Tim Merlier wint eerste etappe Benelux Tour na Fries waaierspektakel
De openingsrit van de Benelux Tour is uitgedraaid op een waaieretappe en een overwinning voor Tim Merlier. De kopman van Alpecin-Fenix was na bijna 170 kilometer door Friesland, met start in Surhuisterveen en finish in Dokkum, de beste van een voorste waaier van veertig man. De grote verliezer van de eerste dag is Remco Evenepoel, die door een mankement zijn plek in de voorste groep verloor en duur tijdverlies opliep.
De kopgroep van de dag bestond uit Guillaume Boivin (Israel Start-Up Nation), Luke Durbridge (BikeExchange), Julien Duval (AG2R Citroën), Arjen Livyns, Ludovic Robeet (beiden Bingoal Pauwels Sauces WB), Logan Owen (EF Education-Nippo) en Ward Van Hoof (Sport Vlaanderen-Baloise). De maximale voorsprong van het zevental was net iets meer dan vier minuten, maar de sprintsploegen controleerden de boel op de wegen doorheen het Friesche land.

foto: Cor Vos
Een passage langs de Nederlandse waddenkust kan en mag niet zonder wind. De stevige wind leidde op de open vlaktes tot waaiers en een peloton dat in meerdere groepen was gebroken. De voorste waaier, ongeveer vijftig man groot, sloot op 30 kilometer van de finish aan bij de kopgroep.
Tijdverlies Remco Evenepoel door pech
Slecht nieuws was er vlak daarna voor Remco Evenepoel. De kopman van Deceuninck-Quick-Step zat mee van voren en reed zijn voorwiel kapot, maar door de waaiers zat er geen volgwagen achter hem. De hulp neutrale wagen duurde lang, waardoor hij moest achtervolgen vanuit de derde groep. Ook Peter Sagan kende een slecht moment. De Slowaakse kampioen had de slag al gemist en kwam vervolgens ook nog hard ten val.
Het voorste peloton reed ondertussen een voorsprong van 1.20 minuut bij elkaar op de tweede groep met daarin Evenepoel. Vooraan zagen we onder meer Tim Merlier, Kasper Asgreen, Mike Teunissen, Matej Mohoric, Wilco Kelderman, Christophe Laporte, Álvaro Hodeg, Phil Bauhaus, Oliver Naesen, Stefan Küng, Sonny Colbrelli en Tiesj Benoot. In de Gouden Kilometer werd de groep uit elkaar gereden: Mohoric, Asgreen, Teunissen, Benoot en Colbrelli vonden elkaar en streden om de bonificatieseconden.

foto: Cor Vos
Strijd om de bonificaties
Mohoric en Teunissen pakten elk vier seconden, Lukas Pöstlberger en Benoot wonnen drie seconden en Colbrelli raapte twee seconden op. Bij het ingaan van de laatste ronde werd de groep-Teunissen weer ingerekend door de eerste waaier. Anderhalve minuut later volgde de rest van het peloton, met als belangrijkste naam Remco Evenepoel. Vooraan werd in de laatste omloop rond Dokkum nog wel het een en ander geprobeerd in de voorste waaier, maar veel verschillen werden niet meer gemaakt.
De focus ging daarom bij diverse ploegen op de sprint met het uitgedunde peloton. Colbrelli zette Mohoric op kop, maar het was Pöstlberger die met een aanval op 1,7 kilometer van de finish een sprint probeerde te ontlopen. De Oostenrijker sloeg direct een gat en begon met een kleine voorgift aan de slotkilometer, maar werd in de laatste rechte lijn ingerekend. Hodeg ging de sprint als eerste aan, maar het was Tim Merlier die vanuit zijn wiel voor de winnende sprint tekende.
Groep-Evenepoel op minuut achterstand
Merlier wist op de streep Phil Bauhaus (tweede) en Álvaro Hodeg (derde) voor te blijven. De kopman van Alpecin-Fenix is daardoor ook de eerste leider van de Nederlands-Belgische rittenkoers van WorldTour-niveau. De achtervolgende groep, met daarin onder meer Evenepoel en Tom Dumoulin, kwam op een kleine minuut over de finish in Dokkum.

