Mathieu van der Poel in Namen staat garant voor crossspektakel
foto: Fotopersburo Cor Vos
vrijdag 12 december 2025 om 08:44

Mathieu van der Poel in Namen staat garant voor crossspektakel

De veldritliefhebber heeft er weken op moeten wachten, maar vanaf zondag is Mathieu van der Poel terug present in het veld. In de Wereldbeker van Namen zien we MVDP weer in actie op de crossfiets. De wereldkampioen en de Citaldelcross, het is op basis van zijn voorbije optredens een zeer gelukkig huwelijk. WielerFlits duikt nog eens de geschiedenis in.

Komende zondag gaat het veldrijden een nieuw elan in. Vanaf dan is Mathieu van der Poel er op de Citadel namelijk voor het eerst deze winter terug bij. De zevenvoudige wereldkampioen verloor slechts één van zijn laatste 25 crossen en lijkt elke winter alleen nog maar beter te worden, dus weet een groot deel van het crosspeloton al wat hen vanaf zondag te wachten staat.

Dat Van der Poel zijn rentree maakt in Namen is misschien wel verrassend, want de Citadelcross staat vanwege zijn vele hoogtemeters, technische afdalingen en inmiddels wereldberoemde schuine kant te boek als een van de zwaarste veldritten op de kalender. Geen sinecure voor een renner zonder crossritme, maar Van der Poels track record in Namen doet het beste vermoeden. Hij nam al zes keer deel en leed slechts één nederlaag.


2015: Een eerste duel met Wout van Aert

Mathieu van der Poel boekte in 2015 zijn eerste zege in Namen – foto: Fotopersburo Cor Vos

Voor zijn eerste optreden in de elitecategorie moeten we exact tien jaar terug in de tijd. In 2015 is Mathieu van der Poel al de regerende wereldkampioen in het veld, maar is het verschil met zijn concurrenten nog niet zo groot. Sterker, in de wat zwaardere crossen neemt zijn eeuwige rivaal Wout van Aert vaak de bovenhand, maar in Namen zijn de rollen omgedraaid.

Al moet Van der Poel wel al zijn veldrittroeven naar boven halen om zijn Belgische opponent te verslaan. Er moet een razendsnelle ronde aan te pas komen, maar de Nederlander flikt het wel. Na de finish is de winnaar emotioneel, want het was zijn eerste wereldbekerzege sinds zijn rentree na een vervelende knieblessure.


2016: Een zinderende tweestrijd

foto: Fotopersburo Cor Vos

Een jaar na het eerste gedenkwaardige duel kruisen Mathieu van der Poel en Wout van Aert weer de degens in Namen, en dit keer zit de crossfan nog wat nadrukkelijker op het puntje van zijn stoel. Daar zag het aanvankelijk niet naar uit, maar Van Aert knokt zich na een cross vol pech terug naar het achterwiel van zijn Nederlandse rivaal, maar Van der Poel heeft in de slotronde (weer) het laatste woord. Met een fenomenale passage van de schuine kant en machtsexplosie op de daaropvolgende helling, trekt de crossmeester aan het langste eind.


2018: Geen maat op de meester

foto: Fotopersburo Cor Vos

Waar Van der Poel in 2015 en 2016 zeer diep in zijn krachtenarsenaal moet tasten om Van Aert achter zich te houden, komt zijn derde overwinning met minder bloed, zweet en tranen tot stand. De Nederlander crost dat seizoen op de toppen van zijn kunnen en is ook in Namen een paar maatjes te groot voor de concurrentie. Wout van Aert is nogmaals tweede, maar wordt – mede door pech – nu op een minuut gereden. Van der Poel neemt daarmee ook sportieve revanche voor zijn – naar wat blijkt – enige nederlaag in Namen in 2017.


2019: Toch de beste na een beklijvend duel

foto: Fotopersburo Cor Vos

In 2019 hoeft Van der Poel eens geen rekening te houden met zijn grootste kwelgeest Van Aert, maar met Toon Aerts weet een andere Belg diens rol als grote uitdager met verve in te vullen. Wat heet: heel even lijkt de haast onverslaanbare Van der Poel tegen een gevoelige nederlaag aan te lopen, na een van de meest beklijvende duels van de laatste jaren met de toenmalig Belgisch kampioen. Aerts komt in winnende positie echter ten val en zo keert Van der Poel toch weer terug, om uiteindelijk in apocalyptische omstandigheden weg te rijden voor een nieuwe zege in Namen.


2020: Drie toppers, toch weer dezelfde winnaar

foto: Cor Vos

Voor de vijfde en laatste zege van Mathieu van der Poel in Namen moeten we terug naar het gekke coronajaar 2020. Als wereldkampioen is hij het misschien wel aan zijn stand verplicht om te zegevieren, maar dat blijkt nog niet zo evident. Opnieuw is het die dekselse Van Aert die zich weert als een duivel in een wijwatervat en dit keer weet Tom Pidcock zich ook in de strijd te mengen. De Brit rijdt lange tijd voorop en lijkt zelfs op weg naar de zege, maar Van der Poel slaat toch weer toe op het juiste moment. Na een bitse strijd met Van Aert mag hij opnieuw de handen in de lucht steken, als modderkoning van Namen.



RIDE: het ideale cadeau voor de feestdagen!

De gloednieuwe RIDE Magazine Wintergids 2025 zit met 156 pagina's bomvol mooie wielerverhalen om van te genieten in de koude winter. In het blad lees je interviews met Lorena Wiebes, Tibor Del Grosso, Oscar Onley, Ide Schelling en Wilco Kelderman. Het gaat over de veldritwinter, alles over Alpe d'Huez, het nieuwste materiaal en jouw fietsplannen voor 2026. Een ideaal cadeau om weg te geven voor de feestdagen, toch? Bestel nu deze RIDE voor jezelf of voor een echte fietsfanaat.

RIDE Magazine

Om te reageren moet je ingelogd zijn.