‘Rijbewijs’ in profpeloton? Stef Clement pleit voor proef van bekwaamheid
Stef Clement roept op tot een ‘proef van bekwaamheid’ voor profwielrenners. Voordat je beroepswielrenner kan worden, moet je laten zien dat je beschikt over bepaalde stuurvaardigheden, vindt de oud-renner. Dat zei hij tijdens het Wielergala in Utrecht, waar hij als analist aanschoof bij de wielertalkshow ‘De Laatste Etappe’.
“Ik heb best wel vaak moeten horen dat ik zelf niet kon sturen. En achteraf denk ik dat ze ook wel gelijk hadden”, begon Clement zijn verhaal met een lach. “Maar zo zitten er natuurlijk best wel veel in peloton. Er is geen enkele proef van bekwaamheid die je moet afleggen voordat je beroepswielrenner kunt worden.”
“Je moet heel hard op een ergometer kunnen bewijzen dat je de inhoud hebt en dan word je losgelaten. Dat is alsof je met het trekker-rijbewijs in de Formule 1 mag rijden, en dan kijken we maar of het goed gaat. Enig bewijs van bekwaamheid, enige stuurvaardigheid, zou misschien toch wel handig zijn.”
Jay Vine, die via de Zwift Academy doorstootte naar de profs, werd daarop als mogelijk voorbeeld aangehaald door presentator Sander Kleikers. “Nou, denk wel dat we een hoop valpartijen hadden kunnen voorkomen”, reageerde Clement. “Voor hem was het beter geweest als hij een kleine spoedcursus had gedaan.”
Tom Dumoulin over beschermende kleding
Toen het over de veiligheidskwestie ging in De Laatste Etappe, kwam ook nog andere ideeën aan bod. Tom Dumoulin, die ook aan tafel zat, merkte op dat wielrennen ‘de enige sport waar je met 100 kilometer per uur een afdaling afrijdt, zonder enige vorm van bescherming’.
“Denk je dat een motorrijder het fijn vindt om zo’n heel pak aan te hebben met kniebeschermers en de hele mikmak? Nee, natuurlijk niet”, vervolgde Dumoulin. “Maar die is gewoon verplicht. Een heel motorpak gaat in het wielrennen misschien wat ver, maar we mogen toch best verplicht een bepaald soort van bescherming dragen als iedereen dat heeft. Op een gegeven moment raak je eraan gewend. Tegenwoordig is het ook normaal om je helm op te zetten, terwijl we dat vroeger belachelijk vonden. Laat het ook normaal worden dat we beschermende kleding dragen.”
Ik begrijp niet waarom de fietsbroeken met beschermende stof niet zijn doorgebroken. De schaafwonden op heup en bil kunnen een stuk minder heftig zijn.