Tour Femmes 2025: Marianne Vos remonteert ploeggenote Ferrand-Prévot in extremis en pakt eerste geel
foto: Cor Vos (archief)
zaterdag 26 juli 2025 om 19:39

Tour Femmes 2025: Marianne Vos remonteert ploeggenote Ferrand-Prévot in extremis en pakt eerste geel

De openingsrit van de Tour de France Femmes is op naam gekomen van Marianne Vos. Op een punchaankomst leek Pauline Ferrand-Prévot op weg naar de zege, maar Vos passeerde haar ploeggenote in extremis. Ze kon de Française niet voorlaten, want Kimberley Le Court zat nog op het vinkentouw en werd tweede.

De Tour de France Femmes begon met een zeer korte, maar heuvelachtige rit in het Bretonse achterland. Tijdens de 78,8 kilometer lange rit wachten liefst vier beklimmingen, waaronder driemaal die van de Côte de Cadoudal (1,7 km aan 6,2%, max 9%). Deze helling maakte onderdeel uit van het circuit dat in de finale werd afgewerkt en de finish was ook bovenop deze klim getrokken. De verwachting was dus dat een puncheur de eerste gele trui zou pakken.

Zaterdag 26 juli 2025, Tour de France Femmes: Etappe 1 (78.8 km)
Profiel-afbeelding voor Etappe 1
Start:
17:25 ( Vannes)
Finish:
19:27 ( Plumelec)

Tijdens de neutralisatie, nog voordat de koers echt begonnen was, viel er al een behoorlijk grote valpartij te melden. Een aantal rensters kwam lelijk ten val tegen wat verkeersmeubilair in het midden van de weg. Gelukkig kon iedereen zijn weg weer vervolgen, waarna de wedstrijd met enige vertraging dan toch officieel op gang werd geschoten. De eerste aanval kwam vervolgens op naam van Laura Tomasi.

Rijnbeek gaat solo, Reusser in de problemen
De Italiaanse van Laboral Kutxa-Fundación Euskadi kreeg vervolgens het gezelschap van een Nederlandse: Maud Rijnbeek van VolkerWessels. De twee reden een voorsprong van iets meer dan een halve minuut bijeen, maar al snel vond Rijnbeek het niet hard genoeg gaan. Ze liet Tomasi achter en ging alleen door. Zo kwam ze als eerste boven op de Côte de Botségalo (0.8 km aan 5.6%), waarmee ze twee punten pakte voor het bergklassement.

Ter illustratie – foto: Cor Vos

In haar eentje bleek het echter moeilijk opboksen tegen de grote ploegen, die zich nu al voorin het peloton nestelden en bijgevolg het tempo opdreven. Met nog 45 kilometer te gaan, zat het avontuur van Rijnbeek er dan ook alweer op. Met een gesloten peloton werd koers gezet richting de eerste keer Côte de Cadoudal. Nog voordat het peloton aankwam bij die klim, kwam Marlen Reusser in de problemen. De Zwitserse, die vooraf gold als een van de favorieten voor de eindzege, was de voorbije dagen ziek. Ze zou de rit niet uitrijden.

Voor Movistar kwam er meer tegenslag, want voor de voet van de Cadoudal kwam Liane Lippert ten val samen met onder meer Mavi García. Het was vervolgens Reusser – toen nog in koers – die haar weer mede op weg hielp. Vooraan reden ze ondertussen stevig door, maar er kwamen bergop nog geen demarrages. Wel trok Lorena Wiebes een klein sprintje om op de top de tussensprint te winnen en alvast wat punten voor het puntenklassement mee te snoepen.

Op naar de laatste keer Cadoudel
Richting de tweede keer Cadoudal zagen we een uitvalspoging van Francesca Barale. De Italiaanse van Picnic PostNL kreeg niemand mee en stond er dus in haar eentje voor. Ze kreeg niet meer dan twintig seconden, want in het peloton hielden ploegen als Visma | Lease a Bike, SD Worx-Protime en FDJ-SUEZ de touwtjes strak in handen. Voor de weg weer omhoog liep, zat het avontuur van Barale er alweer op.

Eenmaal op de klim, kwamen er speldenprikken van achtereenvolgens Eline Jansen, Franziska Koch en Cecilie Uttrup Ludwig. Vervolgens viel het echter weer stil. Tot de laatste honderd meter, toen we nog een sprintje zagen tussen Eline Jansen en Elise Chabbey voor de bergpunten. De Zwitserse trok aan het langste eind en verzekerde zich zo van de eerste bergtrui. In de fase die volgde zagen we pogingen van Dominika Włodarczyk (UAE Team ADQ) en nogmaals de eerdergenoemde Koch.

Vos passeert Ferrand-Prévot en pakt de zege
De Duitse zag daarna onder meer Lieke Nooijen nog oversteken, maar toch kregen we een hergroepering voorafgaande aan de laatste keer Cadoudel. Visma | Lease a Bike nam nu het heft in handen in dienst van kopvrouw Marianne Vos. Bij het ingaan van de laatste kilometer van Pauline Ferrand-Prévot de kop. De Française kreeg plots een gaatje en besloot dan maar door te zetten. Anna van der Breggen probeerde de bres te dichten, maar de kloof werd alleen maar groter.