foto: Cor Vos
Wat als het niet (hard) waait? Dan heb je gewoon een massasprint. Maar het is de gok waard, lijkt mij.
Dat gebeurt natuurlijk nooit. Wie doet nou zoiets?
Fun fact: ik hoorde (eer)gisteren in een interview dat Pieter Weening nu ook op de neutrale auto zit. Jammer dat we die niet even aan het werk hebben gezien.
verder was het natuurlijk wel vermeersch, niet meteen de meest onbesproken renner binnen het peloton, kreeg in de giro ook bijna dagelijks kritiek van andere renners wegens regelmatig wild en onbesuisd.
Situatie na de koers heb ik niet gezien.
Wellicht zijn voorwiel stukgereden op de derailleur van zijn voorganger . Ik denk Vermeersch, die leek degene op wie hij zich kwaad stond te maken.
Nu lijkt die Vermeersch me ook wel wat een ettertje, dus ik kon er wel om lachen eigenlijk.
Toch maar best eens een chill pill overwegen.
(Iets met: "waarom vringt gij zo? Ik zit gewoon in de groep, gij komt zo langs achter in m'n wiel."... "Gasje gij komt er schuin langs achter oep")
De pas afsgeneden dan. Ipv derailleur met snelspanner dan tegen voorwiel.
Maar een klein excuses naar de man van Shimano zou ik wel op zijn plaats vinden. Adrenaline + stress -> sorry zo bedoelde ik het niet.
Wat hadden ze dan moeten doen? Allemaal op kop rijden zodat het peloton 15 seconden meer achterstand had? Wat voor verschil had dat gemaakt?
wat hadden ze daarmee bereikt? vrijwel alle favorieten voor eindwinst zaten in de eerste waaier, dan zouden ze alleen de tactische mogelijkheden om nog iets met evenepoel te doen kleiner maken
Jammer genoeg was ik het niet. Want als ik het wel was dan was ik na zijn gekaffer gewoon weer opgestapt en had 'm lekker laten staan. Vol verwachting wachtend op de reacties hier op wf van alfonso, Williams, Mark en de andere leden van de fanclub. En natuurlijk de boze kop van lefevere
Helaas zijn de shimano mannen net wat braver en plichtsgetrouwer dan ik...
1: Tim Merlier, dankzij een machtige sprint verdiende winnaar. Één van de beste sprinters van het moment.
2: Mattei Mohoric, wat een krachtpatser die het harde werk niet schuwt. Één van de sterkste renners van het moment.
3: Remco Evenepoel, effe een collega afbekken ná de wedstrijd. Één van de arrogantste renners van het moment....volgens velen (mezelf niet inclusief, ik vind het wel mooi om te zien dat hij geen grijze muis is :-) )
Omwille van zijn stressbestendigheid? :-D ;-)
Heb het moment niet live gezien en nu pas bekeken...hilarisch..man man man, die kan zo mee in het jaaroverzicht.
Maakt iemand een fanpage voor die man op FB of zo want die gaat nogal wat bagger over zich heen krijgen vermoed ik :-)
Evenepoel spijtige pech maar ik begon eigenlijk meer compassie te hebben met die mecanicien. Jij merkte gewoon dat die gast zijn best deed, maar evenepoel maakte hem het niet gemakkelijk.
Over zijn ruzie met vermeersch kan ik niet oordelen, maar Vermeersch staat wel bekend als een heel agressieve renner. Kijk maar zijn ruzie met sabatini en Van Emden in de giro of met zijn meningsverschil met Nys en Merlier in de cross. Veel renners in de cross zeggen ook dat Vermeersch redelijk aggresief is.
maar hoe die stond te sukkelen om dat voorwiel eruit te krijgen, dat was gewoon genant. 20 seconden knoeien voor iets wat vroeger manueel 3 seconden duurde en door de "moderne technieken" op een seconde kan.
Duurt zeker 2x zolang als een ouderwets qr wiel. De mechaniker probeerde met zijn accu machine het voorwiel los te draaien maar het leek alsof er een andere inbus maat op die Specialized van REV zat. Dus moest hij ook nog het bitje wisselen voordat hij überhaupt kon gaan draaien.
