Hindley: “Ik ben hier om Kelderman aan de Girozege te helpen”
Er was gisteren veel te doen over de ploegtactiek van Team Sunweb tijdens de koninginnenrit van de Giro d’Italia. Kopman Wilco Kelderman kreeg het moeilijk op de Passo dello Stelvio en moest lossen, maar zijn ploeggenoot Jai Hindley kreeg de opdracht om Tao Geoghegan Hart te volgen richting de finish.
Aan de streep bleek Team Sunweb de grote winnaar. Hindley won de etappe aan het meer van Cancano, terwijl Kelderman met nog drie etappes te gaan de roze trui wist te veroveren. Toch zijn de verschillen nog erg klein in de top van het klassement. Kelderman, Hindley en Hart staan als nummers één, twee en drie binnen de vijftien seconden.
Hindley liet gisteren zien dat hij de beste klimmer is binnen Team Sunweb, maar de jonge Australiër benadrukte na afloop op de persconferentie dat er maar een leider is binnen de Duitse formatie. “Ik ben hier voor Wilco. Hij koerst nu in de roze trui en ik wil dat hij straks op het hoogste schavotje staat. Hij gaat nu aan de leiding en de tijdrit op de slotdag ligt hem goed.”
“Ik weet hoeveel pech hij heeft gehad de voorbije jaren en hoe hard hij heeft gewerkt om weer terug te komen. Het maakt niet uit waar hij volgend jaar koerst, ik zal me volledig geven voor Wilco. Ik respecteer hem als renner en persoon en ik wil dat hij de Giro wint. Ik heb er vertrouwen in dat hij het kan afmaken op de slotdag.”
Of hij vertrouwen heeft in zijn eigen capaciteiten, werd hem nog gevraagd op de persconferentie. “Of ik de Giro kan winnen? Dat zal toch moeilijk worden, aangezien Wilco nu de roze trui heeft en mijn tijdrit ook niet zo goed is. Maar ik herhaal nog maar eens wat ik aan het begin heb gezegd: ik ben hier voor Wilco.”
Kelderman over tactische keuze Team Sunweb: “Ik had het liever anders gezien”
Wilco Kelderman, die na achttien etappes dus in het bezit is van de roze trui, kreeg in de finale richting het meer van Cancano dus geen hulp van ploeggenoot Hindley. “Ik had liever anders gezien, maar uiteindelijk wint hij de etappe en staat hij ook nog kort in het klassement. Als hij had gewacht, had ik misschien nog wat meer ruimte gehad”, zo reageert Kelderman bij de NOS.
Ploegleider Luke Roberts deed ook nog zijn zegje na de koninginnenrit. “Jai had heel goede benen en hij bleef bij Geoghegan Hart. We wisten namelijk niet hoe goed die nog zou zijn op de slotklim. Door die keuze kon Jai ook de etappe winnen. Daarachter heeft Wilco ontzettend gevochten voor zijn plek in het klassement en het roze gepakt. Al met al kunnen we heel blij zijn met hoe we ervoor staan met nog drie dagen te gaan.”
Lees ook: Team Sunweb speelt met vuur op top Stelvio
Sestriere wordt heel spannend. Ineos gaat er alles aan doen om Kelderman daar in de vernieling te rijden. Ben benieuwd hoe ze dit willen tackelen
Van Sestiere verwacht ik overigens niet zo veel, na de koerswijziging is de moeilijkheidsgraad er grotendeels wel vanaf en is het een klim die op het lijf is geschreven van Kelderman met een percentage rond de 6%. Ze moeten bij Sunweb dan het initiatief nemen en hoog tempo rijden dat iedereen op zijn limiet zit en een aanval bijna niet mogelijk is.
Daarnaast: het rijden van Dennis verdient wel een onderzoek lijkt me. De dag ervoor kon hij niet eens volgen in de kopgroep bergop, en gisteren rijdt hij op twee man na iedereen de vernieling in..?
Als Sunweb alles goed gedaan heeft, leg mij dan eens uit waarom Hindley, die duidelijk een slechtere tijdrit rijdt, geen enkele poging gedaan heeft om afstand te nemen van Hart?
Mer deze verschillen is het 99% zeker dat Hart boven Hindley eindigt in het klassement.
Ik vond de tactiek van Sunweb dramatisch.
Of je kiest voor Kelderman en laat Hindley wachten, of je kiest voor Hindley en laat hem Hart aanvallen en een minuutje pakken.
Nu hebben ze geen keuze gemaakt en lopen ze mijns inziens een zeer reeël risico dat Hart zaterdag Kelderman op achterstand zet en zondag met Hindley afrekent.
En als dat gebeurd is het 100% de schuld van de ploegleiding.
Dus alsjeblieft, leg mij uit wat goed was aan deze tactiek want ik snap het niet.
Als ze denken dat hij Hart niet had kunnen lossen hadden ze ‘m of moeten laten wachten en de kaart Wilco spelen, of inderdaad op de Stelvio moeten aanvallen om Dennis overboord te gooien.
Sowieso slechte keuze gemaakt dus.
Morgen kunnen ze daardoor nog maar op één paard wedden: of ze gaan voor Kelderman in de hoop dat die kan blijven volgen en nog jus heeft voor de tijdrit, of ze gaan voor een alles-of-nietspoging van Hindley.
@SS, Hindey hoefde pas aan te vallen als Kelderman er volledig door zou zakken. Dat gebeurde niet, daarom heet het op 2 paarden wedden. Indien Hindley nu had aangevallen hadden ze dus Kelderman opgegeven en nog maar op 1 paard kunnen wedden.
Ik ben(was) dus absoluut geen sunweb fan, maar wel onwijs genoten van deze tactiek gisteren. Slim gespeeld en niet zomaar een renner opgeofferd. Bluffen, heerlijk.
Misschien stiekem toch een beetje fan geworden na de afgelopen 100 dagen koers.
De enige reden dat Pello en Fugl er voorbij reden was omdat Kelderman een TT had moeten rijden in het dal. En dit is echt niet de eerste keer dat we dat gezien hebben.
Oooooooh hoe fijn was het geweest als Kruijswijk nog een knecht had gehad achter Nibali. In plaats van 4 concurrenten die hem in de afdaling zo snel mogelijk voorbij reden. Een sterke knecht voor de finale, laten we daar een ploeg op bouwen!!
Ooooooooh hoe fijn zou het geweest zijn als Tom nog een knecht had gehad in het dal achter Froome. In plaats van 4 concurrenten die geen trap meer kunnen. Een sterke knecht! Ja, laten we daar een ploeg op bouwen!! (SUNWEB HÈ!)
Oooooooooooh hoe fijn was het geweest als Kelderman in het dal.... maar wacht eens. Een sterke Knecht. Hij had er verdamme nog een. Ja eeeeh.... dan laten we die in het wiel van de concurrent zitten. Om vervolgens NIETS te doen om de kopman te helpen. Geen aanvallen, geen tempowisselingen, geen gaatje trekken. Niet eens de secondensprint aangaan fucking 3e daar onderaan! Hart zijn bloed had moeten koken. Wat een stupiditeit. Kortsluiting. Error #080: IQ points not found. Insufficient resources.
2 minuten voorsprong in het klassement en een goeie tijdrit. Een slotklim als die van de dag ervoor, waar een knecht zijn kopman daadwerkelijk uit de wind kan houden en een afdaling plus vlak stuk van 20 kilometer waar je met een mannetje voor je 15-25% energie kan besparen. Samen naar de klim rijden zonder dat stuk in het rood te rijden en dan tempo rijden zoals Sunweb het kan.
Luke Roberts moeten ze met een grote boog uit de ploeg stampen. En Curvers erbij. Eruit. Maakt niet eens uit of Kelderman alsnog nog wint. Zo ongelooflijk slecht.
Winnaar: Ganna
Kelderman: 0.47
Hart: 1.00
Hindley: 1.06
Hindley verloor in de tijdrit van de eerste etappe van deze Giro 1.15 op Ganna. Er vanuit gaande dat ze allebei ongeveer dezelfde wind omstandigheden hadden, helemaal niet zo slecht.
Conclusie: ook bij de huidige verschillen in het klassement is Hindley niet kansloos in de tijdrit. Zeker gezien hij de meest frisse lijkt van de drie.
Uitslag tijdrit 14e etappe van deze giro, 34.1km:
Winnaar: Ganna
Kelderman: 1:47
Hart: 2:24 (+37s Kelderman)
Hindley: 3.39 (+1:52s Kelderman)
Omgerekend naar 15.7km:
Hart +17s op Kelderman
Hindley +51s op Kelderman
Uiteraard is het geen wiskunde, de rit is korter en dat heeft ook invloed op de prestaties, maar gezien de vorm van de 3 mannen is het niet vreemd om erop te rekenen dat het verschil minder zal zijn dan hierboven aangegeven, dus dat Hart rond de tijd van Kelderman zal zitten en Hindley op hoogstens enkele tientallen seconden zal eindigen in de tijdrit.
Het is inderdaad geen wiskunde en het zou mij dus niet verbazen als Hindley ongeveer dezelfde tijd kan rijden als Hart en Kelderman.
Het is een korte tijdrit zondag
Als dat gelukt was dan had je mogelijk Hart een mentale dreun gegeven, waardoor Kelderman misschien iets minder op Hart verloren had. Daarnaast had je Hindley met wat voorsprong in het roze gezet zodat hij ook in de tijdrit voor Hart kan blijven. Als er zaterdag dan niet veel gebeurt pakt Kelderman nog steeds de eindwinst in de tijdrit. En als Kelderman wel breekt op zaterdag heeft Hindley in ieder geval genoeg marge op Hart om alsnog de winst in de ploeg te houden.
Feit is dat de gemiddelde volger hier de intrinsieke tijdritcapaciteiten van Hart onderschat.
Als Wilco kopman is, dan houd je ten allen tijde een ploegleiderswagen bij hem en laat je hem niet alleen spartelen na een bidonnetje en een 'succes jongen'. Hier spreekt niet heel erg veel waardering uit en voor hetzelfde geld laat Kelderman zijn koppie hangen en verliest ie veel meer tijd. Nu heeft Kelderman het aan zich zelf te danken dat ie in het roze rijdt.
En dan krijg je op de stelvio het probleem wat xistnc schetst. De vraag is ook hoever zatten de ploeggenoten van kelderman achter hem en in welk groepje. Dit beïnvloed aanzienlijk de tijd om naar voren te rijden.
Ik geloof ook niet zo in het idee van aanvallen op de Stelvio om Dennis te breken. Eigenlijk zijn er dan twee mogelijkheden. 1) Hart kan niet volgen en rijdt in hetzelfde tempo van Dennis omhoog en dan moet Hindley alles alleen doen en verliest ie alsnog op het vlakke. De situatie van Kelderman is dan status quo alleen Hindley is slechter op de laatste klim. 2) Hart kan wel volgen en dan moet Hindley de benen stil houden, anders sloopt ie zn kopman nog meer. Dan komt Dennis gewoon weer aansluiten en is de hele situatie alsnog gelijk.
Kelderman was gewoon niet sterk genoeg. Daar kan geen tactiek tegenop.
Als ze dat iig goed hadden gedaan, had dat ook weer tijd gescheeld op de laatste klim.
Alleen het mentaal breken van Kelderman met dat ploegleidersauto-"incident" was een beetje jammer; tot dat moment reed Wilco op 40-50 seconden, daarna verloor hij rap een minuut extra. Ik vermoed echter dat dit kwam omdat de ploegleider voor de 15 km bij Hindley moest zijn (i.v.m. bevoorrading)?? Het zag er in ieder geval erg lullig uit en kwam volgens mij hard aan bij Wilco.
Voor de rest valt er (zonder de wijsheid van achteraf) weinig af te dingen op de tactiek van Sunweb.
De huidige situatie maakt de etappe van zaterdag wel extra boeiend; Hart/Ineos zal moeten proberen Wilco te lossen, Hindley moet Hart volgen, maar ook eigenlijk bij hem wegrijden i.v.m. de tijdrit.
Ik hoop dus dat Wilco zich vandaag weer een beetje weet op te laden, zodat hij niet de volgende Nederlandse renner is die in het zicht van de haven toch nog "verdrinkt"...
Als hindley had gewacht had Kelderman misschien 20-30 seconden minder verloren op het vlakke tussenstuk (laten we eerlijk zijn, hindley op t vlakke is geen match voor Dennis)
In dat geval was Hart alleen op de slotklim en had hij volle bak naar boven kunnen rijden. Hart zou in dat geval minimaal 20-30 seconden extra hebben gepakt!
(Het bleek dat Hart reserves had, gezien zijn eindsprint en het feit dat Blibao de slotklim aanzienlijk sneller reed dan Hart)
Uiteindelijk goede keuze van Sunweb. Tactische fout juist van Hart dat hij niet vol durfde te gaan op de slotklim.
Een etappezege gister en tweede/derde/vierde plek in het AK voor Hindley in Milaan is vele malen minder interessant dan roze voor Wilco. Als Hindley een prima tijdrit had gehad zou ik hem niet laten wachten, maar de arme jongen is helaas een pure klimmer. Ze hebben zelfs de boni-seconden voor Hindley laten liggen in de tussensprint.