‘Saudisch investeringsfonds streeft naar 2026 als startdatum nieuwe wielercompetitie, Flanders Classic doet mee’
Sinds vorige week zingt het gerucht rond dat SRJ Sports Investments, een dochteronderneming van het Public Investment Fund (PIF) van Saoedi-Arabië, circa 250 miljoen euro wil steken in een nieuwe wielercompetitie. Het Laatste Nieuws schrijft nu dat de initiatiefnemers in 2026 hopen te beginnen met de nieuwe formule. De Vlaamse krant weet ook te melden dat organisator Flanders Classics meedoet aan het project.
Het is volgens HLN een bewuste keuze om in 2026 te beginnen met de competitie. Eind 2025 lopen namelijk de huidige WorldTour-licenties af, waardoor met een schone lei begonnen zou kunnen worden. Dit zou ook kunnen betekenen dat ProTeams die tijdens de huidige cyclus genoeg punten pakken voor een plekje in de WorldTour, alsnog buiten de boot vallen. Lotto Dstny wordt als mogelijk slachtoffer genoemd.
Woensdag en donderdag zouden er in London nieuwe gesprekken zijn over het zogenoemde ONE Cycling-project. Reuters meldde eerder dat Amaury Sports Organisaton (ASO), de organisator van onder andere de Tour de France, en RCS Sports, de organisator van onder meer de Giro d’Italia, niet betrokken zijn bij de onderhandelingen. HLN schrijft nu dat Flanders Classic wél meedoet. Deze organisator heeft onder meer de Omloop Het Nieuwsblad, Gent-Wevelgem, Ronde van Vlaanderen, Amstel Gold Race de Ronde van Zwitserland in handen.
Wat de WorldTour-ploegen betreft, zijn er volgens HLN de volgende teams aanwezig bij vergaderingen over het project: Visma | Lease a Bike, EF Education-EasyPost, Soudal Quick-Step, Alpecin-Deceuninck, Intermarché-Wanty, INEOS Grenadiers, Lidl-Trek en BORA-hansgrohe. UAE Emirates schuift niet aan, maar blijft de ontwikkelingen wel volgen.
Acht teams zijn volgens HLN niet aan boord: Astana Qazaqstan, Movistar, Jayco AlUla, dsm-firmenich PostNL en de Franse teams Groupama-FDJ, Arkéa-B&B Hotels, Cofidis en Decathlon AG2R La Mondiale. De ploegbaas van Movistar, Eusebio Unzué, heeft in gesprek met L’Équipe evenwel gezegd wel mee te praten. De positie van Bahrain Victorious wordt door HLN niet benoemd.
Straks gaat alles in een super de luxe extreem dure streamdienst en weg is onze volkssport.
Als dit door gaat zouden de landen waar ze die wedstrijden willen gaan rijden, geen politie begeleiding meer moeten krijgen en geen toestemming van de lokale steden provincies en of landen om over de weg te fietsen als sport evenement.
Meer sterke kapitaalkrachtige teams leveren groter level playing field op normaal gezien. En vooral een langdurig fundament onder een ploeg is belangrijk,
Maarrrrrrr,
Wanneer het plan met Saoedisch geld vorm gaat krijgen om een nieuwe competitie op te zetten met daarin aantal gekende monumenten en rondes ( die wel mee moeten mochten meeste teams kiezen voor die opzet) gaat mogelijk veel veranderen.
Omdat,
team eigenaren naar een model willen wat lijkt op de F1 of voetbal waarmee groter deel van het geld bij de teams terecht komt. Niet alleen vanwege een betere brede basis en zekerheid.
Maar vooral omdat hun aandelen giga gaan stijgen. Kijk maar eens naar oude F1 team eigenaren die hun team verkochten, allemaal dik in bonus. Niet dat het over dezelfde bedragen gaat maar of een. PL (Bakala) of RPlugge etc, een 30 of 75 miljoen krijgen voor hun fiets BV of een 2 tot 5 miljoen maakt voor diegene die de dienst uitmaken nogal veel uit.
* Behalve voor een Bakala zelf wellicht en een Redcliff, die zijn al miljardair.
Dat, vooral dat gaat bepalen welke kant het op zal gaan en de UCI gaat dat niet stoppen wanneer het om miljarden investeringen gaat. Dan maken ze desnoods daar wel een alternatief WK erbij.
https://www.wielerflits.nl/nieuws/voormalig-organisator-van-tour-of-britain-failliet-na-verliezen-contract-van-britse-koers/
Sponsoren die regelmatig wegvallen. Organisaties van wedstrijden die het niet redden ( ronde in Britannia), etc zullen de grootste stakeholders, eigenaren teams en rijders hiertoe toe "dwingen".
Wanneer ze de koers ook op TV krijgen met of zonder decoder maar voldoende exposure waardoor sponsoring op gelijk niveau blijft zoals nu plus de giga inkomsten uit die competitie. Een basis beloning plus de bonussen, premies is dermate hoog dat er teveel financiële voordelen voor die stakeholders om ervoor weg te blijven.
Daarnaast is de impasse tussen ASO en UCI e.d. mede een reden om een andere weg op te slaan.
Overigens gaat deze competitie niet over alleen koers in het midden oosten maar ook met bekende koersen in Europa. De vraag is alleen nog wie wat hoe wanneer en hoe gelden verdeeld worden.
De Saoudisch hebben een zakmgekd en zullen hier en daar sowieso medewerking krijgen want meerjarig geld waardoor zwakke organisaties van ook klassiekers eieren voor hun geld kiezen.
En het ASO heeft naast de tdF en de Vuelta twee van de monumenten in haar portefuelle, nog een pak rondes waarvan er enkele best wel wat naam hebben, een bergje klassiekers. En ze zijn qua omzet en winst een mastodont in de wielerwereld, die kunnen best wel op hun eentje concureren tegen een nieuwe competitie. En zoals ooit iemand stelde, als de toppers niet komen dan komen er wel anderen en die worden dan de nieuwe sterren.
In elk geval heeft Plugge iets in gang gezet en ik ben benieuwd naar de uitkomst, heeft hij zijn hand deze keer overspeeld of krijg je een nieuwe competitie naast de huidige world tour. Etc...
Verder zal de RCS eerder omgaan dan de ASO. En de overheid in Frankrijk willen niet hun goudhaantje verliezen. Tbv Frankrijk promltie is de Tour heilig, economisch gezien. De ASO zal haar invloed aanwenden en bestuur aanvankelijk meekrijgen.
Echter zodra de toppers er niet zijn en men in Spanje of Italië of elders graag meewerken aan een nieuwe grote ronde dan zal de Franse overheid en als gevolg lokaal bestuur voor die "nieuwe" TdF. Omdat het risico om die compleet te verliezen te groot is.
Een flinke dot geld structureel in de teams en dus hoger gemiddeld inkomen peleton en vooral veel grotere inkomsten teams wat team eigenaren aanspreekt want minder elkmjaar sponsor gesodemieterd zal de zaak doen kantelen.
Sterker stijgt daardoor de waarde van het wielrennen in die nieuwe competitie stijgt de waarde van de teams. Meer rijkdom voor de eigenaren bij verkoop.
Zo ging het in het ijshockey, voetbal met champignons League, F1, motorraces Suoernike en GP's, en nog meer sporten.
Dit gaat Velon.2 worden, veel wind maar nooit storm…
Voor diegene die klagen over mensenrechten etc. Dat is oude koek. Nee het land is er lang nog niet maar de veranderingen tov 10 jaar geleden zijn zeer groot en niet het einde.
Men kan om meerdere redenen niet plots alles omgooien. Er leven ook erg veel conservatieve "stammen" die het Koningshuis omver willen werpen. Diegene dien vasthouden aan het Wahabisme en steun vinden bij het Moslim Broederschap. Dat begon vooral nadat er meer Amerikaanse troepen kwamen ten tijde vd Golfoorlog. Ongelovigen in het heilige land, zo zien de conservatieven dat.
De laatste 10 jaar deed ISIS vele bomaanslag en etc. Diegene die men oppakte kregen vaak de doodstraf. Mijn idee. Immers nummer de duizenden in gevangenissen in Iraq en Syrië bij de Koerden weer men geen raad en wij willen ze niet terug.
Dit land kan niet ineens omschakelen. Dan verliest men teveel steun in het land dus gaat het heel geleidelijk.
Voor diegene die meer weten over het verleden en hoe oa Khashoggi omging met de veranderingen veroorzaakte hij onrust bij de conservatieven wat een sta in de weg werd tbv de modernisering. Daarom werd hij uit de weg geruimd. Dat klinkt hard maar in de geschiedenis en in bepaalde landen en vooral fasen van ontwikkeling zien je dat overal. Ook destijds alhier met de gebroeders de Wit en Saoedi Arabië komt uit eenzelfde periode alleen paar eeuwen later en zijn lampng niet de enigen hierin.
Er is veel meer verklarend over aan te geven maar een goed verstaander begrijpt dit.
Al ben in geen voorstander van meer koersen aldaar wat overigens niet de bedoeling is van deze competitie.
https://www.businessinsider.com/saudi-arabia-vs-uae-middle-east-economic-power-supremacy-dubai-2023-9?op=1&r=US&IR=T
Anderzijds trekken ze samen op tegen de Houthi en ook nemen ze min of meer dezelfde standpunten in mbt Hamas etc.
Saillant detail: de Saudi Tour valt nu in elk geval nog onder de ASO
Sommige zullen afvallen, anderen zullen blijven en mogelijke nieuwe zich ontwikkelen.
De ASO bijvoorbeeld kan wel eea willen maar het belang van de Franse regering is een ander belang dan dat van de ASO waardoor uiteindelijk Frankrijk kiest voor behoud van zijn goudhaantje mbt Frankrijk promotie.
Het risico dat topploegen niet starten tbv de ASO die niet toe wil geven zullen de Fransen niet lang of niet nemen.
De sponsoren halen veel exposure in de Tour wat een rol kan spelen wat de ASO uit kan buiten. Slaat de nieuwe competitie echt aan en haalt voldoende exposure zijn de sponsoren ook eerder om.
Lopen een paar sponsoren weg maakt Saoedisch geld dat wellicht weer in orde. Voor SA is dit een aanvang om dit opmte zetten. Is er meer water bij de wijn nodig dan kunnen ze dat toepassen.
Dat de Franse ploegen nog niet hier in mee zijn heeft uiteraard met chauvinisme en de macht van de ASO te maken. En daar willen er veel van af in het prof wielrennen.
Komt dit van de grond maar net niet e.d. omdat er gaten zijn dan zijn ze daar redelijk flexibel om eea wat dat betreft aan te passen.
Er is daar een korte, een middellange en lange termijn plan tbv de ontwikkeling van het land naar een moderne maatschappij en economie (wat voor hun nog een hele stap vergt maar nooit zoals de onze met alle gekkigheid)
In die plannen hebben ze projecten opgenomen die hiertoe bij kunnen dragen. Daar hebben ze goed over nagedacht en van alles bekeken zoals exposure, soort fans, volgers, publiek etc. Zij zien het de kracht van het plan om zoveel mogelijk van die projecten te doen slagen en daar hebben ze een giga pot geld voor gereserveerd.
Overigens zijn er veel grote bedrijven die her en der sponsoren in de sport waar de Saoedisch al in investeren. Direct en of via fondsen waar ze fors in zitten. Ook dat helpt om die bedrijven mee te krijgen omdat die krampachtig vasthouden aan de ja maar, de TdF is voor ons erg belangrijk.
Dit lijkt meer de geldschieter te zijn waar Plugge naar op zoek was om een eigen wieler-competitie te kunnen beginnen.
In het recente Jumbo-boek lees je tussen neus en lippen meer over dat bewuste idee