zaterdag 3 september 2016 om 18:00

Vuelta 2016: Gesink triomfeert op Col d’Aubisque, Valverde zakt door het ijs

Robert Gesink heeft vandaag in de Vuelta de grootste overwinning uit zijn carrière behaald. De Nederlander won de koninginnenrit naar de Col d’Aubisque. Hij bleek na een spannende strijd de beste vluchter. In de strijd om het klassement zakte Alejandro Valverde vandaag door het ijs. Nairo Quintana en Chris Froome bleken de besten bergop.

Gesink in enorme kopgroep
In de openingsfase van de wedstrijd reed een enorme kopgroep weg uit het peloton. Maar liefst 42 renners waren ontsnapt, met daarbij drie van Movistar, waaronder Daniel Moreno: de nummer twaalf in het klassement. Ook Sergio Pardilla (de nummer veertien) zat mee. Sky herkende het gevaar en begon direct met achtervolgen, maar de Britse formatie kreeg het gat niet dicht.

De voorsprong van de kopgroep liep vervolgens uit naar meer dan zes minuten. Robert Gesink was de enige Nederlander vooraan. De renner van LottoNL-Jumbo had met Victor Campenaerts en George Bennett twee ploegmaats bij zich.

Coup van Orica-BikeExchange
Op de Col de Marie-Blanque (9,2 kilometer aan 7,5%), de een-na-laatste beklimming van de dag, dunde de kopgroep steeds verder uit. Vlak voor de top sprongen zes renners weg: Kenny Elissonde (FDJ), die voor de bergtrui ging en dat doel uiteindelijk ook behaalde, George Bennett (LottoNL-Jumbo), Egor Silin (Katusha), Julien Bernard (Trek-Segafredo), Bart De Clercq (Lotto Soudal) en Jan Bakelants (AG2R La Mondiale) sloegen een klein gaatje.

In het peloton was Simon Yates (de nummer zeven in het klassement) ten aanval getrokken. De Brit van Orica-BikeExchange kreeg onderweg hulp van zijn ploegmaten Jack Haig, Simon Gerrans, Jens Keukeleire en Magnus Cort, die eerder op de dag vooruit waren gestuurd. Op de top had Yates één minuut en tien seconden voorsprong op het peloton, met daar aan kop ook een mannetje van Movistar. De Spaanse formatie besloot Sky te gaan helpen na de aanval van Yates.

Strijd op de Aubisque
De zes koplopers begonnen met 25 seconden voorsprong  aan de Col d’Aubisque (16,5 kilometer aan 7,1%). In het peloton was ondertussen de paniek toegeslagen vanwege de coup van Orica-BikeExchange. Ook Tinkoff en BMC gingen op kop werken in aanloop naar de slotklim. Het verschil tussen Yates en de andere klassementsmannen bleef echter stabiel.

Op tien kilometer van het einde sprong Gesink weg uit de achtervolgende groep. Moreno en Pardilla probeerden mee te glippen, maar de Nederlander ging te hard. Gesink wist in een snel tempo het gat naar de kop van de koers te dichten. Ondertussen gooide Nairo Quintana in het peloton als eerste de knuppel in het hoenderhok, maar de Colombiaan kreeg geen ruimte. Alejandro Valverde was op dat moment al gelost. Hij zou meer dan tien minuten verliezen.

Aanval Gesink
Vooraan bleef Gesink niet lang in de kopgroep zitten. Op zeven kilometer voor de streep plaatste hij een nieuwe versnelling. Alleen Bakelants kon hem vervolgens volgen. Op hetzelfde moment reed Samuel Sanchez (BMC) weg uit het peloton, terwijl Yates steeds dichter bij de koplopers kwam.

Met nog vier kilometer tot aan de top deed Quintana daarachter een nieuwe poging om weg te rijden. Dit keer leek niemand hem terug te kunnen halen. De Colombiaan ging snel op en over Sanchez. Quintana bleek echter niet definitief weg, want Froome wist het gat weer te dichten, met Contador in zijn wiel. Sanchez, Andrew Talansky (Cannondale-Drapac) en Esteban Chaves (Orica-BikeExchange) konden vervolgens weer terugkeren en besloten direct aan te vallen. Daarachter viel het een beetje stil.

Spanning in slotfase
Contador maakte vervolgens gebruik van het moment van vertwijfeling door zelf een demarrage te plaatsen. Quintana liet dat echter niet toe. De leider in het klassement sprong op en over Contador. Alleen Froome wist daarna terug te keren. Quintana bleef vervolgens speldenprikjes uitdelen, maar Froome wilde niet kraken.

Vooraan wist Elissonde terug te komen bij Gesink, terwijl Bakelants moest passen. In de slotkilometer kwam ook Silin aansluiten bij Gesink. Wat volgde was een spannende strijd. Gesink besloot vroeg aan zijn sprint te beginnen, op ongeveer 300 meter van het einde, en dat bleek de juiste tactiek. Hij reed zijn twee vluchtmaten uit het wiel en kwam met zeven seconden voorsprong over de streep.

Daarachter probeerde Quintana voor de zoveelste keer van Froome weg te rijden, maar de Brit bleef koppig in zijn wiel. De twee kwamen samen over de streep. Contador volgde twintig seconden later. In het klassement deed Orica-BikeExchange vandaag uitstekende zaken. Yates (die als vijfde eindigde) en Chaves zijn de nieuwe nummers drie en vier na de offday van Valverde.

Klik hier voor de rituitslag

RIDE Magazine
214 Reacties
03-09-2016 20:12
@Pédaleur de charme Vergeet Dumoulin niet. In drie opeenvolgemde grote rondes ritten winnen. Dat hebben weinigen hem voorgedaan!
03-09-2016 20:27
Ik stond in een winkelcentrum op m'n mobiel naar de stream te kijken, mensen keken m'n raar aan toen ik stond te juichen bij de laatste meters van Robert. 1 woord: HEERLIJK
03-09-2016 20:33
Geessie! Mooi hoor, die laatste 400m ook, pff. Zoveel brute kracht!
03-09-2016 20:36
@knudt Hij is pas 30, laten we niet spreken van een afronding, en misschien zelfs niet van het begin van het einde. In mijn optimistische visie is dit mogelijk het einde van het begin, een mooie afsluiting van een periode vol tegenslag. Nu komt het tijdperk Gesink, de rittenkaper!
03-09-2016 20:49
Overigens rijden Orica en Sky tactisch ook echt een bijzonder sterke etappe. Orica met een zeer gewaagde tactiek, vooraan rijden om klassementsrenners uit andere teams (Moreno/Pardilla/Bennett) meer voorsprong te geven zodat de concurrentie onder druk komt te staan. Dat zie je niet vaak. Sky houdt de voorsprong binnen de perken en offert Konig niet op voor Froome. Dat is in de Tour wel anders. Wat een geweldige etappe op alle fronten.
03-09-2016 20:51
Het aantal Nederlandse zeges is flink minder dan vorig jaar tot nu toe maar de zeges tot nu toe zijn van een hoger niveau.

Nogmaals, ik hoop dat Gesink de pechvogel dit keer echt achter zich kan laten en de komende 4 à 5 jaar vrijuit kan koersen.

Overigens hebben Campenaerts en Bennet een heel belangrijk aandeel in de zege.
03-09-2016 20:56
Ik heb genoten vandaag, wat een mooie etappe!
Ik ben ook ontzettend blij voor Gesink. :-)
Of ie helemaal terug is vind ik nog wel wat ver gaan, hij heeft heel veel tijd verloren op de toppers op de laatste klim.
Maar dat ie volgend jaar helemaal terug kan zijn geloof ik nu wel.
Prachtig. :-)
03-09-2016 20:57
Vorig jaar, na zijn aanval in de Tour, was ik zeer blij te zien dat hij daar weer toe in staat was. Toen ik vanmiddag op mijn werk een berichtje kreeg over dit huzarenstukje, beving datzelfde gevoel me. Natuurlijk heb ik genoten van Kruijswijk in de Giro, maar Gesink heeft bij mij een enorme gunfactor. Ik heb nu net de beelden gezien en ik kan maar een ding zeggen:

WAT KOMT DIT HEM VOLLEDIG TOE!!!!!!!!

Robert, ik hoop dat we dit nog veel vaker van je mogen gaan zien! Je bent een held!
03-09-2016 21:10
[quote=Assen]hij heeft heel veel tijd verloren op de toppers op de laatste klim.[/quote]
Is dat zo? Ik weet niet precies wanneer dat groepje met Bennett wegreed vooraan, maar toen ik op 9km de TV aanzette reed Gesink op 40s van de kop. De AK-toppers reden op 3m20 of zoiets. Dus 2m40 verschil. Dan heeft hij zo'n 50s verloren ten opzichte van Quintana en Froome.

Tegenover Yates en Chaves heeft hij natuurlijk wat meer verloren. Maar hoe dan ook, na een hele dag in de aanval (ook al is dat met 40 man) valt dat alleszins mee.

Verder vind ik het verrassend welke mannen (buiten Gesink) als sterksten overblijven van die 40 man. Elissonde, Silin, Bakelants, nee dat zijn niet meteen de namen die ik als eerste zou opschrijven.
03-09-2016 21:10
Mooi voor Gesink. Spijtig dat deze zege niet veel waard is met dit matige deelnemersveld ;-)

Hopelijk gaat de Tour eens goed op de schop.
03-09-2016 21:12
Dit was vuurwerk! Spanning voor de ritzege en het klassement.
Jammer dat Yates niet helemaal vooraan wist te komen. Die had de zege ook wel verdiend.

En Valverde is toch ook een normaal mens gelukkig.
Op sporza was het commentaar maar matig. Nog goed genoeg, want ik kan het zeker niet beter...
03-09-2016 21:17
Iemand toevallig een link naar de laatste +/- 10 kilometer?
03-09-2016 21:22
@Bonifazio
tussen al het Gesink-gezwijmel (niet dat ik het hem niet gun - blijf dat verzet maar eens ronddraaien!) vind ik dit een uiterst relevante vraag, had heel het verschil kunnen maken.
Verzoeknummertje voor Valverde: Human after All van Daft Punk.
03-09-2016 21:22
geweldige zege van gesink. en zo zonde voor valverde, gunde hem het zo..
03-09-2016 21:23
@seeko: hier laatste 5km (met Russisch,ofzo, commentaar:))
https://www.youtube.com/watch?v=j1VTjeiwolA
03-09-2016 21:39
Eindelijk een Nederlandse rittenkaper, beter dan dat zuinige aanklampen voor het eindklassement.
03-09-2016 21:55
@mosere En Dumoulin dan? 5 ritzeges in de laatste 3 grote rondes voorafgaand aan deze Vuelta?
03-09-2016 22:02
@jacco
Dank je. Lang geleden dus. Toen The Bangles nog hits scoorden en huizen in Nederland geverfd werden in bolletjeskleuren ter ere van Steven Rooks.
03-09-2016 22:03
@ ferox:
...........................!!!
03-09-2016 22:03
@Velominatus correct !
03-09-2016 22:14
Heeft robotour zijn dagelijkse analyse van de rit van Gesink ondertussen al gegeven of zit hij in het Franse huisje van sooike?
03-09-2016 22:16
Hij overlegt nog even met Jan Jansen.
03-09-2016 22:18
Gisteren velen maar zeggen, Ronde van Spanje saai, ik vond het al meevallen, maar vandaag wat een strijd en wat een winnaar!
Heel mooi gedaan Gesink.
Vaak een mooi landschap, is de wedstrijd niet leuk, kijk ik daar maar naar.
Maar gisteren was wel een echt saaie rit, het kan ook niet altijd feest zijn!
03-09-2016 22:20
Als je Gesink en die Elissonde zo achter elkaar ziet fietsen, is het trouwens een wonder dat ze in dezelfde categorie mee mogen doen. Dat zou bij judo of boksen niet mogen.
03-09-2016 22:29
Dank voor de link Verweggistan! Wat een spektakel en wat een falende regie zeg.

Die sprint van Gesink: in de eerste honderdvijftig meter lijkt hij ze er niet af te krijgen, maar in de laatste honderdvijftig rijdt hij nog fors bij ze weg (al zal dat ook te maken met het feit dat ze inzagen dat ze niet meer konden winnen).

Reacties zijn gesloten.