Supportersgeweld houdt ook Flanders Classics bezig: “Willen niet raken aan benaderbaarheid renners”
Foto: Cor Vos
Niels Bastiaens
woensdag 16 april 2025 om 07:48

Supportersgeweld houdt ook Flanders Classics bezig: “Willen niet raken aan benaderbaarheid renners”

Het vraagstuk over supportersgeweld in het wielrennen beroert niet alleen Parijs-Roubaix, maar ook andere grote spelers in de koers. Flanders Classics kende een incidentloze klassieke campagne, maar ziet maar één oplossing om misdadigers zoals de man die een bidon naar Mathieu van der Poel gooide in de Helleklassieker definitief een halt toe te roepen.

“Qua sensibilisering heeft Parijs-Roubaix het niet heel anders aangepakt dan wij”, zegt CEO van Flanders Classics Tomas Van Den Spiegel in gesprek met onze website. “Zij hebben op voorhand opgeroepen tot respect. Dat doen wij ook. Ons probleem is natuurlijk dat, wanneer je honderdduizenden mensen langs de kant van de weg hebt, er altijd wel onverlaten tussen zitten die willen opvallen. Je kunt als organisator heel weinig anders doen dan sensibiliseren, oproepen tot respect en zo goed mogelijk proberen handhaven.”

In dat laatste heeft zijn organisatie stappen gezet, zegt Van den Spiegel. “We hebben dit jaar beter gehandhaafd en nog meer ingezet op politionele aanwezigheid. Op de Oude Kwaremont was in de Ronde van Vlaanderen, dankzij een goede samenwerking met de overheden, nog meer toezicht en extra stewards. Of dat er effectief toe heeft bijgedragen dat er geen incidenten waren, is lastig in te schatten. Het is in ieder geval een thema wat ons constant bezig houdt. Maar wel eentje dat heel moeilijk aan te pakken is.”

Volgens Van Den Spiegel is er één oplossing. “Alle mensen die hun boekje te buiten gaan, identificeren en vervolgen. Dat is de enige manier om effect te genereren. Wij stellen ons steeds burgerlijke partij, dan is het aan het parket om daar gevolg aan te geven. We dachten dat de spuw- en biergrens niet nog erger kon overschreden worden, maar het is toch gebeurd.”

CEO Tomas Van Den Spiegel van Flanders Classics – foto: Cor Vos

“Waar eindigt het dan? Op een bepaald moment moet er een duidelijke rode lijn worden getrokken”, doelt Van Den Spiegel op het voorval in Parijs-Roubaix. “Dan is nu het perfecte moment om te laten verstaan dat dit niet kan, net zoals het in de voetbalstadions al jaren gebeurt.”

Voorzichtig met barrières
Alleen, voetbalstadions zijn een beveiligde omgeving. “En wij organiseren in de publieke ruimte, waar mensen vrij zijn om te gaan en staan waar ze willen. Bovendien heeft de populariteit van de koers ook te maken met de benaderbaarheid van de renners, het feit dat de mensen dichtbij hun helden kunnen zijn. Als je daaraan moet raken, raak je aan de ‘core’ van het wielrennen. En waarom wielrennen zo populair is. Dat is een heel moeilijk evenwicht.”

Daarom wil Van den Spiegel ook voorzichtig zijn met nog meer afstand creëren tussen renners en publiek in zijn wedstrijden. “Je zou kunnen zeggen: overal waar we kunnen, gaan we barrières inbouwen. Maar het zou toch ook jammer zijn om 99,9% van de mensen te straffen, omdat enkele ‘onnozelaars’ zich elk jaar geroepen voelen om op te vallen. We moeten vooral isoleren en zorgen dat ze twee keer nadenken.”

Nochtans, in de Ronde van Vlaanderen zie je veel meer dranghekken dan in Parijs-Roubaix, waar de fans achter een touwtje moeten plaatsnemen. “Daar doen we in belangrijke zones geen compromissen op. Maar dat doen we met name om een veilige passage van het hele konvooi te garanderen. Als iemand het in zijn hoofd steekt om een renner te bekogelen, dan kan hij dat eender waar doen. Over dranghekken kun je ook nog dingen gooien. Juist daarom focus ik vooral op sensibilisering en vervolging als hoofdmaatregel.”

RIDE Magazine
11 Reacties
15-04-2025 14:55
Supportersgeweld... dit soort termen lijken vooralsnog niet aan de orde. Daarbij krijg ik toch vooral het beeld op het netvlies van het voetbal.

Ik denk overigens dat, ondanks het biergooien, het spugen en de bidon, het wielrennen een veel grotere uitdaging heeft als het gaat om veiligheid en supporters. Namelijk die groep mensen die vooral bezig is om zelf in beeld te komen, of dat hele kekke filmpje te maken. Die groep is veel groter, en uiteindelijk ook veel gevaarlijker. En zie ik eigenlijk ook niet echt kleiner worden richting de nabije toekomst.
    15-04-2025 19:44
    Alleen is er in Vlaanderen nou juist een overlap tussen voetbalsupporters en het dronken tuig aan de kant van de wedstrijd tijdens de Kerstperiode en de kasseienklassiekers.
15-04-2025 17:19
Qua sensibilisering zal het toch wat breder moeten gaan dan alleen de koers. Je hoeft hier maar door de commentaren te waden om te weten dat het probleem begint bij lekker anoniem schelden, kleineren, mensen belachelijk maken enzovoort. De cultuur van ‘Ik moet alles kunnen zeggen’. Je ziet het overal om je heen, naar hulpverleners, naar mensen achter een balie. Ook fysiek wordt er gescholden, zie je respectloos gedrag. Combineer dat met alcohol en de profileringsdrang via social media en je hebt de perfecte storm, die ultiem resulteert in gooiers van van alles en nog wat en inbeeldkomers met van alles en nog wat. Allemaal even gevaarlijk. De gooiers hebben gelukkig tot nu toe minder fysieke schade veroorzaakt dan de inbeeldkomers.

Dus willen we werkelijk iets veranderen dan zullen we overal respect voor elkaar moeten hebben, op een normale fatsoenlijke manier met elkaar om moeten gaan. Online en offline en zullen we af moeten van de ego cultuur van ‘ikke wil in beeld’. Je kunt zoveel beveiligen als je wilt zonder verandering in mentaliteit zal er weinig veranderen. En die mentaliteitsverandering geld voor iedereen. En zolang we in de wereld een fiks aantal regerings- en partijleiders en anderen met teveel macht hebben zal er vermoedelijk weinig veranderen, hopelijk staan er steeds meer mensen op tegen de mentaliteit van ‘ik moet toch alles kunnen zeggen, tegen de ego centrische ikke wil in beeld cultuur’.
    15-04-2025 19:56
    Fantastisch, maar tot we die utopische wereld betreden, moeten organisatoren en autoriteiten gewoon hun verantwoording nemen, net zoals dat rond voetbalgeweld gedaan is. Daar werd door clubs veertig jaar geleden overigens ook de verantwoordelijkheid ontweken met de stelling dat het bij voetbalvandalisme om een maatschappelijk probleem ging waar zij geen invloed op hadden.
16-04-2025 13:19
Dat slappe gedoe steeds zorgt dat dit nooit stopt.
1) Maak een app voor meldpunten
2) Zorg dat je politie standby hebt wanneer iets gebeurt
3) Spreek uit dat je het niet meer pikt en altijd juridische stappen zal zetten obv zwaarste incident
4) Vraag andere supporters foto's te maken van incidenten en deze via app te melden

Dat zwakzinnige gedoe van sensibiliseren en oproep tot respect heeft geen zin. Maak duidelijk dat je dit niet meer pikt en wat de consequenties zijn.
15-04-2025 22:51
Succes daarmee... Ondertussen krijgt de biergooier van Koppennergcross geen straf.

https://www.nu.nl/wielrennen/6352716/geen-straf-voor-man-die-bier-over-veldrijder-gooide-worden-in-de-steek-gelaten.html
    16-04-2025 09:15
    Volgens mij vinden wel wat mensen het een terecht voorval en zal Iserbyt het wel uitgelokt hebben :p
15-04-2025 15:27
Die trend in de hele maatschappij waarin aangedrongen wordt mensen erbij te lappen voor wat ook krijgt steeds meer gestapo-achtige vormen. Neem zelf je verantwoordelijkheid als organisator. Bah!
    15-04-2025 18:34
    @Ray Geef eens aan wat je met "Gestapo-achtige vormen" bedoelt. Ik zie in dit kader niets wat des "Gestapo's " is. Mensen erbij te lappen of iedereen zijn gang maar laten gaan ; Is that the question ? Ik weet het antwoord wel.
16-04-2025 12:34
Vindt de term 'misdadiger' wel wat overdreven. Het zijn mensen die iets doms doen. Vandaal of raddraaier, ok, maar bij misdadiger denk ik aan inbrekers en moordenaars.
17-04-2025 12:21
Bier, pis , fluimen en bidons , dat hoort niet nergens op geen enkel event !
(Ok biergooien bij rowen hëze of Normaal wel, al is het een beetje duur). Gewoon melden, en zwaar aanpakken !
Op een cyclocross , afgesloten terrein met toegang controle gemakkelijk een jaar toegang ontzeggen !
Daarbuiten is lastig..

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine