Tour 2025: Voorbeschouwing etappe 15 naar Carcassonne – Eindelijk nog eens een kans voor Van der Poel?
Foto: Cor Vos
Youri IJnsen
zondag 20 juli 2025 om 10:30

Tour 2025: Voorbeschouwing etappe 15 naar Carcassonne – Eindelijk nog eens een kans voor Van der Poel?

De tweede week eindigt met een echte overgangsetappe. De verschillende klassementsrenners en hun ploegen zullen deze rit ofwel gebruiken als extra ‘rustdag’ of om de wonden te likken na drie zware Pyreneeënritten. Voor aanvallers als Mathieu van der Poel ligt er dus een gouden mogelijkheid om (opnieuw) een ritzege in deze Ronde van Frankrijk te boeken. Ga er maar eens lekker voor zitten; WielerFlits blikt vooruit!

Parcours

De tweede week eindigt met een rit die van start gaat in Muret. Dit stadje in de regio Occitanië is bekend vanwege de vliegshow AirExpo, de op twee na grootste show van Frankrijk. Het is een bijzonder evenement, omdat het in z’n geheel is georganiseerd door studenten. Daarnaast is deze stad ook de sterfplaats van Antoon van Schendel. Hij was prof – net als zijn jongere broertje Albert – van 1934 tot en met 1943.

Beiden werden geboren in Nederland, maar verhuisden met hun ouders op jonge leeftijd naar de regio Toulouse. Hun ouders begonnen er een boerenbedrijf. Antoon won twee Tour-etappes en was jarenlang ploegmaat van Theo Middelkamp, de eerste Nederlander die ooit een rit in de Ronde van Frankrijk (1936) won én de wereldtitel (1947) pakte.

In het verleden was Muret twee keer eerder startplaats in de Tour: in 2015 ging de etappe naar Rodez en sloeg Greg Van Avermaet een dubbelslag. Ook in 2021 startte er nog een rit, die de renners naar de top van de Col du Portet bracht. Tadej Pogačar reed daar in de laatste meters weg bij de toen nog verrassende Jonas Vingegaard en Richard Carapaz.

Finishplek Carcassonne heeft een langere historie met de Tour. Al in 1947 passeerde ze er eens. De laatste keer dat het als finishplaats fungeerde, was in 2022. Op een bloedhete dag (met temperaturen tot boven de 40 graden Celsius) won Jasper Philipsen. Een jaar eerder werd bovendien geschiedenis geschreven in Carcassonne: Mark Cavendish evenaarde er het recordaantal ritzeges (34) van Eddy Merckx.

Zondag 20 juli 2025, Tour de France: Etappe 15 (169.3 km)
Profiel-afbeelding voor Etappe 15
Routekaart voor Etappe 15
Start:
13:20 ( Muret)
Finish:
17:08 ( Carcassonne)

De stad zelf behoeft voor de meeste mensen weinig uitleg. Na Parijs, Versailles en Mont-Saint-Michel is Carcasso de grootste toeristische trekpleister van Frankrijk. Dat komt omdat het een van de best bewaarde vestingsteden van Europa is. De binnenstad is volledig gerestaureerd en staat sinds 1997 op de UNESCO Werelderfgoedlijst.

Carcassonne stamt uit de middeleeuwen en dat is goed terug te zien. Ondanks haar bekendheid is het wel een relatief klein stadje, met een kleine 50.000 inwoners. Je kent Carcassonne misschien ook wel als bordspel. De gelijknamige Zuid-Franse stad was ook de inspiratie voor het populaire strategiespel, dat dit jaar twintig jaar bestaat. Met tal van uitbreidingsets en de betrekkelijke eenvoud daarvan, zijn de spelvarianten eindeloos.

Dat geldt ook voor de 170 kilometer lange rit zelf. Tussen Muret en Carcassonne ligt namelijk een echte overgangsetappe en dus zullen de aanvallers smachtend aan de start staan. In de beginfase liggen er een aantal korte hellingen waarop vluchters het verschil kunnen maken. Daags voor de rustdag zal het peloton dat wel best vinden. We voorspellen dan ook een omvangrijke vroege vlucht met de nodige tactische spelletjes. In de tweede helft van de rit zullen de aanvallers het kaf van het koren kunnen scheiden, want dan liggen twee langere beklimmingen te wachten. 