Zo leek Ferrand-Prévot op weg naar de zege, maar in de laatste rechte lijn viel de Française toch wat stil. Vanuit de achterhoede kwamen haar ploeggenote Marianne Vos en Kimberley Le Court dan wel heel snel dichterbij. Vos leek zich nog in te willen houden om Ferrand-Prévot voor te laten, maar besloot toen toch maar voluit te gaan, aangezien Le Court nog in het wiel zat. Zo kwam de Nederlandse als eerste over de streep, vóór Le Court. De stilgevallen Ferrand-Prévot werd derde.


(Advertorial)

Demi Vollering en Polestar bundelen de krachten. Als topsporter staat Demi voor focus, balans en duurzame prestaties, net als Polestar. Samen laten ze zien dat performance en verantwoordelijkheid perfect samenkomen. Schrijf je in en ontvang persoonlijke berichten van Demi en een tot nu toe onverteld verhaal. Over haar weg naar de top, haar keuzes buiten de koers en haar visie op vooruitgang die verder gaat dan snelheid alleen. Ook deelt ze waarom de Polestar 3 haar inspireert in vorm, functie en filosofie.
RIDE Magazine
51 Reacties
26-07-2025 19:49
Marianne Vos....' the queen of cycling ' en nog steeds
met stijl, talent en pure klasse.
26-07-2025 20:28
Kopecky is het echt he-le-maal kwijt zeg.
    26-07-2025 20:32
    Die gaat voor de WVA rol.
    27-07-2025 07:17
    Die heeft net als Rev een minder goede winter achter de rug. Die stapt net als Rev af en komt volgend seizoen wel weer terug.
    27-07-2025 10:02
    De 'minder goede winter' van Van Aert was alvast niet te zien
    in de crossen die hij in die winter reed en om die blessure
    7 maanden na zijn intrede in het veld nog te gebruiken is pover.

    In een discipline waar zijn knie het zwaarst onder te lijden
    zou krijgen in vergelijking met de wegkoersen had hij
    die crosswinter moeten skippen hebben en dat gebeurde niet.
26-07-2025 19:41
Geweldig voor Vos, maar hoe sterk is Prevot zeg. Pfoe
26-07-2025 19:41
Schitterende finale. Visma sterk gespeeld. Allez Vos (!), Allez Pauline FP (geweldig hoe ze wegsluipt).
Jammer dat Reusser nu al afhaakt.
26-07-2025 20:51
Echt super dat Vos hier in de eerste rit het geel pakt!
Jammer van Reusser, die zat voor km 0 al helemaal achteraan nee te schudden op de fiets.
Mooie top 10, zin in het vervolg de komende dagen.
26-07-2025 21:52
Knappe top 10 plek voor Eline Jansen, reed 2 jaar geleden nog voor WV Schijndel.
26-07-2025 19:43
Ze blijft ongeëvenaard. Bijzonder dat ze het nog steeds kan.
26-07-2025 19:41
Le Court met een heel mooie poging, maar met de GOAT in je wiel wordt het moeilijk.
26-07-2025 19:42
Wat een leuke finale en wat een verschillen. Vos is een krankzinnig fenomeen! Le Court en Prevot ook sterk.
26-07-2025 19:42
GOAT.
    26-07-2025 19:45
    Dat is onbetwistbaar. Maar wat zegt het over het niveau van het vrouwenwielrennen dat niemand bij deze 38 jarige in de buurt komt?
    26-07-2025 19:47
    Van Vleuten reeds vergeten. Herinner U ook Valverde.
    26-07-2025 20:07
    Geweldige zege van Vos. Ik geniet meer van haar zege dan de opmerking om het niveau van het vrouwenwielrennen in twijfel te trekken door de leeftijd van een van de sterkste die het vrouwenwielrennen heeft gehad.
    26-07-2025 20:52
    @Alfred Issendorf: dat vrouwen langer meegaan dan mannen :)
    27-07-2025 01:14
    @Alfred Als deze 38-jarige straks de bergen ingaat blijkt dat ze daar it vroeger niet meer kan winnen omdat het dameswielrennen flink gegroeid is. Maar als het op punch en slimheid gaat kun je heel lang mee, vraag maar aan mannen als Valverde of Gilbert.

    Als Pogi graag nog 10 jaar doorwilzal hij vast ook blijven winnen op de koersen die hem het beste liggen.
26-07-2025 19:45
Ze blijft verbazen. Dacht toch dat de sleet er een beetje op kwam, maar dan weer! Super knap!
26-07-2025 22:12
Maar hoeveel sterker Vos was dan de rest. Als je ziet wie er in dat korte stukje op tientallen seconden worden gereden. En dan is ze nog niet eens voluit gegaan.
    26-07-2025 23:07
    Wat vooral mooi is.. het overschot dat Vos nog lijkt te hebben. Op 50 meter even kijken, poolshoogte nemen en dan kunnen opschakelen. Schitterend.
    Had het PFP ook enorm gegund, Vos ook. Maar voor de gemiddelde wielerliefhebber is het natuurlijk fantastisch. Al dik 20 jaar aan de top en er lijkt geen slijt op te komen.
    Wat een sieraad.
    26-07-2025 23:48
    Idd bizar hoe Vos op haar ouwe dag zoveel beter kan zijn dan de rest die hier natuurlijk ook allemaal naartoe heeft gepiekt. FPV had nochtans een heel mooi gaatje maar viel helaas volledig stil op het eind.
26-07-2025 19:43
Geel voor Vos en en geel voor Ferrand-Prevot.
    26-07-2025 19:46
    De tweede kan volgens de regels. Ben wel benieuwd waarom Vos geel zou moeten krijgen? En nu snap ik hem met dank aan Tornado.
    26-07-2025 19:49
    Gele trui?
    26-07-2025 20:12
    PFP krijgt hier volgens mij nooit geel voor.
    De regel is dat meejuichen niet mag ALS je daardoor iemand hindert (bvb omdat je vertraagt of van je lijn afwijkt). Dat was hier duidelijk niet het geval, dus dan mag het gewoon.
26-07-2025 19:44
Wel een bijzondere lead-out op deze manier.
26-07-2025 19:57
Ik heb moeite met termen als goat enzo. Maar Marrianne maakt het wel moeilijk voor mij.
26-07-2025 20:51
Marianne is mijn favoriete renster, maar vandaag doet ze iets heel bijzonders.
26-07-2025 19:42
Vollering gaf een tik aan Wiebes omdat die haar insloot, gele kaart?
26-07-2025 19:53
Explosieve inspanning van iets meer dan anderhalf uur, kan je aan de GOAT wel overlaten
26-07-2025 20:01
Ali is de goat, de bokser
    26-07-2025 20:14
    Carl Lewis, Pete Sampras, Ian Thorpe, Tiger Woods, Michael Schumacher, Martina Navratilova, Florence Griffith Joyner, Megan Rapinoe, Naomi van As etc waren allemaal GOAT’s in hun discipline in hun periode.
    26-07-2025 20:24
    'in hun periode' ≠ 'of all time'
    26-07-2025 20:28
    Messi is de one and only G.O.A.T. natuurlijk
    26-07-2025 21:10
    John Brzenk
    26-07-2025 23:01
    @unionwagtmans: scherp… maar ook weer niet helemaal waar natuurlijk.
    Je kunt nou eenmaal alleen maar de allerbeste aller tijden zijn… tot dat moment. Wat daarna nog komt weet je simpelweg nog niet. De term 'GOAT' klopt dus eigenlijk gewoon niet.
    Het zou eigenlijk 'GSF' moeten zijn: Greatest So Far :-)
    26-07-2025 23:26
    U heeft helemaal gelijk @Marc_Smulders.

    Laten we stoppen met dat gegoat en genieten van prachtige sporters als Marianne Vos en vele anderen !
    26-07-2025 23:52
    @peerke: toch best es opzoeken waar de afkorting GOAT voor staat … ;-)
26-07-2025 20:02
De Giro was dan toch wel een lachertje met een B-peloton
    26-07-2025 20:06
    Is toch ook bizar 2e van dit soort wedstrijden binnen een maand.
    26-07-2025 21:10
    Bij de mannen eigenlijk ook dit jaar. Doet niets af aan Simons prestatie overigens.
    27-07-2025 07:14
    Tsja de datum van de Giro wijzigt. Ket
    27-07-2025 07:16
    Tsja de datum van de Giro wijzigt niet voor niks volgend jaar. Maar alle verschillen kloppen gewoon. Vollering is niet zo explosief. Reusser en Longo Borghini net Giro in de benen. Kopecky daar afgestapt met rugproblemen. Etc. etc
    27-07-2025 09:51
    Boomie: waarom noem je Kopecky in 1 adem met die andere 3. Kopecky is toch een totaal ander soort renster. Die 1e 3 zijn klassementrensters .
26-07-2025 20:24
Stel hè, PFP rijdt Vos eraf en wint niet. Dan hadden ze de poppen aan het dansen. Nu is het prachtig, maar toch dubieuze actie.
    26-07-2025 21:58
    Vooraf uitgedacht dus weinig dubieus.
26-07-2025 22:10
Kimberley Le Court wordt de revelatie vd tour denk ik. Visma zou haar binnen moeten halen voor volgend jaar.
    26-07-2025 22:13
    @Reizende ster Le Court heeft al bij haar huidige ploeg verlengd. Mooi dat bij de vrouwen de toppers verdeeld zijn en hopelijk ook blijven
    27-07-2025 07:18
    Dat is inderdaad netjes verdeeld nu. Helemaal na vorig jaar met de moves van Vollering en ook Longo Borghini. Zowel SD Worx als Lidl-Trek zijn minder sterk
27-07-2025 10:10
rustig mensen het was maar een kilometertje of 85 of zo ??

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine