Paula Blasi grijpt voor eigen publiek de macht in bergrit Ronde van Catalonië
foto: Fotopersburo Cor Vos
zaterdag 20 juni 2026 om 14:04

Paula Blasi grijpt voor eigen publiek de macht in bergrit Ronde van Catalonië

Paula Blasi heeft de tweede rit van de Ronde van Catalonië gewonnen. De Catalaanse was veruit de sterkste in de lastige Pyreneeënrit. Blasi pakt ook de leiding in het klassement. Célia Gery van FDJ United SUEZ werd tweede, terwijl de pas 19-jarige Sidney Swierenga van Liv AlUla beslag legde op de derde plaats.

De tweede rit van de Ronde van Catalonië kan gerust als de koninginnenrit van de driedaagse worden bestempeld. In de 130 kilometer lange Pyreneeënrit doemde na een kleine 100 kilometer namelijk de Coll de la Creueta (20,5 kilometer à 5,2%) op. Na deze col van buitencategorie was het nog zo’n tien kilometer op en af richting de streep in La Molina. De klimmers moesten vandaag dus hun slag slaan.

Etappe 2
Start: 09:55 (ES flag Sant Vicenç de Castellet)
Finish: 13:44 - 14:14 (ES flag La Molina)

Na ruim 40 kilometer ontstond een kopgroepje van twee met de Sheyla Gutiérrez van Movistar en de Française Victoire Joncheray. Op de Coll de la Battallola (11,6 km à 3,2%) werd het tweetal ingerekend, het sein voor de Nederlandse Noä Jansen (Liv AlUla) om ervandoor te gaan. Jansen pakte een mooie voorsprong, maar vlak voor de top, op 43 kilometer van de meet, werd ze weer gegrepen door het intussen flink uitgedunde peloton. De organisatie besloot vervolgens dat de afdaling werd geneutraliseerd vanwege een gevaarlijke passage.

foto: Fotopersburo Cor Vos

Tactisch steekspel
Het pelotonnetje begon nadat de neutralisatie was opgeheven al snel aan de Creueta, waar steeds meer rensters afhaakten. In de eerste kilometers werden wat speldenprikjes uitgedeeld, maar de eerste renster die een serieuze bres wist te slaan was Julie Van de Velde van AG Insurance-Soudal, die kon profiteren van de aanwezigheid van vier ploeggenoten in de favorietengroep. Achter de Belgische, die op 10 kilometer van de top een minuut voorsprong had, keken de favorieten wat naar elkaar. De Oekraïense clubrenster Olha Kulynych vond het niet hard genoeg gaan, besloot ervandoor te gaan en sloot al snel aan bij Van de Velde.

Vervolgens was het Paula Blasi die op iets meer dan zeven kilometer van de top haar eerste pijl afschoot. De Catalaanse nam de Nederlandse Maud Oudeman (Visma | Lease a Bike), Célia Gery (FDJ United-SUEZ), Sidney Swierenga (Liv AlUla) en Mireia Benito (AG Insurance-Soudal) mee in haar kielzog. In een mum van tijd sloot de groep-Blasi aan bij de twee leidsters.


Blasi maakt favorietenstatus waar
Met nog vijf kilometer te gaan tot de top kwam er een nieuwe aanval van Blasi. Hiermee leek ze de concurrentie definitief gebroken te hebben. Enkel Gery kon even volgen, maar ook de Française moest Blasi uiteindelijk laten gaan. De Vuelta-winnares reed vervolgens steeds verder weg van de concurrentie: op de top had ze een voorsprong van een minuut op Swierenga, die Gery achter zich had gelaten. De Française volgde op 1’30”.

De positie van Blasi kwam in de afdaling niet meer in gevaar, sterker: ze liep nog verder uit. Gery wist nog wel aan te sluiten bij Swierenga, zette de Canadese vervolgens ook nog onder druk in de afdaling en wist haar nog op achterstand te rijden. Zij werd tweede, Swierenga derde. Blasi neemt ook de leiderstrui over.

Bestel de Tourgids
Tour de France-poster

Om te reageren moet je ingelogd zijn.