Vooral de Pas du Sant leent zich daarvoor. Die klim is ‘slechts’ 3,2 kilometer lang, maar kent wel een gemiddelde stijging van 8,8%. Op de top moeten de renners nog eens 3,8 kilometer door klimmen naar de Col de Fontbruno. Dat is echter een veel gemakkelijker klim aan ‘slechts’ 3,8%. Daar eenmaal boven is het nog 42 kilometer naar de finish, waarvan ruim dertig in dalende lijn. In de laatste kilometers passeren de renners de rivier de Aude en rijden ze langs het Canal du Midi. Ook daar zijn aanvallers in het voordeel, want je bent veel en snel uit het zicht van achtervolgers.


Klassementen

Tour de France 2025
Ritwinnaar en leiders in klassementen na etappe 14

Favorieten

Nee, deze keer zullen we écht geen Tadej Pogacar in de voorste gelederen van de koers zien. Na drie dagen op rij in de bergen, is het tij dan toch gekeerd. Naar Carcassonne toe kijken we toch weer naar andere namen: renners die zich de afgelopen dagen in de luwte hebben kunnen houden om zich te sparen voor deze zeldzame kans in de tweede Tourweek.

Van der Poel hield zich in de luwte – foto: Cor Vos

Eén keer eerder was er nog een kans in deze week, namelijk in de etappe naar Toulouse. Daar zagen we welke renners – die beter uit de voeten kunnen op het vlakke en enkele korte hellingen – in goede vorm zijn. We kijken dan ook voor een groot deel naar de renners die het daar goed deden, en in mindere mate de mannen die de door Ben Healy gewonnen rit naar Vire Normandie wisten te kleuren. De etappe kan zich op papier lenen voor een sprint met de sterke mannen, maar een ruime vluchtersgroep die ruimte krijgt, lijkt ons een meer realistisch scenario.

Hoe dan ook kom je in elk mogelijk scenario uit bij Mathieu van der Poel. De Nederlander van Alpecin-Deceuninck heeft deze Tour het plezier teruggevonden in de Tour de France. De voorbije weken lagen er al een hele boel etappes te wachten die op zijn maat waren geschreven, daarom werd Van der Poel ook verkozen tot de meest aanvallende renner van de eerste tien dagen. De ritzege en gele trui op dag twee was een mooie beloning, waarmee zijn Tour al geslaagd was.

Maar Van der Poel heeft ook nog altijd een kans(je) op groen en hij zit van nature niet graag stil. Als zijn wespensteek hem geen parten (meer) speelt, dan verwachten we dat Van der Poel maar wat graag een van de aanstokers van de vlucht van de dag zal zijn. En als Van der Poel mee zit, dan speelt hij altijd een hoofdrol. Zijn grote probleem is wel dat de diepe finale van de etappe helemaal niet meer selectief is. En dan wordt er natuurlijk naar hem gekeken. Van der Poel zal zijn medevluchters dus daarvoor al moeten afschudden, of in ieder geval zijn groepje uitdunnen.

Kaden Groves klimt heel sterk – foto: Cor Vos

Wat zijn tactisch plan zou kunnen bevorderen, is een scenario waarin ook ploeggenoot Kaden Groves de vlucht van de dag haalt. De Australische sprinter heeft dit seizoen zijn ritzege in de Giro al binnen, maar zijn grote droom is om dat ook in de Tour te doen. Voor een snelle man is zijn klimvermogen ongelooflijk: Groves zal je niet zo snel op een klimmetje zien lossen. Tegen de allersnelste mannen komt hij echter te kort maar die zal hij hier niet treffen.

Iemand als Arnaud De Lie zit eigenlijk in dezelfde situatie als Groves. Laat de Lotto-kopman tegen Jonathan Milan en Tim Merlier sprinten, en je weet eigenlijk al op voorhand dat hij geen kans heeft. Maar andersom, als je een goede De Lie een rit met enkele klimmetjes geeft, waardoor de snelste mannen er niet meer bij zijn, dan komt zijn enorme inhoud naar boven drijven. In Toulouse bewees De Lie al dat hij eindelijk zijn topbenen terug heeft gevonden, en ook voor hem lijkt dit een ideale kans om die te gaan verzilveren.

Nu we toch bezig zijn: we nemen ook Wout van Aert mee in ditzelfde rijtje. Natuurlijk rijdt de Visma | Lease a Bike-renner niet de Tour de France waar hij zelf op had gehoopt, maar dat wil niet zeggen dat hij zijn tiende ritzege niet kan nastreven. Wellicht ligt de finale hem zelfs beter dan Van der Poel, gezien de eindsprint van Van Aert normaal nog enkele etages hoger staat.

Wout van Aert onderweg naar Peyragudes – foto: Cor Vos

Van Aert heeft dit seizoen al een paar keer twijfels gehad over zijn sprint, maar in de eindsprint naar Laval bleek dat het allemaal nog wel meevalt. Van Aert moest daar alleen maar Jonathan Milan laten voorgaan. De kans is ook niet klein dat de groene truidrager zich in de ontsnapping zal proberen te nestelen, net als de net iets beter klimmende Biniam Girmay. Maar de hele etappe is misschien toch net iets te zwaar voor hen. Mochten ze de hellingen overleven of zelfs hun ploegen laten controleren, dan stijgen hun kansen snel.

Verder zijn er nog tal van aanvallers die we niet mogen vergeten. De manier hoe Jonas Abrahamsen (Uno-X Mobility) de overgangsetappe naar Toulouse won, zorgt ervoor dat we niet om hem heen kunnen. En Mauro Schmid (Jayco AlUla) zal na zijn nipte nederlaag ook nog wel op revanche hopen. Ook Quinn Simmons rijdt al de hele Tour ijzersterk: bij afwezigheid van Milan is het aan hem en Thibau Nys om hun kans bij Lidl-Trek te grijpen. En waarom zouden mannen als Kasper Asgreen (EF Education-EasyPost), Maruo Schmid (Jayco AlUla) of Matej Mohoric (Barhain Victorious) niet kunnen verrassen met een solo?

Misschien is het ook voor Danny van Poppel een goede dag om mee te schuiven namens Red Bull-BORA-hansgrohe. Andere namen om in de gaten te houden op dit terrein? Fred Wright (Bahrain Victorious), Matteo Trentin (Tudor), Luke Plapp (Jayco AlUla), Bruno Armirail (Decathlon AG2R), Davide Ballerini en Mike Teunissen (XDS Astana), Alexey Lutsenko (Israel Premier Tech), Jenno Berckmoes (Lotto), Laurenz Rex (Intermarché-Wanty), Axel Laurance (INEOS Grenadiers) en Pascal Eenkhoorn (Soudal Quick-Step).

Deelnemerslijst (Cyclingflash.com)
Website organisatie


Weer en tv

Het wordt zondag ‘gewoon’ weer bloedheet in en rond Carcassonne. Het zijn omstandigheden waar de renners al de hele Tour de France mee moeten ‘dealen’, en deze keer loopt de maximale temperatuur op tot 31 graden Celsius. De zon schijnt bovendien de hele middag. De wind blaast wel vrij stevig uit het noordwesten aan 4 Beaufort.

De vijftiende etappe is van start tot finish live te zien op Eurosport 1 en via HBO Max. Ook de NOS en Sporza beschikken over de uitzendrechten voor de Ronde van Frankrijk en zijn er dus live bij. Voor de exacte uitzendtijden kun je altijd terecht in onze tv-gids Wielrennen op TV.


RIDE Magazine
33 Reacties
19-07-2025 20:05
Eindelijk nog eens een kans voor mvdp, dat was al zeker drie dagen geleden :)
    20-07-2025 03:38
    De enige die dit jaar in staat is om Pogacar te verslaan.
    20-07-2025 07:49
    Samen met Skjelmose Friket.
    20-07-2025 08:01
    Ja ze (we) raken verwend. Er zijn nog 120+ renners die nog niet eens in beeld zijn geweest deze Tour. Laat staan ook maar in de buurt van het denken aan het etappe overwinning zijn gekomen.
19-07-2025 20:15
Deze gaat absoluut niet voor MvdP zijn. Ten eerste is die laatste klim erg lastig voor hem en zijn er tal van renners die een stuk sneller omhoog gaan fietsen. Ten tweede gaat Lidl-Trek hem nooit in de vlucht laten in verband met de groene trui.
    20-07-2025 08:23
    Dacht je voor etappe 11 niet het zelfde?
19-07-2025 20:22
Mathieu lijkt me absoluut niet de favoriet voor deze rit. Hij zal zeker mee zitten en best kans hebben om lang mee te gaan, maar zodra het erop aankomt kijkt iedereen naar hem en wint een ander. Het is niet voor niets dat Mathieu in zijn carrière pas 1x heeft gewonnen uit een lange ontsnapping.
    19-07-2025 20:42
    Een show neerzetten is ook een overwinning.... Zoals vorige week
    19-07-2025 21:27
    Als alle andere renners in de kopgroep naar dezelfde persoon kijken om iets recht te zetten, is die persoon dan niet de favoriet?
    19-07-2025 23:46
    DIt wist ik nog niet. Wat een mooi feitje.
    Is dan zijn enige overwinning uit zo een groep de Amstel Gold race?
    20-07-2025 10:33
    Tirreno 2020
19-07-2025 22:44
Ik tip op Harry Sweeny. Die lijkt me al een hele tijd op een geweldig hoog niveau rond te rijden. Zijn klimtijdrit was fenomenaal; 15e als iets zwaardere renner van 75 kilo. Go Harry!
19-07-2025 19:04
Victor Campenaerts vanuit de vlucht? Dit lijkt me wel wat voor hem eigenlijk.
    19-07-2025 19:13
    Die had vandaag de opdracht om in een zware bergrit tot de laatste 15(!) renners in het groepje der favorieten te blijven in steun van Vingegaard... Morgen is het dus voor Van Aert en Benoot, die allebei in de bus binnenkwamen.
    19-07-2025 20:24
    Is ook mijn favoriet voor morgen.
    20-07-2025 11:48
    Sorry voor de Belgische fans... maar een Nederlander heeft groenere kansen vandaag... Maar laat me graag eens verassen!
    20-07-2025 11:48
    Groenere = grotere... haha
    20-07-2025 11:49
    Groenere = grotere... sorry haha
19-07-2025 20:13
Kijk even goed naar de klimmen, normaal te lastig voor MvdP. Wout/Tiesj kan ze denk net wat makkelijker aan
20-07-2025 00:18
Ik hoop op Gregoire. Dit ligt hem perfect vanuit de vlucht.
20-07-2025 08:06
Raar dat men op dit parcours MVDP als topfavoriet ziet. Lijkt me veel te zwaar voor hem. Ook raar dat Arensman, de sterrenkampioen, gisteren eindelijk een rit wint en nu ineens als beloning niet eens een ster krijgt :-) Dan gaan we maar voor Van Aert, natuurlijk.
20-07-2025 11:25
Zou mooi zijn als een Wellens of Narvaez eens de kans krijgen om mee te schuiven, zouden meteen bij de favorieten zijn gezien hun hoogvorm en TT/sprintkwaliteiten.
    20-07-2025 12:03
    Kan Wellens meteen ook het drieluik ritoverwinningen in alle grote rondes afvinken. Heeft zich gisteren ook gespaard trouwens.
    20-07-2025 12:36
    Hoe mooi het ook zou zijn voor Wellens of pakweg Benoot, ergens hoop ik toch dat het vandaag weer naar een vluchter uit een kleiner team gaat. Uno-X en EF zijn er al in geslaagd*, van mij mag het nu naar Groupama (Grégoire), Tudor (Alaphilippe), Cofidis (Aranburu), Arkéa, Picnic of Lotto gaan.

    (*Alpecin reken ik vanwege vdPoel en Philipsen niet meer bij de kleinere teams)
19-07-2025 23:45
Wordt weer dollemansrit vw sprint voor groen en het daarom lastig wegkomen voor de vlucht. En nog weinig ploegen een zege, plus vanaf stek 9 /Healey geen bedreiging voor AK. Dit is geen uitgemaakte zaak voor bijv Thieu of Wout.
20-07-2025 01:41
Dit gaat voor aanvallers zijn, zeker niet voor namen als De Lie en Milan en zelfs voor Matje is die laatste klim er te zwaar aan. Gaat eerder voor Woods of Gregroire zijn.
20-07-2025 07:28
Bookmakers schuiven Van Aert naar voren als favoriet voor deze rit. Laatste klim is normaal gesproken idd te zwaar voor Van der Poel.
    20-07-2025 08:19
    Mathieu, die slechts molshopen aan kan......versus Wout, de betere
    klimmer ? Tuurlijk maakt Mathieu geen schijn van kans om überhaupt
    er in de finale nog bij te zijn, maar is Wout het aan zijn status
    verplicht om dit wél te zijn.

    Net zoals in etappe 4 hé? die volgens vele experten, veel te hoog
    gegrepen was voor Mathieu en Wout hier de absolute topfavoriet was.
    Nu, het resultaat is gekend hé.......
    20-07-2025 08:39
    De tijd begint enigzins te dringen voor Wout om er een succesvolle Tour van te maken. Op voorhand is dit een uitgelezen kans voor de betere klimmer die hij is. Althans, dat lees ik al heel wat jaren en ook dit jaar nog. Ben benieuwd.
20-07-2025 08:03
Frank Vandenbroucke won hier met een legendarisch verhaal
    20-07-2025 09:13
    Moge het Frank Van Den Broek inspireren.
    20-07-2025 09:46
    Ben jij nu in de war met die andere (Spaanse!) vestingstad, Avila?
20-07-2025 10:36
Te zwaar voor MvdP. Ideale laatate klim voor Pogacar en eventueel voor Vauqulein of Martinez.
Ik zie van Aert ook niet als kanshebber. De klim a 10 procent over 3 km is gewoon te lang .

Reacties zijn gesloten.