Tour 2025: Wout van Aert wint solo in Parijs na kletsnat spektakelstuk met eindwinnaar Tadej Pogacar
foto: Cor Vos
zondag 27 juli 2025 om 19:36

Tour 2025: Wout van Aert wint solo in Parijs na kletsnat spektakelstuk met eindwinnaar Tadej Pogacar

Tadej Pogačar heeft de Tour de France 2025 gewonnen. De wereldkampioen uit Slovenië was 50 kilometer voor de finish in Parijs al zeker, omdat de tijden geneutraliseerd werden wegens gladheid. Pogačar mocht met Jonas Vingegaard en Florian Lipowitz het eindpodium op. De slotrit draaide met drie keer Montmartre, regenval en finish op Champs-Élysées uit op een spektakelstuk en een ritzege voor een ontketende Wout van Aert.

Na een uitstapje naar Nice keerde de Tour de France op de slotdag weer terug op de Champs-Élysées in Parijs, maar toch was er wat anders. De ASO had in de laatste rondes de Montmartre opgenomen in het parcours. Drie keer zelfs. De kasseiklim (1 km aan 6,5%) naar Butte Montmartre, richting de Sacre-Coeur, zat in 2024 in het parcours van de olympische wegrit. De top van de laatste klim lag op 6,5 kilometer van de eindstreep, dus was een massasprint allesbehalve een zekerheid.

Zondag 27 juli 2025, Tour de France: Etappe 21 (132.3 km)
Profiel-afbeelding voor Etappe 21
Start:
16:10 ( Mantes-la-Ville)
Finish:
19:26 ( Paris)

Traditie in ere: rustige start en veel foto’s
De slotrit ging van start met de traditionele fotomomenten. Met Tadej Pogačar (gele trui en bolletjestrui), Jonathan Milan (groene trui) en Florian Lipowitz (witte trui) waren de winnaars van de klassementen al bekend, dus mochten zij zich van voren begeven. Ook Ben Healy en Quinn Simmons vielen in de prijzen, als winnaars van de Prijs voor de Superstrijdlust en de beste ploegmaat van deze Tour de France.

Diverse samenstellingen gingen op de foto. UAE Emirates XRG koos zijn moment om op een groepsfoto te gaan, evenals de Italianen, de Australiërs en teams als Arkéa-B&B Hotels en TotalEnergies. Ruim voor Parijs ging dan al het tempo in het peloton, want de renners moesten wel op tijd het lokale rondje gaan betwisten. Het was gele trui Pogačar die zelf ook wat kopkilometers voor zijn rekening nam.

foto: Cor Vos

Geneutraliseerde finale in Parijs
Ondertussen kwam het bericht uit Parijs dat er door voorspelde regenval gladheid verwacht werd op de steentjes van de Champs-Élysées en de kasseien van Montmartre, waardoor de tijdsopname gestopt werd bij de vierde passage aan de finish. Alle renners moesten nog wel de finish halen, maar de laatste 50 kilometer, inclusief de drie rondjes naar Montmartre, telden alleen nog voor de ritwinst.

Na de eerste passage aan de finish, waar UAE Emirates XRG als eerste langskwam, begon de koers dan echt. Magnus Cort was de eerste renner die demarreerde, waarna meerdere renners het probeerden. Opvallend was de kopbeurt van Jonas Vingegaard, die op de slotdag iets wilde terugdoen voor zijn ploeggenoten. Bij het stilzetten van de tijdsverschillen, op 50 kilometer van de finish, reden Quinn Simmons en witte trui Florian Lipowitz nipt voor het peloton uit.

Kopgroep met Pogačar en Van Aert in de regen
Voor de eerste keer Montmartre werden zij gegrepen, want het tempo ging flink de hoogte in, vooral door Alpecin-Deceuninck, Tudor en Visma | Lease a Bike. Op de klim was het Julian Alaphilippe met de eerste demarrage, die gevolgd werd door Arnaud De Lie, Pogačar en Van Aert. Zij waren de aanstichters van een kopgroep van bijna 30 renners die na de afdaling overbleven. Jordi Meeus en Jonathan Milan misten de slag en moesten achtervolgen, terwijl een groot deel het wel geloofde.

