien. Al heb ik Eddy Merckx natuurlijk nooit weten rijden.”

De iets oudere analisten in het panel, Dirk De Wolf en Mark Uytterhoeven, gingen niet akkoord met die stelling. “Zelfs al heeft Pogacar het potentieel, hij zal nooit aan de erelijst van Merckx geraken”, aldus Uytterhoeven.

RIDE Magazine
30 Reacties
11-04-2025 10:11
Qua erelijst nu net niet, zou ik denken. Pogi heeft nu 4 grote rondes, 1 wereldtitel en 8 monumenten. Merckx heeft 11 grote rondes, 3 wereldtitels en 19 monumenten. Dan zit hij bij elk van die onderdelen nog niet aan de helft.

Pogacar gaat ook geen jaren en jaren meer op dit niveau blijven presteren, hij was al heel jong top.

Wat je wel kan zeggen, is dat het wielrennen nu professioneler is geworden en dat de waarde van zijn zeges hoger ligt.

Lijkt mij in ieder geval dus wel eentje van de allergrootsten, in het rijtje met Merckx, Hinault en Coppi die elk in hun tijdperk zeer dominant waren.
    11-04-2025 10:36
    Even goed zit Pogacar eind 2026 aan 7/8 grote rondes, 2/3 wereldtitels & 12/13 monumenten. Dat is allemaal niet geheel onrealistisch. Dan komt hij toch akelig dichtbij.
11-04-2025 11:09
Wat mij betreft is hij er al.

Rijdt totdat het tegendeel bewezen wordt wel schoon.

En wint overal in de tijd van hyperspecialisatie en ploegentactiek.
Vroeger was het vaak genoeg om gewoon de sterkste te zijn.

Of hij Roubaix wint weet ik niet maar verwacht dat hij eind van dit jaar op 10 monumenten, 2 wereldtitels en 5 grote rondes staat.
Als hij dat tempo volhoudt dan staat hij als hij 30 is toch aardig in de buurt.
    11-04-2025 13:07
    Beetje merkwaardig verhaal : 'wat mij betreft is hij er al', om te eindigen met... : 'Als hij dat tempo volhoudt dan staat hij als hij 30 is toch aardig in de buurt.

    En wat is schoon, is slechts een kwestie van definitie wat je onder schoon cq doping verstaat. Je van onder tot boven volproppen met niet-lichaamseigen ketonen en voedingssupplementen, aan de monoxide gaan liggen of in een zgn hoogtetent tukken op zeeniveau... you name it. Dat Merckx een paar keer gepakt is, wil nog niet zeggen dat hij zijn hele carrière 'gedoped' rond gereden zou hebben. De doping in zijn tijd zal bovendien wel minder prestatiebevorderend zijn geweest als wat thans allemaal mogelijk is.

    Merckx was een andere periode en tijdsgeest. Sowieso lastig te vergelijken qua van alles en nog wat. Als je iig ziet wat Merckx allemaal gewonnen heeft, zie PCS, dan heeft Pogi nog wel ff te gaan.
11-04-2025 09:39
Hij zal dichter komen dan eender wie, dat staat vast. Maar voorbijstreven is gewoonweg onmogelijk.
11-04-2025 11:25
Als hij schoon blijft in zn hele loopbaan is hij achteraf nu al merxx gepasseerd.
11-04-2025 09:31
De 525 zal Pogacar idd nooit halen maar qua monument, Grote ronden en WK titels zie ik hem heel ver komen. Het verschil zit m in het periodiseren nu van Pogacar en het compleet afgefikt zijn van Merckx op zijn 30ste. Als Pogacar op die leeftijd nog de goesting heeft gaan de records van Eddy eraan.
    11-04-2025 13:15
    Pogacar kan als hij zo doorgaat mss voor z'n 30e al zijn lichaam volledig opgebrand hebben. Concurrentie zal verder toenemen, en verwachtingspatroon en daarmee druk ook. Voor de poet kan hij nu al stoppen, anders dan Merckx wrs.
11-04-2025 10:32
Boonen heeft het potentieel de grootste deur ooit in te trappen. Ooit.
11-04-2025 11:16
Merckx was een legende in zijn tijd.
Pogacar is een legende in de huidige tijd.
Het grote verschil is toch wel de concurrentie niet alleen maar Belgen, Nederlanders, Fransen en Italianen + de specialisatie van het huidige wielrennen. Als je nu ziet hoe ver men is met voeding en specifieke trainingen, om er dan nog bovenuit te steken. Alle grote rondes kunnen winnen, meerdaagse koersen kunnen winnen, WK's kunnen winnen, alle monumenten kunnen winnen. Merckx was een fenomeen maar Pogacar is de buitenaardse.
11-04-2025 11:51
Van mag hij en ik luister graag naar hem (liever dan hier zijn quotes teruglezen):

Maarrruh, vorig week ging MvdP nog hands down de ronde winnen...

Dat hele 'schoon' is natuurlijk een volkomen non-argument, wielrenners gaan letterlijk tot het randje waar ze gaan kunnen, je rijdt tegen zij die het ook doen, in de regel. Zeker bovenin.
11-04-2025 12:50
Mooie bij de belgen is dat er nooit bij verteld wordt dat Merckx meerdere keren positief teste. Ook bij vandenbroucke en Museeuw hoor je dat nooit.
    11-04-2025 13:08
    Geldt ook voor Nederland hè. Zoetemelk, Van der Poel senior, Rooks, Theunisse. Is laten we zeggen niet een standaard onderwerp bij persmomentjes.
    11-04-2025 13:37
    Goeie repliek laat het aub zuiverhoudenen stoppen met vergelijken en van deze generatie renners genieten
11-04-2025 12:49
Best wel leuk programma overigens dat Wattage
11-04-2025 09:31
Goh, wat een goeie analyse. En van water wordt je nat….
11-04-2025 09:39
Een boeiende discussie? Wie de grootste heef…. Excuus de grootste wordt interesseert mij minder dan niets. Sport is leuk om naar te kijken en te genieten van sporters en hun prestaties. Al die lijstjes kunnen wat mij betreft meteen worden doorgespoeld, leuk voor analisten en journalisten.
11-04-2025 12:49
Het klopt dat Merckx 3 keer op doping is betrapt maar in feite was dit natuurlijk kinderspel. Vaak was het een pepmiddel, een amateuristisch toegepast hormonenpreparaatje enz
Onvergelijkbaar met de jaren waarin de EPO met zijn broertjes en zusjes kwamen opdagen.
11-04-2025 12:56
Wordt zo moe van die Boonen. Hij denkt het elke week te weten. Afgelopen weekend ook, MVP moet winnen in de RVV. Nou weet hij het weer over Pogi pfff
11-04-2025 12:14
Qua medicatie was Merckx zijn tijd ver vooruit. Maar nog steeds een coureur van wereldklasse. Hij had mss een mindere erelijst gehad als hij hetzelfde of minder had gebruikt. Dit geldt overigens ook voor Armstrong. Nu ook weer Pogi. Achteraf wordt vaak pas het gebruik geconstateerd. Dus voor mij is mss Armstrong wel de beste. En redelijk vroeg gestopt, kanker overwonnen en dan nog 7 x Tour.
    11-04-2025 13:29
    Kaat
    11-04-2025 13:29
    Laat ons boor
11-04-2025 13:12
Eerst De Vlaeminck maar eens voorbij, in aantal monumenten. Dat is het meest realistisch.
11-04-2025 13:30
Om ook 7 keer Milaan-San Remo te winnen, gaat hij toch nog iets moeten bedenken vrees ik. Maar tijdperken vergelijken is gewoon onzin. Een willekeurige blik op de deelnemerslijsten uit die tijd leert mij dat er slechts 49 renners aan de start stonden van Parijs-Roubaix '72, of PCS heeft ze niet allemaal teruggevonden. Om maar te zeggen, toen had je een handvol kopmannen die de zeges onder elkaar verdeelden. Zelden of nooit het ploegenspel van schaduw-kopmannen, zoals bij de 2 zeges in de Ronde Van Vlaanderen die Boonen op die manier aan Stijn Devolder moest laten. Neen, voor mij is het duidelijk, Tadej Pogacar is zonder twijfel qua talent en qua anatomie de betere van Eddy - 3 keer betrapt - Merckx.
11-04-2025 13:52
Iedereen die een paar jaar veel wint is tegenwoordig de nieuwe Merckx.
    12-04-2025 08:21
    Ga je Pogacar echt vergelijken met “iedereen”??
11-04-2025 15:47
Eind van het jaar kan hij op 100+ zeges staan, 10 monumenten, 4 tours en 2 wereldtitels. Dan is hij toch op het niveau Merckx.
Is alleen de vraag of hij het ook zolang volhoudt. Sagan kwam ook hard met veel overwinningen en monumenten en 3 wereldtitels op rij tot hij het plezier verloor.
11-04-2025 17:12
Koffiedikkijkenbericht.
Allemaal onderhevig aan ontelbare keren te "als"-en. En als hij 1x verkeerd valt, kan het einde carrière zijn. Of dat nu van de fiets of door de mand gaat zijn.

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine