Ronde van Zwitserland 2025: Voorbeschouwing etappe 1 naar Küssnacht – Welke snelle mannen overleven?
De Ronde van Zwitserland 2025 begint zondag met een korte rit van nog geen 130 kilometer, maar wel meteen met een pittige finale. Er lekker inkomen is er dus niet bij voor de mannen met ambities voor de eindzege en de snelle mannen moeten hopen dat ze meekunnen op het laatste klimmetje van de dag. WielerFlits blikt vooruit!
Parcours
Geen proloog of korte tijdrit om mee te beginnen: de renners trappen dit jaar af met een rit-in-lijn van en naar Küssnacht. Ondanks de relatief korte afstand van 129,4 kilometer, is het met bijna tweeduizend hoogtemeters een meer dan verraderlijke etappe. In de openingsfase is het al klimmen geblazen op de flanken van de steile Michaelskreuz (3,8 km à 9,1%) op een inleidend circuit.
De renners dalen vervolgens af naar de oevers van het Vierwoudstrekenmeer – waar ze zich even in het aardse paradijs zullen wanen – om vervolgens weer richting Küssnacht te koersen voor een eerste doorkomst aan de finish. We zijn er dan nog niet, want na een extra lus door het binnenland werkt het peloton nog een keer de lokale ronde af met een ongecategoriseerde helling (1,5 km à 6,7%) en de Michaelskreuz als scherprechters.
Eenmaal op de top van deze laatste beklimming, is het nog acht kilometer tot de finish. Dit gaat – op een kort klimmetje na – over dalende en vlakke wegen.

- Start:
- 14:30 ( Küssnacht am Rigi)
- Finish:
- 17:22 ( Küssnacht am Rigi)
Favorieten
Voor de ritzege in deze etappe moeten we vooral kijken naar de snellere mannen onder de klassiekerspecialisten. We denken dan in de eerste plaats aan Paul Lapeira. De Franse kampioen overleeft makkelijk een heuvel als de Michaelskreuz (3,8 km à 9,1%) en kan daarna rekenen op een sterk eindschot. Mocht hij het al niet overleven, dan heeft Decathlon AG2R La Mondiale ook nog Benoît Cosnefroy achter de hand. Beiden toonden de laatste periode een stijgende conditie.

Paul Lapeira – foto: Cor Vos
Andere mannen die in het scenario van een spurt met een uitgedunde groep ook mogen dromen van de ritzege, zijn Jan Christen (die het overigens ook kan middels een aanval op die laatste, lastige helling) van UAE Emirates XRG, diens oudere broer Fabio Christen (Q36.5 Pro Cycling), Romain Grégoire (Groupama-FDJ), Alberto Bettiol (XDS Astana) en Marc Hirschi (Tudor Pro Cycling). Voor de Zwitser geldt hetzelfde als voor de jongste Christen-broers: hij kan het ook middels een aanval.
Mocht het onverhoopt toch minder hard omhoog gaan op de Michaelskreuz en de sterkere sprinters kunnen terugkeren in de laatste dalende veertien kilometer, dan denken we in de eerste plaats aan Danny van Poppel (Red Bull-BORA-hansgrohe). Hij won in de Ronde van Hongarije vorige maand nog twee etappes en verteert relatief makkelijk een heuvel. Dat geldt ook voor Marius Mayrhofer (Tudor Pro Cycling) en Pavel Bittner (Picnic PostNL). Maar nogmaals: dit scenario lijkt ons minder sterk. Als dark horse noteren we ook nog Neilson Powless.
Weer en tv
Het is nog maar de vraag of de eerste etappe niet in het water valt. Letterlijk, want Weeronline voorspelt zondag voor Küssnacht am Rigi liefst 22 millimeter neerslag. Het zal met andere woorden pijpenstelen regenen in de openingsetappe. Het kwik stijgt tot 26 graden Celsius en er staat een briesje uit noordwesten aan windkracht twee. Wel voorzien de weerstations ’s middags en ’s avonds de nodige onweersbuien. Hopelijk blijft het peloton ervan bespaard.
Reacties zijn gesloten.