Ab Geldermans, oud-winnaar van Luik-Bastenaken-Luik, op 90-jarige leeftijd overleden
foto: Cor Vos
maandag 21 april 2025 om 16:49

Ab Geldermans, oud-winnaar van Luik-Bastenaken-Luik, op 90-jarige leeftijd overleden

Ab Geldermans is overleden. De Nederlandse ex-prof triomfeerde in 1960 Luik-Bastenaken-Luik en won als ploegleider de Tour de France. Hij is 90 jaar oud geworden.

Geldermans, op 17 maart 1935 geboren in Beverwijk, begon zijn profcarrière in 1958. Twee jaar daarna volgden zijn grootste successen als renner. Hij won in 1960 namelijk de Ronde van Duitsland én Luik-Bastenaken-Luik, wat hem de Gerrit Schulte Trofee opleverde voor beste Nederlandse wielrenner van het jaar. Geldermans was de eerste Nederlander die LBL won. Later zouden ook Steven Rooks (1983), Adrie van der Poel (1988) en Wout Poels (2016) nog zegevieren in La Doyenne.

Later in zijn loopbaan schreef Geldermans ook nog ritten in onder meer de Vuelta a España, Parijs-Nice, Midi-Libre en Ronde van Nederland op zijn naam. Ook werd hij Nederlands kampioen en zette hij rittenkoersen als de Vierdaagse van Duinkerke en Menton-Roma naar zijn hand.

Bij Saint-Raphaël-R. Geminiani-Dunlop was hij jarenlang ploeggenoot van Jacques Anquetil. Hij hielp de grote Franse wielerkampioen onder meer aan de zege in de Tour de France van 1962. In diezelfde ronde, die hij als nummer vijf van het klassement af zou sluiten, droeg Geldermans twee dagen de gele trui.

Tourwinst met Jan Janssen
Kort na zijn actieve carrière, stond Geldermans in 1968 aan het roer van de Nederlandse ploeg in de Ronde van Frankrijk, die toen eenmalig weer eens met landenteams werd verreden. Hoewel het begin moeizaam was, werd deze Tour voor Geldermans uiteindelijk een groot succes. Jan Janssen kroonde zich na een zenuwslopende slottijdrit namelijk tot eerste Nederlandse Tourwinnaar.

Geldermans wilde na de Tour van 1968 graag doorgaan als ploegleider, maar vanwege financiële redenen was dat niet mogelijk. Hij is toen een sportzaak begonnen in Beverwijk, die nog altijd in handen is van de familie Geldermans.

foto: Cor Vos

RIDE Magazine
6 Reacties
21-04-2025 17:37
Dit bericht roept ook een herinnering op aan het WK in Zandvoort (1959), waarin hij in de kopgroep reed met de latere winnaar, André Darrigade. Hij werd zesde.
RIP.
21-04-2025 17:09
RIP klasbak
21-04-2025 18:40
Op deze manier gaat het wel erg snel. Eergisteren Barry Hoban, vandaag Ab Geldermans. In één klap 2 van mijn vroegste wielerhelden overleden. Je was één van de eersten, die mijn wielerkoorts heeft aangewakkerd. Bedankt Ab! Rust zacht.
21-04-2025 18:44
Ab Geldermans. Een hele aardige man. En ook een steengoede wielrenner in zijn tijd. Totdat Rooks in 1983 LBL won, jarenlang de enige Nederlandse winnaar.
    21-04-2025 20:12
    De 1e Nederlandse winnaar zal hij altijd blijven!
    En ploegleider van de 1e vaderlandse Tourwinnaar.
21-04-2025 17:45
Ooit nog een gifgroene Adidas-sweater in die zaak gekocht. Was mijn favoriete trui.

RIP.

Reacties zijn gesloten.