Met nog 30 kilometer te gaan ging het dan toch regenen, wat de omstandigheden op de steentjes er niet makkelijker op maakte. Naast Pogačar, Van Aert, De Lie en Alaphilippe zaten onder anderen Victor Campenaerts, Matteo Jorgenson, Neilson Powless, Biniam Girmay, Axel Laurance, Jasper Stuyven, Kaden Groves, Kévin Vauquelin, Mike Teunissen, Pavel Bittner, Tobias Lund Andresen, Jenno Berckmoes en Jonas Abrahamsen mee. De ritwinnaar zat in die groep.

foto: Cor Vos

Een snok van Pogačar op de tweede keer Montmartre zorgde voor een nieuwe schifting. Alleen Davide Ballerini, Jorgenson, Van Aert en Matteo Trentin konden mee met de gele trui, terwijl Matej Mohoric in de afdaling nog aansloot. Het zestal draaide goed rond en pakte zo 20 seconden op de achtervolgende groep bij het ingaan van de laatste ronde van bijna 17 kilometer. Dat liep daarna snel op richting de 40 seconden, waardoor de groep-Groves geslagen was.

Pogačar opent, maar Van Aert slaat toe op laatste Montmartre
In die slotronde wilde Visma | Lease a Bike het overtal uitspelen, want Jorgenson koos de aanval. Die werd snel gecounterd, waardoor het toch aankwam op de laatste keer Montmartre. Pogačar begon op kop met Van Aert in zijn wiel geplakt. De Sloveen knalde door op het steilste stuk, maar Van Aert had zelf nóg een versnelling in huis. Hij wist op de natte keitjes een gat te slaan en zelfs weg te rijden van Pogačar en de rest.

Met een voorsprong van ruim 5 seconden dook de Belg van Visma | Lease a Bike de kletsnatte en razendsnelle afdaling in. Vol risico ging Van Aert de laatste vijf kilometer in, terwijl het gele stipje in de achtergrond steeds kleiner werd en terugviel in de groep-Jorgenson. De (unieke) solozege op de Champs-Élysées kon Van Aert toen niet meer ontgaan. Nadat hij eerder al een massasprint won in Parijs, mocht Wout van Aert ditmaal solo winnen op de beroemdste boulevard van Frankrijk.

Het was de tiende ritzege ooit voor Wout van Aert in de Tour de France, nadat hij eerder dit jaar ook al de Giro-etappe over gravelwegen had gewonnen. Achter hem werden Davide Ballerini en Matej Mohoric tweede en derde, vlak voor een uitbollende Tour de France-winnaar Tadej Pogačar, die natuurlijk ook juichend over de streep kwam op de Champs-Élysées.

Tour de France 2025
Ritwinnaar en leiders in klassementen na etappe 21
Shirt for OIC AK
In de RIDE Magazine Zomergids 2025 (€12,50) lees je een uitgebreid interview met wereldkampioen Tadej Pogačar. De Sloveen kwam spontaan naar de Alpecin Barbershop voor een knipbeurt en dat draaide uit op een interessant interview. Pogačar praat over het pakken van KOM's en het nastreven van nieuwe doelen. Bestel jouw exemplaar van het zomernummer 2025 van RIDE Magazine hier!!
RIDE Magazine
141 Reacties
27-07-2025 19:55
Wat een nummer. En eigenlijk helemaal uit het niets, want deze Tour was geen hoogvlieger van Van Aert. En ineens knalt hij weg van Pogacar.

Het lijkt na die Giro-rit in Siena wel dat hij zich enkel kan opladen om nog eens boven zichzelf uit te stijgen in heel speciale ritten. Toch wel een erg mooie voor zijn 10de ritzege in de Tour.

Verder een spektakelritje. Waanzinnig om te zien hoe snel ze over die natte kasseien vlogen. Veel leuker dan de traditionele Champs-rit, maar of het een blijvertje is? Het zou me toch een beetje verwonderen eigenlijk.

Pogacar weer een geweldige koers gereden. Zijn 4de eindzege vrij eenvoudig binnengehengeld maar toch voor het eerst ook de mentale vermoeidheid die zich heel duidelijk heeft gemanifesteerd bij hem. Benieuwd hoeveel jaar de honger nog groot blijft bij deze geweldenaar.

Voor de Lage Landen ook een succes-Tour. De Belgen met 6 ritzeges en de Nederlanders ook 3 stuks. Het is vaak een pak minder geweest.
    27-07-2025 20:11
    Belgen met 6 ritzeges met 5 verschillende renners en dan kan je eigenlijk nog zeggen dat de meeste Belgen in de breedte tegenvielen (met verschillende oorzaken) en dat degenen die het meeste lieten zien, vaak de helpers waren.
    27-07-2025 20:16
    Tel daarbij de overwinningen op van de Nederlandse en Belgische ploegen: Groves, Yates en Paret-Peintre.

    Lage landen, 12 stuks.
    27-07-2025 21:40
    En Belgisch aandeel in alle truien: Geel/Bollen (Wellens), Groen (Stuyven, Theuns, Nys), Wit (Meeus) en ploeg (Van Aert, Benoot, Campenaerts) en renners op het eindpodium.
27-07-2025 20:14
Pogacar wint het geel, Wout en Visma sluiten de Tour af met een meer dan positieve noot .. het evenwicht in het universum hersteld en iedereen blij !
Of ... hoe mooi kan je deze Tour afsluiten !

Bizar sterk lijstje van winnaars trouwens deze Tour: Milan Merlier Philipsen - Pogacar Remco MvdP ... mooi dat Wout zijn naam daarbij kan zetten. En Arensman natuurlijk.
27-07-2025 19:43
Jammer dat MvdP er niet was om Wout zoals gewoonlijk te lossen ;-). Nee, zonder gekheid je kan niet kloppen wie er niet is. Knap gedaan!
    27-07-2025 19:54
    Die had hier voorzeker bij gezeten.
    27-07-2025 19:54
    Jammer dat Evenepoel er niet was om na de neutralisatie van WVA door MVDP weg te knallen op een tussenstuk en weg te blijven…
    27-07-2025 20:28
    Mvdp kon wout vorig jaar ook niet lossen. Heb zelfs de indruk dat pogy en wout er dit jaar sneller opreden
    28-07-2025 10:54
    Misschien al maar een geluk na 3 weken zware tdf en de jaarlijkse kwaaltjes van mvdp in grote rondes (wordt precies altijd ergens ziekjes) had die er wellicht ook gewoon afgereden geweest, ik denk niet dat hij gezien de omstandigheden baalt van deze ‘gemiste’ kans.
27-07-2025 19:43
Zo Wout rekent even af met Vingegaard ( waar hij geen trap teveel voor heeft gedaan ) en Trine. Geweldig.
    27-07-2025 19:58
    Kleinzielig als het zo is, en ieder geval jij die zoiets bedenkt.
27-07-2025 19:44
Prachtig. Wat een uniek renner is Pogacar toch, om nu nog zo om de zege te koersen. Onthou dit tijdperk waarin we leven.
27-07-2025 19:45
Wielrennen moet het hebben van onvoorspelbaarheid. En uitgerekend de grootste wedstrijd van het jaar eindigt altijd op een voorspelbare manier. Tot dit jaar. Perfect parcours, niet meer veranderen,.....hooguit Mont Martre iets verder van de finish, zodat nog meer renners kans maken op de overwinning.
    27-07-2025 20:27
    Deze tour was geschreven voor Matthieu en voor Pogacar met al die klassieker parcoursen en aankomsten, maar lekker dat WvA de pedalen kon laten spreken, eindelijk weer op niveau, nu niet weer ziek worden
27-07-2025 19:49
Geweldig, wat is het hem gegund!
27-07-2025 19:49
Hier had Pogi toch buiten de Wout gerekend.
27-07-2025 20:11
Wat mooi voor WvA - als je het iemand gunt. En de manier waarop, uitmuntende uitvoering. Jorgensen voorbeeldige teamgenoot - wat een teamplayer.

En wat neemt Pogacar een risico, als ie onderuit gaat is het voorbij - tof dat hij het deed maar eigenlijk niet goed snik. Het loopt nu goed af maar was toch te bizar geweest als WvA a la Nibali Pogacar in de afdaling over zijn theewater trekt en een uitbollende Vingegaard de gele trui aan had mogen trekken. Ach, het had een passend plottwist geweest van een vermakelijke Tour - jammer dat het verschil tussen de twee matadoren te groot was om echt een strijd te worden. Maar heel veel leuke etappes.

Op naar de Vuelta!
    27-07-2025 20:20
    Koers was geneutraliseerd he.
    27-07-2025 20:25
    Pogacar moet wel finishen…
27-07-2025 20:32
Slim gespeeld idd. Maar het was ook pogy die ervoor beurten oversloeg om zn benen te sparen in tegenstelling tot wout die tot de aanvallen van matteo de motor was id kopgroep
27-07-2025 23:32
Vanuit Noord-Holland feliciteren wij Wout met deze schitterende overwinning. Hup Wout!
27-07-2025 19:39
Dik verdiend (maar hij mag ook de motor bedanken)
    27-07-2025 19:42
    Wat motor, wie motor? Hij reed er Pogacar bergop gewoon af..

