Rio 2016: Van der Breggen in extremis naar eerste goud voor Nederland
Anna van der Breggen heeft in Rio de Janeiro de Olympische titel in de wacht gesleept. Onze 26-jarige landgenoot verwees aan de Copacabana Emma Johansson en Elisa Longo Borghini naar het zilver en brons. Van der Breggen volgt Marianne Vos op. Annemiek van Vleuten kwam in winnende positie keihard ten val in de afdaling. Van der Breggen bezorgde Nederland uiteindelijk toch goud.
Belgische soloDirect vanuit de start versnelde een Braziliaanse, waar de Belgische Lotte Kopecky op reageerde. Ze ging op en over de thuisrijdster, maar zag niemand oversteken. Kopecky besloot tegen beter weten in om dan maar alleen op pad te gaan. Al snel reed de 20-jarige renster van Lotto Soudal een voorsprong van twee minuten bijeen. Verschillende coureurs probeerde de oversteek naar de kop van de wedstrijd te maken, maar niemand slaagde daar in. Na de steile klimmetjes op het eerste lokale rondje en de kasseistrook, streek het peloton – onder leiding van Ellen van Dijk – na 68 kilometer koers neer op Kopecky. De koers kon daardoor opnieuw beginnen.
Vos trekt ten aanval
Marianne Vos leek niet veel later te beseffen dat zij vandaag niet de benen had. Ze haalde bidons voor haar ploeggenotes, maar trok niet veel later op het vlakke zelf ten aanval. In haar kielzog sprongen Pauline Ferrand-Prévot (Frankrijk), Elena Cecchini (Italië), Trixi Worrack (Duitsland), Małgorzata Jasinska (Polen) en Anisha Vekeman (België) mee. Een aantal serieuze kleppers en vrijwel alle grote landen hadden op dat moment een pion van voren. Toen de voorsprong in rap tempo opliep tot een kleine anderhalve minuut, begonnen Groot-Brittannië (Lizzie Armitstead) en de Verenigde Staten (Abbott) te achtervolgen. Op de elf kilometer lange slotklim Vista Chinesa werden de zeven koplopers echter snel teruggepakt.
Van Vleuten sterkste vrouw in koers
Vervolgens bepaalde Megan Guarnier het tempo in het resterende pelotonnetje. Achterin stond de deur wagenwijd open en moest ook Vos vroeg passen. Lizzie Armitstead en Kasia Niewiadoma hingen vervolgens lang aan het elastiek, maar moesten uiteindelijk eveneens lossen. Niet veel later versnelde Abbott vooraan, waarna zij overbleef met Longo Borghini, Van der Breggen en Van Vleuten. Johansson bleef constant hangen op een meter of vijftig. Van der Breggen had het lastig, terwijl Van Vleuten speelde met de benen. Op een paar kilometer onder de top vond de Utrechtse het wel welletjes en demarreerde. Dat was de doodsteek voor Van der Breggen en Longo Borghini, terwijl Abbott ook niet direct op haar wiel zat.
Zinderend slot met gemengde gevoelens
De Nederlandse en Amerikaanse rondden samen de top en gingen op weg terug naar de Copacabana. Abbott staat niet bekend om haar daalkunsten en al snel reed Van Vleuten bij haar weg in de afdaling. Zij leek dan ook hard op weg naar de Olympische titel, maar schatte één bocht verkeerd in. Haar voorwiel blokkeerde vervolgens, waarna ze van haar fiets werd geslingerd en met een doodsmak op het asfalt terecht kwam. Abbott kwam daardoor wel in kansrijke positie terecht, maar Van der Breggen, Johansson en Longo Borghini volgden op een halve minuut. De Amerikaanse haalde alles uit de kast, maar op 500 meter van de streep kwamen de drie achtervolgers terug. Van der Breggen zette vervolgens vroeg aan en verraste daarmee de intrinsiek snellere Johansson. De Zweedse kwam nog tot op het wiel, maar dat bleek te laat. Zodoende bezorgde Van der Breggen Nederland toch de gouden medaille na een prachtige koers, waarin de dames de gehele wedstrijd oranje kleurde.

foto: Sirotti
Dat klopt , ze (wielercommentators) verkopen de huid al voordat de beer echt geschoten is. Vooral Jose Been heeft hier een handje van.
@Barreman
Je hebt me op het juiste moment attent gebracht, grensoverschrijdend dat amerikaanse mannetje hahahahahah.
Niet helemaal mee eens. Ik snap dat Van Vleuten vol door ging in de afdaling. Er zijn geen oortjes, dus ze heeft geen exacte info van wie waar zit, maar weet wel dat zij normaal redelijk kan dalen. Kortom dan koers je door want je weet wel dat je Abbot kan hebben, maar niet wie er nog terug kunnen keren.
"7 augustus 2016 om 21:56 - Bewerkt op 07 augustus 2016 om 21:58
Vrouwenwielrennen is gewoon keigaaf! Al jaren! Ik hoop echt dat ze de Giro Rosa volgend jaar live uitzenden. De top is enorm breed geworden, zonder zijn onvoorspelbare en oncontroleerbare karakter van de wedstrijden te verliezen.
Wat een koers! Het drama Van Vleuten, die godzijdank gewoon nog onder ons is. Dat is gewoon het allerbelangrijkste. Dan Abbot, die een beresterke koers heeft gereden, die wordt ingehaald op 300 meter van de streep en gewoon naast de medailles grijpt. Wat ontzettend zuur voor haar. Ik heb echt met haar te doen.
En dan Van der Breggen! Gewoon wauw! Supergaaf! Een mooier cadeau kun je Van Vleuten toch niet geven!
Echt genoten vandaag! En gisteren! Ondanks de vele valpartijen reclame voor de koers! ":
Kan hier al mijn belevingen in terugvinden en wil hier nog aan toevoegen.
Wat laten die Nederlandse vrouwen toch uitmuntend zien hoe je wielrennen als teamsport kan beoefenen en tot echte resultaten kan leiden. Alle vier hebben geweldig geacteerd en naar en vooral boven vermogen gepresteerd. Dit verdient dus wel een teampodiumplaats!
Ik lees wel veel meer aangeslagen reacties op het vallen dan gisteren. Was het dit keer veel erger? Of is er meer medelijden met een landgenote? Gisteren vielen er meerdere en was de trend toch vooral eigen schuld dikke bult.
Gisteren hebben we de val zelf niet gezien. Nu wel, het was zelfs zo dat Van Vleuten net een camera bij zich kreeg en een paar seconden later volgde een van de zwaarste valpartijen die ik ooit heb gezien. Het leek alsof ze haar nek brak.
http://nos.nl/rio2016/artikel/2123839-van-der-breggen-wint-goud-zware-crash-van-vleuten.html
Ik moet op deze momenten ook altijd aan Kivilev denken. Je wilt je toch niet voorstellen dat ze hier geen helm droeg.
- Dat is toevallig ook Johan Lammerts
Alles wat in mijn ogen ontbrak bij de heren.
Overigens vond ik dit van Kruijswijk en (denk) Mollema wel vermakelijk, als publiek deden ze het uitstekend: https://mobile.twitter.com/s_kruijswijk/status/762365707170512896