Voorbeschouwing: Le Samyn 2024 – Wie klopt Arnaud De Lie?
foto: Cor Vos
dinsdag 27 februari 2024 om 10:30

Voorbeschouwing: Le Samyn 2024 – Wie klopt Arnaud De Lie?

Lang moeten we niet wachten na het Openingsweekend. Dinsdag is het namelijk al weer tijd voor Le Samyn. Een zeer mooie koers, waar altijd attractief en aanvallend gekoerst wordt. Wie zijn de favorieten voor dit jaar? WielerFlits blikt vooruit!

Historie

Laatste tien winnaars flag-be Le Samyn
2023: flag-be Milan Menten
2022: flag-it Matteo Trentin
2021: flag-be Tim Merlier
2020: flag-fr Hugo Hofstetter
2019: flag-fr Florian Sénéchal
2018: flag-nl Niki Terpstra
2017: flag-be Guillaume Van Keirsbulck
2016: flag-nl Niki Terpstra
2015: flag-be Kris Boeckmans
2014: flag-be Maxime Vantomme


Laatste editie

Menten trok zijn schouder uit de kom door dit zegegebaar – foto: Cor Vos

Uitslag Le Samyn 2023
1. flag-be Milan Menten (Lotto Dstny)
2. flag-fr Hugo Hofstetter (Arkéa Samsic) in z.t.
3. flag-be Edward Theuns (Trek-Segafredo) in z.t.
4. flag-it Alberto Dainese (Team DSM) in z.t.
5. flag-it Luca Mozzato (Arkéa Samsic) in z.t.


Parcours

Het parcours van Le Samyn is nauwelijks veranderd ten opzichte van de vorig jaren. De start ligt dus ook weer in Quaregnon, een stadje in de provincie Henegouwen. Het is trouwens al sinds 2015 dat hier de start wordt gegeven van de Waalse koers. De totale afstand van Le Samyn bedraagt 202 kilometer, wat zeven kilometer korter is dan vorig jaar. Dat is zowat het enige verschil.

Na de start trekken de renners westwaarts richting Hautrage, waarna een noordwaartse lus door onder andere Autreppe en Leuze volgt. Net zoals vorig jaar blijft het peloton volledig op Waals grondgebied. Verder is er niet veel te zeggen over de aanloopfase van de wedstrijd. Het kan dat er wat wind staat, maar normaal gezien gebeurt er niets in de deze fase.

Samyn parcours 2024

Nadat de renners de kaap van 100 hebben gerond, bereiken ze de eerste plaatselijke omloop. Deze zullen ze in totaal vier keer afleggen. De eerste hindernis in die ronde is de Rue du Vert Pignon. De kasseistrook van een goede 100 meter is een opwarmer. Daarna volgen de Côte de la Roquette, de Rue de Wihéries en de Côte des Nonettes. Deze drie hindernissen zijn ook zeer kort.

Als laatste trekken de renners dan naar de kasseien van de Rue de Belle Vue. In de tussenzone heeft de wind vrij spel. Op de kasseistrook zelf is de weg zeer smal en liggen de kasseien er naar goede gewoonte slecht bij. Kortom: een ideale plek om de koers naar je hand te zetten. Deze strook ligt bovendien maar op een kilometer van de streep. De finish in Dour is licht oplopend, waardoor je als sprinter ook nog eens kan ontploffen in de laatste meters.

Dinsdag 27 februari: Quaregnon – Dour (202km)
Start: 12.35 uur
Finish: tussen 17.20 en 17.40 uur


Favorieten

Le Samyn zorgt elk jaar voor een mooie wedstrijd voor de kijkers. Er wordt altijd gekoerst en aangevallen, maar uiteindelijk wint er quasi altijd een snelle man. We kijken voor onze voorbeschouwing dan ook naar sterke renners, die ook snel kunnen zijn in de laatste kilometer.

