Voorbeschouwing: Favorieten Ronde van Vlaanderen 2010
vrijdag 2 april 2010 om 19:21

Voorbeschouwing: Favorieten Ronde van Vlaanderen 2010

Een koers van het kaliber van de Ronde van Vlaanderen heeft altijd zijn eigen helden gecreëerd. Naast het slopende parcours en de onberekenbare weersomstandigheden blijven de coureurs het belangrijkste ingrediënt voor een boeiende wedstrijd. Specialisten die naast explosiviteit, uithoudingsvermogen en stuurmanskunsten moeten beschikken over een ijzeren mentaliteit en stevige portie doorzettingsvermogen. WielerFlits neemt vandaag de topfavorieten, kanshebbers en outsiders die aanstaande zondag in Brugge van start gaan onder de loep.

De te kloppen man is ook dit jaar weer topfavoriet Tom Boonen. Zijn laatste zege in de Ronde mag dan dateren uit 2006, de kopman van de Quick-Step ploeg lijkt gemaakt voor de Ronde van Vlaanderen. De tweevoudig winnaar plande na de dubbel Harelbeke-Wevelgem een week rust in om zich op te laden voor de belangrijkste wedstrijd van zijn seizoen. Door deze vorm van ‘supercompensatie’ zou hij in topconditie aan de start in Brugge verschijnen. In zijn eigen ploeg heeft hij een gevaarlijke concurrent zitten. De afgelopen twee jaar moest Boonen immers de zege aan ploeggenoot Devolder laten. De vraag is echter of ploegmanager Lefevere dit jaar op hem kan rekenen. Hoewel de West-Vlaming de afgelopen twee edities van de Ronde zegevierend afsloot bleef hij de rest van 2009 onzichtbaar. Na een wederom teleurstellende Tour de France werd er openlijk getwijfeld aan zijn beroepsernst. Devolder weet zich echter als geen ander op te laden voor de Ronde van Vlaanderen en moet deze zondag opnieuw tot de favorieten gerekend worden.

Naast Boonen mag ook Fabian Cancellara zich scharen onder de topfavorieten. De oud-winnaar van Parijs-Roubaix en Milaan – San Remo heeft de Ronde al lang bovenaan zijn verlanglijstje staan. De Zwitser ziet het ontbreken van een zege in Vlaanderen als een smet op zijn erelijst en is daarom gebrand op een overwinning. Vorig jaar had hij pech op de Koppenberg toen zijn ketting brak. Hij won het weekend voor de Ronde nog de E3-prijs en hoewel Harelbeke geen Ronde van Vlaanderen is geeft dit een serieuze indicatie over zijn vorm. Met Matti Breschel beschikt hij bij Saxo Bank bovendien over een uitstekende luitenant, die zelf als outsider ook niet kansloos is voor de overwinning. Boonen en Cancellara spotten overigens beiden met de theorie dat de winnaar van de Ronde van Vlaanderen de week ervoor de Driedaagse De Panne gereden zou moeten hebben. Wie net uit een rittenwedstrijd komt zou over meer weerstand voor een eendagskoers als de Ronde beschikken. Hoewel het in het verleden meerdere malen succesvol is toegepast, zien deze twee favorieten daar dit jaar van af.

Allesandro Ballan was in 2007 de laatste Italiaanse winnaar. Afgelopen seizoen moest hij vanwege klierkoorts het voorseizoen aan zich voorbij laten gaan. In de winter verruilde hij zijn vertrouwde Lampre voor BMC. In het shirt van de Amerikaanse formatie reed echter hij nog geen aansprekende uitslagen. Met de van Columbia overgekomen Marcus Burghardt beschikt BMC echter over nog een gevaarlijke outsider.

De afgelopen jaren werd de Ronde van Vlaanderen met vier zeges in vijf jaar compleet gedomineerd door Quick-Step. De Belgische rivaal Omega-Phama-Lotto snakt daarom naar een zege in Vlaanderen. De laatste zege van de Lotto-ploeg in de België’s belangrijkste eendagskoers dateert alweer van 2003, toen Peter van Petegem de wedstrijd op zijn naam schreef. Hoewel de Ardennenklassiekers hem beter liggen, schuift de ploeg Philippe Gilbert naar voren als kopman. De Waal bewees vorig jaar de Ronde aan te kunnen toen hij op de Muur van Geraardsbergen Boonen en Pozzato op sleeptouw nam. Het is afwachten of hij conditioneel al in topvorm is, aangezien zijn vormpiek normaal gesproken pas eind-april moet liggen. Naast Gilbert beschikt Lotto met Hoste (drie keer tweede) en het wispelturige talent van Avermaet (achtste in 2009) over nog twee gevaarlijke outsiders.

Ook Juan Antonio Flecha mag dit jaar tot de favorieten gerekend worden. Met een zege in de openingsklassieker Omloop Het Nieuwsblad liet de onstuimige Spanjaard zien dat de overstap van Rabobank naar Team Sky zijn vruchten heeft afgeworpen. Flecha heeft zich altijd al thuis gevoeld op kasseien en nu er een ploeg achter hem staat die volledig in zijn dienst zal rijden en hij tactischer is gaan rijden, lijken zijn winstkansen toegenomen.

Bij Cervélo zal dit jaar zonder hoge verwachtingen aan de start staan. Het Test Team was vorig jaar nadrukkelijk aanwezig in de Ronde, maar kampt dit jaar met blessureleed bij zijn kopmannen. Heinrich Haussler zag de voorjaarsklassiekers door een blessure aan zijn neus voorbij gaan, terwijl Hushovd en Klier niet in goede doen zijn. Hoewel Lance Armstrong aan de start verschijnt, mag hij niet tot de kanshebbers gerekend worden. De zevenvoudig Tourwinnaar is verre van een specialist en liet daarnaast afgelopen weekend in het Critérium International zien nog ver van zijn topvorm verwijderd te zijn.

De Nederlanders
Hoewel we dit jaar geen Nederlanders tot de topfavorieten mogen rekenen, zijn er wel een handvol kanshebbers die het wedstrijdbeeld kunnen kleuren. Sebastian Langeveld is er daar één van. In 2008 leek hij even op weg naar de eindzege, vorig seizoen kon hij door pech op de Koppenberg geen rol in de finale spelen. Zijn voorbereiding werd deze winter verstoord door een knieblessure, waardoor het nog maar de vraag is hoe hij een wedstrijd van meer dan 250 kilometer zal verteren. Zijn ploeggenoot Lars Boom maakt zondag zijn debuut in de Ronde. Hoewel de oud-wereldkampioen veldrijden over de explosiviteit en stuurvaardigheid lijkt te beschikken om de koers tot een goed einde te brengen, ontbreekt het hem nog aan ervaring. Uitgerekend de Ronde van Vlaanderen vereist een gedegen parcourskennis, waardoor we zondag tijdens zijn debuut nog niet veel van hem mogen verwachten.

Johnny Hoogerland werd vorig jaar tijdens zijn eerste Ronde van Vlaanderen knap twaalfde. Hoewel volgens ingewijden zijn kwaliteiten beter tot zijn recht zullen komen in de Ardennenklassiekers , kreeg zijn ploeg Vacansoleil daar dit jaar geen uitnodiging voor. In Vlaanderen zal zijn vrijbuitersploeg zich ongetwijfeld willen laten zien. Bovendien heeft de Zeeuw laten zien goed tegen regen te kunnen en komen bij slechte weersomstandigheden zijn beste eigenschappen boven. Karsten Kroon maakt dit jaar deel uit van het sterrenensemble van BMC, waar het twijfelachtig is of hij in Vlaanderen voor eigen kansen mag rijden.

Martijn Maaskant liet vorig jaar nog maar eens zien dat hij zich thuis voelt op kasseien. In Meerbeke moest hij in de sprint van de achtervolgende groep enkel Heinrich Haussler en Philippe Gilbert voor zich dulden. De renner van Garmin heeft bewezen lange wedstrijden aan te kunnen en wanneer hij in de juiste groep kan aansluiten zit er voor hem opnieuw een topklassering in. Hetzelfde is van kracht voor Niki Terpstra. Vorig jaar was hij kansloos door een val aan de voet van de Oude Kwaremont, terwijl hij een jaar eerder nog 14e werd. Op basis van zijn prestaties in Vlaanderen kreeg hij bij Milram een beschermde status.

De Nederlanders moeten hopen op een scenario waarbij de favorieten om een of andere redenen niet het beste van zichzelf (kunnen) laten zien. In een tactisch steekspel waar de favorieten naar elkaar blijven loeren zou een vroege vlucht of een verrassingsaanval kans van slagen kunnen hebben. Wanneer het oorlog wordt tussen toppers als Boonen en Cancellara lijken de Nederlanders (nog) het onderspit te moeten delven.

Favorieten volgens Wielerflits.nl
**** Boonen, Cancellara
*** Devolder, Flecha, Gilbert
** Ballan, Breschel, Van Avermaet, Langeveld
* Eisel, Hoste, Hincapie, Chavanel, Burghardt

Voorlopige deelnemerslijst

Lees ook
Het parcours
De historie

RIDE Magazine
RIDE Magazine