Giro 2017: Nibali wint koninginnenrit, Dumoulin verliest veel tijd
foto: LaPresse
dinsdag 23 mei 2017 om 17:07

Giro 2017: Nibali wint koninginnenrit, Dumoulin verliest veel tijd

Vincenzo Nibali heeft Italië aan het feest gekregen door de koninginnenrit in de Giro d’Italia te winnen. De kopman van Bahrain Merida maakte in de afdaling van de Umbrailpas het verschil. In Bormio versloeg hij Mikel Landa. Voor de Nederlanders was er minder reden tot vreugde. Tom Dumoulin heeft ternauwernood zijn roze trui weten te behouden. Hij verloor veel tijd na een noodstop veroorzaakt door maagproblemen.

De etappe begon met een minuut stilte voor de slachtoffers in Manchester en voor de in Italië overleden motorcoureur Nicky Hayden. Nadat de renners op gang gebracht waren, werd meteen koers gemaakt. In het openingsuur werd meer dan vijftig kilometer afgelegd. Astana was een van de meest actieve ploegen. De Kazachse formatie wilde koste wat het kost een mannetje in de vuurlinie om op de Mortirolo (in deze rit omgedoopt tot Scarponi-klim) hun overleden ploegmaat Michele Scarponi te eren.

Steven Kruijswijk trekt ten aanval
Een grote groep van meer dan twintig renners begon met voorsprong aan de Mortirolo. Op de steile klim liet Movistar een paar mannetjes meeschuiven. Onder andere Anacona en later Amador schoven mee. Ook Steven Kruijswijk deed wat hij had beloofd te doen: aanvallen. De kopman van LottoNL-Jumbo overbrugde vrij eenvoudig het verschil van een minuut.

Op de top van de Mortirolo mocht Luis León Sánchez (Astana) als eerste de top ronden. De kostbare punten werden hem gegund, wat hem meteen een uitdager heeft gemaakt voor de bergtrui. De sterk uitgedunde groep der favorieten hield op dat moment het tempo strak, maar aanvallen bleven uit. Ook op de Stelvio hielden zij het kruit droog. Tussen de sneeuwmuren van de mythische klim werd de kopgroep uitgedund tot acht renners: Kruijswijk, Landa, Amador, Izagirre, Deignan, Hirt en Anton. Zij hadden op de top, die Landa als eerste passeerde, een voorsprong van minder dan drie minuten.

De 25 kilometer lange en technische afdaling eindigde met een duo aan de leiding (Amador en Landa). Kruijswijk besloot bij de achtervolgers het initiatief te nemen en dichtte het gat op de twee de koplopers. Ruim 17 kilometer voor de Umbrailpas volgde die hergroepering.

Sanitaire stop Tom Dumoulin
Met nog dertig kilometer te rijden ging het goed mis bij Tom Dumoulin. De rozetruidrager sprong van zijn fiets en dook de berm in voor een sanitaire stop. Het euvel, vermoedelijk maagproblemen, zette hem meteen op een achterstand van dik anderhalve minuut. In de groep der favorieten werd getwijfeld; doorrijden of wachten? Na enige aarzeling roken ze toch hun kans en begonnen, op initiatief van Zakarin, het tempo iets op te krikken.

In de kopgroep besloot Landa, op vijf kilometer van de top, zijn twee overgebleven medevluchters (Kruijswijk en Hirt) achter te laten. De Spanjaard van Sky wist uiteindelijk nog net met een voorsprong aan de afdaling te beginnen. Kruijswijk en Hirt waren ondertussen al ingelopen en gelost door de favorieten.

Nibali valt Quintana en Zakarin aan – foto: Pool Sunada LaPresse – Fabio Ferrari

Bij die groep der favorieten bleven de vurige demarrages lange tijd uit. Op 25 kilometer van de finish opende Nibali met een speldenprik die meteen werd gecounterd door Quintana. Na een reeks schermutselingen werd het kwartet Nibali, Quintana, Pozzovivo en Zakarin gevormd. Vlak voor de top demarreerde Nibali nog een keer om met voorsprong de afdaling in te duiken. Maar vlak voor de afdaling wisten de andere drie weer terug te komen. Voor Dumoulin begon het er echter slecht uit te zien. Op de top was zijn achterstand opgelopen naar meer dan twee minuten. Mollema en Kruijswijk reden inmiddels in een achtervolgende groep tussen de koplopers en Dumoulin in.

In de lange afdaling naar de finish zocht Nibali de risico’s op. De haai van Messina stortte zich naar beneden in de richting van Bormio. Alleen Landa kon hem volgen. Nibali wist zich in de bochtige slotkilometer het beste te positioneren. Toch wist hij in de korte laatste rechte lijn maar net van Landa te winnen en daarmee Italië de langverwachte eerste Italiaanse ritzege van deze Giro te schenken. Quintana passeerde twaalf seconden later als derde de finish.

Dumoulin behoudt het roze
Dumoulin worstelde zich naar de aankomst. In Bormio moest hij 2:17 minuut toegeven op Nibali. In het algemeen klassement is zijn voorsprong geslonken tot 31 seconden op Nairo Quintana.

In de RIDE Magazine Zomergids 2025 (€12,50) lees je een interview met Tom Dumoulin over zijn band met het gravelen. Nu hij gestopt is als prof, doet hij veel andere dingen. In 2025 gaat hij voor het eerst Unbound Gravel rijden en wij gingen op pad met Dumoulin en Adne Koster om te praten over hun liefde voor de fiets, de koers, en hun voorbereiding op Unbound. Pre-order jouw exemplaar van het zomernummer 2025 van RIDE Magazine hier!!
RIDE Magazine
202 Reacties
23-05-2017 17:26
Philfan......Wat ben jij een azijnpisser....Bah bah bah
23-05-2017 17:26
Philfan moet lekker een ban krijgen.
23-05-2017 17:26
Dumoulin hoeft in elk geval op niemand te wachten die malheur heeft of op zijn plaat gaat of wat dan ook.
23-05-2017 17:26
Wie kan ook inhoudelijk reageren? Mijn god hoe laag van sommigen hier.

Het was Bobbie, een Nederlander dacht ik, die zei dat Dumoulin misschien last heeft met grote hoogtes. En ik herhaal dit, en dan is dat zuigend?
'Zoek de eerste belg in de uitslag' is een leuke. Maar natuurlijk naast de kwestie. Ik heb nooit beweerd dat een belg hier zou winnen. Zowat heel Nederland beweerde wel dat Kruiswijck/Mollema/Dumoulin zou winnen. En dus analyseer ik die ook zo, als kanshebbers... wie daar niet tegen kan sorry.
23-05-2017 17:26
@Phil, ga toch eens naar buiten van het zonnetje genieten en naar mooie vrouwen kijken joh ipv je leven te wijden aan het provoceren hier op de site.
23-05-2017 17:26
Toch grappig dat degenen die het niet onsportief vinden, veelal Belgen zijn. Afgunst van hen of een Roze bril van ons? Ik vind een sanitaire stop of een val (niet door eigen schuld) goede redenen om te wachten.

Anderzijds vind ik het toch apart dat ze nooit over een oplossing hebben nagedacht qua sanitaire stops. Dat moet toch echt anders kunnen met de huidige techniek?
23-05-2017 17:27
Een Belg spit hier wat waarheden en de halve goegemeente is op z'n pik getrapt. Wat een grap.
23-05-2017 17:27
Triest mannetje die Philfan, ik schaam me om Belg te zijn bij het lezen van jouw reactie.

En tja, men heeft even gewacht maar je kan niet blijven wachten, dat zou belachelijk geweest zijn. Gun de Italianen hun zege wel!
23-05-2017 17:28
Chapeau voor deze Italiaan.. van ongelooflijke klasse en schoonheid deze overwinning. Er zijn weinig renners die zo oerdegelijk zijn als V.Nibali en dan zo veel op grinta en inzicht koersen. Hij is de laatste jaren zelden de sterkste in de Grote Rondes maar altijd in de positie om te winnen. Ik geniet daar van. Ongekende klasse hoor!
23-05-2017 17:28
@Philfan

Ten eerste slaat het nergens op want Dumoulin verloor amper tijd vanaf de voet van de Umbrail terwijl hij alles alleen moest doen. Dus je hele comment slaat nergens op.

[i]edit redactie: deze reactie mag je achterwege laten[/i]
23-05-2017 17:28
[quote]Zowat heel Nederland beweerde wel dat Kruiswijck/Mollema/Dumoulin zou winnen. En dus analyseer ik die ook zo, als kanshebbers… [/quote]

Goh, en wie staat er in het roze vandaag?

Ga lekker ergens anders mensen vervelen, klein meisje.
23-05-2017 17:28
@philfan haha, je breekt niemand af zeg je? 'Mollema met zijn boer met kiespijn stijl'. En wie is trouwens Krijswijck ik ken wel ene kerel die erg fan is van een bepaalde phil die hier flink rond zit te krijsen.. Waar waren trouwens de belgen vandaag?
23-05-2017 17:28
Gezien het commentaar van Landa had Nibali hem iets toegezegd maar is ie het niet nagekomen.
23-05-2017 17:29
Ik analyseer Gilbert, Van Avermaet, Naesen... op dezelfde manier in het voorjaar, want daar horen zij bij de kanshebbers. Maar probeer aub toch om met een inhoudelijk argument te komen, al wie beweert dat ik scheve conclusies trek. Want door dat niet te doek, zoals nu, toon je enkel je eigen zwakte een beetje... ik kan ook op elke reactie die me niet aanstaat roepen dat het 'zielig' is.
23-05-2017 17:29
Hij zei zojuist: ik voelde mij één van de sterkste. Hij gaat knallen de komende dagen.
23-05-2017 17:30
Had liever een andere Italiaan me de zegebloemen, met volledig verdiend door Nibali.
23-05-2017 17:30
Lemmens, ik zat net te denken: je zult toch een normale Belg zijn en door al die idioten vertegenwoordigd worden. Of je zult toch Gilbert heten en idem. Ik zou er hetzelfde gevoel als jij op na houden, dus bedankt voor de ondersteunende reactie!
23-05-2017 17:30
Tjonge, wat balen, met een Nederlander aan de leiding lijkt er altijd wel iets te moeten gebeuren. Hoopgevend is wel hoe goed hij de schade nog binnen de perken wist te houden en op jongens als Pinot en Mollema zelfs nog tijd terugpakte. Zonder dat akkefietje had hij ongetwijfeld gewoon vooraan meegezeten. Wat me verder opvalt is dat van de concurrentie niemand echt super lijkt, het was eigenlijk een beetje een flauwe bedoening. Quintana stuurde zijn beste mannen vooruit en deed vervolgens niks.
23-05-2017 17:30
@Philfan
Wiggins was klimmend helemaal geen klasse beter dan Tom. Individueel is Tom minstens net zo sterk. Wiggins beschikte over de sterkste ploeg met o.a. meesterknecht Froome.
23-05-2017 17:30
Ze hebben gewacht? Pardon? Toen Armstrong viel in 2003 over een zakje toen wachtte iedereen. Vooral Orica en Movistar trokken op het vlakke vol door en Zakarin demarreerde ook nog eens aan de voet. Daarna was er misschien een minuutje vertwijfeling, maar wachten.... daar versta ik iets heel anders onder.
23-05-2017 17:31
[i]edit redactie: niet doen[/i]
23-05-2017 17:31
Overigens is Landa wel ijzersterk, net als vorig jaar. Toen ziek, nu die nare val. Had hem anders wel richting podium zien gaan.
23-05-2017 17:31
@Geit

Wat zijn hier de waarheden dan? Wat ik constateer is:
- Dat Dumoulin bergop vrij weinig tijd verliest (zo niet geen).
- Dat poepen menselijk is
- Dat Dumoulin het meeste tijd verloor in het dal, dus niet op grote hoogte
- Dat Kruijswijk en Mollema niet goed genoeg zijn om de ronde te winnen, maar beide een knappe top 10 plaats hebben.

Ik hou persoonlijk ook meer van de stijl van een Contador of een Valverde, maar dat doet niets af aan de prestatie van Dumoulin tot op heden.
23-05-2017 17:32
Aan de reacties op philfan te zien zijn er behoorlijk wat volgers gefrustreerd na vandaag.
Geniet er toch gewoon van. We zijn in de 3e week van een grote ronde en de koninginnenrit is achter de rug. En er staat nog steeds een Nederlander in het roze en nog twee andere Nederlanders niet zo heel ver daarachter. Daar kan ik als belg alleen maar jaloers op zijn. Want daar zullen wij nog heel wat jaren op moeten wachten.
23-05-2017 17:32
Poepte Seeldrayers niet ooit hangend aan de auto in een pet? Lijkt me een stuk handiger. Schaar in de bretels, ff losgaan in een klakske, ploegleider veegt af en klaar is kees.

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine