Sky-ploegleider Portal: “Verbieden vermogensmeters zal geen verschil maken”
Nicolas Portal verwacht niet dat het door ASO voorgestelde verbod op vermogensmeters een verandering teweeg zal brengen. Dat vertelt de ploegleider van Sky aan Cyclingnews. De Fransman is van mening dat voor een aantrekkelijkere wielersport meer discussie tussen de organisatoren en de betrokken partijen nodig is.
Vermogensmeters zijn de afgelopen jaren gemeengoed geworden in het profpeloton, maar worden ook bekritiseerd omdat het de spanning in de koers zou verminderen. Portal is echter van mening dat renners hun lichaam goed genoeg kennen en de hulp van een vermogensmeter niet per se nodig hebben. “Ik denk niet dat het enig verschil zal maken”, oordeelt Portal. “Wanneer je geen energiemeter hebt, is het prima. We beschikken dan alleen niet over de data.”
Portal ziet het gebrek aan communicatie tussen de partijen als een groter probleem. “Ik beschouw mijzelf als wielerexpert. Het is mijn wereld, al ben ik geen organisator van wedstrijden. Ik wil niet in hun schoenen staan, maar ik heb het idee dat er elk jaar wel iets is met de UCI of de organisatoren. Ik begrijp dat ze wedstrijden aantrekkelijker willen maken, maar soms lijkt het wel alsof er geen discussie is.”
Hij noemt de beslissing om teams te reduceren als een voorbeeld van een maatregel die geen effect had op het wedstrijdverloop. “Op dit moment zie ik nog steeds niet in waarom ze dat gedaan hebben. Was het voor de veiligheid, of iets anders? We hebben de Tour gewonnen met slechts zeven renners. Halverwege viel Gianni (Moscon, red.) uit en van die zeven waren er twee kopman. Ik denk niet dat het een goede beslissing is geweest.”
Betere dialoog
Portal pleit voor een betere dialoog tussen de verschillende partijen. “Ik denk dat ze moeten begrijpen hoe de renners koersen. Daar zijn ze een beetje ver van verwijderd. Dat is normaal, want dat is niet hun taak. Maar wij zouden wel vaker met hen moeten communiceren.”
De keuze om meer korte ritten aan het etappeschema van de Tour toe te voegen, kan wel zijn goedkeuring wegdragen. “Zelfs vlakke ritten zijn dan lastig te controleren. Je kan niet de hele Tour alleen maar korte etappes doen, maar het is een feit dat ze lastig te controleren zijn voor de teams.”
Verder lijkt het reduceren van het aantal renners wel een gunstig effect te hebben gehad. Het aantal grote valpartijen was aanzienlijk minder en in de klassiekers was er duidelijk minder controle.
Verder geeft Portal dat ze zonder vermogensmeters (achteraf) niet over de vermogensdata kunnen beschikken. Eigenlijk geeft hij dus aan dat zo'n wijziging voor hun wel verschil maakt; Niet tijdens de koers, maar wel bij de analyse achteraf.
Welk punt probeert hij nu te maken?
Dat met die kleinere ploegen haalt hij alleen aan als voorbeeld, omdat die wijziging (volgens hem) ook geen effect heeft gehad op het koersverloop.
Wat hij stom vind is dat wedstrijdorganisaties (en de UCI) zonder veel overleg wijzigingen doorvoeren die niet of nauwelijks het gewenste effect hebben.
Het punt dat hij probeert te maken is dat hij denkt dat er door middel van overleg effectievere manieren bedacht kunnen worden om de wedstrijden spannender te maken (zoals kortere etappes).
Ik ben het i.i.g. met hem eens dat er effectiever manier zijn om de koers spannender te maken dan het verbieden van vermogensmeter.
Het enige wat zal helpen is een salarisplafond (dat fiks lager ligt dan het huidige Sky budget). Als je ziet dat ze bijna alle talenten opkopen...
En wat meer zelfvertrouwen bij/aanvallen door andere ploegen zou ook al helpen. Niemand is onverslaanbaar, ook Sky niet. Of ben ik naïef?
Sky is zeker niet onverslaanbaar, maar ik ben het niet met je eens dat het zelfvertrouwen bij de concurrentie een probleem is. Mijn inziens is de afgelopen jaren tijdens de Tour het probleem vooral geweest dat Sky niet alleen de sterkste ploeg had, maar ook de beste man in koers in hun ploeg had zitten. Daarbij waren ze er vaak al in geslaagd om een voorsprong op de concurrentie te hebben voordat ze het hooggebergte introkken. Alles wat je dan nog hoeft te doen is de boel te controleren.
Neem dit jaar als voorbeeld. Stel dat Dumoulin bergop weg had kunnen rijden van Thomas. Dan had Sky een serieus probleem gehad. In dat geval hadden ze niet in elke bergetappe hun gebruikelijke tactiek kunnen uitvoeren, want daarmee hadden ze Dumoulin naar de overwinning gereden.
Eens met je redenering dat de crux is dat Sky de sterkste man in koers had, waardoor ze hun consolidatietactiek as usual konden uitvoeren.
Over dat zelfvertrouwen/aanvalslust van andere ploegen: ik bedoel dat ik vind dat er te weinig ploegen zijn die wat willen proberen om het bastion te testen. Je ziet het soms wel, maar te weinig of het heeft te weinig vuurkracht om Sky op de proef te stellen. Maar misschien is de wens de vader van de gedachte...
Een salarisplafond is, jouw redenatie gelezen hebbende, niet de panacee inderdaad. Er is meer nodig. Maar een gelijker speelveld zou wel helpen. Ik dacht dat het in de NBA geholpen heeft, maar dit heb ik niet uit eerste hand.
Is hij dan geen expert met astma patiënten.
Wie wordt er niet doodmoe van zo'n gratuit statement zonder kop of staart ?
En als iemand niet voor dialogen pleit is het dat geheimzinnige, introverte en zwabberende SKY wel.
Tenslotte zullen ze wel flink afhankelijk zijn van die vermogensmeters nu blijkt dat de hele selectie en omkadering genummerd is om er om de beurt van te zeggen dat het niks uitmaakt, zeer mooi als ze die dingen afschaffen en bovenop het tramadolverbod ook interessant om te zien wat dat ineens gaat doen met de verschillende krachtsverhoudingen.
Om te verbeteren zou ik zeggen:
1. Alle data openbaar tijdens de wedstrijd. Iedereen rijdt met een datatransmitter en als je van fiets wisselt, moet deze ook mee (om trucs te voorkomen). Dus hartslag, wattage, snelheid, cadans, verzet etc. Publiek kan die data live bekijken.
2. Oortjes met radio tour voor info voorziening naar de koers en 2 knopjes voor de renner..eten/drinken en pech. Geen instructies van de ploegleider,
"Wanneer je geen energiemeter hebt, is het prima."
Dus hij vindt het wel prima. En voor de rest zie de reactie van Romāns Vainšteins
Het derde ding dat ik bij zekere WFers proef is 'Sky vindt afschaffen kennelijk niet leuk, dus ik wel'. Tja.