Sprintcoach Marcel Kittel voelt klik met Dylan Groenewegen: “Dit ontbrak nog in mijn leven”
Interview Voormalig topsprinter helpt huidig topsprinter bij tweede sprintjeugd. Dat is hoe je het verhaal van Marcel Kittel, de gloednieuwe coach van de Unibet Rose Rockets en Dylan Groenewegen, in een notendop kan omschrijven. Een succesvol verhaal, want na een moeilijk jaar won de Nederlandse snelle man dit seizoen al vier keer bij zijn nieuwe team. Een WorldTour-zege in de Ronde van Brugge is het voorlopige hoogtepunt. Hoog tijd om Kittel zelf eens aan het woord te laten.
Eind 2019 hing Kittel, nu 37, een beetje uitgeblust zijn fiets aan de haak. Met 14 ritzeges in de Tour de France, 4 in de Giro d’Italia en 5 triomfen in de Scheldeprijs mag hij zich bij de legendes onder de sprinters scharen. Nadien leek hij wel van de aardbol verdwenen. Op de koers zag je hem slechts sporadisch, en aan de slag gaan bij een ploeg? Dat is iets wat niet meteen bij de Duitser op kwam.
“Een bewuste keuze”, vertelt Kittel nu aan onze microfoon. “Ik wilde even uit de sport verdwijnen. Eigenlijk had ik altijd al gezegd dat ik het niet zag zitten om ergens als coach of ploegleider te gaan werken. De focus lag op mijn familie en op genieten van de tijd na mijn carrière. Ik had een beetje afstand nodig, denk ik, vooraleer ik opnieuw kon denken over een herkansing in de koers. Ik heb wel verschillende keren de vraag gekregen om terug te keren bij bepaalde ploegen, maar toen zat ik in een heel andere levensfase.”
Zelfs de Rockets mengden zich drie jaar geleden een eerste keer voor Kittel. Toen nog als continentale ploeg, zonder topsprinter Groenewegen. “Dit was een beter moment”, vindt hij. “Er is veel in de sport veranderd. Er zijn heel veel experts bijgekomen, er komt meer wetenschap aan te pas. Dat levert interessante dingen op: als coach weet je meer over de renners en dus kan je hen beter voorbereiden. Anderzijds: ze rijden nog altijd op fietsen met twee wielen. En renners moeten niet alleen fysiek, maar ook mentaal klaar zijn.”
Takenpakket
Bij dat laatste ligt de meerwaarde van Kittel. Hij heeft geen achtergrond als trainer en zal de renners daar niet in ondersteunen. “Wat ik heel leuk vind, is dat ik de voorbereiding op iedere sprintkoers kan doen, de meetings kan leiden, contact houden met de renners en te horen wat voor problemen ze hebben en wat ik voor hen kan doen. Dat is wat voor mij nog ontbrak als ex-renner die al veel gezien heeft in de wielerwereld.”
Maar minstens zo belangrijk: de klik met Groenewegen zelf moest er natuurlijk zijn. In de Tour de France van 2017, waarin Kittel vijf ritten won, vinkte de Nederlander op de Champs-Elysées zijn eerste van vijf ritzeges in zijn carrière af. Ze gaan dus al heel lang terug, dat het was voor Kittel ook een belangrijke factor om de stap te zetten. “Zijn talent en snelheid zijn er altijd al geweest. Als je dat in verbinding brengt met zijn mentale kracht en zijn nieuwe ploeg, heb je dé formule te pakken die tot successen leidt.”
“Dat is het verschil met vorig jaar voor hem”, is Kittel enthousiast. Toen kwam het er bij Groenewegen niet uit. “De motivatie bij Dylan is heel groot. Hij is nog steeds een absolute winnaar, en hij wil het zo graag. Van zijn ambitie krijg ik ook ambitie en energie.” Maar de hele ploeg ligt hem. “Ze zijn begonnen als YouTube-ploeg. Maar je voelt nog altijd dat ze een heel andere sfeer en ‘vibe’ hebben dan een doorsnee profploeg. Ze pakken de dingen anders aan dan hun concurrenten, en dat werkt blijkbaar. We doen het heel goed.”
Ontwikkeling
Kittel komt wel terecht bij een ploeg die nog volop in ontwikkeling is. Hoewel ze tijdens hun eerste jaar als ProTeam al enkele mooie koersen mochten rijden, verandert er dit seizoen – kijk naar die eerste grote zege in Brugge, maar later ook eerste deelname aan de Giro d’Italia – pas echt veel. “Sinds eind vorig jaar focussen ze op het allerhoogste niveau. Die stap nemen, vraagt dit jaar de meeste aandacht voor ons.”
Ook Groenewegen, die overkomt van Jayco AlUla, stortte zich in het project en koos niet voor de gemakkelijkste oplossing. “Je moet ervoor open staan. Het moet uit jezelf komen, en dat is bij Dylan zeker het geval. Hij wil het zo graag. Hij besteedt elke dag tijd en energie aan de ploeg en bereidt zich goed voor. Dan komen de uitslagen vanzelf. Wij kunnen hem wel goed begeleiden, maar de goede start en de vele overwinningen moeten de renners nog altijd zelf doen. Alle credits naar hen.”
Hoe ver zal de Nederlandse sprinter het dit jaar nog brengen? “Laat ik het zo stellen: ik weet zeker dat Dylan op een goede dag nog steeds iedereen kan verslaan in de sprint. Maar het gaat soms met ups en downs. Vanuit die instelling vertrekken we en stellen we onze doelen.” De Giro d’Italia is de belangrijkste. “In afwachting is het belangrijk om de juiste conclusies te trekken na elke kans, of die nu goed of slecht was. We moeten in elke wedstrijd blijven bijleren om beter te worden in onze hoofddoelen”, besluit de Duitser.
Teams Marcel Kittel
| Jaar | Team |
|---|---|
| 2026 | (PRO) |
| 2019 | (WTT) |
| 2018 | (WTT) |
| 2017 | (WTT) |
| 2016 | (WTT) |
Ik vraag dat voor een vriend.
'Wat fijn dat het wederzijds zo succesvol uitpakt, wie weet zit er wel een giro-etappe in'