Parcours BK Gravel in Grobbendonk blijft geheim tot avond voor wedstrijd
foto: Fotopersburo Cor Vos
Niels Bastiaens
donderdag 13 augustus 2026 om 15:32 Volg in Google

Parcours BK Gravel in Grobbendonk blijft geheim tot avond voor wedstrijd

Wanneer we op de website van het BK Gravel in het Kempische Grobbendonk zoeken naar een kaartje van het parcours waarop Wout van Aert en co zondag voor de nationale titel in de offroad-discipline strijden, komen we van een kale reis terug. Organisator Golazo kan hierover niet communiceren, waardoor de deelnemers niet het volledige parcours kunnen verkennen.

Lezen we op de website van het kampioenschap: “Het officiële parcours zal zaterdagavond (dus amper enkele uren voor de start, red.) per mail verstuurd worden naar alle deelnemers. Het parcours wordt dan pas gecommuniceerd omwille van verschillende privégronden waarover het parcours loopt. Dit is in samenspraak met de eigenaars besproken.” Dat vraagt om tekst en uitleg.

Privégebied
Veel heeft te maken met het gebruik van het militair domein van Grobbendonk, zo vertelt parcoursbouwer Erwin Vervecken ons. “Dat gebied wordt maar voor zeer korte tijd vrijgegeven. In deze geopolitieke tijden is er besloten om de poort vlak voor de start open te zetten en meteen na de koers terug af te sluiten. Er is daar ook geen publiek toegelaten. De renners mogen er tijdens de koers wel door, maar er kan daar absoluut niet getraind worden.”

Verder zit er ook een groot jachtgebied in het traject. “Dat mogen we enkel op de wedstrijddag zelf gebruiken”, licht Vervecken toe. Voor de ruim 1.300 starters die zich optimaal willen voorbereiden, heeft organisator Golazo wel een oplossing voorzien. “We hebben een trainingsparcours vrijgegeven, dat voor 70% overeenkomt met de route van het BK. Het begin is heel gelijklopend, maar op het einde is het grotendeels anders, omdat dan de privégebieden wachten.”

Parcours in grote lijnen
Wat weten we wél al? Start en finish bevinden zich op het Astridplein in Grobbendonk. De eerste 850 meter zijn geasfalteerd richting Vorselaar, waar de renners op het Molenbos de eerste ruime en brede offroad-strook treffen. Via de noordrand van Vorselaar komen ze zo via diverse karrensporen en boswegen richting de E34 die ze parallel volgen gedurende een paar honderd meter op grondgebied Malle en Zandhoven.

Via het natuurdomein Lovenhoek wordt er terug doorgestoken naar een tweede passage doorheen Grobbendonk waar renners een tweede keer door de dorpskern komen, zeer dichtbij de aankomst. Via het Pidpabos en het jaagpad van het Albertkanaal wordt er daarna doorgestoken naar Viersel met een passage langs het Netekanaal en een lang karrenspoor langs de E313 om via het Philipsbos, de Konijneberg in deelgemeente Bouwel te komen.

Vervolgens gaat het via een akker naast het spoorgebied naar het private jachtgebied in Herentals waar Vervecken het eerder in dit artikel over had. Vanaf daar eindigt ook het trainingsparcours en is de route niet op voorhand bepijld. De laatste acht kilometer verlopen grotendeels door het militaire domein van het 29e Bataljon logistiek.

Vroege start
Nog goed om te weten: één BK-lus telt 54,4 kilometer en 63% van de route is offroad en er wachten onderweg verschillende bruggen. Zondag beginnen de mannen eliterenners met Wout van Aert en Tim Merlier om 12.00 uur aan hun BK in Grobbendonk. Hun vrouwelijke collega’s, met Lotte Claes op kop, ongeveer een kwartier later. In totaal rijden bijna dertig categorieën voor hun titels.

BE flagNational Gravel Championships - Belgium

Datum
zondag 16 augustus 2026
Categorie
CN|Men Elite
Afstand
150 KM
Tijden
12:00 - 15:55
Start
BE flagGrobbendonk
Finish
BE flagGrobbendonk
Voor de zomervakantie
2 Reacties
"komen we van een kale reis thuis"

Ik weet niet of dit Vlaams is, maar het spreekwoord in NL is 'komen we van een koude kermis thuis'.
16:25
jaja de belgische militairen moeten natuurlijk wel stiekem kunnen trainen op ja wat eigenlijk? de invasie van zuid holland en noord brabant simuleren? laat renners toch lekker een dagje extra het parkoers verkennen man

Om te reageren moet je ingelogd zijn.