Merckx en De Vlaeminck zien Pogacar domineren, maar: “Welke tegenstand heeft hij?”
Dat Tadej Pogacar momenteel de beste wielrenner ter wereld is, daar bestaat geen twijfel over. Door zijn haast verstikkende dominantie zijn de vergelijkingen met Eddy Merckx snel gemaakt. Maar hoe kijkt de Belg – die komende dinsdag zijn tachtigste verjaardag zal vieren – hier eigenlijk naar?
In een uitgebreid interview met Het Nieuwsblad buigt Merckx – samen met zijn grote rivaal van weleer Roger De Vlaeminck – zich over de huidige wielergeneratie. Beide mannen hebben veel respect voor Pogacar, maar plaatsen ook een kanttekening bij zijn dominantie. “Wie hebben we nog gezien in het voorjaar?”, stelt Merckx een retorische vraag. “Mathieu van der Poel. En Remco Evenepoel als hij gezond is.”
“In mijn tijd had je Godefroot, Roger, Freddy Maertens, Demeyer… En in de grote rondes Gimondi, Motta, Ocana, Fuente. Nu is het in de rondes toch allemaal wat minder. Buiten Jonas Vingegaard, maar hij koerst zo weinig. En in Parijs-Nice in het begin van het jaar liet hij mij geen goede indruk.”
De altijd uitgesproken De Vlaeminck gaat nog een stap verder. “Het is zeker dat Vingegaard een goede ronderenner is, maar hij rijdt niet. Waarvoor betalen ze die een heel jaar? En van Pogacar zal ik niet klappen, maar welke tegenstand heeft hij? Zoals ze hem in de Strade Bianche negentig kilometer laten rijden. En de enige die iets geprobeerd heeft, is Pidcockske (Tom Pidcock, red.). Komaan, jong. Mij zouden ze daar niet zo rap gelost hebben. Op het zand, in de stenen. Ik zou die koers graag gereden hebben.”

Pedersen won maar liefst vier etappes in de voorbije Giro – foto: Cor Vos
“Wat heeft Mads Pedersen al gewonnen?”
De inmiddels 77-jarige De Vlaeminck – die in zijn carrière goed was voor liefst 162 profzeges – is niet onder de indruk van de tegenstand en pikt Mads Pedersen eruit. “Ze maken daar nu een hele goeie van omdat hij een paar ritten in de Ronde van Italië wint. Maar hij kan geen tijdrit winnen en hij kan geen bergrit winnen. Dan ben je voor mij geen supercoureur. Wat heeft Pedersen al gewonnen?”
Merckx probeert de Deen vervolgens nog te verdedigen, maar De Vlaeminck blijft bij zijn mening. “Sterk in de Giro? Ik heb 22 ritten in de Ronde van Italië gewonnen en ik werd nog vierde in het eindklassement. En over Eddy ga ik niet spreken. Hoeveel keer de Giro gewonnen? Vijf keer? Pogacar gaat zich mogen haasten.”
“Eddy is braver dan ik. Voorzichtiger. Een ander karakter dan ik. Hij kan daar ook niet aan doen. Luister, ik zal niet zeggen dat Pedersen een slechte coureur is, maar het is ook geen goede. En hij is al zeker niet super. Dat is mijn eerlijke mening en dat is de waarheid.”
Column Hugo Coorevits: Zo maakt Eddy Merckx België opnieuw tot één land

Of stiekem wegglippen.
Precies zoiets als saai, wat een gebrek aan spanning is.
Vingegaard lijkt minder wedstrijden te rijden, omdat hij alleen maar rittenkoersen rijdt. Zoals al zo vaak hier gemeld onder artikels, zou Vingegaard met die paar wedstrijdjes die hij rijdt op een seizoen op net zoveel of meer koersdagen uitkomen als een Pogacar... is het wel zaak dat ie niet elke keer door blessures aan de kant staat.
Wat je elke keer ziet, is dat Pogacar bijna al zijn wedstrijden wint door ergens hard aan te gaan, nadat de wedstrijd al hard is gemaakt, waar anderen even op hun limiet zitten. Daarna is het veelal de opgebouwde voorsprong vasthouden. Als men daarachter nou eens minder genoegen neemt met rijden voor de 2e plek, dan pakken ze hem echt wel vaker terug dan nu het geval.
Eerlijk of valsspel ten opzichte van de tegenstand doet er niet toe, als je de sport zo domineert, ben je geen geschenk voor de sport, maar alleen even voor de liefhebber van zulke dominantie.
Heeft die man nu zelf niet door hoe dom hij steeds overkomt?
Veel renners in die tijd “mochten” ook nog waar van de sponsor aan de man proberen te brengen naast hun training. Met als riante beloning een hongerloon. Hoezo tegenstand?
Maar zij mogen het :)
Ongelofelijk dom als je die tijd met nu gaat vergelijken.
Het niveau van de het WT peloton is zo ontzettend hoog de laatste jaren. Iedereen gaat op hoogte stage, iedereen staat scherp, iedereen krijgt persoonlijke begeleiding, voeding, etc etc. Kijk alleen al naar de kopgroepsamenstelling in een grote ronde, dat zijn gewoon jongens die een goed klassement zouden kunnen rijden. Om nu een wedstrijd te winnen moet je van hele goede huize komen.
Maar het sportieve niveau wat Pogacar haalt is gewoon ongeëvenaard, ook niet door Merckx. En daarom is hij de beste wielrenner ooit.