Wie anders dan Arnaud De Lie verdient dan de meeste sterren. Het goudhaantje van Lotto Dstny begon nog niet al te goed aan het seizoen, maar moet in Le Samyn zijn eerste overwinning van het seizoen binnenhalen. Het is een koers dat op zijn lijf geschreven is. Met titelverdediger Milan Menten, maar ook sterke renners als Pascal Eenkhoorn en Alec Segaert naast hem, is De Lie ook goed omringd.

De Lie tijdens de persconferentie in aanloop naar het Openingsweekend – foto: Cor Vos

Alpecin-Deceuninck komt ook met meerdere kanshebbers naar Wallonië. De grote naam is Søren Kragh Andersen, die al eens zesde werd in Le Samyn. De Deen heeft het nadeel dat hij wellicht alleen moet aankomen, wat natuurlijk niet vanzelfsprekend is. Ze hebben bij Alpecin-Deceuninck wel nog Timo Kielich achter de hand, die gevaarlijk snel is na een lastige koers. Kragh Andersen en Kielich kunnen het met andere woorden tactisch spelen.

Bij Uno-X Mobility kunnen ze dat ook. Daar zitten ze zelfs met twee zeer snelle jongens, Rasmus Tiller en Søren Wærenskjold. De Noren kunnen beiden een zware wedstrijd aan, maar zijn ook snel aan de streep. Een ideale combinatie voor Le Samyn. Wærenskjold kon dit seizoen ook al winnen in de AlUla Tour, wat hem vertrouwen zal gegeven hebben. Tiller kon dat nog niet, maar kan dan weer extra ervaring meenemen. Hij werd in 2021 tweede in Le Samyn.

Wærenskjold in de AlUla Tour – foto: Cor Vos

Hugo Hofstetter is de twee oud-winnaar, naast Menten, die dinsdag in actie zal komen. Hofstetter versierde een transfer naar Israel-Premier Tech en is gemaakt voor deze wedstrijd. Hij won in 2020, werd tweede in 2022 en 2023 en werd vijfde in 2021. Een indrukwekkend lijstje. In de Tour de la Provence reed hij al een keer top-5 dit seizoen, maar de Fransman zal in Le Samyn toch mikken op meer.

UAE Emirates heeft meerdere speerpunten dinsdag. Het is moeilijk om een kopman aan te duiden, want zowel Alvaro José Hodeg en Sjoerd Bax zijn zeker niet kansloos. Hetzelfde scenario zien we bij dsm-firmenich PostNL, waar ze met Nils Eekhoff, Casper van Uden en John Degenkolb ook drie sterke renners meenemen. Wij geven de meeste kansen aan Oliveira en Eekhoff.

In 2020 won Hofstetter Le Samyn – foto: Cor Vos

Onze laatste twee sterren gaan naar Dries Van Gestel en Laurence Pithie. Van Gestel is inmiddels al een ervaren renners en deed het in het verleden al goed in Le Samyn. Samen met ploeggenoot Anthony Turgis kan hij een gevaarlijk duo vormen. Pithie is dan weer een zeer jonge renner, maar wel eentje met zeer veer talent. Hij reed een uitstekend begin van het seizoen en lijkt klaar om in dit soort koersen mee te strijden voor de ereplaatsen.

Tot slot noemen we nog een hele hoop outsiders. Zo zijn ook Amaury Capiot, Luca Mozzato, Jenthe Biermans, David Dekker (allen Arkéa-B&B Hotels), Vito Braet, Madis Mikhels, Laurenz Rex (allen Intermarché-Wanty), Yentl Vandevelde (Flanders-Baloise), Sasha Weemaes, Loïc Vliegen (beiden Bingoal WB), Matteo Moschetti (Q36.5), Jelle Johannink (TDT-Unibet) en Timothy Dupont (Tarteletto-Isorex) niet kansloos.


Favorieten volgens WielerFlits
**** Arnaud De Lie
*** Søren Wærenskjold, Hugo Hofstetter
** Milan Menten, Rasmus Tiller, Laurence Pithie
* Nils Eekhoff, Timo Kielich, Dries Van Gestel, Sjoerd Bax

Website organisatie
Deelnemerslijst (WielerFlits)
Deelnemerslijst (ProCyclingStats)


Weer en TV

Er zal dinsdag zo goed als zeker geen regen vallen en de wind is ook wat gaan liggen ten opzichte van het weekend. Er wordt toch nog steeds 3 Beaufort voorspeld, wat zeker niet weinig is. De temperaturen zullen rond de 9 graden Celsius liggen.

Le Samyn is gelukkig live te volgen op televisie. Sporza, op VRT1, zal de koers uitzenden. Verder zal Eurosport 1 dat ook doen. Tot slot kan je ook online volgen via de kanalen van Eurosport.nl en Discovery+. Voor de exacte uren kan je terecht in onze tv-gids Wielrennen op TV.


RIDE Magazine
31 Reacties
26-02-2024 09:18
Johannink gaat koers maken!
    26-02-2024 13:45
    Bijzonder figuur, die jongen.
    Had er nog iemand het gevoel dat zelfs zijn eigen ploeg hem niet helemaal geloofde toen hij in de laatste video brieste dat zijn ketting eraf sloeg in de koninginnenrit van Antalya (en impliceerde dat hij anders al de rest op minstens drie kwartier gereden had)?
    26-02-2024 13:47
    @Leukefans, wat is er bijzonder aan? Altijd goed gemutst en vriendelijke plus de nuchterheid, zo mogen er wel meer zijn!
    26-02-2024 14:35
    Absoluut, lijkt me zeker een vrolijke verschijning en bedoelde het niet te negatief, maar lijkt ook een jongen die misschien af en toe wat afgeremd gaat moeten worden in zijn jeugdige onstuimigheid.
    27-02-2024 10:25
    @Leukefans Opmerkelijk was het zeker. Laten we uitgaan van het positieve, ik verwacht veel van Johannink dit seizoen. Er staat in ieder geval een goeie kop op.
    27-02-2024 15:50
    Ik kom alvast de profetische aard van deze woorden even onderstrepen. Kijk alweer uit naar de volgende video zo!
26-02-2024 11:35
Ik hoop ook écht dat de Lie hier begint met zijn belofte inlossen als de waardige opvolger van snelbonken als Kristoff en Degenkolb. De stier moet op een gegeven moment wel lóskomen natuurlijk. Machtigst zou zijn als ie het solo zou doen, ik denk dat hij er de krcaht en het lef voor heeft.
    26-02-2024 13:08
    Wanneer begint een beloftevolle renner aan het inlossen van die beloftes?
    De manier waarop hij in Canada een worldtour koers won zou ik al wel als bonkig snel zijn zijn omschrijven.
    Al valt er absoluut ook wel iets voor te zeggen als je stelt dat buiten België of buiten het voorjaar (laat staan allebei) een semiklassieker winnen eigenlijk niet telt voor een renner als De Lie.
26-02-2024 18:20
Altijd een mooie wedstrijd. Zonde dat zoveel ploegen Le Samyn links laten liggen, want dit deelnemersveld is wel erg mager.
    27-02-2024 09:02
    Eens, het is, net zoals de Brabantse Pijl, altijd een hele leuke koers.
    Daarnaast vind ik het ook leuk om te zien dat er nog lelijkere plekken bestaan dan Spijkenisse, Zoetermeer en Schiedam.
    27-02-2024 16:43
    Er wordt hier wel regelmatig eens gevallen.. Heb je dat over voor een koers van 1.1
26-02-2024 17:24
Mooie koers, die ik heb leren kennen en waarderen door de overwinningen van Terpstra. Ik ben het dan ook niet helemaal eens met de constatering dat 'quasi altijd' een snelle man wint. Een goede vlucht(er) heeft hier wel degelijk mogelijkheden.
26-02-2024 19:40
[i]Edit redactie: Bedankt, is aangepast.[/i]
    27-02-2024 12:09
    Aangepast, ja, half! Oliveira staat er nog steeds in. En verder halen jullie mijn hele reactie weg en ook de reactie op de reactie. Censuur in een vrije democratie. Kritiek oppakken is 1 ding, maar reacties verwijderen die zich niet schuldig maken aan overtreding van de huisregels is toch op zijn minst gezegd raar. En ook nog content verwijderen die gewoon betrekking heeft op het artikel !
26-02-2024 09:51
Eekhoff mag na zijn 5e plek gisteren toch wel een of twee extra sterretjes wat mij betreft. Lijkt goed in vorm te zijn en dit is een aankomst die hem wel ligt.
    26-02-2024 18:18
    Zondag de hele wedstrijd geen Eekhoff gezien, pas op de streep. Dus die ene ster is voldoende
    27-02-2024 07:54
    @platteprijs

    slimme koers gereden dus. ;)
26-02-2024 10:03
De Waalse seizoensopener en wat is het een prachtige wedstrijd! Het deelnemersveld is vaak wat magertjes in vergelijking met het Vlaamse openingsweekend, maar ik denk dat de heren Terpstra, Merlier en Trentin best wel fier zijn met deze zegepraal op hun palmares. De Lie zou een mooie naam zijn op de erelijst, al is Waerenskjold een geduchte opponent. Het belooft een mooie, zonnige editie te worden.
26-02-2024 12:26
Waar is Soudal quick Step dit jaar? Was toch echt een koers voor die ploeg voor jaren. Q
    26-02-2024 12:52
    Het past niet in de planning van Evenepoel.
    27-02-2024 08:21
    Soudal heeft opnieuw het openingsweekend gemist, Samyn was ideale wedstrijd voor jongens als Lamperti, Bastiaens, Vangheluwe, Warlop, Svrcek, Reinderik,... aangevuld met wat jongens uit het Devo-team.
26-02-2024 18:15
Menten en De Lie, dat kan wel eens hinken op twee gedachten worden… De ene is een kraan in positioneren, de andere een kneus… wat hem in die smalle en bochtige laatste kilometers parten kan spelen.
Zou kunnen dat De Lie de knuppel al van veel verder in het hoenderhok gooit, en als het toch samenkomt heb je dan Menten achter de hand…
    26-02-2024 21:14
    De Lie moet gewoon koers maken, aanvallen. Je hebt Menten en Taminiaux nog achter de hand desnoods. Alé daar hoop ik toch op want als ze bij Lotto de koers gewoon gaan controleren voor een spurt met De Lie zou de koers wel eens saai kunnen worden.
    27-02-2024 06:52
    Ja de lie moet actief koersen en menten moet gewoon volgen en eventueel sprinten als de lie toch ingelopen wordt, anders zie ik niet in waarom ze die twee samen uitspelen.
26-02-2024 18:19
Sjoerd Bax staat niet op de deelnemerslijst. Zelfs niet op jullie eigen lijst.
27-02-2024 07:52
Wordt hopelijk weer een lange vlucht met een verrassende winnaar. Lekker koersen
27-02-2024 09:08
Ik blijf het apart vinden dat deze wedstrijd 2 dagen na het zware openingsweekend is. Ik kan me voorstellen dat als deze wedstrijd 1 of 2 dagen later valt, er dan meer pro tour ploegen interesse in hebben.
Aan de andere kant is dit juist een koers waarin je talenten kunt ontdekken. Dat is ook altijd leuk.
27-02-2024 10:11
Mss een sterretje voor Vito Braet ipv Bax dan, Vito is goed aan het rijden
27-02-2024 10:59
Frank vd Broek in de ontsnapping. Dat zie ik wel zitten.
27-02-2024 12:00
Lotto met verreweg de sterkste ploeg én sprinter, dan kan je het verloop wel uittekenen. Aanvalletjes in de kantlijn van de koers die makkelijk gerepareerd worden.

Mocht het verhoopt toch uitdraaien op iets leukers, dan is tenminste een vermelding van Morgado toch wel op z'n plaats.
    27-02-2024 17:20
    @Blinde goed gezien!

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine