Voorbeschouwing: Clásica San Sebastián 2015
Foto: Sirotti
zaterdag 1 augustus 2015 om 07:00

Voorbeschouwing: Clásica San Sebastián 2015

Ook zo’n last van het zwarte gat na de Tour de France? Dan biedt de Clásica San Sebastián een oplossing. Veel Tourrenners strijden zaterdag in het wielergekke Baskenland op een uitdagend parcours om aan het eind van de middag een Txapela uitgereikt te krijgen. Deze zware baret wordt traditioneel gegeven aan de winnaar van de koers. Wie zijn ditmaal de belangrijkste kanshebbers? WielerFlits blikt vooruit.

Historie
Het woordje Clásica in de naam van de wedstrijd doet anders vermoeden, maar de koers bestaat nog niet zo erg lang. Pas in 1981 besloot de Baskische krant El Diario Vasco om in San Sebastián een wielerkoers te organiseren. Sindsdien hebben drie Nederlanders mogen juichen in de beeldschone badplaats. Adrie van der Poel (1985), Gert-Jan Theunisse (1988) en Erik Dekker (2000) zijn de landgenoten op de erelijst.

2014, Clasica San Sebastian, Belkin 2014, Katusha 2014, Mollema Bauke, Rodriguez Oliver Joaquin, San Sebastian

Bauke Mollema won vorig jaar de sprint voor plaats twee – foto: Sirotti

Bauke Mollema had vorig jaar een goede kans om de vierde te worden. Hij was samen met twee anderen in de afdaling van het laatste klimmetje teruggekeerd bij de weggesprongen Joaquim Rodriguez en Alejandro Valverde, maar zag laatstgenoemde met een kleine voorsprong beneden komen. De Movistar-renner hield in de slotkilometers goed stand en soleerde naar de overwinning. Mollema sprintte veertien tellen later naar plaats twee.

Parcours
De finale onderging vorig jaar een kleine metamorfose. De wedstrijdorganisatie wilde meer van de aan de schelpvormige baai van La Concha gelegen finishplaats laten zien en besloot om een extra lus aan het parcours toe te voegen. De vernieuwde slotfase beviel uitstekend, waardoor het peloton ook dit seizoen na de eerste passage van de finishlijn nog eens zestien extra kilometers moet afleggen.

profiel clasica sss

Voordat de renners daar aankomen moeten ze eerst tot tweemaal toe de vermaarde Jaizkibel en Arkale beklimmen. Vorig jaar bleken deze hindernissen te ver van de aankomst te liggen om voor spektakel te zorgen. Na de tweede passage van de Jaizkibel (7,8 kilometer aan 5,8 procent) is het immers nog 54 kilometer koersen. Op de ruim twintig kilometer later gelegen Arkale (2,7 kilometer aan 6,3 procent) bleven de favorieten eveneens stilzitten.

san sebastian

De koers ontplofte pas tijdens de beklimming van de Bordako Tontorra. Deze berg zit in het nieuwe stuk van het parcours en ligt op zeven kilometer van de aankomst. De weg heeft hier de breedte van één auto en loopt op bepaalde plekken erg steil omhoog. Het gemiddelde stijgingspercentage is negen procent, maar de beklimming kent ook stukken van twintig procent. Na 2,5 kilometer bereiken de renners de top en dan gaat het in dalende lijn naar de meet.

Favorieten
Verschillende groepen coureurs komen zaterdag samen. Sommigen hebben net de Tour achter de rug en hopen hun topvorm nog één week door te kunnen trekken, terwijl voor anderen de voorbereiding op de Vuelta of het WK pas is begonnen. Het is gissen hoe het met vorm van de renners zit.

De verwachting is dat de koers pas op de Bordako Tontorra gaat losbarsten. Voor kanshebbers op de overwinning moeten we daarom kijken naar renners die bij de eersten over de top kunnen geraken. Behendige dalers zijn daarna in het voordeel en ook een sterk eindschot kan goed van pas komen in de straten van San Sebastián. Alejandro Valverde voldoet aan al deze voorwaarden. Over zijn vorm bestaan na een derde plaats in de Tour de France weinig twijfels en hij vindt hier een parcours op zijn maat. De Movistar-renner mag daarom worden gezien als de topfavoriet.

Alejandro Valverde - foto: Sirotti

Alejandro Valverde – foto: Sirotti

Vorig jaar leek Joaquim Rodríguez alleen boven te komen op het laatste klimmetje, maar Valverde wist in extremis nog bij hem aan te sluiten. Het is geen geheim dat de Bordako Tontorra ‘Purito’ goed ligt. Weinig renners kunnen immers zo snel als de kleine Catalaan naar boven klauteren op steile stukken. Dat bleek ook in de Tour de France toen hij op de Muur van Hoei bij iedereen wegreed. Zaterdag gaat Rodriguez dat ongetwijfeld opnieuw proberen. Zijn ploegmaat Daniel Moreno weet eveneens wel raad met dergelijke beklimmingen.

Net als Valverde heeft ook Philippe Gilbert de Clásica San Sebastián al eens gewonnen, maar dat gebeurde op een ander parcours. Het is afwachten hoe hij over de laatste beklimming komt. De Belg heeft eigenlijk een voorkeur voor kortere heuvels, maar in goede vorm zou hij ver kunnen komen. Die goede vorm lijkt aanwezig. De BMC-renner maakte afgelopen week indruk in de GP Cerami en Tour de Wallonie. Ook Greg Van Avermaet zit in de BMC-selectie, maar de kersvers vader heeft aangegeven liever niet van start te gaan.

PIC542833405

De Nederlandse hoop is voornamelijk gevestigd op Bauke Mollema. De renner van Trek Factory Racing besloot dit seizoen zijn voorbereiding op de Ronde van Frankrijk aan te passen en ging vrij laat op hoogtestage. Dit pakte uitstekend uit. De voorbij twee jaren kende Mollema steeds een magere derde week, maar ditmaal wist hij juist plekken te stijgen op het einde. Dat belooft veel voor de Clásica San Sebastián. Wellicht kan hij zijn tweede plaats van vorig jaar verbeteren. Voor andere Nederlandse kanshebbers moeten we kijken Tom-Jelte Slagter (Cannondale-Garmin), Steven Kruijswijk en Wilco Kelderman (LottoNL-Jumbo).

Bij Etixx-Quick-Step rekent men op Julian Alaphilippe. De Fransman brak dit seizoen definitief door met tweede plaatsen in de Waalse Pijl en Luik-Bastenaken-Luik. Met dergelijke uitslagen moet ook een goed resultaat in het Baskenland tot de mogelijkheden behoren. Zijn ploeg beschikt bovendien over Zdenek Stybar en Rigoberto Uran. De tweede Belgische WorldTour-formatie, Lotto Soudal, mikt bij afwezigheid van oud-winnaar Tony Gallopin op Jelle Vanendert (vorig jaar zesde) en Tim Wellens.

PIC549887360

Orica-GreenEDGE kan eveneens op meerdere paarden wennen. De gebroeders Yates zijn allebei kanshebbers in San Sebastián. Adam toonde vorig jaar al aan goed mee te kunnen op de Baskische wegen. Toen gooide in de slotfase echter een valpartij roet in het eten. Zijn broer Simon gaf destijds vroegtijdig op, maar een elfde plaats op Alpe d’Huez verraadt dat deze keer ook met hem rekening dient te worden gehouden.

Daniel Martin (Cannondale-Garmin) is in San Sebastián nog nooit verder gekomen dan een achttiende plaats, maar hij hoort op basis van zijn kwaliteiten eveneens bij de belangrijkste kandidaten op de overwinning. Die Ier komt dankzij zijn explosiviteit doorgaans uitstekend uit de voeten in heuvelachtige eendagswedstrijden. Let tot slot ook op Warren Barguil (Giant-Alpecin), Romain Bardet, Alexis Vuillermoz (AG2R La Mondiale), Mikel Landa en oud-winnaar Luis Leon Sanchez (beiden Astana), Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo) en Rui Costa (Lampre-Merida).

Favorieten volgens WielerFlits
**** Alejandro Valverde
*** Philippe Gilbert en Joaquim Rodríguez
** Daniel Martin, Bauke Mollema en Julian Alaphilippe
* Adam Yates, Simon Yates, Daniel Moreno en Romain Bardet

Voorlopige startlijst (Procyclingstats.com)

[poll id=”89″]

RIDE Magazine
46 Reacties
30-07-2015 14:22
Purito is de enige die Valverde kan lossen op Bordako Tontorra. En ik verwacht wel iets van hem. Maar wellicht spelen ze op de verrassing met Spilak.

Dus ik ga gewoon voor Purito. Valverde is dé man op dit moment, maar kan ook zomaar geklopt worden. Al moet ik wel zeggen dat deze finale echt op zijn lijf geschreven is.

Ik verwacht ook wel iets van Vuillermoz. Veel meer dan van bijvoorbeeld Bardet.
30-07-2015 14:25
@Tutu888
Ik vind het eigenlijk niet kunnen dat een renner niet mee wordt genomen naar een grote ronde omdat zijn contract afloopt. Sterker nog in heel veel landen zou zoiets in een grijs gebied liggen wanneer het gaat om of dat wel mag. In Nederland mag een baas bijvoorbeeld niet zomaar iemand die een langer contract heeft voortrekken maar wanneer het gaat over sporten lijken mensen die regel een beetje te vergeten want Cocu en De Boer mogen zomaar zeggen dat ze spelers met een aflopend contract niet zal opstellen zonder iemand daar vragen over stelt. Ik denk dat als één van die spelers PSV of Ajax zou aanklagen hij best een kansje maakt om in het gelijk gesteld te worden. Het is namelijk niet alleen een soort contractbreuk maar ook nog eens een soort blackmail.
30-07-2015 14:28
alaphilippe knalt op de laatste beklimming iedereen uit het wiel let maar op ;)
30-07-2015 14:35
Purito niet in vorm? Als je niet in vorm bent dan win je geen 2 ritten in de tour. Hij liet het vaak lopen ook met het oog op de vuelta.

Valverde en Purito zijn voor mij de topfavorieten. Valverde net iets meer omdat hij een betere sprint heeft dan Purito.
30-07-2015 14:43
@MooieMario

Die tweede rit had hij natuurlijk nooit gewonnen als hij nog kort in het klassement had gestaan. En een Purito in vorm had in de derde week ook echt nog wel een keer uitgepakt. Hij zat ook een aantal keer mee, maar was gewoon niet goed genoeg, dat had niks te maken met sparen voor de Vuelta.
30-07-2015 14:44
Tja Alaphilippe.. Hoe je in je eerste WP maar vooral LBL 2e kunt worden, tis me een raadsel.
Zijn broertje zit op dit moment een schorsing uit voor 4 maanden.
30-07-2015 14:53
@Front-runner
Hij heeft inderdaad niet gespaard voor de Vuelta. Hij kwam gewoon tekort op de langere cols. Maar op de Alpe d'Huez liet hij wel zien dat het goed zal komen. Een klassieker is ook totaal iets anders dan een Tour. Zelfs een Vuelta is niet te vergelijken met de Tour.

Vorig jaar kwam hij vreselijk slecht uit de Tour, en werd hij nog 3e in deze wedstrijd. Ik verwacht opnieuw een duel tussen Valverde en Purito, met een derde outsider.
30-07-2015 14:56
klootje kriekeljon, mooi hoe je altijd weer voor een contra-gewicht zorgt.
30-07-2015 14:56
1) Costa: knalt alle frustratie van een teleurstellende Tour uit z'n kuiten
2) Landa: wordt door de sluwe Costa in een sprint-a-deux vorstelijk in het pak gestoken.
3) Valverde : kan in de afdaling net niet aanpikken, weer iets te lang naar Rodriquez geloerd
30-07-2015 15:02
Ik was vorig jaar aanwezig en heb de Clasica ook op tv gevolgd in lokale kroeg. De finale was juist erg spannend. Er waren genoeg aanvallen al redden deze het niet. En op slotklim en afdaling daarvan was het ook heerlijke chaos. Uitstekend georganiseerd en je kan als fan in uitrijvak staan om direct na finish alle grote namen de hand te schudden.
30-07-2015 15:17
Wim, mag ik bij jou komen wonen dan? Mijn omgeving wordt er wel eens stapelgek van! ;)
30-07-2015 16:29
Moeilijk om hier naast Valverde te kijken als hij geen pech of iets dergelijks heeft, wel hoop ik op Mollema en Slagter!
30-07-2015 16:46
Txurruka: aanvalluh!
30-07-2015 16:55
@Purito
Ik verwacht ook zeker dat Purito hier vooraan zal meedoen en top 5 zal rijden, maar mijn reactie kwam na een post waarin werd aangegeven dat Purito goed in vorm zou zijn (want hij had twee etappes gewonnen) en had lopen sparen in de Tour.
30-07-2015 16:56
Bier staat koud klootje, Fresku op de achtergrond... voel je welkom.
30-07-2015 19:52
ik hoop op Luis Leon Sanchez, dat hij een sterke koers rijdt is wel een van mijn favoriete renners
30-07-2015 21:22
Lopez wint gewoon! :)
30-07-2015 22:08
Als er zulke uitgesproken favorieten zijn zoals een Valverde voor deze koers, dan hoop ik altijd net op iemand die niet zo in die rol zit. Samuel Sanchez leek goed in orde tijdens de Tour. Al hebben die met een Gilbert ook al iemand in de ploeg die ook top-10 kan rijden.
31-07-2015 11:10
@ Raafje, dan moet hij anticiperen, want ik denk dat LLS niet meekan als Purito, Valverde en de Bardetjes zullen aangaan op de laatste klim.
31-07-2015 20:16
Ik gok dat Alaphilippe niet mee is op de slotklim. Als hij op de top in de voorste groep zit, is het normaal gesproken boeken toe voor de rest. Beste daler van de wereld met Sagan.
31-07-2015 23:57
Misschien Mathias Frank wel? Vorm zit wel goed.

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine