NOS gaat bezuinigen op wielrennen, Vuelta a España en nog drie koersen verdwijnen
foto: Cor Vos
Maxim Horssels
vrijdag 25 juli 2025 om 10:23

NOS gaat bezuinigen op wielrennen, Vuelta a España en nog drie koersen verdwijnen

De NOS gaat vanaf 2026 minder wielrennen uitzenden. Door bezuinigingen bij de publieke omroep en verschuiving van budgetten naar andere sporten is er minder ruimte voor live-uitzendingen van wielerkoersen op televisie.

“Vanaf volgend jaar gaan we minder dagen wielrennen uitzenden”, vertelt ex-wielrenner Stef Clement, tegenwoordig coördinator wielrennen bij de NOS, in een interview met WielerFlits.

Het besluit om minder wielerkoersen te gaan uitzenden is het gevolg van bezuinigingen die de hele publieke omroep treffen. Voor 2026 moet er voor ruim €20 miljoen worden gesneden in het budget voor de programmering.

“Onze positie is natuurlijk wel lastig, omdat we bij de NOS eigenlijk van oudsher voetbal, schaatsen en wielrennen als onze sterkhouders beschouwen en tegelijkertijd willen we een divers aanbod leveren – dat is onze verplichting ook als publieke omroep. Heel de NPO en dus ook NOS Sport worden geconfronteerd met bezuinigingen.” 

Geen Vuelta
Daarnaast wil de NOS een diverser aanbod aan sporten bieden. “Het is een verplaatsing van minder budget naar andere zaken. Dat resulteert in dit verminderde wieleraanbod”, legt Clement uit.

Als gevolg van de bezuinigingen en de verschuiving van budgetten verdwijnen vanaf volgend jaar voorlopig de live-uitzendingen van Parijs-Nice, de Waalse Pijl, het Critérium du Dauphiné en de Vuelta a España.

Het aanbod live-wielrennen bij de NOS zal in 2026 bestaan uit een beperkter aantal koersen. Clement: “Een handvol klassiekers, de Tour de France en de wereldkampioenschappen. Daar zou ik graag de logische klassiekers die daarbij horen aan toevoegen. Zodat je eigenlijk drie verhaallijnen hebt: je hebt vanaf begin februari tot eind april elk weekend topwielrennen bij de NOS, de Tour volg je bij de NOS en de wereldkampioenschappen. Ik denk dat daar binnen onze mogelijkheden dan wel een beetje het plafond wordt bereikt.”

RIDE Magazine
80 Reacties
25-07-2025 10:34
Wat minder voetbal was natúúrlijk geen optie... ?
    25-07-2025 10:37
    Of wat minder schaatsen.
    25-07-2025 10:51
    Of schaatsen inderdaad. Wie kijkt daar nou een heel weekend naar.
    25-07-2025 10:52
    Ja inderdaad helaas is wielrennen de dupe helaas is voetbal een populairdere sport ik snap totaal niet waarom want bij voetbal zit je alleen maar naar mietjes te kijken die bij het kleinste tikje al vallen. Maar ja alles moet wijken voor voetbal.
    25-07-2025 11:50
    Volgens mij trekt schaatsen zo'n 50% meer kijkers dan wielrennen. Wel net als wielrennen veel 'oudere' kijkers.
    Er kijken waarschijnlijk meer mensen naar schaatsen dan naar wielrennen en omdat de kalender daar drastisch is ingeperkt zijn er nog maar best weinig schaatsweekenden over. Bovendien kan je de genoemde wielerwedstrijden prima via andere kanalen kijken. Ik denk dat belangstelling voor pakweg Parijs - Nice marginaal is.
    25-07-2025 12:59
    Meschien eerst het nieuws volgen en dan pas hier uw anti voetbal reactie plaatsen?
    https://www.ad.nl/show/nos-verkoopt-deel-van-uitzendrechten-van-wk-2026-dit-is-wat-het-betekent-voor-de-kijker~a2b23d39/?referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F
    25-07-2025 13:03
    Meer mensen naar schaatsen?? Ik ken amper mensen die het kijken. Die niet eens weten wie bv Jenning de Boo is
    En ik ken, serieus, vrijwel geen mensen die de Tour kijken.
    Kijk even verder dan je neus lang is.p svp.
25-07-2025 10:39
Bij de NOS vinden ze het interessanter om van het vrouwenvoetbal Polen tegen Oostenrijk uit te zenden en daar moeten zowel de Tour als het 8 uur journaal voor wijken.
    De Tour hoeft daar niet voor te wijken. Een babbelprogramma over de Tour wordt daarom later uitgezonden. Toch echt iets heel anders.
    25-07-2025 12:01
    In de eerste week werd de Tour geregeld op npo2/3 uitgezonden of werd voor de nabeschouwing doorverwezen naar internet. Dat is toch echt wijken.
25-07-2025 10:45
Het zou mooi zijn als Eurosport eindelijk afscheid neemt van Traksel en Jangliru Hermsen en dit nieuws aangrijpt om Lamain en Boogerd aan te trekken. Dan heb je daar met Kroon - v Belleghem en Boogerd - Lamain, echt een heel prima team zitten. Tel daar Jip en Thijs nog bij als analisten + van Amerongen voor de cross en je zit eigenlijk het hele jaar goed.
    25-07-2025 10:54
    Eens alleen zouden Boogie van mij niet hoeven
    25-07-2025 11:22
    Boogerd zat toch al in het voorprogramma van Kroon? Op de fiets was Boogerd de kopman, bij commentatoren Kroon, maar nu heeft Boogie een mooie overstap naar de NOS gemaakt.
    25-07-2025 11:40
    wordt zelfs tijd dat ze helemáal afscheid gaan nemen van Boogerd als analist; hij heeft geen toegevoegde waarde en zéker wat betreft zijn voorgeschiedenis met als grootverbruiker van doping.
    Ik vind Jip als analist weinig toevoegen terwijl ik haar als co-commentator juist vaak wel interessante dingen hoor zeggen
    25-07-2025 12:14
    @jumbo. Dat klopt hij krijgt daar een veel te marginale rol tov de kampioen niets zeggen met veel woorden Traksel.

    @Kieft, Los van hoe goed iemand precies is (altijd kwestie van smaak) gaat het er meer om dat het fijn zou zijn als er gewoon 1 zender is met over de hele linie wat kwaliteit in huis.

    De een zal Boogie wat fijner vinden de ander Kroon. Of Van Vleuten liever dan een Jip, maar mensen als Traksel, Roxeanne Kneteman, Clef Sement, Vandengoor of die idiote Joris die ze vroeger bij de NOS hadden, verlaagt het kijkplezier gewoon enorm voor mij.
25-07-2025 10:54
Blijkbaar liever lange snoepreis naar de Tour voor circa 50 medewerkers (+ 35 in Hilversum) dan met kleinere teams op locatie en daardoor meer koersen op tv uit te kunnen zenden. Schrap de Avondetappe of neem het gewoon op in Hilversum.
    25-07-2025 11:03
    Dat was waar ik ook eerst aan moest denken, maar ik weet niet tot in hoeverre die kosten opwegen tot het hebben van de uitzendrechten.

    Persoonlijk zou liever de avondettappe schrappen, geen "analisten" op locatie doen en qua verslaggevers op locatie wellicht nog meer de samenwerking aangaan met de VRT.

    Oh en de meerwaarde van een verslager op de motor tijdens de koers heb ik overigens nooit begrepen...
    25-07-2025 11:21
    De avondetappe lijkt me een belangrijke voor de doorsnee sportliefhebber, dus dat behouden snap ik.
    25-07-2025 14:02
    De Avondetappe vind ik gemiddeld leuker dan de uren lange rechtstreekse uitzendingen. Dat laatste is als kijken naar het groeien van gras. Dat is volgens mij ook de verklaring dat veel kijkers het belangrijk vinden wie de commentatoren zijn.
25-07-2025 11:05
Toch jammer. Dan liever minder voetbal waar pas echt belachelijk veel geld aan wordt uitgegeven.
    25-07-2025 13:02
    Miljoenen kijkers vs hoeveel die kijken naar wielrenners?
    Wielrennen is het zelfde als vrouwenvoetbal als je het vergelijkt met de mannen.
    En dit: https://www.ad.nl/show/nos-verkoopt-deel-van-uitzendrechten-van-wk-2026-dit-is-wat-het-betekent-voor-de-kijker~a2b23d39/?referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F
25-07-2025 13:00
Jammer, Benieuwd of er ook bezuinigd wordt bij het schaatsen. Al die lachwekkende World Tour weekends in lege stadions. Schaatsen is internationaal een hele kleine sport die overdreven veel aandacht krijgt bij de NPO.
    25-07-2025 13:21
    Nationaal natuurlijk wel een grote sport, en daar gaat het om. Ik ben ook geen fan, maar er zijn er genoeg die dat wel zijn. Ik meen dat ze op de OS eens 20 schaatsmedailles wonnen, en slechts 4 in andere sporten, dat helpt ook mee natuurlijk. Geloof dat NL steevast rond plek 6 eindigt in het medailleklassement, dankzij het schaatsen
25-07-2025 10:37
Maakt mij niet uit. Ik kijk naar Sporza. In mijn ogen valt het chauvinisme wel mee, ik vindt ze redelijk objectief en zeker Jose de Cauwer.
25-07-2025 11:27
Dit is Nederlandse politiek. We kunnen binnenkort weer naar de stembus om te kiezen of we liever ergens anders op bezuinigen dan op de publieke omroep.
25-07-2025 11:54
Tja, je zou toch denken dat minder voetbal, waar al vele jaren een overschot van wordt uitgezonden, een eerste optie zou zijn om in te snijden.
    25-07-2025 12:20
    Waar zelfs NOS-teams naar het buitenland werden gestuurd om rondom een interland reportages te maken, terwijl de wedstrijd zelf bij een andere zender werd uitgezonden.
    25-07-2025 13:04
    Dat is toch wat er al gebeurd?? En miljoenen mensen kijken naar voetbal hoor vergeleken met de 10000 naar wielrennen
    https://www.ad.nl/show/nos-verkoopt-deel-van-uitzendrechten-van-wk-2026-dit-is-wat-het-betekent-voor-de-kijker~a2b23d39/?referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F
    25-07-2025 13:06
    Wat dacht je van al dat schaatsen. Volledig over de top bij de NPO.
    Diverse duur betaalde ex-,schaatsers die in lege stadions urenlang commentaar geven over de prestaties van de schaatsers. Weg ermee...
    25-07-2025 13:55
    De Siepel
    Je hebt 100% gelijk wereldwijd kijkt er geen kip naar het schaatsen. Ben heel vaak in de winter in Canada nog nooit 1 minuut schaatsen gezien.
25-07-2025 11:41
Ook als wielerliefhebber denk ik toch dat werkelijk niemand een koers als de Dauphine gaat missen op de NOS, dat trekt enkel kijkers die ook wel naar Eurosport zouden kijken. En de Vuelta wordt al jaren slechts in de weekenden uitgezonden, ook alleen voor toevallige hangers.
25-07-2025 10:40
Dit stond ook allemaal al in het eerdere artikel over Clement. Los daarvan, nu het eindelijk weer een beetje aan te horen is met Lamain en Boogerd, krijg je dit weer. Dan toch maar weer naar Sporza of Eurosport.
25-07-2025 11:59
Weer geen nieuws in dit artikel natuurlijk: dit is op het gebied van het aanbod gewoon een copy-paste van het interview met Clement van gisteren....

Maar dat ze moeten bezuinigen: prima. Maar ga dan snijden in snoepreisjes zoals met 50 man ruim 3 weken door Frankrijk trekken ipv in de live sport. En een meer divers aanbod bij de NOS? Gaan ze dan ook minder voetbal uitzenden? Vast niet!
25-07-2025 12:21
Bij de NOS hebben voetbal- en schaatsredacteuren een hele dikke vinger in de pap. Dit is echt geen goed overwogen keuze maar een kwestie van de eigen broodwinning te beschermen.
25-07-2025 10:31
Jammer! Sporza blijkt op dit moment ook niet alles. De focus van de Belgen is heel beperkt. Ze hebben het zelf niet in de gaten, maar het chauvinisme spat er vanaf. De kwaliteit van Eurosport staat of valt met de keuze van commentator en analist. Dat pakt tijdens de finales van d
    25-07-2025 10:55
    Bij de NOS is het ook alleen maar die domme gele ploeg wat de klok slaat.
    Ik kijk al sinds Mart Smeets weg is naar de Belg.
    Verder lees is dat er 85 mensen op de tour gezet worden, bijna elke dag een ander iemand die mag vertellen wat hij/zij er van vond.
    Te gek voor woorden
    25-07-2025 12:07
    Deel van het probleem is inderdaad het teveel aan dure analisten in de studio die natuurlijk bedongen hebben dat ze veel spreektijd krijgen.
    25-07-2025 16:47
    Zoals dat de Nederlanders niet chauvinistisch praten over VDP en Arensman. En terecht ook. Altijd datzelfde riedeltje over dat een nationalistische zender niets mag benadrukken over de prestaties van eigen landgenoten? AUB zeg.
    Sporza schenkt trouwens ook heel veel aandacht aan de Nederlanders. Stop met mee te gaan met sommige zure mensen hier op Wielerflits.
    25-07-2025 18:17
    Echte volgers kijken koers op Sporza. Of het nou Dwars door Hageland of de Tour is. Aan alles merk je dat de wielersport bij onze zuiderburen op den eerste plaats staat. Van chauvinisme nooit last gehad; juichen voor Wout, Remco ea is logisch, wij doen niet anders voor mvdp…
25-07-2025 10:44
Dit is ook wel een beetje gevolg van de komst van kapitaalkrachtige concurrenten zoals Eurosport, die bovendien geld kunnen verdienen tijdens de uitzending met reclameblokken (of je naar hun betaalde streamingplatform kunnen dirigeren). Dan kan je als NPO ook niet meer voor een appel en een ei op de eerste rang zitten.

Benieuwd naar wat het politiek gaat betekenen als de NPO weer verder achteruit gaat qua kijkcijfers. "Henk en Ingrid willen geen honderden miljoenen per jaar betalen voor programma's voor een kleine elite!!!"
    25-07-2025 11:57
    Helaas heeft de betaalde Eurosportvariant tegenwoordig ook reclameblokken.

    Het begon zo mooi met Eurosport zonder reclame voor € 6,99 per maand. Toen moest je verplicht HBO Max erbij nemen voor een tientje extra. En deze tour hebben ze er reclameblokken aan toegevoegd. Ik heb mijn abonnement inmiddels opgezegd. Dat het duur was kon ik nog mee leven, maar door die reclameblokken heeft het geen enkele toegevoegd waarde meer. Het jammere is dat enkele koersen straks alleen nog via Eursport te kijken zijn.
    25-07-2025 12:02
    @Arrrhalomynn en iedereen bij de UCI/ASO/RCS zich maar afvragen waarom er steeds minder mensen naar wielrennen kijken.
25-07-2025 10:46
Laat de NOS zich maar met allerlei fringe sporten bezighouden als ze dat zo leuk vinden.

De avondetappe kunnen ze ook wel mee stoppen.. vorige week voor het laatst gekeken, toen ging het 10 minuten lang over hoeveel verkeersdrukte iedereen onderweg had gehad..

Als Eurosport weer wordt losgekoppeld van HBO Max is het een prima zender voor wielrennen. En in combinatie met wielerpodcasts en deze prachtige site hebben we dan toch meer dan genoeg aanbod..
25-07-2025 11:49
Iedere liefhebber, waar je ook van houdt, wil natuurlijk dat zijn of haar hobby aandacht krijgt op de nationale televisie. Echter is het natuurlijk belachelijk dat er Belastinggeld (950 miljoen op jaarbasis voor de NPO) gaat naar "kleine" koersen. Je kan het prima beperken tot de monumenten, Amstel, de Tour en het wk. Iedereen die meer wil zien kan eenvoudig een abonnement aanschaffen via HBO.
In diezelfde lijn mogen ook andere programma's verhuizen naar de commerciëlen (Boer zoekt vrouw) en kan er de bezem door ideologisch geladen schijnkwaliteitstelevisie zoals Zembla.
Met andere woorden: eigen geld over de balk gooien moet iedereen zelf weten, maar gemeenschapsgeld daar mag je heel zuinig op zijn.
    25-07-2025 12:18
    Kortzichtige reactie, niet iedereen kan net als Panache zich HBO veroorloven. Is daarnaast ook belachelijk dat je dubbel moet betalen om een sport op de openbare weg te kijken.
    25-07-2025 12:46
    De maatschappij (Belastingbetaler) is niet verantwoordelijk voor jouw kleine beurs platteprijs. Klinkt misschien onaardig, maar het is wel de realiteit.
25-07-2025 12:04
Ik ben vooral benieuwd welke totaal impopulaire sporten er gepusht gaan worden tegen elke logica in. Kan er behalve de bezuinigingen op wielrennen nog niks over vinden.
25-07-2025 15:01
Sja, helaas logische economische keuze.
Persoonlijk vind ik de overkil aan dames voetbal (wat op geen enkele manier topsport is als je feitelijk naar het nivo kijkt… (vergelijkbaar met jongens onder 15 en dat is in geen enkele andere sport zo). Maar goed ik HOEF er niet naar te kijken. Maar betrap me er wel op dat ik het storend vind dat ik middels mijn belasting centen daar toch indirect aan meebetaal. Ik word helemaal droevig als er soms gepleit wordt dat de voetbal dames meer moeten verdienen, dit terwijl zij al veel meer verdienen dan bv dames uit de eredivisie Volleybal.. en geloof me het NL dames volleybal team verliest van GEEN ENKEL “onder de 15 jongens team”.
25-07-2025 11:50
Spijtig de vuelta en waalse pijl zie ik wel belang van in desnoods online de eerste uren.

Parijs-Nice, het Critérium du Dauphiné als je die volledig live gaat uitzenden misschien toch maar naar eurosport schakelen.
25-07-2025 13:44
we zouden ook terug kunnen naar 1 commentator. Net als stomphorst aan de finish overbodig is. net als de verslaggevers. het nieuws komt er toch wel. Desnoods door deze sites. Gewoon beelden uitzenden met 1 commentator vanuit hilversum. prima wat mij betreft. als ze deze insteek ook bij het schaatsen en voetbal aanhouden. Daar heb je helemaal veel voor, tussen en nabeschouwingen, met al haar duiders, analisten wat iets meer zij. GEwoon terug naar de basis.
25-07-2025 15:07
Als er met meer diverse sporten maar niet darten, snooker, volleybal in plaats van de Vuelta wordt bedoelt.
25-07-2025 11:13
Bij Eurosport kun je prima het hele jaar door naar wielrennen kijken. Ik heb daarom geen enkele behoefte aan een paar koersen bij de NOS, laat staan met de beruchte dopingzondaar Michael Boogerd als commentator.
    25-07-2025 18:38
    Nee dan ben je beter met van Bellegem die begint over waaiers zelfs als er geen wind staat .deze man heeft totáál geen niveau.
    25-07-2025 21:03
    Nee, dan Karsten Kroon...
25-07-2025 11:31
Kijk nooit NOS wielrennen , altijd weer die ex rabo mannen naar voor schuiven , en waarschijnlijk dikke vergoeding van overheids geld . Goeie beslissing van den haag
25-07-2025 11:42
(Dat alles neemt niet weg dat ik ook vind dat Dione wel wat minder kleding mee mag nemen en dat geld naar sportbeelden mag …)

Reacties zijn gesloten.

RIDE Magazine