Tour 2020: Wout van Aert klopt Bol in wandeletappe naar Privas, Yates nieuwe leider
Wout van Aert heeft in Privas de vijfde etappe van de Tour de France op zijn naam geschreven. Na een ongebruikelijk gesloten rit klopte de Belgische renner van Jumbo-Visma Cees Bol in de sprint. Adam Yates nam het geel over van Julian Alaphilippe, die een tijdstraf kreeg.
De vijfde dag van de Tour de France begon in Alpenstad Gap, waar Matteo Trentin vorig jaar in zijn Europese kampioenstrui solo de overwinning behaalde. Daarvandaan trok de karavaan in voornamelijk dalende lijn over 183 kilometer naar het in de Ardèche gelegen Privas, dat slechts een keer eerder etappeplaats was. In 1966 ging hier de vijftiende rit naar Bourg-d’Oisans van start, die onder erbarmelijke weersomstandigheden solo werd gewonnen door Luis Otaño.

foto: Cor Vos
Op andere dagen werd vanuit het vertreksein direct gedemarreerd, maar nu ging de etappe kalm van start. Na vier kilometer was Kasper Asgreen de eerste die wat afstand nam en de Deense kampioen zag Thomas De Gendt aanhaken, maar beide renners lieten zich vlug weer inlopen. Het peloton deed het met 40 per uur rustig aan en gegroepeerd werd naar de tussensprint in L’Épine gereden, na 48 kilometer.
Opwinding aan de tussensprint
In aanloop naar de tussensprint werd het tempo opgevoerd, wat voor het eerst voor opwinding in deze etappe zorgde. Sam Bennett kwam als eerste over de streep, voor zijn ploeggenoot Michael Mørkøv die daarmee belangrijke punten wegkaapte voor de concurrentie. Groene trui Peter Sagan kwam achter Caleb Ewan als vierde door, waardoor hij de koppositie in het puntenklassement aan de Ierse sprinter van Deceuninck-Quick Step moest afstaan.
Nadat de punten waren verdeeld, keerde de rust terug in het peloton. De renners reden geclusterd door de Drôme naar het Rhônedal, waar na 130 eentonige kilometers de Col de Serre Colon lag. Daar liet Benoît Cosnefroy zijn bolletjestrui zien voor het verzamelde publiek op de top en raapte het enige puntje op. De AG2R-renner nam na het passeren van de streep zijn plek weer in tussen zijn collega’s.

foto: Cor Vos
Bij het ingaan van de laatste 50 kilometer werd de snelheid opgeschroefd in deze ongebruikelijk gesloten Touretappe. Tijdens de passage van Rhônestad Montélimar, 35 kilometer van de streep, werd de wedstrijd opgeschrikt door een valpartij van Sepp Kuss. De klimmer van Jumbo-Visma schoof onderuit bij een vluchtheuvel, maar kon met enkele kleerscheuren zijn weg weer hervatten en achteraan aansluiten in het peloton.
Gegroepeerd naar de finale
Ondanks de tempoversnelling in het Rhônedal, dat berucht is om de Mistral, bleef het pak samen. Eenmaal de Rhône overgestoken lag de tweede, en tevens laatste, klim op de route. Ook op deze Côte de Saint-Vincent-de-Barrès werd Cosnefroy het enige punt voor de bergtrui gegund, waar hij zijn totaal mee uitbreidde tot 23 punten. Daarna was het nog zestien kilometer tot de aankomst in Privas.

foto: Cor Vos
Op achtenhalve kilometer van de streep begon INEOS Grenadiers plots gas te geven. De Britse ploeg zag dat de mannen van Jumbo-Visma wat verder naar achter zaten en probeerde het op de kant te zetten. De concurrentie liet zich echter niet verrassen. De geel-zwarte formatie stormde naar de kop van het peloton en stelde haar treintje op naast dat van INEOS Grenadiers. Dan was het de kilometers aftellen naar de streep.
Op drie kilometer van het einde namen de sprintersploegen het commando over. Team Sunweb leidde het pak vervolgens onder de rode vod door voor Cees Bol. De Nederlandse sprinter vocht een verbeten duel uit met Wout van Aert, die uiteindelijk aan het langste eind trok. Voor de Belg van Jumbo-Visma was het zijn tweede etappezege in de Tour, nadat hij vorig jaar in Albi ook al eens de beste was.
Samenvatting etappe 5:
Deze rit was wel een aanfluiting voor de Tour qua verloop.
Wat zich dit seizoen wel aftekent is dat iedereen zijn koers op VdP afstemt en dit succes kan hebben. Kortom hij rammelt wat aan de boom en op veel parcoursen zal hij z'n energie verspild hebben zonder dat het iets heeft opgeleverd. Sprint-ie aan het eind misschien nog mee voor de winst, maar legt hij het vaak af. Daarentegen als het wel lukt, zijn z'n overwinningen groots en of bijzonder in de zin van hoe ze tot stand komen.
Bij Wout van Aert gok ik dat dat element door z'n carrière heen minder zal zijn, maar wellicht meer gaat winnen. Alhoewel de overwinning van Strade Bianchi wel top was. Van Aert wint in ieder geval dit seizoen alvast twee vette vissen, en heeft dus al 2 touretappes op zak. Dat kan VdP niet overleggen.
Ben eigenlijk vooral benieuwd hoe ze zich tot elkaar gaan verhouden in de koersen waar ze elkaar als kanshebbers gaan tegenkomen. WvA ging ondanks valpartij al behoorlijk goed in Roubaix, hoe gaat VdP daar zijn. En evenzo ben ik benieuwd naar hoe WvA in iets als een Amstel Gold Race gaat zijn. Vorig jaar was die daar niet zo best, terwijl VdP enorm verbaasde. Dit jaar klimt WvA wel een pak beter, maar tegelijkertijd leverde VdP een zeer straffe prestatie in Lombardije. Kortom, op welk soort parcours gaat wie vd twee de overhand krijgen. Of worden/zijn het allebei superallrounders voor de rest van hun carrière.
Nou, ik had het Bol enorm gegund en Sunweb ook. Maar Wout was gewoon beter.
Toch een lans voor Bol want hij is 2 keer goed op de afspraak geweest. Alleen nog niet perfect op de afspraak.
Ik hoop er in elk geval op. Deze twee op hun absolute top in rechtstreeks duel in een koers als de Ronde of Parijs-Roubaix, beter kan niet.
Ik ben benieuwd wat al die WVA fans die roepen dat hij weg moet bij TJV nu te zeggen hebben.
Maar hij moet niet per se weg hoor. Meer steun voor iemand die meerdere etappes kan winnen is wel welkom en zit binnen de mogelijkheden.
En wat moet je nou nog over Van Aert zeggen? Zoals Zonneveld al zei: Van Aert is een team op zich. In de winter wint hij in het veld, in het voorjaar op de Italiaanse heuvels en in de zomer in de sprint.
Het is nu gewoon in de Tour en dus meer zichtbaar.
Wat moet dit doen met de moraal van Ineos, die dachten het heft in handen te nemen en een mentaal tikkie te geven. Zien ze een knecht van Roglic / Dumoulin ook 'gewoon' winnen. Moeten de knechten bij Ineos toch ook een tikkie jaloers van worden...
Jammer voor Bol dat Wout vandaag "mocht"
Bennett op koers voor groen!
Als het klopt, zal hij moeten opletten dat hij geen reputatie krijgt. In de eerste rit had hij eigenlijk een bestraffing verdiend.
Hopelijk heeft hij een bus vaseline op zijn anus gesmeerd, want Wuyts en De Cauwer schuiven er een hele pauw in...
EveneWIE?
De koning is dood, leve de koning!
PS. Ik moet nog zien of et het haalt in de driestrijd Pogacar Evenepoel Bernal.
Bernal klimmer Evenepoel temporijder en Pogacar puncher?
Roglic is over de laatste 2 jaar gezien de beste renner ter wereld. Of toch Alaphilippe?
Ik zie dat je het altijd wel goed uitlegt, Michelangelo, enkel jammer dat je voortdurend leugens verkondigt. Dat hoeft niet.
Ik ben bang dat onze beste uiteindelijk meesterknecht van een Sloveen blijkt.
Dus een klein tikje jaloers ;-)
Maar serieus: van Aert is Belgisch renner van het jaar vanwege de grotere wedstrijden die hij wint.
Kan meteen iedereen stoppen met zeuren over zijn knechtwerk.
Volgens mij nu iedereen happy!
rest van de treintjes... niet gezien.
Je hebt gelijk, maar uiteindelijk doen ze het ook nooit goed bij Jumbo