Dat is het grote nadeel van een neutrale wagen die niet op alle standaarden is afgesteld. Beste is nog een soort tooltje te hebben als renner die precies op steekas past zodat je zelf alvast kunt beginnen met losdraaien. Sommige naven leveren die er ook bij trouwens.
Jumbo's volgende stageplaats kan beter Friesland dan Tigne zijn. Lesje waaierrijden kan geen kwaad.
Mike zeer goed maar de rest van TJV miste de slag volkomen en dat is gewoon onvoldoende.
Een windklassieker is kortom zo sterk afhankelijk van de richting qua parcours dat je eigenlijk de week voordien bepalen moet hoe we hem dit jaar afleggen gaan.
Maar Evenepoel heeft vandaag zijn korte lontje weer getoond. Maar dat mag je niet zeggen of denken, als hij deze week een rit wint, zal 'het vingertje' weer daar zijn.
Terwijl mannen die van bij de jeugd koersen zo een zaken (waaiers, wielwissel die fout loopt) al meermaals hebben meegemaakt, maakt de kleine er natuurlijk spel van.
Hij heeft immers nooit lek gereden in een jeugdkoers, waarbij de supporters van de tegenstanders je geen wiel geven én je eigen wielen de andere kant van het parcours staan.
Ik ben al benieuwd naar de mening van Ome Pat over de mecanieker van Shimano. Maar eigenlijk is het de keuze van de ploeg of materiaalsponsor om met zo een systeem te rijden ipv snelspanner.
Soms is overigens de steekas voor anders van inbus maat als achter. Dit alles om het universeel en makkelijker te maken ...
Verder is de keuze voor qr of steekas vooral gerelateerd aan stijfheid van de naaf/vork verbinding. De steekas is een stuk dikker dus stijver. En schijfremmen zijn inmiddels wel breed geaccepteerd als verbetering tov velgremmen. In het mtben had en heb je nog sporadisch qr icm schijfremmen maar die zijn in het wielrennen niet aanwezig. Mede omdat het voordeel van schijfremmen vooral gecombineerd wordt met de steekas door toename stijfheid.
Hoe het precies zat met Simmons weet ik niet maar soms heeft men wel een steekas met daaraan vast een hendeltje. Dt-swiss heeft die bijvoorbeeld vaak in het achterwiel. Achterwiel is om diverse redenen uitgevoerd met dus een hendeltje. Zo heb ik op mijn MTB voor mijn achterwiel bijvoorbeeld een soort QUick release steekas. Dus die draai je vast en het laatste stukje span je met het hendeltje zoals vroeger de gewone qr.
Het kan dus zijn dat Simmons een tooltje bij zich had of dat Trek de achterwielen standaard uitvoert met een steekas zoals dt swiss deze heeft of andere merken. https://www.dtswiss.com/en/components/hubs-and-rws/rws/12-mm
Als renners dus zo'n tooltje bij zich hebben kunnen ze nog steeds wielen uitwisselen en hoeft dat zeker niet te verdwijnen. Maar vaker zie je daarom complete fietsen die worden uitgewisseld omdat het gewoon langer duurt tegenwoordig.
Dus in tegenstelling tot F1 waar alles alleen maar sneller gaat is dit in het wegwielrennen nog niet zo.
Is het niet op een normale manier, dan is toch aan de overige renners wat je ermee doet. Zo een snotneus zet je toch meteen op z’n plek. Zou een geval van één keer en nooit meer zijn.
Ga na firscycling.com binnen 5 minuten na aankomst alle uitslagen.
@R.V.: word jij per onnozele post betaald? Dan ben je snel miljonair!
1) De onkunde van de commentatoren om maar niet door te hebben dat Sagan niet in de eerste waaier zat...
2) De toch wel klungelige wielwissel van de shimanoman
3) De frustratie van REV en toch wel arrogantie van Vermeersch
4) Ewan die allerlaatste is en geen teammaats bij hem had
5) Het rijtje sprinters dat meer achteruit lijkt te sprinten dan vooruit ( Pedersen, Bol, Colbrelli, in mindere mate Hodeg)