Giro 2017: Jan Polanc overleeft op de Etna, Bob Jungels pakt roze trui
foto: LaPresse - D'Alberto / Ferrari
dinsdag 9 mei 2017 om 17:07

Giro 2017: Jan Polanc overleeft op de Etna, Bob Jungels pakt roze trui

Jan Polanc heeft de vierde etappe van de Giro d’Italia gewonnen. De renner van UAE Emirates overleefde als enige de vroege vlucht en mocht op de top van de Etna de handen in de lucht steken. De klassementsmannen hielden lang hun kruit droog. Pas in de slotkilometers werden demarrages geplaatst, maar zonder groot succes. De verschillen tussen de topfavorieten blijven daardoor beperkt.

Net als in het openingsweekend liet het ontstaan van de kopgroep van de dag niet lang op zich wachten. Het viertal Pavel Brut (Gazprom-RusVelo), Jan Polanc (UAE Emirates), Eugenio Alafaci (Trek–Segafredo) en Jacques Janse van Rensburg (Dimension Data) kreeg al snel de vrijheid om een riante voorsprong op te bouwen. Ze moesten daar wel hard voor rijden, want in het eerste wedstrijduur werden maar liefst 49 kilometers afgelegd.

Aan de voet van de bijna 33 kilometer lange Portella Fermina Morte was de voorsprong al opgelopen naar bijna zes minuten. Op de top had het viertal dat verschil zelfs uitgebreid naar ruim acht minuten. Maar vooraan was het niet louter pais en vree. In de sprint om de bergpunten versloeg Janse van Rensburg de intrinsiek betere klimmer Polanc, door de deur dicht te doen. De gefrustreerde Sloveen kon vervolgens zijn handen niet thuishouden en deelde een tikje uit aan de Zuid-Afrikaan.

Na een lange afdaling volgde een fase over een glooiend parcours. Voor Alafaci lag het tempo te hoog, waardoor hij moest afhaken. Ondertussen ging Fernando Gaviria in het peloton twee keer in de fout door uit het peloton te rijden met als doel punten te pakken bij de tussensprints. Helaas voor de Colombiaan had niemand hem ingelicht dat alleen de eerste vier renners punten zouden pakken. Hij passeerde twee keer als vijfde.

Kruijswijk komt ten val
Met de Etna in het zicht groeide de nervositeit in het peloton. Op 16,5 kilometer van de finish ging het mis toen in de spits van het peloton een bocht werd gemist. Een aantal renners kwam daarbij ten val, waaronder Steven Kruijswijk. De kopman van LottoNL-Jumbo botste in die chaotische situatie tegen een andere renner, maar stond snel weer overeind.

Aan de voet van de Etna ging Polanc in de kop van de wedstrijd solo verder, want op dat punt moest ook Janse van Rensburg lossen. Toen het peloton aan de beklimming van de Vulkaan begon, opende Paolo Tiralongo (Astana) met een eerste demarrage. Hij werd echter even snel als hij vertrok weer teruggegrepen. Een volgende aanval van Pierre Rolland had, zij het voor korte tijd, meer succes.

Topfavorieten kijken naar elkaar
Op vijf kilometer van de top was het verschil met Polanc geslonken tot onder de minuut. Het peloton, dat snel gedecimeerd raakte tot een dertigtal renners, werd bijna heel de klim geleid door renners van Bahrain Merida. Pas in de laatste drie kilometers nam Movistar het commando over. Dat was voor Nibali het teken om aan te vallen, maar de thuisrijder kreeg geen ruimte.

Op anderhalve kilometer van de streep waagde Tom Dumoulin een poging, maar de renner van Sunweb hield vrijwel direct de benen stil. Hij kreeg bij zijn actie wel meteen Thibaut Pinot en Ilnur Zakarin in zijn wiel. Laatstgenoemde zette door en wist nog akelig dicht bij Polanc te komen. De 25-jarige Polanc hield aan de streep 19 seconden over op Zakarin. De andere favorieten volgden tien seconden later. Het verwachte spektakel bleef daarmee uit.

RIDE Magazine
128 Reacties
09-05-2017 18:21
Wow, als je ziet hoe gehavend Kruijswijk is, dan is het echt knap dat ie nog vooraan kwam EN bleef. Als ie niet meer valt (hoe groot is die kans?) dan krijgen ze een zware dobber aan hem.
09-05-2017 18:22
Cannondale beste ploeg, maar vooralsnog zonder uitschieters.
09-05-2017 18:25
Knappe prestatie Woods en Petili.

Jammer dat de grote mannen hun kruit drooghielden, gezien de omstandigheden echter wel te begrijpen.
09-05-2017 18:27
Inderdaad, 4 bij de eerste 21 vandaag. Het hadden de NL'ers kunnen zijn. Cannondale gaat nog wel een etappe pakken. Die zijn hongerig, hebben meerdere ijzers in het vuur en de vorm lijkt goed. Zij komen er wel.
09-05-2017 18:31
Het is dus precies geworden wat ik gisteravond al voorspelde. Het werd zelfs nog erger. Gewoon als blok naar boven rijden. Zelfs in de laatste 100 meter gebeurde er niets. Enfin, dat wordt dus wachten tot zondag op de Blockhaus.
Dan zal er toch wel wat gaan gebeuren. Zakarin en Quintana maken toch wel een goede indruk. De rust die Quintana uitstraalt tijdens de klim beloofd toch alle goeds voor hem. Landa had het wat lastig maar die had wat goed te maken na zijn materiaal (lekke band meen ik) pech. Begrijpelijk dat die niet veel deed. Daarintegen klasse wat Zakarin vervolgens toch nog deed op het eind, ondanks dat hij in het begin door die val ook ver van achteren zat. Het zit Zakarin sowieso nog niet echt mee. Heeft bijna iedere dag momenten gehad waarin hij volle bak moest rijden door pech.
09-05-2017 18:33
@assen
Zijn gezicht sprak boekdelen, vrees het ergste, had meer verdiend.
09-05-2017 18:35
Knap gereden van de Nederlanders , diepe buiging voor de winnaar.
Voor Kruijswijk is het nu de derde val in de laatste vijf koersdagen , als dat maar niet aan hem gaar vreten. Je zou voor minder de zenuwen krijgen.
09-05-2017 18:36
@de Brigadier als je onzin blijft schrijven kan je Maar beter geen comments meer plaatsen.
09-05-2017 18:39
Saaie rit, maar was te verwachten met wind tegen. Wel mooi dat er nog 4 Nederlanders zitten bij de beste 20 van het AK
09-05-2017 18:43
Mooie zege van Polanc zo uit de ontsnapping.
Hij pakt ook de Bergtrui en mag die nog wel een paar dagen dragen/ op podium komen. Toch nog wat dagen napret na deze zware inspanning
09-05-2017 18:50
Gelukkig voor Steven heeft hij een paar daagjes om enigszins te herstellen van die paar schaafwondjes (lijkt allemaal heel wat met dat bloed zo, denk dat het meevalt) en verder in het koersritme te komen. Zondag gaan we zien wie er vroeg heeft gepiekt. Daar zullen allicht 2-3 AK pretendenten van hun roze wolk worden geschud.
09-05-2017 18:52
Vier (!) Nederlanders in de favorietengroep. Vier Nederlanders in de top 16. Kruijswijk goed herstelt na een val. Lijkt me geen dag om als Nederlanders ergens over te klagen.
09-05-2017 18:59
3/4 Nederlandse "kanshebbers" maar je merkt aan de reacties dat iedereen eigenlijk wel weet dat Kruijswijk de enigste echte Nederlandse kanshebber is en dat die andere mee doen voor een leuke ereplaats
09-05-2017 19:10
Hermans na zijn berenwerk nog met ruime voorsprong eerste Belg. Benieuwd hoe die er in de derde week voor staat...
Kan verder alleen met bewondering naar het Nederlandse viertal kijken...
09-05-2017 19:12
Ondertussen tuft Pozzo rustig naar een top-5 stekkie toe. Hier, en straks ook in Milaan. Heheh
09-05-2017 19:15
Het was een prachtige klim om te fietsen en weer genoten van de profs. Ik vind het wel mooi hoe iedereen het over de forse wind heeft; zelf heb ik helemaal niets van de wind gemerkt toen ik de Etna omhoog fietste. Ja, af en toe een beetje wind als je uit de bocht kwam, wat normaal is als je in de bergen rijdt.
Maar goed, wij zagen ook die waaierachtige beweging die de profs maakten, dus er was misschien toen toch meer wind, of misschien voelde ik die wind niet omdat ik veel langzamer omhoog fiets ;)

Het was inderdaad tussen km 3 en 2 van de meet dat je de aanval van Nibali kon verwachten, was mooi om te zien hoe het publiek meteen in extase geraakte.

Het was trouwens een paar km voor de meet gelijk Italiaanse chaos: mensen liepen over het parcours terwijl er nog maar 25 renners binnen waren. Maakte het voor de profs niet makkelijk om de finish te halen.

Na Pelucchi zagen wij trouwens als allerlaatste renner Losada van Katusha naar boven fietsen.
09-05-2017 19:16
De Etna spuwt oranje lava ter ere van de Nederlanders die hier geen tijd verloren
09-05-2017 19:29
Ik vind het helemaal niks dat die commentatoren daar niet ter plaatse zijn. Nu is het maar gissen hoe de wind staat en hoe die klim / parcours precies loopt. Als je dan die exclusieve rechten verwerft, stuur die commentatoren er dan heen. Drama.
09-05-2017 19:40
Van de broek netjes op 16 min. Sjongejonge.
09-05-2017 19:52
Moreno DQ voor dat akkefietje met Rosa.
09-05-2017 20:57
Tom WINT hier de eerste seconden op z'n concurrenten......
09-05-2017 21:26
Ben toch heel benieuwd hoe Bauke Mollema het deze Giro gaat doen. Als hij net zo als vandaag blijft rijden - en net zoals hij standaard rijdt in de tour - dan denk ik dat hij nog heel hoog gaat eindigen. Zeker gezien het feit dat hij in de tour normaal gesproken met sterkere renners mee bergop kan. Als hij lekker kan blijven aanklampen tot de laatste week met de besten, zit er misschien wel iets heel moois in deze giro voor hem.
09-05-2017 21:31
Kelderman Top, Dumoulin ook Top! Pinot ook Top! Kruijswijk na val doorrijden en nog voorin eindigen is prima, schaafwonden en val kunnen wel snel het goede gevoel op een dag weghalen. Kranig geweerd! Nibali duidelijk nog niet sterk maar vorig jaar ook niet in het begin. Mollema blijft de grote vraag, ik ben wel benieuwd wat Kelderman doet als Dumoulin moet haken, 6-7 jaar geleden waren ze elkaar grote concurrenten en won Kelderman ongeveer alles wat er te winnen viel.
09-05-2017 22:21
Opgave Alexandre Geniez.
09-05-2017 23:15
Wilco lijkt nog wat bang/blue zich in de eindsprint te mengen, juist dat seconden sprokkelen brengt dagelijks op waar verschil tussen nr 1 en 3 vaak minder dan een halve minuut bedraagt, dus sleep die gozer mee Tom, gedeelde vreugd kost niks.
@king
Nibali zijn metaformose kwam na een spoed opname tijdens de rustdag, kleine revisie, nieuwe kleppen, veren en brandstofpomp met wat extra bar.

Reacties zijn gesloten.