Mathieu van der Poel na zege in Roubaix op gelijke hoogte met Binda, Moser en Museeuw
foto: Cor Vos
maandag 8 april 2024 om 18:51

Mathieu van der Poel na zege in Roubaix op gelijke hoogte met Binda, Moser en Museeuw

De erelijst van Mathieu van der Poel was al indrukwekkend, maar ziet er met een tweede zege in Parijs-Roubaix nog wat mooier uit. De Nederlander won zondag alweer voor de zesde keer in zijn carrière een monument en schaart zich zo in een rijtje met onder meer Francesco Moser en Johan Museeuw.

Deze kampioenen van weleer wisten in hun carrière – net als Van der Poel – zes monumenten te winnen. Moser won in de periode 1975-1984 drie keer Parijs-Roubaix, tweemaal de Ronde van Lombardije en één keer Milaan-San Remo. Museeuw was tussen 1993 en 2002 dan weer drie keer de beste in de Ronde van Vlaanderen en driemaal de sterkste in Parijs-Roubaix.

Ook Henri Pélissier (in de periode 1911-1921), Alfredo Binda (1925-1931), Fred De Bruyne (1956-1959) en Moreno Argentin (1985-1991) staan op gelijke hoogte met Van der Poel, maar die laatste lijkt – in tegenstelling tot de genoemde namen – op zijn 29ste nog niet klaar met het winnen van monumenten.

Mocht Van der Poel over twee weken ook Luik-Bastenaken-Luik winnen, dan komt hij op gelijke hoogte met Fabian Cancellara, Tom Boonen en Gino Bartali. Deze wielerhelden wisten in hun loopbaan liefst zeven monumenten op hun naam te schrijven. Ook Rik van Looy (acht overwinningen), Costante Girardengo, Fausto Coppi en Sean Kelly (negen overwinningen) krijgt hij steeds beter in het vizier.

Of Van der Poel nog verder kan stijgen op de ranglijst der monumentenwinnaars, is maar zeer de vraag. Roger De Vlaeminck staat met maar liefst elf zeges op de tweede plaats. En de nummer één? Dat is – hoe kan het ook anders – Eddy Merckx. De ‘Kannibaal’ won in de jaren zestig en zeventig maar liefst negentien(!) monumenten: zeven keer Milaan-San Remo, twee keer de Ronde van Vlaanderen, drie keer Parijs-Roubaix, vijf keer Luik-Bastenaken-Luik en twee keer de Ronde van Lombardije.

Ranglijst – winnaars van monumenten

19 – Eddy Merckx

11 – Roger De Vlaeminck

9 – Costante Girardengo, Fausto Coppi, Sean Kelly

8 – Rik Van Looy

7 – Gino Bartali, Tom Boonen, Fabian Cancellara

6 – Henri Pélissier, Alfredo Binda, Fred De Bruyne, Francesco Moser, Moreno Argentin, Johan Museeuw, Mathieu van der Poel

5 – Gaetano Belloni, Rik Van Steenbergen, Bernard Hinault, Michele Bartoli, Paolo Bettini, Philippe Gilbert, Tadej Pogacar

4 – Gaston Rebry, Alfons Schepers, Louison Bobet, Germain Derycke, Felice Gimondi, Walter Godefroot, Hennie Kuiper, Jan Raas, Erik Zabel, Alejandro Valverde

RIDE Magazine
10 Reacties
08-04-2024 20:42
De kans is groot dat Pogacar over twee weken op gelijke hoogte staat met van der Poel in dit lijstje.
08-04-2024 19:33
Dit is waarom het schuimbekkende gedeelte van de Van Aert fans zo aan het doorslaan is langs de kant van de weg. Minder dan anderhalf jaar geleden koesterden die nog de fantasie dat Wout op de weg Van der Poel definitief achter zich had gelaten en op het punt stond om het in het veld 4-4 te maken qua wereldtitels, om vervolgens te moeten toezien hoe Van der Poel zichzelf in dit soort lijstjes fietste, terwijl hun idool al zijn grote doelen miste.

Dat hele kaartenhuis in te zien storten in iets meer dan een jaar, blijkt voor velen van deze figuren een brug te ver.
    08-04-2024 19:55
    Een hele flauwe en vergezochte reactie.
    08-04-2024 23:51
    Afgaande op de reacties van het vele publiek langs de weg valt dat erg mee toch? De uitzonderingen die zich misdragen vertekenen het beeld.
    09-04-2024 10:07
    Dit is nou een voorbeeld van 'van Aert leeft gratis in het hoofd van de MvdP-fans'

    Het valt me in algemene zin op dat die, bniet zozeer jij maar qua algemene teneur, er alleen maar chagerijniger op worden naarmate MvdP excelleert. Ook zij hebben dit seizoen de man-tegen-man's gemist lijkt mij, gewoon om 'rijdt ze allemaal strak het wiel uit' 100% helder te hebben.

    Want, eerlijk is eerlijk, een Wout en Pogi in topvorm, hmmmmmm, ik zou het nog wel eens hebben willen zien dan... Wie weet had die planeet nog meerdere bewoners zeg maar. Een oom is pas een oom wanneer het 100% zeker je tante niet is.
08-04-2024 19:37
Ik vind MvdP een fantastische coureur en voor eendagskoersen is hij duidelijk de top van een generatie. Maar zijn veelzijdigheid en uitstapjes naar andere disciplines maakt ook dat zijn palmares buiten de eendagskoersen (en dus bv ook zijn total CQ of PCS scores per seizoen) relatief laag blijft, en daarmee zet ik hem toch nog niet helemaal op gelijke voet als wegwielrenner tov sommige van deze namen.
    08-04-2024 19:59
    Het lijstje goed bekeken?
    Gaat over "De Monumenten" en niet over Grote Rondes.
    08-04-2024 21:54
    Denk inderdaad dat Mathieu over 10 jaar echt spijt heeft dat hij zo weinig PCS punten scoort per jaar en alleen maar klassiekers, monumenten, wk's en ritten in grote rondes(+leiderstruien) op zijn naam heeft geschreven.
09-04-2024 06:37
Sowieso op weg om een van de grootsten allertijden te worden, als hij dat nog niet is. Er is geen reden om aan te nemen dat hij binnenkort gaat stoppen met het winnen van monumenten. Toch zou ik nog wel wat meer groterondewerk van Mathieu willen zien. We hebben hem in een aantal grote rondes aan het werk gezien, maar de laatste keren toch ook wel enigszins teleurstellend en in matige vorm. Zo'n briljante Tour als Van Aert in 2022 heeft hij bijvoorbeeld nog niet gehad. Hoewel hij wel al de gele en roze trui heeft gedragen. Plus een ritzege in die beide rondes. Dus echt matig is dat ook niet te noemen. Maar dat smaakt bij mij wel naar meer.
    09-04-2024 14:48
    In het lijstje monumentenwinnaars staan twee categorieën renners: zij die ook ronden hebben gewonnen (Coppi, Hinault, Merckx, Pogacar en anderen) en zij die alleen monumenten wonnen. Tot die laatste categorie behoort Van der Poel (maar ook bijvoorbeeld De Vlaeminck, Van Looy en Van Steenbergen). De ene categorie staat voor mij niet boven maar naast de andere (alleen verschillende typen renners).

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine