“Misschien lijkt het magischer voor jullie dan het is”: Rune Herregodts ziet geen geheim bij UAE Emirates
Interview UAE Emirates XRG zet nu al enkele jaren de standaard in het peloton. Vorig jaar pakte de ploeg een recordaantal overwinningen van 97 op één seizoen tijd, nu zitten ze half februari al op elf. Naast Tim Wellens en Florian Vermeersch, rijdt met Rune Herregodts nu al een dik jaar een derde Belg bij het sterrenteam. In de UAE Tour houdt hij zijn Mexicaanse kopman Isaac Del Toro iedere dag uit de wind, in aanloop naar de wedstrijd stond de 27-jarige Oost-Vlaming WielerFlits te woord.
Herregodts en Vermeersch hoorden bij de negen van de 29 renners die niét wonnen in 2025. Waar Vermeersch zich daarover een beetje geneerde, is dat bij Herregodts niet het geval. Zijn rol is ook helemaal anders. “Ze hebben mij aangenomen om anderen te laten winnen. Mij maakt het niet zo veel uit als ik zelf de handen niet in de lucht kan steken. Ik moet zelf vooral zien dat ik gezond blijf en een consistent seizoen kan rijden, dan komen de opportuniteiten vanzelf.”
“In Mallorca ben ik meteen heel goed begonnen met een paar goede resultaten”, aldus Herregodts. “Het gevoel dat ik in die wedstrijd had, heb ik vorig jaar nooit gevoeld. Door verschillende tegenslagen ben ik er nooit aan toegekomen om op een geleidelijke manier op te bouwen. Er was altijd wel iets wat me op cruciale momenten afremde. Maar misschien pluk ik dit jaar wel de vruchten van de vele, lange trainingen van toen.”
Hoe heb jouw eerste jaar in de beste ploeg ter wereld beleefd?
“Superpositief. Het was een jaar waarin ik met veel plezier naar iedere koers ben gegaan. Het feit dat je elke wedstrijd een doel hebt, maakt het fijn. In een andere ploeg zou ik misschien iets vaker een vrije rol hebben. Maar het niveau ligt, zeker bergop, heel hoog. Als ik echt op mijn allerbest ben, kan ik daar misschien wel eens in meedoen. Maar het leuke is dat ik hier in élke koers mijn taak kan doen. Ze zijn content met wat ik lever en je deelt zo vaak mee in overwinningsvreugde. De sfeer bij renners én staf zit supergoed.”

Herregodts ment het peloton – foto: Fotopersburo Cor Vos
Heb je na een jaar in het team al een verklaring gevonden waarom ze zo ver boven de andere teams uitsteken?
“De belangrijkste reden is de balans die we hier als renners vinden. Ik denk dat iedereen hier heel professioneel en consistent is, maar niemand slaat door en zoekt de extremen op. Noem het de 80/20- of 90/10-strategie. We trainen het hele jaar door heel goed, we letten goed op ons eten. Maar we gaan niet in december al de laatste gram afwegen. Je ziet op trainingen Pogacar ook een stukje taart eten. Dat helpt mentaal om het hele seizoen te presteren.”
Er is nochtans een theorie dat jullie lange trainingen beter werken dan de VO2 Max-trainingen van Visma | Lease a Bike bij de huidige manier van koersen.
“Ik denk dat daar een beetje een zwart-wit-beeld van is gemaakt. Ik moest wel wennen aan deze manier, maar ze werken niet radicaal anders dan bij mijn vorige ploeg. Je merkt dat andere ploegen het een beetje op onze manier proberen te doen, maar het is meer dan de trainingen. Volgens mij gaat het ook hier voor een groot deel om balans. Als je een evenwicht vindt tussen rust en inspanning, dan verbeter je zonder dat je oververmoeid wordt. Dat is exact wat je nodig hebt en dat hebben onze trainers perfect onder de knie.”
In welke mate heeft de dominantie te maken met het feit dat de ploeg over het hoogste budget beschikt?
“Je merkt natuurlijk het verschil met mijn vorige ploegen. Er zijn geen zorgen rond het budget en het is niet dat ze extreem op hun geld moeten letten. Maar ze gaan heel goed met de beschikbare middelen om en ze smijten ook niet met het geld. Dat geldt zowel voor de centen die naar de werking van de ploeg gaan als de salarissen. Ze doen geen zotte of overdreven dingen, maar als er iets nodig is om de performance te verbeteren, is daar wel ruimte voor.”
