Wilco Kelderman en Wout Van Aert logische vervangers in Tour-ploeg Visma | Lease a Bike
De komende dagen worden bij Visma | Lease a Bike de laatste knopen doorgehakt betreffende de Tour de France selectie. De grote vraag is of tweevoudig Tour de France-winnaar Jonas Vingegaard fit genoeg is om naar Le Grand Départ in Florence af te reizen. Na de grote valpartij in het Criterium du Dauphiné is in ieder geval zeker dat Steven Kruijswijk en Dylan van Baarle zullen ontbreken.
Acht namen had de technische staf van Visma | Lease a Bike afgelopen winter in het hoofd voor de selectie van de komende Tour de France. De ploeg zou helemaal ingericht worden rond Vingegaard om voor de derde keer op rij de Ronde van Frankrijk te winnen. In dat doel zouden Sepp Kuss, Matteo Jorgenson, Steven Kruijswijk, Dylan van Baarle, Christophe Laporte, Jan Tratnik en Tiesj Benoot hem bijstaan.
Wanneer je dit vergelijkt met de Tour-ploeg van 2023 dan zouden Nathan van Hooydonck en Wout van Aert vervangen worden door Jan Tratnik en Matteo Jorgenson. Het was de bedoeling dat Van Aert zich op de Giro d’Italia zou richten, totdat een zware valpartij in Dwars door Vlaanderen het hele programma van Van Aert op z’n kop zette. Op dat moment kwam voor de winnaar van de groene trui in 2022 de Tour de France weer in beeld.

Wout van Wert (l), trainer Tim Heemskerk en Wilco Kelderman. Foto: Cor Vos
Jan Tratnik werd ook een vraagteken toen hij de plek van Van Aert in de Giro d’Italia moest invullen. Daarbij stapt de Sloveen volgend jaar naar BORA-hansgrohe over om daar in dienst te rijden voor Primoz Roglic. Toch moet de teamleiding van Visma | Lease a Bike ook kijken naar een ervaren renner die op kop van het peloton kan rijden. Daarom lijkt Tratnik, ondanks dat hij de Giro al in de benen heeft, nog altijd een zekerheid voor de Tour.
Door de grote valpartij in de Dauphiné moeten Kruijswijk en Van Baarle vervangen worden. Van Aert lijkt de logische vervanger van Van Baarle. Hij heeft de Ronde van Noorwegen inmiddels gereden en zich vervolgens aangesloten bij de Tour-ploeg op hoogtestage in Tignes.
De vervanger voor Kruijswijk gaat Kelderman worden. Kelderman was ook voorzien voor de Giro d’Italia, maar zijn herstel van een sleutelbeenbreuk (opgelopen in de laatste bocht van de slotrit van Parijs-Nice) duurde langer dan verwacht. Inmiddels heeft Kelderman een sterke Ronde van Zwitserland gereden, waarin hij o.a. vierde werd in de bergrit naar Villars-Sur-Ornon.
Het afwachten is echter of Vingegaard goed is hersteld. De laatste signalen zijn positief. Teammanager Richard Plugge heeft altijd aangegeven dat de Deen 100% fit moet zijn, wil hij geselecteerd worden voor de Tour de France. Maar wanneer is iemand 100% fit? En laat je een 98% fitte Vingegaard dan niet mee gaan naar de Tour? Zeker ook sinds Sepp Kuss in de Vuelta a España van 2023 heeft aangetoond dat hij een grote ronde kan winnen. En nu duidelijk is geworden dat Matteo Jorgenson ook een potentiële podiumkandidaat voor de Tour is, kan Vingegaard altijd nog in dienst van beide Amerikanen een cruciale rol vertolken.
Meest logische Tour-selectie Visma | Lease a Bike: Jonas Vingegaard, Sepp Kuss, Christophe Laporte, Tiesj Benoot, Matteo Jorgenson, Wout van Aert, Wilco Kelderman en Jan Tratnik.
Postcard from Tignes. 🏞
📸 @MatteoJorg pic.twitter.com/5Vdf5zagWc
— Team Visma | Lease a Bike (@vismaleaseabike) June 16, 2024
Overigens door het wegvallen van Kruijswijk en Van Baarle was de puzzel sowieso makkelijk te leggen. Uijtdebroeks en Kooij zijn nooit een serieuze optie geweest.
Daarnaast woont hij zelf op hoogte in Andorra, en kan dus prima vanuit thuis z'n eigen stage doen. :)
Voor de spanning in de TdF is het te hopen dat ze hun topvorm weten te vinden zonder noemenswaardige koersen vooraf. Maar ik twijfel zelf altijd aan renners die terug komen uit een blessure, en in een race tegen de klok en zonder competitie toe werken naar dit soort rondes.
Dus perfect logisch dat ze nog afwachten omdat ze nog geen uitsluitsel kunnen geven over de impact van de trainingen op de renners.
Beste voorbeeld is Cian die na de Giro hervatte, goede waardes trapte op training maar duidelijk helemaal verkeerd reageerde op de trainingsarbeid en na drie dagen uitgewrongen was in Zwitserland. Geen ramp maar dat wil je natuurlijk niet voorhebben met Van Aert en Vingegaard na 1 Tourweek.
Al moeten ze zich daar bij Visma als werkgever natuurlijk niet te veel van aantrekken.
Van Aert is één van hun duurst betaalde krachten die nu al een paar keer langdurig in de ziekenboeg gezeten heeft en met name het afgelopen anderhalf jaar daar bar weinig tegenover gezet heeft aan winsten. Kostbare knaap ondanks dat het natuurlijk wel gewoon een aantrekkelijk uithangbord is.
Met het verschil dat Evenepoel zijn seizoen mét Tour al sinds vorig jaar zo ingepland heeft en Van Aert de Tour net bewust liet passeren met oog op de Spelen.
De voorbereiding van Evenepoel is ook verstoord geweest, maar zijn koerskalender veel minder.
In elk geval was het ook gewoon een reflectie op de Belgische wielerpers, die sowieso niet veel nodig heeft om stormpjes te ontketenen, in een glas water of niet.
Ik ben vooral benieuwd wanneer er duidelijkheid gaat komen. En of met die duidelijkheid ook meteen de hele selectie bekend wordt gemaakt. En normaal gesproken was rond deze tijd het shirt ook gelanceerd.
Mijn gok: Volgende week maandag zal de hele rataplan in een keer bekend worden gemaakt.
Oftewel ze weten het nog niet.
Als een onverwachte terugslag al reden genoeg is om het plan om te gooien dan weten ze het helemaal niet al lang. Als ze het echt zeker hadden geweten dan hadden ze gewoon de ploeg bekend gemaakt. Dus blijkbaar durven ze de knoop nog niet door te hakken.
Hopelijk komt GT Kuss terug boven water deze tour. Als dat het geval is zou ik hem volgend seizoen maar voor drie wedstrijden opstellen: Giro/Tour/Vuelta.
Uitkijken naar het spierballengerol tussen UAE en Visma!
Komt door Wout Weghorst zeker.