    Wout is zelf een motor
    27-07-2025 19:51
    @LeoR AWestie bedoelt natuurlijk Pogacar als motor die ervoor zorgde dat de rest eraf moest.
27-07-2025 19:41
Leuk voor deze halve nederlander.
27-07-2025 19:42
Pogi. Hand van stuur voor finish. Gele kaart en terugzetting laatste plaats. Tour verloren.
    27-07-2025 19:58
    Wout van Aert had zelfs twee handen van zijn stuur, wat moet dat dan wel niet voor straf opleveren?
    27-07-2025 20:41
    Gele kaart zou niet misstaan bij zijn gele trui!
    27-07-2025 23:28
    Tuurlijk niet, tijd was toch al opgenomen
27-07-2025 19:42
Op het puntje vd stoel. Zo gegund....top. MvdP zal wel effe balen.
27-07-2025 19:44
Leuk en aardig allemaal om de Tour te winnen, maar als je in Parijs wint ben je pas echt een grote. Wout is de beste!
    27-07-2025 19:51
    Het plan heeft uitgepakt.
27-07-2025 19:45
Genieten!
27-07-2025 19:45
Iedereen blij, behalve Trine. Prima gedaan door Campenaerts, Jurgensen en Van Aert.
27-07-2025 19:46
Ik had gedacht dat de Montmartre geen enkele betekenis zou spelen, misschien moeilijk voor Merlier. Maar goed dat ik niet aan weddenschappen deelneem.

Wat een spektakelstuk. Elke klim was een afvalling op de beste manier. Deels verwachte namen, deels onverwachte (dit was de beste Mohoric van de voorbije 18 maanden). Mag zeker terugkomen.
27-07-2025 19:49
Toffe rit, gewoon jaarlijks afwisselen met de sprint aankomst wmb.
    27-07-2025 19:53
    Wat mij betreft maken ze er een ochtend- en een avondetappe van.
    Dan krijgen de sprinters nog een beloning om zich over de bergen te zwoegen, maar krijgen we ook dit spektakelstuk geserveerd, veel leuker dan die langgerekte geeuw van de voorbije jaren.
27-07-2025 19:49
Prachtige Tour geweest!!!
27-07-2025 19:52
Eindelijk winst voor de sympathiekste Belg van België , en de bloemen zijn natuurlijk voor mevr Vinigaard
27-07-2025 19:53
Wauwww wat een mooie laatste etappe . Ze gaan wel gruwlijk in de fout bij Eurosport om dit te omschrijven als monument .

Het is wout gegund veel net niet deze ronde leuk dat hij hem dan toch wint gewoon een klasse renner . Voor wout toch beter een andere ploeg op te zoeken Quickstep zou een mooie zijn absolute kopman overal.

Pogi wat een coureurs wat een renner genieten dat je met de gele trui dit nog doet terwijl het niet hoeft . Koersdier puursang . Volgend jaar voor nummer 5 kan niet wachten.

jammer dat Vdp er niet was de kans was groot geweest dan het voor wout weer een 2e plaats zou zijn geweest .

Jonas sterke tour gereden als je ziet wat het verschil met de rest is inmens verschil . Jonas doet er goed aan om ook andere rondes te rijden om zijn prijzenkast nog meer te vullen .
    27-07-2025 20:15
    Het blijft slikken dat Van Aert voor TJV rijdt hè.
    27-07-2025 20:25
    Helemaal niet ik ben geen belg ik ben een Nederlander. Sterker nog ik ben Uae Pogi fan , uiteraard ook Vdp fan .

    Ik kijk gewoon naar het geheel voor Jonas is het beter als voor wout een echte knecht in de plaatst komt. En voor wout een ploeg waar die absolute kopman is ala pedersen
    27-07-2025 21:07
    Volgens mij is er voor Vingegaard geen betere knecht dan Van Aert en is er voor Van Aert geen betere ploeg dan Visma. Van Aert is sterk in grote rondes en krijgt bij Visma voldoende kansen om voor eigen succes te richten zonder dat daar veel druk op ligt doordat het klassement van Vingegaard belangrijker is.
27-07-2025 19:55
Neutralisatie was wel de redding. Anders teveel renners op parcours en gaat een Pogi zeker niet zo tekeer ook. Met zulke kleine groepjes gaat dit net!
27-07-2025 20:04
Opmerkelijk, de laatste drie zeges van WVA: rit in de Vuelta, rit in de Giro, rit in de Tour.

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine