Tour 2019: Lagere kijkcijfers dan vorig jaar ondanks Nederlands succes
De afgelopen Tour de France heeft, ondanks het succes van Jumbo-Visma en Steven Kruijswijk, minder kijkers weten te trekken dan vorig jaar. In 2018 stemden gemiddeld 847.618 mensen af op de live-uitzendingen van de NOS, dit jaar waren het volgens sporteconoom Daam Van Reeth 783.689 kijkers.
Vier jaar geleden haalde de Franse rittenkoers de hoogste kijkcijfers (gemiddeld 1,1 miljoen mensen) in twintig jaar, maar sindsdien heeft de NOS niet meer zulke aantallen gehaald. In vergelijking met vorig seizoen is er een daling te zien van 7,5%. Daarmee is Nederland met Spanje (-10%) het enige land waar de Tour aan populariteit verliest.
En dat is toch opvallend, aangezien het vanuit Nederlands oogpunt een zeer succesvolle Tour was. Zo won Jumbo-Visma maar liefst vier etappes, waaronder met Mike Teunissen en Dylan Groenewegen. Bovendien zegevierde de Nederlandse formatie in de ploegentijdrit in en rond Brussel.
Daarnaast wist Steven Kruijswijk na drie weken Tour het podium te halen: de 32-jarige ronderenner werd derde achter eindwinnaar Egan Bernal en Geraint Thomas. Hierbij moet wel de kanttekening worden gemaakt dat er dit jaar meer mensen hebben gekeken naar Eurosport (+6,8%), al is het slechts een stijging van 1865 mensen.
Uitzondering
Overigens is het marktaandeel van de NOS wel gestegen met 2,5%. Dit komt omdat het marktaandeel is gebaseerd op het totale kijkerspubliek van een bepaald moment. Verder zien we wel een flinke stijging van het aantal kijkers in de traditionele wielerlanden België, Frankrijk en Italië.
Er zullen volgens Reeth – die verbonden is aan de KU Leuven – nog kleine wijzigingen plaatsvinden, aangezien de kijkcijfers van de laatste etappes nog moeten worden verwerkt. De definitieve resultaten zullen op een later tijdstip worden bekendgemaakt.
Some small changes will still occur when last stages are added but trends are clear. Final numbers will follow later. I also hope to add data from Denmark, UK, Norway, Australia and US. Anyone with info/access to #tdf2019 viewership data from other countries, please get in touch. pic.twitter.com/DVNE7e9Ymc
— Daam Van Reeth (@vrdaam) July 28, 2019
Update 17:50 uur
De NOS laat in een persbericht weten dat er gemiddeld 817.000 mensen keken naar de Ronde van Frankrijk. Dat is nog altijd minder dan vorig jaar, maar het verschil is kleiner dan aanvankelijk gedacht. Er keken dit jaar ook veel meer mensen naar De Avondetappe, de dagelijkse wielertalkshow gepresenteerd door Dione de Graaff en Herman van der Zandt. Het televisieprogramma trok gemiddeld 995.000 kijkers.
Ik kan Ducrot al jaren niet meer aan..
Een beetje wielerliefhebber luistert niet naar verslag op de NOS.
Dit is door velen al vaak verteld maar de NOS houd vast aan dit presentatieduo, dan moet je ook genoegen nemen met lagere kijkcijfers
Anders lijkt me dit inderdaad lastig te verklaren, in een Tour waar we als Nederlanders op alle fronten meededen of zelfs domineerden.
Of het is toch de persoonlijkheid van Tom die meer kijkers trekt dan de wat Steven die toch wat minder uitstraling heeft.
1. Steeds meer Nederlanders kijken de Tour op Sporza.
2. Steeds meer Nederlanders kijken niet meer op tv maar via een online livestream.
Al met al vind ik die 783k kijkers dus zelfs best veel.
Vreemde conclusie dus. De redenen worden hierboven gegeven...
Maar toegegeven: de locaties van De Avondetappe waren erg mooi. Inhoudelijk was het triest met saaie gasten, vaak niet gehinderd door enige kennis van wielerzaken ! Het roer moet om bij "NOS Wielrennen", anders zullen de cijfers nog verder inzakken .
De Belg is super in het commentaar!
Veel mensen slaan een dag naar Gap rustig over om vervolgens wel voor de laatste drie Alpen ritten te gaan zitten. Benieuwd dus hoe dit er over een week uitziet!
De aantallen zijn niet precies bekend , maar komt boven de 300000 uit.
Matig artikel trouwens.