Voorbeschouwing: BK veldrijden 2014

foto: Jean-Pierre Casier
Na de zware kerstperiode staan zondag de nationale veldritkampioenschappen alweer op het programma. In België wordt de nationale titelstrijd ditmaal uitgevochten in het West-Vlaamse Waregem, waar de crossers een biljartvlak parcours voorgeschoteld krijgen. Wereldkampioen Sven Nys is andermaal favoriet nummer één. Wie houdt hem van zijn negende Belgische driekleur? WielerFlits blikt vooruit.
Historie
Al sinds 1910 strijden de Belgen om de nationale veldrittitel. Vele topcrossers wisten meermaals te winnen, maar in deze rijke geschiedenis staken er slechts twee renners bovenuit. Roland Liboton is de eerste van de twee. De renner uit Rillaar was tussen 1980 en 1989 liefst tien keer op rij de beste van het pak. De huidige wereldkampioen, Sven Nys, is dicht bij een evenaring. Nys mocht in zijn carrière al acht keer met de titel naar huis, en kan dit jaar dus voor de negende keer winnen.
Vorig jaar greep de 37-jarige Kannibaal van Baal nipt naast de overwinning in Mol. Nys kwam met twijfels aan de start nadat hij in de kerstperiode ziek was geworden, en daardoor zijn eigen GP had moeten laten schieten. De week daarna volgde met een 20e plaats in Rome nog een slecht resultaat. Aan het Zilvermeer in Mol bleef Nys echter tot in de slotronde meedraaien in de kopgroep, tot Klaas Vantornout er op uittrok. Niemand zag de West-Vlaming, die dolgelukkig was met de winst, terug.
Parcours
Zoals gezegd zijn er in het West-Vlaamse Waregem weinig hoogteverschillen te vinden, aangezien de omloop zich op en rond een biljartvlakke hippodroom bevindt. De organisatie loste dit probleem op door bijna tien bruggen te plaatsen op het parcours. Om de omloop nog aantrekkelijker te maken, legden de organisatoren enkele balkjes op het traject, en lieten ze bovendien ruim 300 ton zand vanuit het naburige Koksijde overkomen om een kunstmatige zandbak te kunnen aanleggen in Waregem.

Na een eerste verkenning van Sunweb-Napoleon Games ploegleider Mario De Clercq, waren er echter weinig positieve woorden te vinden over het parcours. “Deze omloop is geen BK waardig”, was de tweevoudig wereldkampioen cru aan de camera’s van de regionale tv-zender Focus WTV. “Er is hier in Waregem geen enkele natuurlijke hindernis te vinden: geen bosje, geen pad. Nogal kunstmatig, vind ik. Eigenlijk kan je net zo goed een kampioenschap organiseren op een voetbalveld”, aldus De Clercq.
Favorieten

Na zijn meer dan goede kerstperiode is wereldkampioen Sven Nys topfavoriet. Als de regen in België de komende dagen goed zijn werk doet, vindt de 37-jarige Belg in Waregem een parcours dat hem perfect past. Nadat de wereldkampioen de voorbije weken domineerde in Loenhout, Diegem en Baal leek er in afgelopen weekend in Rome toch sleet op zijn vormpijl te komen. Nys vertrok slecht in de Italiaanse hoofdstad, maar keerde na een sterke achtervolgingsrace met een goed gevoel huiswaarts.
De grootste uitdager van Nys is ongetwijfeld Niels Albert. De ex-wereldkampioen leek zonder zege de kerstperiode te moeten verlaten, maar greep in de Wereldbeker te Rome in extremis de overwinning. Albert kan via deze weg misschien wel met het grootste mentale voordeel naar Waregem afzakken. Gedurende de titelstrijd kan de Tremelonaar bovendien rekenen op de steun van zijn ploegmaat Wietse Bosmans, die Albert ook de voorbije crossen een handje kon toesteken waar dat nodig was.

Rob Peeters kan de spreekwoordelijke derde hond in het spel zijn. Na zijn overstap naar Vastgoed Service-Golden Palace op één januari hoeft de renner uit Mol niet meer met ploegmaats rekening te houden. Ook Peeters is goed op dreef, zo bewees hij met tweede plaatsen in Loenhout en Bredene, en een vierde stek in de GP Sven Nys. Na laatstgenoemde wedstrijd kampte Peeters wel met een verkoudheid, waardoor hij de cross in Surhuisterveen liet schieten. Maar dat lijkt alweer helemaal van de baan.
De renners van Sunweb-Napoleon Games trokken ter voorbereiding van het BK op stage naar het Spaanse Calpe. Beide renners werden ziek in de kerstperiode, en zagen dat er niets anders op zat dan hun vorm op te krikken aan de Spaanse kust. Bij Pauwels lijkt dit na zijn twaalfde plaats in Rome niet helemaal gelukt te zijn. Vantornout, die er zelfs niet bij was in Italië, zit helemáál met vraagtekens. In het verleden bleek echter dat met beide Sunweb-renners altijd rekening moet gehouden worden.

Ook Bart Wellens is altijd goed op de kampioenschappen. Dat bewees de Telenet-Fidea crosser vorig jaar nog met een vijfde en vierde plaats op respectievelijk het Belgisch en Wereldkampioenschap. Wellens miste op een haar na de selectie voor de Wereldbeker in Rome, maar werd na de ziekte van Vantornout alsnog opgeroepen. De gemotiveerde Kempenaar deed beter dan verwacht met een tiende plek. Wie weet zorgt hij of zijn jongere ploegmaat Tom Meeusen in Waregem voor een stunt?
Favorieten volgens WielerFlits
*** Sven Nys
** Niels Albert, Rob Peeters
* Kevin Pauwels, Klaas Vantornout, Tom Meeusen
Lees ook:
Voorbeschouwing: NK veldrijden 2014
 Materiaalzone
                                                                                Materiaalzone                                     Fietstoerisme
                                                                                Fietstoerisme                                     
     
     
            

 
             
             
             
            