“Wat ik ook wil vermelden: vergeet niet dat we met héél veel talent in de ploeg zitten. Dat heeft ook een grote impact. Daarnaast hebben ze de laatste jaren qua materiaal een heel grote stap gezet met de nieuwe fietsen. Ik denk niet dat je één factor kunt noemen of dat er een groot geheim is waarom de ploeg zo goed draait. Het is een combinatie van de vier, vijf elementen die we net hebben genoemd, denk ik.”

Herregodts maakt een praatje met Remco Evenepoel – foto: Fotopersburo Cor Vos
Kijk je daar nu anders naar van binnenuit?
“Misschien dat het voor jullie vanop een afstand nog wat specialer of magischer lijkt dan het voor ons is. Maar dat is ook logisch. Als je een tijdje in een bepaalde omgeving zit, dan gaat het steeds normaler voelen.”
Voel je je ergens bevoorrecht om in zo’n ploeg te mogen meedraaien?
“Langs de ene kant wil ik zeggen van wel. Maar dat klinkt dan alsof ik enkel dankbaar moet zijn dat ze mij überhaupt in de ploeg wilden. Ik heb dat zelf afgedwongen. Misschien dat als ik binnen tien jaar of meer op deze periode terugkijk, het misschien nog duidelijker gaat zijn dat wat we nu doen bij de ploeg en de vorige jaren, uitzonderlijke seizoenen in het wielrennen zijn geweest. Dan kun je zeggen: daar heb ik deel van uitgemaakt, dat was speciaal. Nu voelt dat niet juist.”
Hangt er veel samen met de dominantie van Pogacar?
“Hij is een geboren leider, die de groep mee op sleeptouw neemt. Omdat hij zo goed is, verloopt dat heel natuurlijk. De hiërarchie binnen de ploeg wordt altijd een beetje bepaald door hoe je fietst. Als hij de beste van de wereld is, is het logisch dat hij hét leidersfiguur is. Maar onderschat niet dat hij een heel normale gast is. Sympathiek en heel gewoon gebleven. Hij is niet te beroerd om ook tegen de stafleden of Devo-renners te praten. Heel aangenaam om mee samen te werken.”
Zorgt voor UAE koersen dan ergens voor extra druk?
“Dat wel. Je moet er wel staan als je gaat koersen. In mijn rol betekent dat: op de plaatsen waar de kopmannen voorin moeten zitten, dan moet je er effectief zitten Je wil niet voorhebben dat we uit positie zitten, dat ze vallen en dat het jouw fout is. Wanneer je met Pogacar, maar ook met Adam Yates of Isaac Del Toro op pad bent, dan weet je dat onze kans op winst heel groot is. Dan wil niet alleen ikzelf maar iedereen die kansen op de best mogelijke manier verdedigen.”
Teams Rune Herregodts
| Jaar | Team |
|---|---|
| 2026 | |
| 2025 | (WTT) |
| 2024 | (WTT) |
| 2023 | |
| 2022 |
Extreem grappig wel…
Tja, dat lees ik in alle boeken en biografieën waarin de renners het over doping hebben. In het begin is het wennen, wil je er niet aan ("daar ben ik geen renner voor geworden"). Dan zie je dat ze het bijna allemaal doen, en uiteindelijk doe je er aan mee. En voelt het dus steeds normaler.
Wel nieuwsgierig of het echt iets compleet anders, of "gewoon" een epo-variant die lastiger of niet te ontdekken is. We wachten wel op de biografieën van de renners van deze ploeg. Over een jaar of wat.
Ik ben wel benieuwd wat er van de renners gedacht moet worden die de renners van UAE kloppen.
"And we have a very good doctor" met een knipoog.
Nou zegt dat an sich niets, maar het nee hoor er is niets aan de hand en structureel met iedereen gestoorde prestaties laten zien is minimaal opvallend.
Ja er zit veel talent, ja de budgetten zijn goed. Er wordt alleen continue gedaan of de rest er niets van snapt en in koers worden ploegen vaak gedeclasseerd door UAE.
Ik ben blij dat er niets extreems gebeurd, want een klein herstelmiddel die niet is toegestaan maar wel de lange trainingen mogelijk maakt en daardoor de hoeveelheid en rendement van die trainingen vergroot is ook niet extreem maar kan wel precies het verschil maken.
Zolang, zoveel beter zijn in de breedte valt enorm op en het kan absoluut correct gaan maar er zijn in ieder geval waarschuwingslampjes.
Als je voor uw middenveld renners kan aantrekken die bij andere ploegen kopman zouden zijn, kan je makkelijker in elke koers schitteren.